6kWp novostavba bez dotace

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od tomas »

Vzhledem k aktuálnímu nedostatku akumulátorů na trhu a dlouhých dodacích dobách, ty Solaxy občas provozujeme dočasně i bez akumulátorů. Ale asymetrie bez akumulátoru u té předchozí generace ale nebyla moc dobrá. Provoz Solaxu G4 bez akumulátoru vyzkouším v úterý 8.2. kdy bych měl další G4 zprovozňovat, bez akumulátoru 100% funguje, ale teď nevím jak byla dokonalá asymetrie. Bohužel podle předpovědi nebude síti slunce, ale sněžit, takže nevím co z toho bude.
Podle mne to bude stejné i u Goodwe a dalších podobných střídačů, u některých jsem to v manuálu zahlédl.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Mojm10 »

Goodwe ET funguje v ciste sitovem rezimu bez problemu. Asymetrie funguje, ale musi byt povolene pretoky a zapnuto 'unbapanced output'. Ted Si nevzpominam jestli ta asymetrie byla pomalejsi nez v hybridu, nicmene nejakou tu vterinu trva i reakce baterii. výkon ET rozlozi 100-0-0. Neni problem. Wattrouter skvele doplnuje, obvzlast v CEZkem mereni pofazich, a/symetrii.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od tomas »

A co bez přetoků? Já to zkoušel bez přetoků a u té straší verze Solaxu a tam ten stabilizátor v podobě akumulátoru zřejmě dost chyběl. Stále to někde ujíždělo, do jedné fáze dával to co bral z druhé atd..., spíše tu energii přeléval mezi fázemi. Přišlo mi, že se snažil srovnat fáze na stejnou spotřebu z DS pokud výroba z panelů nepřevyšovala spotřebu, ovšem na to ČEZké měření šizoměry to není moc vhodné chování. Možná s přetoky by to bylo OK. Jinak je zajímavé že to funguje perfektně i bez přetoků a s připojeným akumulátorem ale ve stavu kdy ho nepoužívá, např. plně nabitém.
Jak bude příležitost tak to testnu bez akumulátorů na té nové verzi G4, bez přetoků i s přetoky.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Mojm10 »

Daval do vsech fazi stejne, zkratka jel naplno. Ale ted jsem si vzpomnel, ze to rikam obracene. Musi byt pretoky nastavene na nejakou hodnotu, napr. na vykon menice, nebo i 0, ale nesmi by neomezene. Pak ta asymetrie funguje.
Bruno
Příspěvky: 10
Registrován: sob led 22, 2022 6:21 pm

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Bruno »

xmasin píše:Mám pocit, že hybridní měniče od Solaxu umí fungovat bez baterek a jde je přidat později, možná by to byla zajímavá varianta. Pokud nežádáš o dotaci, tak ke zprovoznění FVE je jen potřeba revize, kterou bude chtít distribuční společnost a stavební úřad pro kolaudaci. Ale musíš vše stihnout před 1.7.2022, pak vstoupí platnost novela energetického zákona, která stanovuje, že instalaci musí provést osoba s odbornou způsobilostí a je otázka, jestli bude stačit obyčejný elektrikář nebo jesli to bude muset dělat osoba s profesní zkouškou.
(6) V případě provozování výrobny elektřiny podle odstavce 5 je zákazník dále povinen
a) zajistit, aby k výrobě elektřiny byla používána technická zařízení, která splňují požadavky bezpečnosti a spolehlivosti stanovené právními předpisy a technickými normami,
b) zajistit, aby práce spojené s instalací a provozem výrobny elektřiny byly prováděny osobami s odbornou způsobilostí,
c) vyrábět elektřinu tak, aby nedošlo k ohrožení života a zdraví osob, majetku nebo zájmu na ochranu životního prostředí.

Kruci, tak to by mi do planu udelat svepomoci hodilo dobre vidle... Urcite vim, ze pred 1.7. 2022 urcite fve nestihnu. Budu rad kdyz v te dobe bude hotova hruba stavba... :(
Bruno
Příspěvky: 10
Registrován: sob led 22, 2022 6:21 pm

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Bruno »

Kazdopadne teda z toho co tu zaznelo, tak to dost meni situaci a muzu jit teda cestou toho hybridniho stridace, s tim ze baterie se dodaji az cca po 2 letech, a vse bude fungovat jak jsem cekal prvne a bude to pripravene na veskere rozsireni co planuju. Doufam, ze jsem to pochopil spravne. :)
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Mojm10 »

Ano, presne tak. V ramci nejen rozsirovani, ale i ovladani, vytezovani, nabijeni auta, atd, bych nesetril chranickama a take poridil vetsi rozvadec, aby v nem zbylo misto na vsechny kravinky (wattrouter, prepetovky, ssr, rele, jištění ssr, atd atd.).
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od tomas »

Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek