Počasí

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Prackov
Příspěvky: 194
Registrován: pon lis 12, 2018 10:01 am
Lokalita: Turnov
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 10000
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: TURNOV

Re: Počasí

Příspěvek od Prackov »

Zdravím. Já nejraději používám mobilní aplikaci
Počasí & radar.
Moc hezky tam je vidět oblačnost.
Přílohy
IMG_20191108_150523.jpg
Domácí poloostrovní elektrárna 5.7kwp

24v 370Ah. Lifepo4 .
12v 750Ah olovo....
Smartshunt
Victron smart 100/20
Victron smart 150/45
Victron smart 150/70
Epsolar 40A na 12v
Axpert 2400w pro lednice a mrazáky, mikrovlnka, sušička a drobotina.
Easun 2400w..... pračka, myčka.
Čína měnič 2500w 24v. V dílně když je potřeba...
Axpert 12v ,VP800va osvětlení celého domu a Tv.
1x. Gridfree invertor (modrásek) prodán.
Dostal jsem elektroměr co měří přetoky.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Počasí

Příspěvek od volente »

Tu apku mám taky a líbí se mi. Jedna z těch lepších.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Tragédie: baterky i panely jsou na nic

Příspěvek od youda »

To snad není možný! U nás je už dva týdny tak hnusně, že by člověk brečel.
Teď je skoro poledne, venku padá od rána déšť jakýchsi mikro-kapek a 20kWp panelů v tom hnusu dává jen 999W, tedy 5% výkonu. Jak z toho asi mám nabít 30kWh baterku a ještě udržet v chodu AC spotřebiče? To bych těch panelů musel mít aspoň 100kWp, uáááá!!!

Pár dní jsem v tom nečase vydržel na baterku. Dost také pomohlo přehodit dva ze tří měničů do charger-mode. Pak jsem přestal používat myčku nádobí i sušičku a nechal zapnuté jen nejnutnější spotřebiče. Jako třeba počítače a mikrovlnku na ohřev šunkových baget.

Jenomže se mi tu postupně začalo hromadit špinavé nádobí i spodní prádlo. Z bojleru padají ledové kostky a ty bagety mi už taky lezou krkem. Přepínám to všechno na Dukovany, tohle se nedá vydržet :cry:
prsi a je hnusne.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

baterky i panely jsou na nic

Příspěvek od ota »

To jsi na tom ještě dobře.
Dělám o dálkový dohled (fakt mi nepatří) jedné polní elektrárny s výkonem 4.024kW.
Minulý pátek byla v poledne taková tma že toto solární pole o rozloze 500 x 500 metrů dávalo pouhých 25kW !!!
To je 0,6% nominálního výkonu !!!

Není hanba přepnout na DS, počasí, tedy hlavně mrakům, neporučíš.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Počasí

Příspěvek od Marcus81 »

Asi sme myslienkovo napojeny, lebo prave toto som sa Vas vsetkych chcel opytat, ako ste na tom s bateriami a panelmi, ci aj u Vas je take pocasie na temnotu....Ja som "out" uz davno, nie a nie slnko zasvietit poriade a z vykonu ktorý mam ja, sotva vyzmykam aktualne 500W :cry:
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Tragédie: baterky i panely jsou na nic

Příspěvek od mypower.cz »

youda píše:To snad není možný! U nás je už dva týdny tak hnusně, že by člověk brečel.
Teď je skoro poledne, venku padá od rána déšť jakýchsi mikro-kapek a 20kWp panelů v tom hnusu dává jen 999W, tedy 5% výkonu. Jak z toho asi mám nabít 30kWh baterku a ještě udržet v chodu AC spotřebiče? To bych těch panelů musel mít aspoň 100kWp, uáááá!!!

Pár dní jsem v tom nečase vydržel na baterku. Dost také pomohlo přehodit dva ze tří měničů do charger-mode. Pak jsem přestal používat myčku nádobí i sušičku a nechal zapnuté jen nejnutnější spotřebiče. Jako třeba počítače a mikrovlnku na ohřev šunkových baget.

Jenomže se mi tu postupně začalo hromadit špinavé nádobí i spodní prádlo. Z bojleru padají ledové kostky a ty bagety mi už taky lezou krkem. Přepínám to všechno na Dukovany, tohle se nedá vydržet :cry:
prsi a je hnusne.PNG
999W ... jaka krasa v tomhle pocasi. Takove obrovske mnozstvi energie.

Mas obrovskou spotrebu. Jak jsem minule psal v podobnem tonu: mit tvych aktualnich 999W v tomto pocasi, tak s prehledem a bez obav vyperu. Nadobi by bylo davno umyte, na to mam osobne 2 funkcni ruky a odkapavac nebo uterku. 1kW okamziteho vykonu delam v lete. Mit tohle v soucasnem podzimnim pocasi, chrochtam si blahem, stejne jako si pri takovych vykonech chrochtam v lete.

Vazene kolegium, navrhuji, aby youda dobrovolne ve svem vlastnim zajmu zalozil tema o sve spotrebe a spotrebicich a navrhuji dat hlavy dohromady a pokusit se o vetsi hospodarnost. Pri jeho systemu muze byt komplet sobestacny.

Pak je jeste jina kura, jak dosahnout energeticke efektivity: vypadnout z baraku plneho nesmyslu typu mycek a susicek jak ja kdysi z panelaku a zacit s 800Wp nekde na samote u lesa (tehdy za 170000, dnes za hubicku). Kura u me trvala 6 let.

Vysledek je totalne energeticky sobestacny clovek, pokud se pak dostane k 20kWp systemu.

Ja bydlet u youdy, tak DS leti z baraku jak namydleny blesk.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

Keď cena padne na 60 € za 300 Wp mono, tak 21000 Wp bude za 4200 €.
S tým sa bude dať za mierne zamračeného počasia aj topiť klímou.
Ale ak bude 14 dní mrholiť, tak pomože len veľká akumulácia energie
predtým.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Počasí

Příspěvek od dumi »

jamam aktualne 65W :) sotva to drzi baterku v nabijeni, jde do ni asi 0,7A...
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Počasí

Příspěvek od ota »

rottenkiwi píše:Keď cena padne na 60 € za 300 Wp mono.
Ve velkoobchodu se dá v podzimní akci koupit 275Wp za 70E
Tedy bez daně a recyklačního výpalného.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

Marcus81 píše:Asi sme myslienkovo napojeny, lebo prave toto som sa Vas vsetkych chcel opytat, ako ste na tom s bateriami a panelmi, ci aj u Vas je take pocasie na temnotu....Ja som "out" uz davno, nie a nie slnko zasvietit poriade a z vykonu ktorý mam ja, sotva vyzmykam aktualne 500W :cry:
Podtatranske slovensko hlasi tmu,tmu+padajucu vodu a sem tam aj slnko na večernu hodinku,až pol dňa. Napriklad včera polku dna sa popod fuz usmieval oskar.
Žial baterie su nonstop skoro prazdne,lebo oskar svieti z boku a pada čoraz viac k zemi,teda čoskoro bude jedno,aj keď cely deň bude oskar svietiť. Už teraz som dezorientovany,keď o štvrtej po obede sa začina stracať svetlo.
Hlavne baterie mam lionkove a tie maju problem poriadneho fungovania už pri 10°C. Ja ich nemam v dome v teplučku a tak su chladne a už pri dlhšom odbere 1000W,aj keď su skoro na polovicu nabite,tak im padne napätie pod bod prepnutia na DS (50v). Čoskoro ich odpojim uplne a prenesiem do domu,nech nemusim temperovať miestnosť de je elektrareň a luhovim bateriam chlad vôbec neprekaža.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 546
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od ResHacker »

@Admin: Naprostej souhlas, já mám stále jen a pouze 1kWp systémek se 13kWh akumulací a kilowatt výkonu je naprostej luxus (běžně mám tak 850W), se kterým bychom vyprali, uvařili i nahřáli malej bojler.. jenže momentálně mi ze soláru leze krásných 32W :D
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Počasí

Příspěvek od mypower.cz »

ResHacker píše:@Admin: Naprostej souhlas, já mám stále jen a pouze 1kWp systémek se 13kWh akumulací a kilowatt výkonu je naprostej luxus (běžně mám tak 850W), se kterým bychom vyprali, uvařili i nahřáli malej bojler.. jenže momentálně mi ze soláru leze krásných 32W :D
V tomto pocasi je to navic vyhoda, ze z toho youdovi leze nejspis cca konstantni kilowatt. Ta oblacnost uz byt horsi snad ani nemuze :D, takze pod kilo to nesleze. To mame denne ... hmhmhm ... od 7:00 do 16:00 = 9 hodin.. 9kWh... Budme pesimistictejsi, 6kWh. To je stale cca ma letni vyroba se soucasnym 2.24kWp systemem. Stejne tak, jak pise reshacker, vyprano, navareno, 60L bojler skoro nadskakuje bublanim vrici vody v takovych situacich.

To je jako tezce :celebrate2: parada :D s tim se da udelat uplne vsechno. Plynovou bombu na vareni vcetne plynoveho varice bych v tu chvili okamzite prodal na bazosu, pac bych ji uz nepotreboval. :mrgreen:

EDIT: je to ale od youdy pro me osobne zajimave info. Vim ze s 20kWp bych se svym osobnim nastavenim co se spotreby tyce vydrzel i bez centraly a bez DS uplne s prehledem. To je hodne dobra informace. Jsem nevedel kolik to je, aby to vyslo. Tak u me s youdovym systemem jsem si naprosto jist.
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: Počasí

Příspěvek od Nautilus »

Na Youdu nemám, moje deseti watová laboratoř momentálně dává 0,15W. Jinými slovy 1,5% špičkového výkonu.
Metorologická zpráva v 13:52 UTC je ale nekompromisní:
Byla protrhaná oblačnost (5-7/8) se základnou mraků ve výšce 335 metrů. Obloha byla zatažená od výšky 488 metrů
Viditelnost (dohlednost) byla 3300 metrů.
Aktuální počasí: slabý mrholení plus opar.
bednto
Příspěvky: 56
Registrován: pát lis 08, 2013 10:16 am

Bílá tma

Příspěvek od bednto »

Tak za mě je dobrý aladin a k tomu meteor. Na dva dny dopředu celkem přesně. Jinak používám tohle:http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... short.html nebo yr.no a spokojenost.

Klobouk dolů, tak jsem to taky změřil (15:30) a z panelů je to rovných 60 mA... Spotřeba nyní 58 mA, to jest dvě rádia, teploměr a ss měnič... v niklu ještě něco je, tak si možná ještě posvítím na večeři... :write:

Co se týče počasí, hold léto už je pryč a zima je tu. U mě je bílá tma celý den, zatím jen trochu prší. Skoro to vypadá že by mohlo každou chvílí začít sněžit a taky že jo...

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... _OPIN.html

Čtvrtek a pátek by ale oskar měl být vidět. :))
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

Neviem ako u vás, ale tu je silný J vietor a vonku je +19 *C.
Na polovicu novembra dosť vysoká teplota.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Počasí

Příspěvek od willcz »

19stupnu neni uplne malo, ale prumerna teplota za poslednich 10 let pro 12.11. je 6.4stupne.
me to dnes ukazuje prumerku 5.6 tzn za me uplne OK :-)
jen tech 0.8kWh vyroby za dnesek mi prijde strasne malo.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

A kde je ten sníh, co s ním vyhrožují hromadný oblbovače celej den, jako by měla být sněhová kalamita? V podhůří Drahanské vrchoviny je cca 4-5°C nad nulou, a už ani neprší. Výroby do 2kWh/4.6kWp denně už mám několik dní. V přepočtu 0.4 Wh/Wp za den . Ještě před týdnem to bylo některý dni i 3Wh/Wp za den. Zimní temnota už je tady. Ale počítám, že to za měsíc bude ještě o hromadu horší, jako každej rok.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Počasí

Příspěvek od dumi »

U nas snezilo. Tak 2 cm ale.uz je vsechno pryc.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Počasí

Příspěvek od Vitek »

taky byl a už není, nic se nemění na tom že už vítova chatrč musela přestoupit z SBU do modu SUB :-( doufám že tohle přejde brzo...
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Počasí

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
U nás do rána napadly tak 2-3 cm. mokrého sněhu. Momentálně padá sníh s deštěm. Včera výkon tak 1 až 1,5 kWh za den, dneska to bude nejspíš ještě horší. Holt, co nevyrobim, to musím dobít v době nízkého tarifu.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.