Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od marko250 »

A on ten BEL umí čistý sínus?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od cipis »

Neumí, ale to je v případě přímotopu, konvice atd. jedno. Jedná se o odporovou zátěž.
Pokud teda ta zařízení nejsou přeelektronizována.

Spíš by mě zajímalo to eventuální rušení, co se už v pár vláknem zmiňovalo.
Mám mezi bojlery cca. 25 m vedení ... BEL dám k jednomu blízko, ale ten druhý je dál ...
marko250 píše:A on ten BEL umí čistý sínus?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od marko250 »

Ale pak se to vylučuje s bodem č.2 a chce to měnič co ho umí a investovat tím pádem jen jednou.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

BEL umí akorát "obdélník" - tzn. ještě horší než modifikovaný sinus. Jdou na to pouze odporové spotřebiče,bez elektroniky. S mechanickým vypínačem nebo termostatem.
Přístroj by měl být co nejblíž k měniči. Drát do pěti metrů je údajně v pohodě.

S bodem 2) se to nevylučuje, protože dojde k výměně měniče za lepší niebo se mezi nimi bude přepínat.

Fakt nikdo nemá alespoň názor na to natočení panelů? To bych opravdu nerad předělával...
unicast
Příspěvky: 1230
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od unicast »

Spínaným zdrojům by obdélník vadit neměl.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

Banung píše: Fakt nikdo nemá alespoň názor na to natočení panelů? To bych opravdu nerad předělával...
Komín je v strede domu? Ak áno, tak pred komínom otočiť panely na juh, za komínom na východ (ak bude toľko panelov).

Na tej garáži nevidím moc zmysel otáčať panely smerom na západ. Kvôli tieňu od domu by bolo ideálne zvoliť 150V mppt, aby tieň nedegradoval celý string

Foto striech by nebolo?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Komín ve středu střechy už není, byl přesunut. Bohužel na jih na hranu garáže a domu.
Plocha na střeše na dva stringy je nedostatečná. Pokud tam chci umístit větší výkon v jednom strignu.

Proč nemá smysl otáčet panely na západ? Jde mi o vyrovnání výkonu v průběhu dne. A zrovna navečer bude výkonu potřeba nejvíce.

Dům převyšuje garáž asi o 2m. Tzn. Při východu a brzo dopoledne je tam stín jak krá ...
Naposledy upravil(a) Banung dne úte dub 19, 2022 8:41 pm, celkem upraveno 1 x.
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

unicast píše:Spínaným zdrojům by obdélník vadit neměl.
To mají v sobě jaké spotřebiče, nebo k čemu to mohu využít v domovním prostředí?
Díky
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

Banung píše:Komín ve středu střechy už není, byl přesunut. Bohužel na jih na hranu garáže a domu.
Plocha na střeše na dva stringy je nedostatečná. Pokud tam chci umístit větší výkon v jednom strignu.

Proč nemá smysl otáčet panely na západ? Jde mi o vyrovnání výkonu v průběhu dne. A zrovna navečer bude výkonu potřeba nejvíce.

Dům převyšuje garáž asi o 2m. Tzn. Při východu a brzo dopoledne je tam stín jak krá ...
A keď sa panely na garáži otočia na západ už tam tieň nebude? Bohužiaľ dispozícia strechy moc nepraje HV stringom. Orientácia ne juh najmä preto, že sú tam najväčšie zisky jar/jeseň. Ak by bol systém prepanelovaný tak nepoviem, ale tuto to moc nehrozí.

Čo tak spraviť konštrukciu tvaru A a panely dať smerom na západ a východ? Toto by bolo treba overiť cez pvgis a reálne rozmery, koľko panelov by sa zmestilo.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od pekoz »

K tomu BELu bych si ještě dovolil připomenout že "AC" výstup je cca 120Hz.
Např. spínaný zdroj v sdruženém panelovém měřáku ala Ali to vzdal asi po 5 minutách. :(
Jinak samozřejmě funguje dobře.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Kostěj »

unicast píše:Spínaným zdrojům by obdélník vadit neměl.
Jenže konstruktéři jsou vynalézaví, potřebují 5V/pár miliampér, tak použijí kondenzátor jako srážecí odpor, protože poměr cena/výkon to má nejlepší. Když pak do takového zdroje někdo pustí trvale obdelník, má to jen malou šanci na přežití. Pokud je na vstupu usměrňovač, kondík a spínaný zdroj, pak trpí jen odrušení. Problém je: rozeberu vše, a zkontroluji jak to funguje, nebo to risknu a pak vyhodím?
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Diablo1st píše: Čo tak spraviť konštrukciu tvaru A a panely dať smerom na západ a východ? Toto by bolo treba overiť cez pvgis a reálne rozmery, koľko panelov by sa zmestilo.
Ono by asi šlo udělat tři stringy. Východ a západ na střeše a jih na garáži. Ale to už bych docela přeplatil v panelech.
Většina lidí má na bojler 8x 280wp a já budu mít 14x 550 wp :D

Existuje nějaká aplikace, která by ukázala směr a úhel dopadu slunečních paprsků v určitý den a hodinu?
Nebo jaký úhel dopadu mi dá jaký výkon?.

Např dnes ráno jsem koukal, že slunce v 8:30 by na panely na střeše svítilo ze 45st, jakoby ze strany (od východu)
Jaký výkon by v tu chvíli dal 3,9 kwp string? Existuje na to nějaký nástroj nebo vzoreček?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od rottenkiwi »

Treba si spocitat AM spektrum === air mass.
60 stupnov od zenitu == mam 2x menej energie pri cistej atmosfere
70 stupnov od zenitu == mam 2,9x menej energie pri cistej atmosfere
80 stupnov od zenitu == mam 5,6x menej energie pri cistej atmosfere

Dalej pri osvite panelov zboka sa viac svetla odraza od skla a zalezi
tiez na type antireflexnej vrstvy.


https://www.pveducation.org/pvcdrom/pro ... t/air-mass
https://www.pveducation.org/pvcdrom/pro ... tion-angle
https://www.pveducation.org/pvcdrom/pro ... tion-angle
https://www.pveducation.org/pvcdrom/pro ... muth-angle
https://www.pveducation.org/pvcdrom/pro ... calculator
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od vlkazajac »

Banung píše: Ono by asi šlo udělat tři stringy. Východ a západ na střeše a jih na garáži. Ale to už bych docela přeplatil v panelech.
Většina lidí má na bojler 8x 280wp a já budu mít 14x 550 wp :D
Existuje nějaká aplikace, která by ukázala směr a úhel dopadu slunečních paprsků v určitý den a hodinu?
Nebo jaký úhel dopadu mi dá jaký výkon?.
Např dnes ráno jsem koukal, že slunce v 8:30 by na panely na střeše svítilo ze 45st, jakoby ze strany (od východu)
Jaký výkon by v tu chvíli dal 3,9 kwp string? Existuje na to nějaký nástroj nebo vzoreček?
Chybička se vloudila, povedal by klasik. Ja by som povedal - všetko zle !

7700 Wp a malá batéria - to by chcelo nejaký hlbší kurz, fórum na to nestačilo.
Orientácia panelov na streche domu - juh a nijak ináč.
Orientácia panelov na garáži - kvôli tieňu z východu prospeje mierne natočenie k západu - cca 20°.
Nabitie batérie má prioritu, až potom batérie ? A starkí budú do 15. hodiny mať nohy v lavóre so studenou vodou ?

Okrem liniek na niektoré weby tu na fóre nájdeš polohu slnka v hviezdnych mapách, vygúgliš si.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od vlkazajac »

Vnímaví kolegovia postrehli môj preklep, má byť :

Nabitie batérie má prioritu, až potom TUV ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

Pokiaľ je väčší bojler, teplá voda vie byť k dispozícii aj 2-3 dni.

To 7,7kWp pole by veru pýtalo väčšiu baterku, to je pravda.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Pro: rottenkiwi - díky, moc užitečné odkazy.

Jak nese název vlákna, baterii se chci spíše vyhnout. Je to můj přístup k věci. Od solárů si slibuji, že mi zajistí o něco delší dobu bez topení dřevem a budu mít výkonovou rezervu. Raději chci investovat do solárů, než do baterky. Nyní za elektřinu dáváme 22tis/rok (staré ceny), kdy odhaduji, že na topení a ohřev TUV padnou tak 2/3. S novým systémem srazím náklady na topení a ohřev TUV téměř na 0. (zatopím si rád a budu mít krb se zadním přikládáním v designovém provedení) Tolik ekonomika

Samozřejmě se mi také líbí případná možná nezávislost na systému. Na samotném začátku jsem napsal, že bych nejraději použil Ongrid měnič, ale tam jste mě varovali s možností přetoků. Díky

Nyní jsem zde na fóru zjistil, že existují MPPT měniče AC - DC - AC, které by z principu věci neměly udělat přetok do sítě. To je tedy směr, kterým se nyní dívám.

Kromě MPP Solar PIP 5048MKX,existují i nějaké další AC - DC - AC, které umí pracovat s 300V+ na stringu?
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

S nejakou veľkou redukciou nákladou na kúrenie by som nerátal, najmä keď kúrite drevom. Aký máte kotol, akumulačku a bojler? Nech máme lepšiu predstavu.
Ako budete mať poriešený ohrev TUV ak bude týždeň zamračené? Budete mať druhú špirálu na DS či ako?

Z môjho pohľadu:
- vykurovanie na FVE primárne neriešiť, len ako prebytky
- na ohrev TUV je 7,7kWp troška overkill
- ak by sa riešila baterka, tá by mala mať kapacitu okolo 300Ah

Len na TUV stačí 3-4kWp + BEL na nahrievanie bojleru a čo do bojleru nevlezie cez napr. prednostné relé pustiť do akumulačky.
Pri komplet systéme už to treba riešiť inak a malá baterka a veľké pole nie je zrovna dobrá kombinácia. Netraba sa fixovať len na Kinga, do systému sa dá doplniť aj prepínanie na DS (ATS, blokované stykače).
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Topíme primárně akumulačkami. Příležitostně kamny, ale už nechci mít bordel a prach v obýváku. Proto jsem systém úplně předělal. Se změnami jsem počítal, tak to nebude snad tak náročné.

V říjnu, listopadu, březnu a dubnu mi stačí k topení zhruba 15 až 24 kwh/den. Vycházím z doby, po kterou mám zapnuté akumulačky. Když si sečtu výkony obou strignů podle solární kalkulačky, tak v říjnu a březnu, bych měl již mít výkonově pokryto topení soláry. Přičemž v listopadu a únoru, by to mělo zhruba z třetiny až poloviny pomoct. Po většinu roku bych měl teplou vodu a třeba žehlení a ohřev vody v rychlovarné konvici úplně zdarma. Investovat do takového jednoduchého systému cca 90tis.(solární části) už mi dává smysl.

Nádrž bude nejspíš Dražice NADOS 900/140. Bude se dát natopit, jak z krbu, tak ze sítě, tak ze solárů.
Potud vím jak systém udělat a zapojit. Proto jsem napsal, že začnu fází 1) soláry + BEL

Samozřejmě bych rád výkon solárů využil i více, ale to zatím nevím jak zapojit.
Úplně nejvíc by se mi líbil systém, kdy BEL by ovládal lepší MPPT měnič - tma - přepnuto na síť, světlo přepnuto na soláry. Malá LiFePo4 baterie cca 2kwh, mi nevadí - protože si jí můžu přehodit do karavanu, když pojedeme na delší dovolenou.

Nemám potřebu honit celý dům na soláry nebo baterii. Prostě v určitou chvíli některé zásuvky půjdou a některé ne.
Světla budou stále ze sítě.Tolik zhruba má představa.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Soban »

Podle mě špatný přístup......

Dle mého názoru by se měl pořídit měnič a baterky.
Takže regulérní FVE co vše na to zapojíš - za měnič je na tobě. (Osvětlení bych tam dal - při výpadku nebudeš hledat baterky.)
A potom pokud není odběr tak to prat do bojlerů a topení.
Takže proudové relé a jak barák nemá odběr připojit topení a bojlery aby se nahřály jak svítí.

Pokud by jsi tam měl malou baterku tak jak nesvítí se můžeš přepínat na DS.

PS. Samozřejmě je to můj názor a nikomu ho nevnucuji, ale podle mě mít FVE bez baterky je sebevražda, a na topení a bojler jak psaly máš hodně výkonu a byla by škoda ho nevyužít.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek