3f hybrid na moravě

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

Diky za nakopnutí, asi si to zkusim zase nakreslit a dám to sem, zda je to možný. Ještě me totiž vrta jak udělat Nulak z CEZu a Nulak z meniče, to by melo byt kompletně oddělený, ikdyž plno lidí to provozuje propojeny.

No a v neposlední řade, pokud budu 1f měnič mit napíchnutej na L1 z CEZu přes 25A jako vstup AC, a následně DUM bude mit souběh spotřebičů třeba těch 30 A, coz potece skrz L AC OUT z menice , panely to neutahnou a měnič si začne přisosávat z CEZu až přepne na bypas na menici tak ta jedina L1 faze na vstupu to neutahne tu 30A zatez. To se pak přepne automaticky to ATS a cela fotovoltaika bude mimo ikdyz panely by mohly neco davat , ale to driv spadne hlavni domovni jistic 3x25A?
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
cipis
Příspěvky: 4402
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od cipis »

Musí to být oddělené, jinak to pak nesplňuje podmínky připojení. Ale víme, jak to je, že ...

To je už všechno o dimenzování zátěže, měniče a jističů. Nemůžeš krmit bypass měniče takovým proudem, aby sis shodil hlavní připoj. Stejně tak nemůžeš zatížit měnič tak, aby sis to celé sundal. Když nebude slunko, tak si to cucne z baterek. Když to nedají baterky, tak si to přepne na DS.

Pokud chceš nějaké plynulé vytěžování, tak to takhle jedním přepínačem neuděláš. Budeš muset rozházet okruhy/spotřebiče, no a celý to rozvrtat ...

Tohle je přepínač na přepnutí na jaře a na podzim a při havarijních stavech. Ne podle toho, jak zrovna aktuálně svítí.
Panely a baterku si musíš nadimenzovat tak, aby ti tu spotřebu ukrmila v požadovaném rozsahu.
Evidentně asi to nedá celý barák, tak nemůžeš ale pak přepínat celý barák ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od Quickyprd »

rha píše:No a nebudu mit pak při zimním období kdy fotovoltaika nepojede, přetíženou jednu fazi z CEZu, když všechno přepojím na jedno fazovy rozvod ?
Já mám sice taky 3F 3x25A, ale všechno co jede pravidelně jede (tedy přes 90% spotřeby) je na jedné fázi, kde je i 1F elektrárna. Na dalších fázích jsem nechal jen sporadicky spínané minipřímotopy a pár rezervních zásuvek...třeba na 3kW žehličku, mrchu a 1/2 indukce je taky mimo FVE. Čili v zimě se, nyní když nesvítí a baterie je vybitá, musí jen člověk více hlídat. Myčka na noc, nejprve vaření, poté pračka apod. Když je potřeba více, tak se hodí ty dvě ploty co jsou bokem a když je prádelní smršť, tak se žehlička natáhne k zásuvce co je mimo. zatím nám jsitič nespadl ani jednou, jelikož mám úžasnou ženu co to nebere jako buzeraci, ale jako ekologicko/efektivní využítí po cca 9M v roce...v zimě to je jak všichni víme bída :-) Celý barák jede na elektriku, plny nemáme.
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od Diablo1st »

Ja to mám podobne. Do domu ide 3x25A, ale väčšinu domu mám na 1F okrem sporáku. Mám meranie z elektromera, že za cca. 1,5 roka tuším len 2x sme prekročili odber nad 5kW a aj to v rádoch minút. Väčšinou sa drží spotreba do 2,5kW.
Čiže u mňa by to mal 5kW menič v pohode zvládnuť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

Safra, safra, neco delam doma blbe., ze mame takovou spotrebu a hlavne ty soubehy. No vidina, ze nekoho doma dokazu presvedcit, aby premyslel, ze nesmi zapnout vsechno naraz je docela utopie. Musim to vymyslet tak, aby ikdyz to zapnout tak to nejak nepojede. Sklokeramiku dat bokem , ktera pojede stale na CEZ tim by si asi pomohl...
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
cipis
Příspěvky: 4402
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od cipis »

A proč si teda nesnížíte přípojky? Nižší měsíční platba ...

Vymýšlet není co potřeba. Až půjdou po desáté ten den nahodit jističe, tak jim to dojde ...
Vidím to tak, že se tomu rozkuchání stávajícího rozváděče stejně nevyhneš.

Já třeba aktuálně doma hledám, kde nám vzniká souběh na 25A, že vyhodí hlavní jistič. Máme tu 3(4) domácnosti, no a dosud to jelo úplně v pohodě, sice 2 topí elektrikou, ale teď navíc není ani zima.
Asi si tam dám něco takového: https://www.i4wifi.cz/cs/211158-tinycontrol-lan-mod-3f Třeba ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

cipis píše: Vidím to tak, že se tomu rozkuchání stávajícího rozváděče stejně nevyhneš.

Asi si tam dám něco takového: https://www.i4wifi.cz/cs/211158-tinycontrol-lan-mod-3f Třeba ...
Jo to prekopani me asi nevyhne, ted si tu maluju ruzny moznosti prepojeni..

Jinak Tiny Control jsem chtel, ale z duvodu ze nema Wifi jsem poridil
Zamel 3F viz https://aququ.cz/product-cze-66321-Moni ... Zamel.html ale poridil jsem jej z polskyho shopu a s dopravou to prislo na skvelych 2600Kc a maj ten monitoring lepsi nez Tiny
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
cipis
Příspěvky: 4402
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od cipis »

LAN mi nevadí, mám poblíž switch, navíc s POE, takže ušetřím i zdroj.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
Dusan61
Příspěvky: 290
Registrován: úte kvě 22, 2018 6:38 am
Lokalita: Zvolen
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 13
Bydliště: ZV

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od Dusan61 »

K Tiny Control LK3 stačí dokúpiť repeater a funguje aj cez Wifi.
LK.png
Panel 270 Wp ZV
Panely 2220 Wp, Regulátor EPEVER-150VDC/80A, Meniče Dom/Victron 5000 VA/24V, Bojler/Epever 2000 VA/24V, Akumulátor Li-ion 18650 56P/8S + Li-ion 50Ah 3P/8S + Li-ion 150Ah 8S = 31,6V/440Ah
LK3 monitoring
Grafy: Panel 2220 Wp Napätie na akum. Energia v akum. Denný výkon/spotreba
DC/DC menič
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

Dusan61 píše:K Tiny Control LK3 stačí dokúpiť repeater a funguje aj cez Wifi.
LK.png
To jo , ale je to dalsi krabicka, dalsi investice a dalsi odber elektriny. uz tak mam diky tlustym zdem po baraku 5 Wifi Ap
cipis píše:LAN mi nevadí, mám poblíž switch, navíc s POE, takže ušetřím i zdroj.
Zamel je uplne bez zdroje, napaji se primo z rozvodu
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
cipis
Příspěvky: 4402
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od cipis »

No to právě nechci, u toho Tiny je tím galvanické oddělení od sítě. Stačí cvaknout trafíčka a hotovo.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od Diablo1st »

cipis píše:A proč si teda nesnížíte přípojky? Nižší měsíční platba ...
Ak to bolo na mňa, tak menej ako 3x25A nemá zmysel ísť lebo je to za rovnaké peniaze (ZSE).
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

cipis píše:Musí to být oddělené, jinak to pak nesplňuje podmínky připojení. Ale víme, jak to je, že ...

Pokud chceš nějaké plynulé vytěžování, tak to takhle jedním přepínačem neuděláš. Budeš muset rozházet okruhy/spotřebiče, no a celý to rozvrtat ...

Tohle je přepínač na přepnutí na jaře a na podzim a při havarijních stavech....
Evidentně asi to nedá celý barák, tak nemůžeš ale pak přepínat celý barák ...
tak jsem znovu přemýšlel a trochu kreslil. Mohlo by tedy byt zapojení takoveto ?

3F okruh stale na CEZ, nektery 1f okruh (trouba,sporak)taky stale na CEZ a pak dalsi okruhy prepopjovat na 1f fotovoltaika pomoci ATS, zaroven dodrzet odeleny NULAK a dotahnout k menici 5x6 jak pro AC IN i AC OUT a mit to pripraveny pro pripadnou 3f fotovoltaiku. Ten trifaz kabel pro AC IN neni nakreslenej.
zapojeni
zapojeni
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od Diablo1st »

Nevidím zmysel priviesť sieť k meniču mimo ATS. Ak chceš hybrid tak jedine oficiálne (pretokom sa nevyhneš), v tomto prípade ATS nepotrebuješ, lebo to vie prepínať priamo menič.
ATS sa dáva u ostrova, t.z ideš na slnko, ak nestačí ideš z bateriek. Ak ani tie nestačia, ATS prepne všetko na sieť. Takto pretoky nehrozia, takže ti každý môže ...
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

Diablo1st píše:Nevidím zmysel priviesť sieť k meniču mimo ATS. Ak chceš hybrid tak jedine oficiálne (pretokom sa nevyhneš), v tomto prípade ATS nepotrebuješ, lebo to vie prepínať priamo menič.
ATS sa dáva u ostrova, t.z ideš na slnko, ak nestačí ideš z bateriek. Ak ani tie nestačia, ATS prepne všetko na sieť. Takto pretoky nehrozia, takže ti každý môže ...
No menic umi dososavat a vykryvat nedostaecnou energii z panelu tim ze bere z gridu. Diky dvojtemu prevodniku stejne jako ma Aexpert King pretoky taky nehrozi. Proto takovyhle schema
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od tomas »

rha píše: zaroven dodrzet odeleny NULAK
A k čemu je to dobrý? Nepřál bych vám to zažít ve vlastním domě kdyby vám ten nulák skutečně někdo oddělil nebo selhal ten kontakt v přepínači ATS. Jste si jistý že na výstupu střídače je skutečně nulák dle definice nebo je to jen svorka označená písmenem N s modrým vodičem?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

tomas píše:
rha píše: zaroven dodrzet odeleny NULAK
A k čemu je to dobrý? Nepřál bych vám to zažít ve vlastním domě kdyby vám ten nulák skutečně někdo oddělil nebo selhal ten kontakt v přepínači ATS. Jste si jistý že na výstupu střídače je skutečně nulák dle definice nebo je to jen svorka označená písmenem N s modrým vodičem?
takze tedy nechat propojeny ?
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od tomas »

Pokud toto nevíte, tak se do toho raději nepouštějte nebo si to nastudujte. I tady se to už několikrát řešilo.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

dekuji za radu, mozna ale stacilo rict ano propojit protoze..... a mohl jsem byt poucen. navic ano tady se to resilo a proto jsem to tak navrhl oddelene...
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

nikoho nenapada zadny vylepseni ?
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek