Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Soban píše: Pokud by jsi tam měl malou baterku tak jak nesvítí se můžeš přepínat na DS.
Souhlas. Akorát nevím, jak to udělat - zapojit a jaké komponenty k tomu použít.

Hodně tady čtu, že v zimě elektrárna uživí sotva sama sebe. V zimě bych proto přepnul na BEL a vše posílal do Bojleru. Žádné cucání z baterií ani sítě pro živení elektrárny. Jakmile začne svítit víc. Můžu připojit měnič s baterkami ...
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

Ohľadom akumulačky:
Skúste sa pozrieť aj TU. S vnútorným bojlerom nie sú až tak dobré skúsenosti, lepší je nerezový had. Kúrenie máte len tým krbom a špirálami?

Ak budete mať fve bez batérie tak si moc tej kávy nezohrejete. 2kwh batéria je pre takýto systém nepoužiteľná. Neviem si predstaviť ako to chcete ovládať.

2x BEL by pre Vás nebol riešením? Viem si predstaviť cca. 800l akumulačku s nerezovým hadom a 4x 3kw špirálami. Najprv by sa nahrieval vrch a potom by sa preplo na spodok (napr. cez prednostné relé).
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Jaký je problém s vnitřním bojlerem? Chápu, že pokud dojde teplá voda, tak bude trvat den, než se znova nahřeje.
Aby fungovala nádrž s hadem, musí mít had alespoň 20m2. A to už je opravdu raketa ...

Kúrenie máte len tým krbom a špirálami? ano, + mám přípravu na teplovodní žebříky a radiátor.

Proč si neohřeji kávu, když mám systém výkonově předimenzovaný? V létě bude dávat konstatntě 2-2,5 kw a na to pustím třeba 1,5 kw konvici. Moje odhady, klidně mě opravte.

2x BEL klidně. Původně jsem chtěl na každém strignu BEL a přez ně zapojený, nějaký lepší MPPT. Což zatím nevím, jestli jde kvůli kapacitě kondenzátorů MPPT.
Víc topných spirál, přez přednostní relé bude nejspíše také.

Co se týče baterie chci jí použít pouze na překlenutí doby, kdy přejde mrak. Např.pustím pračku, na chvíli poklesne výkon na panelech, tak si regulátor cucne z baterií. Je jasné, že systém se bude muset v noci přepínat na síť ...

Jsou někde nějaké konkrétní informace o tom, co vše se dá nastavit na GreenBono, nebo Wattrouter?
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Soban »

Banung píše: Proč si neohřeji kávu, když mám systém výkonově předimenzovaný? V létě bude dávat konstatntě 2-2,5 kw a na to pustím třeba 1,5 kw konvici. Moje odhady, klidně mě opravte.
No nevím se zatáhne a výroba 0W.

Jinak přepínání DS/měnič.

Pokud vemeš axperty či klony do těch přivedeš DS a jak nesvítí nebo dojde baterka tak propojí DS s výstupem, pokud máš hromadu panelů tak ten vstup pro panely na tom měniči nemusíš používat a použiješ externí mppt, případně nějaký string můžeš připojit na ten axpert záleží na tobě a zapojení panelů.

Některé mají výstup na relé takže pokud nechceš topit z DS tak když poběží z DS můžeš odpojit topení a podobně....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od rva »

Bez baterek máš elektřinu hlavně když slunce svítí vhodně (kolmo) na panely. Jinak to dost klesá. Proto je vhodné mít kapacitu baterie alespoň na překlenutí noci. Pak můžeš uřídit spotřebu veškeré energie z panelů, jinak na jednu stranu zůstane spousta elektřiny nevyužitá a na druhou ti bude chybět.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

Banung píše:Jaký je problém s vnitřním bojlerem? Chápu, že pokud dojde teplá voda, tak bude trvat den, než se znova nahřeje.
Aby fungovala nádrž s hadem, musí mít had alespoň 20m2. A to už je opravdu raketa ...

Kúrenie máte len tým krbom a špirálami? ano, + mám přípravu na teplovodní žebříky a radiátor.

Proč si neohřeji kávu, když mám systém výkonově předimenzovaný? V létě bude dávat konstatntě 2-2,5 kw a na to pustím třeba 1,5 kw konvici. Moje odhady, klidně mě opravte.

2x BEL klidně. Původně jsem chtěl na každém strignu BEL a přez ně zapojený, nějaký lepší MPPT. Což zatím nevím, jestli jde kvůli kapacitě kondenzátorů MPPT.
Víc topných spirál, přez přednostní relé bude nejspíše také.

Co se týče baterie chci jí použít pouze na překlenutí doby, kdy přejde mrak. Např.pustím pračku, na chvíli poklesne výkon na panelech, tak si regulátor cucne z baterií. Je jasné, že systém se bude muset v noci přepínat na síť ...

Jsou někde nějaké konkrétní informace o tom, co vše se dá nastavit na GreenBono, nebo Wattrouter?
Problém s tým vnoreným bojlerom je ten, že lúbi praskať. Väčšinou sa jedná o smaltovanú nádobu, ak by bola nerezová možno by nebol problém. Ten had je trvanlivejší, ale zasa sa zanáša vodným kameňom, takže je potreba ho raz za čas prepláchnuť, alebo upravovať vodu. Životnosť nerezového hada vie byť aj 15-20 rokov.

Baterka je proste buffer a aby správne a dlho fungovala musí mať aj nejakú kapacitu. Ak ju budete preťažovať veľa nevydrží.
No to varenie kávy bez batérii pri zamračených dňoch bude troška na dlhšie. Som zvedavý ako dlho vás to bude baviť.
Už ste sa zamysleli nad tým, ako to budete ovládať? Každý večer príp. viac krát za deň niečo manuálne prepínať vás prestane rýchlo baviť.

Manuál Greenbono
Manuál Wattrouter FUNGUJE LEN PRI DS!!!
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Soban píše: Pokud vemeš axperty či klony do těch přivedeš DS a jak nesvítí nebo dojde baterka tak propojí DS s výstupem, pokud máš hromadu panelů tak ten vstup pro panely na tom měniči nemusíš používat a použiješ externí mppt, případně nějaký string můžeš připojit na ten axpert záleží na tobě a zapojení panelů.
Toto mě zajímá, ale bohužel jsem úplně nepochopil, co si tím chtěl říci. Můžeš to nějak přeformulovat. Nebo uvést konkrétní případ.
Soban píše: Některé mají výstup na relé takže pokud nechceš topit z DS tak když poběží z DS můžeš odpojit topení a podobně....
Tzn. když se měnič připojí na síť, automaticky se odpojí bojler, bez toho, aniž bych potřeboval nějaký wattrouter. Chápu to správně? To by se mi líbilo.

Umí to třeba tento https://www.fve-mp.cz/eshop/p/kombinova ... 8mkx-0-255, nebo tento: https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?kom ... f1-p570023
Nebo jak to poznám?

Co se týče konvice. Všude v baráku mám řízené zásuvky. Z nich udělám solární. Tzn. kdyby to opravdu nevařilo, tak to holt můžu přepojit na zásuvku v síti.
Naposledy upravil(a) Banung dne čtv dub 21, 2022 2:37 pm, celkem upraveno 2 x.
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Diablo1st píše: Problém s tým vnoreným bojlerom je ten, že lúbi praskať.
To jsem nevěděl.
[/quote]
Diablo1st píše: Už ste sa zamysleli nad tým, ako to budete ovládať? Každý večer príp. viac krát za deň niečo manuálne prepínať vás prestane rýchlo baviť.
Přepínat nic nechci, prostě solární zásuvky buďto půjdou, nebo ne. (Varianta pouze BEL)
Ale chtěl bych, aby se to večer samo přeplo na síť a ráno na soláry. (lednice a mrazák) (Varianta lepší měnič, nebo BEL + lepší měnič)
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Zjistil jsem, že mohu na teplou vodu napojit jakoukoliv myčku, a pračku se vstupem pro teplou vodu. Tím se na jejich provozu ušetří 70-80% energie. To byl pro mě poslední argument proč se na baterky (prozatím) vykašlat. Letní přebytky budu posílat do vedlejšího baráku na ohřev vody v dalším bojleru.

Vím, že to většina z Vás vidí jinak. Berte to jako alternativní přístup a možnost dodání testovacích dat. Nyní prosím o konkrétní rady. Některé jsem již zakomponoval, viz níže. Sestava tedy bude:

2x stringy 3850 wp, 280V, zapojené do jednoho BELu. Natočené +-30st. Akumulační nádrž LMT 1500L, výměník 8,25m2, 2x topné těleso 2kw. Nádrž bude natápěná rovněž kamny, nebo ze sítě.
Nádrž bude na vytápění a ohřev TUV. V kuchyni bude „solární“ zásuvka spínaná přes přednostní relé. Jedna střecha je plechová, druhá gumová.

Otázky:
1) Zapojení – Soláry -> DC jistič -> přepěťová ochrana -> regulátor. Můžu to udělat takto? Každý string bude mít vlastní jistič a ty pak budou spojené do jedné přepěťové ochrany? Chci mít možnost odpojit jednotlivý string.
2) Pro poslání DC napětí do druhého domu (kde bude druhý BEL), mohu použít CYKY kabel? (3x2,5mm)
3) Uzemnění panelů?

Na elektro i topení mám lidi, se kterými budu řešit konkrétní detaily. Zajímají mě tyto základní věci, abych již mohl objednávat a připravovat.

Díky
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od cipis »

Banung píše: 2) Pro poslání DC napětí do druhého domu (kde bude druhý BEL), mohu použít CYKY kabel? (3x2,5mm)

Na elektro i topení mám lidi, se kterými budu řešit konkrétní detaily. Zajímají mě tyto základní věci, abych již mohl objednávat a připravovat.

Díky
Jestli tohle nezvladne vypocitat ten tvuj elektro tym, tak bych ho radsi vymenil ...

V dotazu chybi to nejzasadnejsi, totiz delka vedeni!
Navod na vypocet vedeni tu nekde ve foru mas.
Ve zkratce - pres merny odpor medi si zjistis odpor vedeni (dvakrat vzdalenost bel-bel), tim padem s napetim budes vedet i zkratovy proud, tedy jaky jistic tam musis dat. No a samozrejme si spocitas i ztraty, jestli jsou akceptovatelne a jestli z toho kabelu nebudes mit dalsi topeni.

Nicmene, kdyz to same tahnes ze strechy 2x 6, tak asi na tu, predpokladam, mnohem vetsi vzdalenost k druhemu BELu, budes muset pouzit tlustejsi kabel.
Samozrejme tedy odpovidajici jistic a dalsi prepetovku na vstupu druheho BELu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od cipis »

Jo, ty dva stringy jsou dohromady necelych 4kWp? Nebo kazdy? Protoze jestli kazdy, tak to spojit nemuzes, BEL je do 16A na vstupu, tedy v pripade 280V to je do 4,5 kWp.

Nehlede na to, ze 280V je na BEL a standardni spiralu 230V malo. Umax z 230V ef. je 324V, takze to chce vic jak tech 324V. V principu je to jedno, jen nedostanes z tech spiral stitkove hodnoty.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

cipis píše:Jo, ty dva stringy jsou dohromady necelych 4kWp? Nebo kazdy? Protoze jestli kazdy, tak to spojit nemuzes, BEL je do 16A na vstupu, tedy v pripade 280V to je do 4,5 kWp.

Nehlede na to, ze 280V je na BEL a standardni spiralu 230V malo. Umax z 230V ef. je 324V, takze to chce vic jak tech 324V. V principu je to jedno, jen nedostanes z tech spiral stitkove hodnoty.
"Elektroteam" zatim nic neřešil. Zatím řeším sám ;)

- Jsou to dva stringy, každý 3850 wp
- Délka kabelu k druhému BEL je cca 35 m

Proč je pro BEL 280V málo? Můžeš to rozvést? Vycházel jsem z údajů v manuálu, kde píše, že nejefektivnější je mít napětí na panelech 100 až 125% z napětí spirály.

Do nádrže chci prát maximum co zvládne BEL... Můj odhad je, že odpoledne při dobrých podmínkách to může dát přez 4 kw.
Zatím můžu vše změnit. A proto se tu ptám. Díky
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Soban »

Banung píše: Proč je pro BEL 280V málo? Můžeš to rozvést? Vycházel jsem z údajů v manuálu, kde píše, že nejefektivnější je mít napětí na panelech 100 až 125% z napětí spirály.
Protože bel je střídač a seká obdélníky, a spirála je na sinusovku, tak tam bude rozdíl, ale asi bych to nehrotil.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Pawel »

Bel zvládá jen těch 16A jak tu bylo napsáno, jakmile budou panel zapojené 2P tak by musel být proud panelů pod 8A.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od thomas.007 »

Soban píše:
Banung píše: Proč je pro BEL 280V málo? Můžeš to rozvést? Vycházel jsem z údajů v manuálu, kde píše, že nejefektivnější je mít napětí na panelech 100 až 125% z napětí spirály.
Protože bel je střídač a seká obdélníky, a spirála je na sinusovku, tak tam bude rozdíl, ale asi bych to nehrotil.
280Voc je tak akorát, možná spíš bude chybět. Pokud je to 280Vmpp (v bodu max. výkonu), tak regulátor zmenší střídu obdélníku na výstupu a tím omezí efektivní výkon bojleru (furt tam ale poleze max. špička 280V). Střída se omezuje proto, že regulátor chrání termostat (střída tuším na 96%), takže chybí ta 4% z celkového výkonu z důvodu bezpečnosti provozu. Napětí ze sítě (sinus) má max. hodnotu o něco výše (1,414x), takže leze ve špičce přes 300V (podle kolísání napětí v síti), není důvod se obávat o těleso, ale na druhou stranu není dobré lézt zbytečně nad 400Voc. Proto to doporučení p. Budínského o rozsahu 100 - 125%, při 125% vychází lepší rezerva při špatném počasí, při 100% se nic nestane, ale výkon bude už jen nižší nebo stejný (podle počasí).
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Amerisolar 550wp má 41,8V v bodě maximálního výkonu. x 7 panelů na strignu = 292,6V

Systém chci optimalizovat právě na horší počasí. Mám tedy ještě zvednout napětí na stringu?
Odpoledne bude systém dávat větší proud, než BEL zpracuje. Tzn. mohu změnit skladbu panelů, zvýšit napětí a snížit proud a dosáhnu vyššího celkového výkonu. Pokud to chápu správně.

Podotázka.
Když budu mít např. 4kw topnou spirálu a panely dají pouze 1kw. Bude její výkon čtvrtinový? Nebo bude ještě (výrazně) menší??

Díky
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

cipis píše:Jo, ty dva stringy jsou dohromady necelych 4kWp? Nebo kazdy? Protoze jestli kazdy, tak to spojit nemuzes, BEL je do 16A na vstupu, tedy v pripade 280V to je do 4,5 kWp.
Na toto jsem se Budínského ptal. Prý je spojit můžu, záleží na odběru. Na regulátoru se má dát nastavit výstupní napětí.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od thomas.007 »

Banung píše:
cipis píše:Jo, ty dva stringy jsou dohromady necelych 4kWp? Nebo kazdy? Protoze jestli kazdy, tak to spojit nemuzes, BEL je do 16A na vstupu, tedy v pripade 280V to je do 4,5 kWp.
Na toto jsem se Budínského ptal. Prý je spojit můžu, záleží na odběru. Na regulátoru se má dát nastavit výstupní napětí.
Výstupní napětí se dá měnit, tím se dá zvýšit v rámci tolerance výkon tělesa, ale asi bych tam víc než 240Vef zbytečně necpal, těleso se začne více zahřívat a tím se bude zkracovat jeho životnost. V extrému se spirála přepálí, ale teď nevím jaký limit max. výstupního napětí tam je.
Banung píše: Podotázka.
Když budu mít např. 4kw topnou spirálu a panely dají pouze 1kw. Bude její výkon čtvrtinový? Nebo bude ještě (výrazně) menší??
Spirála nemůže brát víc jak dávají panely, jinak by to perpetum mobile. MPPS regulátor BEL samozřejmě využije plný výkon z panelů a ten tam nacpe (v rámci omezení v regulátoru).
Takže ano, 1kW z panelů a s nějakou ztrátou na regulátoru pak 1kW do bojleru.
Kdyby to bylo napřímo bez regulátoru, tak je to úplně jinde a výkon do bojleru bude určitě nižší.
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

thomas.007 píše: Spirála nemůže brát víc jak dávají panely, jinak by to perpetum mobile. MPPS regulátor BEL samozřejmě využije plný výkon z panelů a ten tam nacpe (v rámci omezení v regulátoru).
Takže ano, 1kW z panelů a s nějakou ztrátou na regulátoru pak 1kW do bojleru.
Kdyby to bylo napřímo bez regulátoru, tak je to úplně jinde a výkon do bojleru bude určitě nižší.
To je mi jasné, že topné těleso si nemůže vzít víc, než dají panely :D
Ptal jsem se z hlediska topného tělesa. Jestli použití příliš silného tělesa a dodaného malého příkonu z panelů, nesníží neúměrně hodně topný výkon.


Co se týče napětí na strignu. Chápu to tedy tak, že při nízkém osvitu je výhodné mít vyšší napětí na stringu, aby jeho napětí nekleslo pod požadované napětí na topném tělese. (BEL umí napětí pouze snižovat)

Nabízí se tedy asi tři možnosti
1) 14x Amerisolar 550w - 292,6V, 13,6A na jednom stringu
2) 16x Amerisolar 450w - 334,4V, 10,8A na jednom stringu
3) 18x Trinasolar 390w - 306 V, 11,5A na jednom stringu

Co by jste vybrali, aby byl výkon co nejvyšší když bude málo svítit? Odpoledne budou oba stringy osvětleny stejně. (pod úhlem 30st) Myšleno výkon v průběhu dne.
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od cipis »

No vsak ano. Z BELu nemuzes brat vic, nez je schopen mit na vstupu. Jsi limitovan tema 16A. V situaci, kdy pripojis 2kW spiralu k tomu asi nedojde, pak je ale zbytecne mit 8 kW, ktere nevyuzijes, kdyz bude "normalne" svitit.
Prvne si spocitej, kolik tech kWh pro kolik litru vody potrebujes.
Pomoci vice kWp nazenes jen nejake dny pred a po sezone, ale neurychlis dobu ohrevu vody. Takze v lete se ti to pole bude naprosto zbytecne flakat, protoze bude aktualne topit jen do 2 kW spiraly.

Kolik ti vychazi podle tech znamych stranek zisky energie?
Je ekonomicky nesmysl 4x "prepanelovat", protoze si tim moc nepomuzes, jen tratis prachy za panely a vse okolo. Bud ty panely jedou +/- nejake rozumne hodnoty anebo to nejede tarka vubec, takze tam mas stezi 1/10 vykonu.
Banung píše:
cipis píše:Jo, ty dva stringy jsou dohromady necelych 4kWp? Nebo kazdy? Protoze jestli kazdy, tak to spojit nemuzes, BEL je do 16A na vstupu, tedy v pripade 280V to je do 4,5 kWp.
Na toto jsem se Budínského ptal. Prý je spojit můžu, záleží na odběru. Na regulátoru se má dát nastavit výstupní napětí.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek