Pohon čerpadla filtrace

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
ferdas
Příspěvky: 4
Registrován: stř led 26, 2022 8:20 pm

Pohon čerpadla filtrace

Příspěvek od ferdas »

Zdravím,
plánuji pohon čerpadla filtrace bazénu pomocí fotopanelů. Pokud tady takové téma je, nekamenujte mne.
Pročítám postuně zdejší fórum, ale některé zařízení jsou již offtopic a nebo jsem se k tomu ještě nedostal.
Potřebuji poradit jaké komponenty jsou momentálně k dispozici a jak to jednoduše poskládat.
Stav: čerpadlo 200W, panely (mám k dispozici 10 ks) Pmax 235W , Vmp 30V, 8A.
Požadavek: pohon čerpadla když svítí, bez baterie.
Dík
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pohon čerpadla filtrace

Příspěvek od rva »

Jsou na to speciální frekvenční měniče 1f nebo 3f. Na nižší osvětlení reagují snížením frekvence, aby pumpa běžela dál za snížených otáček. Např. https://www.aliexpress.com/item/1005002766880878.html
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pohon čerpadla filtrace

Příspěvek od jahodovák »

Pokud jde jen o pohon toho čerpadla,tak proč tak složitě,jsou i nízkonapětová čerpadla na dc proud a ta se točí úměrně svitu a nic jiného na to není třeba...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Pohon čerpadla filtrace

Příspěvek od rasto1 »

jahodovák píše:Pokud jde jen o pohon toho čerpadla,tak proč tak složitě,jsou i nízkonapětová čerpadla na dc proud a ta se točí úměrně svitu a nic jiného na to není třeba...
Ale on nepotrebuje DC motor, on potrebuje napajanie pre specificky motor ktory ma uz zakupeny.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Pohon čerpadla filtrace

Příspěvek od tomas »

rva píše:Jsou na to speciální frekvenční měniče 1f nebo 3f. Na nižší osvětlení reagují snížením frekvence, aby pumpa běžela dál za snížených otáček. Např. https://www.aliexpress.com/item/1005002766880878.html
To má nějaký malý rozsah napětí 280 - 380V, moc nevěřím že to má MPPT je tam jen "best for 300V-320V"
Toto by mělo být lepší:
https://gbc-solino.cz/headpage/e-prislu ... -cerpadel/
350 - 800 V, MPPT 500 - 600V.
Prý to zvládá i topná tělesa, ale nezkoušel jsem.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pohon čerpadla filtrace

Příspěvek od jahodovák »

rasto1 píše:
jahodovák píše:Pokud jde jen o pohon toho čerpadla,tak proč tak složitě,jsou i nízkonapětová čerpadla na dc proud a ta se točí úměrně svitu a nic jiného na to není třeba...
Ale on nepotrebuje DC motor, on potrebuje napajanie pre specificky motor ktory ma uz zakupeny.
Někdy je lepší vyměnit specifické čerpadlo i už zakoupené za jiné vhodnější,a možná by to vyšlo i příznivěji než vše kolem toho,ono to čerpadlo potom může stát jen zlomek ceny toho tiátru kolem toho,samozřejmě mu přeji nalezení toho nejlepšího řešení..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
jova
Příspěvky: 183
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pohon čerpadla filtrace

Příspěvek od jova »

Já od motoru čerpadla (370W) oddělal chladící vrtulku, vysoustružil jednoduchou spojku a napojil na to komutátorový motor z vyřazené pračky. Na tu spojku se dala nová vrtule, celé se to zakapotovalo a ten motor připojil přímo na 3 72článkové panely zapojené do série. Výsledek je takový, že to celé léto, pokud svítilo slunce, honilo po dně poloautomatický vysavač a čistilo vodu zadarmo. :yes:
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pohon čerpadla filtrace

Příspěvek od kodl69 »

Dost dobrý. Tohle je vidlácký řešení, který oceňuju. Když bude nejhůř, jde to asi uvest do původního stavu, je tak? a původní motor asi funguje, i když bez chlazení, je tak?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ferdas
Příspěvky: 4
Registrován: stř led 26, 2022 8:20 pm

Re: Pohon čerpadla filtrace

Příspěvek od ferdas »

Dík za věcné rady. Vidím, že to spíš směřuje cestou jinémo motoru popř. čerpadla. Za cenu různých komponent (MPPT, regulator, střídač aj.) bych mohl točit z DS několik let což je neefektivní. Chci pouze využít panely (cca 2) co tady mám ladem prozatím aspoň na filtraci. Zbylých 8 kusů mám připraveno na ohřev TUV. Takže tak.
jova
Příspěvky: 183
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pohon čerpadla filtrace

Příspěvek od jova »

Ten originální motor samozřejmě zůstal zapojený a normálně funguje. Chladící vrtulku dostal z ventilátoru počítače a je přidělaná na té spojce, takže v podstatě na stejném místě jako ta původní. Díky tomu, že ten kryt je dělaný jako taková roura, chladí oba motory. V podstatě z toho vzniklo soustrojí se dvěma nezávislými motory. Panely jsem měl jen naplocho položený na pergole a při jejich oslunění s tím komutátorovým motorem mělo čerpadlo + / - stejné otáčky jako při napájení ze sítě. Žádnou sezonu jsem neměl tak čistou vodu jako loni ;)
ferdas
Příspěvky: 4
Registrován: stř led 26, 2022 8:20 pm

Re: Pohon čerpadla filtrace

Příspěvek od ferdas »

Rozumím systému. Ještě k tomu motoru. Jaký lze použít? Mám tady motory ze staré pračky asi Romo (kalsika motor na vrtuli a druhý byl na odstředivku tři dráty) potom tady mám ještě z nějaké automatky ale temto má snad 8 kabelů do motoru.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Pohon čerpadla filtrace

Příspěvek od tomas »

Leonardovo soustrojí ;)
Komutátorový motor fungující i na DC napětí musí mít komutátor a uhlíky.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
jova
Příspěvky: 183
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pohon čerpadla filtrace

Příspěvek od jova »

tomas píše:Leonardovo soustrojí ;)
Komutátorový motor fungující i na DC napětí musí mít komutátor a uhlíky.
Přesně tak, musí to být motor z novější pračky bosch, siemens... co mají vysoké otáčky odstředění.
Mám tam něco takového:
motor.jpg
motor.jpg (28.98 KiB) Zobrazeno 276 x
Stačí pohledat třeba na bazoši:
https://elektro.bazos.cz/inzerat/147632 ... -odvoz.php
ferdas
Příspěvky: 4
Registrován: stř led 26, 2022 8:20 pm

Re: Pohon čerpadla filtrace

Příspěvek od ferdas »

Z automatky mám schovaný doma, druhá pokažená pračka je u kolegu, tak to není takový problém sehnat podobný motor. Jenom se vyznat v zapojení těch drátů :)
jova
Příspěvky: 183
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pohon čerpadla filtrace

Příspěvek od jova »

Na tom nic není. Zapojuješ jen ty silné, u toho motoru na obrázku by to mělo být tak, že na dva krajní (rudý, modrý) přivedeš napětí od solárů a ty dva prostřední (černý, hnědý) mezi sebou propojíš. Všechny tyhle motory by to měly mít stejné. Ty tenké bílé jdou z tachogenerátoru, ty nezapojuješ.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek