3f hybrid na moravě

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

Zdravím,

tak po asi dvouletem přemýšlení jestli jo, nebo ne, do toho chci jít.

Máme bývalý statek, obytná budova, hospodařky stavení, nový 3f rozvody 3x25A, přes dvůr cca 20m stodola se střechou na JJV cca 200m2 35st. Spotřeba domacnosti je denně cca 20kwh, docela soumerně vytíženo ve všech třech fázích. Vytapeni dreveny peletky AKU, TUV termalni solary + peletky, bazen 35m3 z moznosti ohrevu. Elektřina na vařeni, spotřebiče klasika 1f, kromě sporaku. Točitý 3f spotrebice, bych měl napojeny stale bokem a ty nezahrnoval do fotovoltaiky. Spotřeba v čace, rano snidaně, přes den nikdo skoro doma neni, odpoledne doma ctyří osoby. viz grafy maximalní zatěře ve fazich cca 4000w, souběh, myčka, pračka, sušička, sporák, varna konvice atd.

Vize je postavit 3 fazovou hybridní elektrárnu bez přetoku. Proč 3f, hlavni rozvadeč je maximalně plný a dělat tam upravy, rozbočovaní, oddělovat nulak, přepojovat na jednu fazu je dost asi nereálný. Takže jednoduže vzit 2 kabel 5x6 CYKY a oba je natahnout pres dvůr do stodoly kde bude všechno k fotovolatice. Jeden kabel se připichne na přívod do domovního rozvadeče z CEZu a druhej bude od fotovoltaiky zpet do stejnýho rozvadeče. Jeden prepinac 1 -0 -2 na přepnuti jen CEZ nebo fotovoltaika se tam vleze.

Nasel jsem novinky EASUN POWER IGrid SV 5.6 kW
https://www.easunpower.com/products/eas ... ip-from-eu
nebo
EASUN POWER ISolar SM IV 5.6 kW
https://www.easunpower.com/products/eas ... ip-from-eu

ISolar je zrejme uplně bez přetoků, ale asi neumí dososávat ze sítě. Druhej naopak umí dososávat ze sítě a v manualu ma napsano, že přetoky jde zakazat. Ten první v manuálu o přetocích vůbec nic nemá. Jelikož financi neni na zbyt, tak koupit třikrat jeden model, zapojit paraleně na tři fáze a ke každýmu dat cca 2kwp pole plus 9,6 kwh 48V LiFePO4 skládanou baterku. Panely nemam vybrany konkretní typ, ale asi neco cca SUNTECH 435W 5ks seriove Je to myslitelné, s tím, že postupně budu přidávat panely, ale hlavní infrasktura už bude ok az na cil 3x5kwp. Každej sřídač zvládne az 5,6 kwp. Bude taková sestava schopna uživit ten dům, kdyz budou jen zatím maly panely 3x 2kwp a 9,6 kwh baterka. Stačí abych zatím pokryl 100% v létě.
EASun
EASun
zatez 3F (W)
zatez 3F (W)
zatez 3F (A)
zatez 3F (A)
rozvadec
rozvadec
rozvadec.jpg (56.34 KiB) Zobrazeno 699 x
suntech
suntech
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
rva
Příspěvky: 3555
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rva »

Změnil bych to na 1f, kde měniče budou paralelně. Vždyť to zapojení do stávající instalace je stejné jako 3f a už 2 paralelně obvykle zvládnou víc, než 3 každý na své fázi.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

No a nebudu mit pak při zimním období kdy fotovoltaika nepojede, přetíženou jednu fazi z CEZu, když všechno přepojím na jedno fazovy rozvod ?
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od Diablo1st »

Pre ten menič je 5ks sériovo málo, má Max 450vdc, takže treba zapojiť aspoň 8ks panelov, lepšie 10ks.
Prepínanie sietí rieši ATS alebo vzájomne blokované stykače. Osobne by som manuálne riadenie prepínania sietí nechcel. Tuto musí fungovať automatika, že pri nízkom soc sa presne na sieť.
Ja by som začal s 1f a postupne rozširoval na 3f. Čiže Max. 2 meniče na 1f, baterka by mohli byť aj väčšia a panelov podľa financií. Samozrejme kabeláž už pripravovať na 3f.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

No kdyz jich chci koupit cca 15 na tri pole po pěti, tak bych tedy to vše mohl změnit na 1f, ale dva měniče paralelně, ušetřím za jeden měnič a mužu koupit dalších pět panelu a tedy na každej povesit deset kousku. To už bude pro ten menic OK, to by šlo, jen pořad nevim jak zapojím ten stavající rozvadeč na jednu fazi s tím , ze by měl byt odělenej nulak a zaroven tam chci mit zachovanej 3f rozvod na 3f spotřebiče, kde ted jsou všechny nulaky dohromady. to nemam šansi najit kterej nulak je ktere abych udelal dva svazky...a uz nevim jak tam dam to automaticky prepinani. nebo to muzu vse fyzicky umistit az ve stodele ?
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od Diablo1st »

Pokiaľ mi je známe tak ATS sa robia aj s prepínaním N.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

Diablo1st píše:Pokiaľ mi je známe tak ATS sa robia aj s prepínaním N.
No jo máš pravdu. Stačilo zagogolit a hned něco mám. Pořád ovšem nevim kam jej fyzicky musim umistit, abych nemusel tahal sem tam kabely..zda do domovniho rozvadeče tak jsem v haji tam neni msto.. :cry:
ATS
ATS
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

rva píše:Změnil bych to na 1f, kde měniče budou paralelně. Vždyť to zapojení do stávající instalace je stejné jako 3f a už 2 paralelně obvykle zvládnou víc, než 3 každý na své fázi.
udělal jsem si graf, kam jsem dal sumu záteže (A) všech třech fazi, tak pak v souběhu některých okamžicich by přes zapojeni na 1f , tím hlavním přívodním vodičem od fotovoltaiky (dvou meniču zapojených paralelně) teklo až 35 A. To bych musel dat zase silnější kabel. navic když se to přepne na bypas, tak me cez na jedne fazi da max 25A viz moju hlavni jistič a ne tech 35A, z toho me vychazi, ze při mojí zatěži nemám šanci to pokrýt 1f fotovoltaikou. Je moje uváha správna ?
zatez A , suma 3f
zatez A , suma 3f
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
cipis
Příspěvky: 4402
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od cipis »

Tak vedle vysekáš díru na druhý rozváděč, ve kterém budeš řešit přepínání. Plus posuneš přívod z DS a dáš tam ty kabely do stodoly. Stejně to budeš muset rozsekat, tak co. A v nejhorším to řeší nástěnný rozváděč.
U ségry jsme taky sekali větší díru (kvůli něčemu jinému, ne FV), co to měla čerstvě vše hotové :D
Den práce a týden uklízení bordelu, co už ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

cipis píše:Tak vedle vysekáš díru na druhý rozváděč, ve kterém budeš řešit přepínání. Plus posuneš přívod z DS a dáš tam ty kabely do stodoly. Stejně to budeš muset rozsekat, tak co. A v nejhorším to řeší nástěnný rozváděč.
U ségry jsme taky sekali větší díru (kvůli něčemu jinému, ne FV), co to měla čerstvě vše hotové :D
Den práce a týden uklízení bordelu, co už ...
No v krizi bych i sekal a delal diru, jenze neni misto ...
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od Diablo1st »

35A ti znesie 6mm2 žila, takže to nie je veľa. Menej ako Cyky 5x6 by som určite neťahal byť tebou. Ak sa dá tak kľudne cyky 5x10.
To ATS by bolo najlepšie dať blízko hlavného rozvádzača, V prípade núdze sa dá spraviť (ako to už bolo spomenuté) menší nástenný rozvádzač len na to ATS.
Čo sa súbehov týka, asi by si musel inštalovať pár prednostných relé, aby si zbytočne nepreťažil menič. Inak sa mi zdá tá spotreba celkom vysoké vzhľadom na to, že kúriš drevom a tuv ohrievaš solárom (predpokladám, že aj kotlom).
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

Chtel jsem tahat 5x6 to by tedy ten kabel zvládl, je to přeci jen od rozvadeče do stodoly cca 30m kabelu. Horší je tedy když ty jednotlivy zasuvkovyý a svetelny okruhy pro jednotlivy pokoje prepojim na 1f a dojde na bypas, popřípade v zimě kdy FV budu uplne odstavena a pojedu na CEZ tak potom proste tu jednu fazi z CEZu pretizim, nebo spiš to neutahne a sleti hlavni jistič 3x25A No jo spotreba je vysoka, dve deti, kařdej PC, TV XBOX, PSP, pračka skoro obden, sušička taky, myčka a k tomu všmu moje zaliba v automatizaci, IT takze několik PC co jedou nonstop. Přednostny relé asi budou potřeba, ale to znamena další kabeláž a tahani a sekani atd. Stabilní odběr v noci cca 350W. No prostě je to starej velkej statek, za topnou sezonu spalim cca 10 tun peletek na topeni + TUV, pres léto mě TUV ohřeje 90 vakuových trubic.
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
cipis
Příspěvky: 4402
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od cipis »

Tomu nerozumím, proč bys na DS přetížil jednu fázi?
Vždyť to budeš propojovat až na tom přepínači sítí. Takže když bude přeplý na síť, tak bude mít 3f z DS. A když přepneš na FV, tak na tom budeš mít na všechny tři kontakty jednu a tu samou fázi z měniče.
Jediné, co se může stát, tak že pak v tom případě přetížíš nulovací vodič, když použiješ z kabelu. To tam chce dát extra, z toho přepínače na nulovací můstek (když jedou posunuté 3f, tak je nulák zatížený pokaždé jen tou jednou fázi, co zrovna "jede"), 3x tlustější :)

Ad sekání - to jako máš zabetonované nebo jak? Neříkej, že pod nebo nad rozváděčem nemáš ani deset centimetrů na další řadu? Stejně to rozbiješ, tak je třeba se toho nebát.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od Diablo1st »

Ja zasa nerozumiem ako by preťažil N vodič pri 6mm2 kábli? Veď keď má súčet u všetkých fáz 35A, tak cez N nemôže ísť viac ako týchto 35A, čo pri 6mm2 vodiči nie je problém. Či zle tomu chápem?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

No N asi nepřetížím spíš nechapu to přepojení, takže ATS a přívodní vodič k měničí zapojím takhle ? omlouvám se za amatersky nakres. info L,N menič je tedy AC AUT z měniče, modry L1,2,3 je rozvod do domu, červeny L1,2,3N přívod z CEZu
ats schema
ats schema
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
cipis
Příspěvky: 4402
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od cipis »

Jistěže ho při tom malém výkonu měniče (vzhledem k DS) nepřetížíš.
Ale někde můžeš mít třeba dotažený kabel 5x2,5 a tím tažené 3 okruhy zásuvek, se společným nulákem. Tam už po přepnutí na 1f měnič poteče 3x větší proud než když to bude z 3f.

Ano, ten nákres máš dobře. A podle poškrtaného CEZu je mi jasné, proč jsi to ze začátku nepochopil :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Diablo1st
Příspěvky: 1629
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od Diablo1st »

cipis píše:Jistěže ho při tom malém výkonu měniče (vzhledem k DS) nepřetížíš.
Ale někde můžeš mít třeba dotažený kabel 5x2,5 a tím tažené 3 okruhy zásuvek, se společným nulákem. Tam už po přepnutí na 1f měnič poteče 3x větší proud než když to bude z 3f.

Ano, ten nákres máš dobře. A podle poškrtaného CEZu je mi jasné, proč jsi to ze začátku nepochopil :)
Aha, tak už som v obraze. Som nepozeral ďalej ako na prepoj menič - hlavný rozvádzač.

K tomu ATS: tu je to celkom pekne rozkreslené https://www.ato.com/automatic-transfer- ... to-63-amps
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

cipis píše:Jistěže ho při tom malém výkonu měniče (vzhledem k DS) nepřetížíš.
Ale někde můžeš mít třeba dotažený kabel 5x2,5 a tím tažené 3 okruhy zásuvek, se společným nulákem. Tam už po přepnutí na 1f měnič poteče 3x větší proud než když to bude z 3f.

Ano, ten nákres máš dobře. A podle poškrtaného CEZu je mi jasné, proč jsi to ze začátku nepochopil :)
S tema okruhama zasuvek nechapu proč by tam bylo 5x2,5 mam tam vždy několik okruhu na zasuvku 3x2,5 a na světla 3x1,5. To je klasika domovní rozvod. Tyto okruhy tedy napojim na ty modry L1,2,3 a N DUM ale pak je pravda že ten nulak někde dostane zabrat. Z těchto rizik pořád přemýšlim zda neni 3f fotovoltaika lepší, pokud prostě chci hned na začatku napojit všechnyn okruhy na FV. Spotřebiče co chci napajet jsou totiž ruzně rozházeny skoro ve všech okruzích :|

Ikdyž teď me asi došlo jak jsi to myslel s tím 5x2,5. Takovej kabel nikde snad nemam aby sloužil jako přívod pro tři okruhy zasuvek s jednim společným nulakem a pokud kabel je, tak je to na okruh trojfaz pro 3f zasuvky a ty vubec do toho nechci michat.
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
rha
Příspěvky: 36
Registrován: pát led 07, 2022 1:55 pm

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od rha »

Diablo1st píše:
cipis píše:Jistěže ho při tom malém výkonu měniče (vzhledem k DS) nepřetížíš.
Ale někde můžeš mít třeba dotažený kabel 5x2,5 a tím tažené 3 okruhy zásuvek, se společným nulákem. Tam už po přepnutí na 1f měnič poteče 3x větší proud než když to bude z 3f.

Ano, ten nákres máš dobře. A podle poškrtaného CEZu je mi jasné, proč jsi to ze začátku nepochopil :)
Aha, tak už som v obraze. Som nepozeral ďalej ako na prepoj menič - hlavný rozvádzač.

K tomu ATS: tu je to celkom pekne rozkreslené https://www.ato.com/automatic-transfer- ... to-63-amps
Diky zase jsem o něco chyřejší...
Panely 20x 450W , 2xparalel Axpert King 5kVA Voltronic
liFepo4 2xblok 16x200Ah, celkem cca 20 kWh
cipis
Příspěvky: 4402
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 3f hybrid na moravě

Příspěvek od cipis »

Já jsem třeba k lince natáhl 5x2,5 ze tří jističů a nad linkou mám 12 zásuvek, každé 4 na jeden ten jistič.
Akorát nemám a nebudu mít takový měnič, aby to utáhlo zaráz, takže tam to přetížení nuláku nehrozí. A i kdyby, 2,5 je pro tuším 35A, takže dvě "neposunuté" fáze to dá.
Ale to jsme už maličko odbočili, každopádně s tou nulou je třeba to vědět (je prostě společná pro všechny fázové vodič, kde normálně je ale posun).

Co se týče toho zapojení, tak stávající přívod do hlavního rozváděče vytáhneš, strčíš do toho nového, mezi nový a hlavní dáš nový propoj, dále do toho nového dotáhneš 2x kabel od elektrárny (jedním z měniče, druhým DS k elektrárně plus nějaké to řízení). 3f spotřebiče, které chceš živit jen z DS, tak předrátuješ ze stávajícího do nového.
Nebo uděláš větší bordel a stávající rozváděč dáš pryč a zabuduješ větší :D

Aspoň tak bych to asi udělal já. Budu teď řešit něco podobného ... V průběhu 20 let asi potřetí rozsekávat stěnu v průjezdu :wall:
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek