Počasí

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od jahodovák »

I u nás foukalo,odnesl to jen tak trochu skleník,ulétlo pár desek ze zasklení,takže budu muset doplnit kostru a přišroubovat.Takhle ohnuté stromy jsem ještě u nás neviděl.že bych si udělal bytelnou větrnou turbínku...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Počasí

Příspěvek od volente »

U nás taky trošku víc foukalo, hasiči jezdili jak motorový fretky. Pár tašek ze střechy to v dědině zhodilo. U mně vše v pohodě, panely na svém místě. U jediné půdy která je uzavřená tak nechávám v takovém případě otevřené dveře, aby nevznikl přetlak. Vítr tašky podfoukne, ale nemá šanci je zvednout, přetlak odejde otevřenými dveřmi.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od miroc »

Dufam, ze ste to vsetci ustali. U nas to najhoršie už asi prefučalo, aj ked aj teraz sa do toho vietor obcas poriadne oprie a vykon vyleti na 1 kW a turbina pribrzdi (http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/866). Ale už to nie je ta sila, ako keď to okolo obeda prislo. Nemam bohužiaľ zaznam z meteostanice, lebo zrejme aj u solarnika (ktory mi velkodusne spracovava data) bol poriadny vietor a mal tam vypadok internetu. Maximum narazu, ktore som videl priamo na webserveri meteostanice bol 27,5 m/s. To bolo chvilu po tom ako som turbinu vypol, lebo tak ako ma teraz nastaveny napatovy limit to jednoducho v jednom kuse pribrzdovalo. Vzdy po dosiahnuti 1000-1100 W pribrzdila (3 sekundy skrat generatora) na asi 600W a behom dvoch nasledujucich sekund to bolo spat na 1000... Ale myslim si, ze by to ustala. Prave v tych najvyssich vykonoch sa stoziar vyznacuje mimoriadnou stabilitou. Asi tam uz funguje gyroskopicky efekt a turbina drzi poziciu :-)
Okrem toho v pocetnych prestavkach v dazdi sa do toho dnes slnko celkom dobre oprelo, takze ani nebol dovod viac trapit turbinu. Dnes aj nabite, aj zohriaty bojler.
Bol to slusny vietor, ale nie rekordny.
Naposledy upravil(a) miroc dne ned říj 29, 2017 10:16 pm, celkem upraveno 1 x.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Počasí

Příspěvek od JiříK »

Sedm tašek na okraji střechy se poroučelo. Zbylé řady dál podržely už panely. Kdyby tam nebyly, asi by těch tašek sletělo víc...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Počasí

Příspěvek od volente »

Ano, fotovoltaika zatěžuje, ale zpevňuje střechu. Tašku pod hákem ani pod panelem nemůže vítr shodit. :D
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

No tak pozeram a čitam,tak nikomu sa nič važne nestalo.U nas to bol extrem.Nebol som doma,tak po prichode skontrolujem škodu,ale bol to benges.Dediny bez elektriny ešte stale zatarasene niektore cesty,odstavene električky pre spadnute stromy. Ale chvala bohu nepočul som žiadne hlasenie o smrti.Inak aj keď sa topi neustale,ale rano 10cm snehu bolo na aute.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Počasí

Příspěvek od vata »

To byl teda pěkný hukot na Vysočině... U mě z větru naštěstí žádné škody, jen už druhý den nejde DS, a slunko taky nic moc, stačí mi to jen na nouzový provoz (světla, rádio, noťas, lednice)... V okolí tu svítím jen já, mám souseda, který si vyrobil improvizovanou centrálu z auta - šťastivec s měničem, a může aspoň topit (nucený oběh). V obchodě nenakoupíte - nemají elektriku pro pokladny, z bankomatu nevyberete. Pěkné, po 25 hodinách bez DS. Doufám, že tahle zkušenost osvěží povědomí o reálné energetické soběstačnosti pro domácnosti a panelů pro ostrovní provoz na střechách přibude.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Počasí

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

to jsem rád že ze zdejších nemá nikdo škodu , teda aspoň ti co se doposud ozvali .
Já se na výpadek DS připravoval a musím přiznat i docela těšil , jenže prd :? . Holt Brno má přípojek jak stonožka nožiček , žádný slepý rameno kdesi ve hvozdu .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Počasí

Příspěvek od mypower.cz »

Maly report z meho stridave docasneho mestskeho bydliste (bohuzel mimo ostrovni system)

Asi vysoce kvalitne pripevnene zatepleni panelaku
panelak.jpg
Rozdelana strecha na skole na Hornikove ulici v Brne
skola.jpg
Deti maji VOLNO!!! :sm1:
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Počasí

Příspěvek od xmasin »

U nás v Polabí fičelo taky slušně, sám žádné škody nemám, ale sousedovi o cca 300m dál to vzalo tak 1/3 střechy. K tomu byl výpadek DS asi 3 hodiny, takže vcelku nic. Horší to bylo na Jičínsku, kde byl výpadek DS od včerejšího rána až do dnešních deseti hodin.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Počasí

Příspěvek od gupa »

Od včerejška do cca 13:00 jedna fáze mrtvá. Jinak nuda. Pila v autě při prohlídce mého živobytí to jistila jen jednou abych projel a zkotroloval, že se nic mimořádného nestalo. Ani křidlice se nepohla. Prostě nebylo to tak ani v okolí hrozné.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Počasí

Příspěvek od mati »

xmasin píše:U nás v Polabí fičelo taky slušně, sám žádné škody nemám, ale sousedovi o cca 300m dál to vzalo tak 1/3 střechy. K tomu byl výpadek DS asi 3 hodiny, takže vcelku nic. Horší to bylo na Jičínsku, kde byl výpadek DS od včerejšího rána až do dnešních deseti hodin.
Abych to Jičínsko doplnil - okolí L:Bělohradu bez DS v neděli od 9hod do 21hod .. Mrtvá linka 35kV Neznášov - Nová Paka - a otec na mě - " A to by jsi mě nemohl ten ostrov udělat i tady? " !!
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

Já si včera dal vyjížďku z východu Maďarska na střed moravy, ale jedině na silnici č.2 Kůty - Holíč bylo spadené větší množství stromů než malé, a pilu jsem ssebou neměl. Dnes jsem na Drahanské vrchovině viděl nějaký zbytky po stromech a větve na cestě, ale taky asi nic extrémního... Na UPS a měniče se mě dnes ptalo několik lidí...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Počasí

Příspěvek od solárník »

U nás na Kladensku je stále cca polovina vesnic bez proudu. Mně to vyfouklo cca 30 tašek ze střechy, z druhé strany, než je solár. Naštěstí mám dost náhradních a nic to v letu nerozbilo.

Turbínka HYE400L (bez brzdy) vyla včera jako raněné zvíře v nárazech lehce pod 30m/s, ale přežila. Když jsem ale viděl, že dvojitá ocelová trubka (jedna v druhé) o vnějším průměru 10 cm, co mám jako stožár, se při poryvech prohýbala o 30 cm na 2 metrech, tak se mi dělalo špatně. Naštěstí vše vydrželo.

Podle hasičů byl problém v tom, že tentokrát šel vítr neobvykle z SZ směru, odkud běžně v ČR vůbec silně nefouká. Tedy se utrhly a zlomily zcela jiné střechy a stromy, než jsou normálně větry zatěžovány.
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Bydliště: Jizni Cechy

Re: Počasí

Příspěvek od RadekS »

U nás na Podblanicku-rozmezi krajů Středočeského,Jihočeského a Vysočiny bylo take dost vesniček bez proudu,včetně města Vlasim,učiněné město duchů.Ale u nás v malé vesničce ...cca 15 čísel DS stále jela.Fičelo celkem slušně,ale jediná škoda byl padlý smrk u souseda ,naštěstí padnul směrem od domu,vyrátil plot.Osm panelů postavené již v zimním provozu téměř na kolmo na ploche střeše technické budovy se skoro ani nehlo..pravda,lehce v poryvech vibrovaly,ale dobrý. ...
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Počasí

Příspěvek od joseff »

U rodičů s ongrid FVE nastala včera zajímavá situace – po obědě se dala vařit voda na kafe do rychlovarné konvice 2000 W... Asi po 5 minutách se někdo ptá – jaktože ta voda ještě nevaří? Vždyť ta konvice ani nesvítí!

Multimetrem jsem na fázi, kde byla připojena konvice naměřil 60 V, ve druhé fázi bylo 120 V (zde je připojen jeden ongrid střídač, ale jeho panely už nebyly osluněné) a ve třetí fázi, kde je zapojený ongrid střídač (a panely byly zrovna osluněné) bylo 240 V!:) Tak se konvice přepnula do té "správné" fáze a kafe se nakonec uvařilo. Když jsem se ze zajímavosti díval do rozvaděče, tak 4kvadrantní elektroměr byl potmě – nesvítil.

To je zajímavé zjištění, protože jsem si vždycky myslel, že ongrid FVE je buď vypnutá nebo zapnutá. Nikdy jsem si nemyslel, že bude fungovat takto, přestože elměr byl potmě.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

A v té chvíli byl hlavní jistič vypnutej? jestli ne, tak to možná nemělo s FVE nic společnýho, podobně to vypadá, když na trafu 22/0.4kV vypadne jedna fáze...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Bydliště: Ondřejov

Re: Počasí

Příspěvek od Ronn »

joseff píše: Když jsem se ze zajímavosti díval do rozvaděče, tak 4kvadrantní elektroměr byl potmě – nesvítil.
To je zajímavé zjištění, protože jsem si vždycky myslel, že ongrid FVE je buď vypnutá nebo zapnutá. Nikdy jsem si nemyslel, že bude fungovat takto, přestože elměr byl potmě.
Správně ongrid střídač "čichá" sinusovku z DS, a když ji nenajde, pak se odpína a EE zůstává na střeše. Tzv. Anti-islanding. Stejně tak musí ongrid střídač reagovat na příliš vysoké/nízké napětí a vysokou/nízkou frekvenci.

Pokud se tak neděje, :o ... Jaký je to typ střídače?
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= FVE2 SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE03 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge1 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
FVE04 - 9,75kWp JolyWood 390 (SVV 80°/43°sklon) => SolarEdge2 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Počasí

Příspěvek od mati »

Ronn píše:
joseff píše: Když jsem se ze zajímavosti díval do rozvaděče, tak 4kvadrantní elektroměr byl potmě – nesvítil.
To je zajímavé zjištění, protože jsem si vždycky myslel, že ongrid FVE je buď vypnutá nebo zapnutá. Nikdy jsem si nemyslel, že bude fungovat takto, přestože elměr byl potmě.
Správně ongrid střídač "čichá" sinusovku z DS, a když ji nenajde, pak se odpína a EE zůstává na střeše. Tzv. Anti-islanding. Stejně tak musí ongrid střídač reagovat na příliš vysoké/nízké napětí a vysokou/nízkou frekvenci.

Pokud se tak neděje, :o ... Jaký je to typ střídače?
je to přesně tak - "dobré" střídače mají v sobě ochrany proti provozu ve výše uvedeném stavu ( třeba Kostal,SMA ) a navíc Čez požaduje aby v rozvaděči FVE byly instalovány další blokační relé ( hlídají jak napětí všech tří fází a také frekvenci ). Popisovaný stav od joseff-a je divný.. podle mne byla FVE komplet vypnutá a nestandardní napětí šlo z DS ( a na primáru trafa chyběla fáze - ddto kodl ).
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Počasí

Příspěvek od joseff »

kodl69 píše:A v té chvíli byl hlavní jistič vypnutej? jestli ne, tak to možná nemělo s FVE nic společnýho, podobně to vypadá, když na trafu 22/0.4kV vypadne jedna fáze...
Hlavní jistič nebyl vypnutý. Jen 4kvadrantní elměr nesvítil.