Správné používání Pb

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Superbaloo
Příspěvky: 10
Registrován: pát zář 01, 2023 10:55 am
Lokalita: Plzeň
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 3

Re: Správné používání Pb

Příspěvek od Superbaloo »

Děkuji za postřehy,

Vítku jsem si toho vědom, nechtěl jsem se tady moc rozepisovat, je to už moje třetí generace ostrova v kolně na nářadí spíš na pokusy a na hraní. Používám jen přes léto na jednu lednici A++ 50W, wifi a přebytky točím v bazénu. Po západu slunce jedu na bypass, el. neni problém. Baterku potřebuji jen na "balancování mraků" :D Beru pouze olovo z druhé ruky, za cenu šrotu, nejsou první ani poslední ale podle měřáku jsou v super stavu, tak bych rád aby mě nějakou dobu vydrželi. Předchozí sada klasických baterek fungovala ukázkově, hustota elektrolytu, plynování při equlizaci atd., ale u těchto baterek EFB Cal/Cal se hustota nemění v průběhu nabíjení a ani bubllinka.
Dneska jsem měl chvilku tak sem je nechal vytočit nejprve na 29 a pak na 30V při malém proudu a pak už se začal elektrolyt trochu proudit a pozvolna plynovat. Také jsem se dočetl na nějakém US fóru, že největší problém Cal baterek je stratifikace a při statickém využití, je třeba často promíchávat elektrolyt právě krátkodobou equalizací až 32V.
Superbaloo
PIP3024GEW, 2xRisen 400Wp, 2xLongi 455Wp
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Správné používání Pb

Příspěvek od thomas.007 »

Superbaloo píše:Předchozí sada klasických baterek fungovala ukázkově, hustota elektrolytu, plynování při equlizaci atd., ale u těchto baterek EFB Cal/Cal se hustota nemění v průběhu nabíjení a ani bubllinka.
Dneska jsem měl chvilku tak sem je nechal vytočit nejprve na 29 a pak na 30V při malém proudu a pak už se začal elektrolyt trochu proudit a pozvolna plynovat. Také jsem se dočetl na nějakém US fóru, že největší problém Cal baterek je stratifikace a při statickém využití, je třeba často promíchávat elektrolyt právě krátkodobou equalizací až 32V.
Tak Kalciovky jsou v autech celkem běžné už hezkou řádku let, upustilo se u dopování mřížek Antimonem kvůli většímu samovybíjení. Navíc provedení EFB má vyšší cyklovatelnost, oproti obyčejným startovacím baterkám. Ale pozor, furt je to startovací baterka a jak píše Vítek, nevhodná pro hluboké cyklování (byť zvládne více hlubokývh cyklů).
Jinak když jsem měl Kalciovku ve š120, tak jsem jednou měsíčně baterku externě dobil (byl jsem línej upravit regulátor), u starých startovacích aku s Antimonem se v autech nabíjecí napětí při 25°C pohybuje od 14 do 14,2V, Kalciovka je trochu výše 14,5-14,7V, tedy pro Kalciovku bych nastavil float na 29,0V a sledoval jestli nebude velký úbytek elektrolytu. Jinak co se týče ekvalizace, tak je prospěšná i pro startovací akumulátor. Jestli se dobře pamatuju, tak by se mělo dobíjet proudem 1/10C do cca. 15V, dále nabíjet 1/20C do znaků plné nabití, což bývá napětí 16-16,8V, kdy se rouzpouští sulfáty na deskách. Mělo by se sledovat napětí a pokud nestoupá napětí déle jak 1 hodinu, je nabíjení ukončeno a zbylý sulfát už nejde rozpustit. Další vaření baterie se považuje za zbytečné, jen se bude vyvíjet vodík, kyslík a kyselá mlha z článků...
Jinak doporučuju mrknout na místní Wiki a pouvažovat o desulfátoru, na malou kapacitu by ty pulzy měly být dostačující, na trakční olovo je desulfátor spíše takové lechtání, byť to nějaký smysl má i tam.
Superbaloo
Příspěvky: 10
Registrován: pát zář 01, 2023 10:55 am
Lokalita: Plzeň
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 3

Re: Správné používání Pb

Příspěvek od Superbaloo »

Podle dostupných informaci to vypadá opravdu tak jak píšeš, bohužel jsem zjistil že můj PIP 2424 MSE1 umí maximální nabíjecí napětí 30V, takže se s tím budu muset naučit žít, na BULK a FLOAT to stačí a promíchat elektrolyt na 32V budu muset občas nějakou externí nabíječkou, nebo zdrojem...Uvidím, možná těch 30V na delší dobu bude stačit..
Desulfátor mám z Ali, jeden z modelů probíraných tady na fóru, mam ho připojený skoro trvale :D
Superbaloo
PIP3024GEW, 2xRisen 400Wp, 2xLongi 455Wp
skybor
Příspěvky: 758
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Správné používání Pb

Příspěvek od skybor »

vlkazajac píše: ned úno 15, 2015 9:10 pm Nabíjajte BFA !

Viac v pdf.

Nabijanie olovenych baterii.jpg

Nabijanie olovenych baterii.pdf
Tohle mne tak trochu navedlo na myšlenku, že bych nabíjení řídil vytěžovačem a nenechal to na MPPT regulátorech.

V první fázi bych řídil vytěžovač dle nabíjecího proudu (dejme tomu 0,1C) až do dosažení nějaké stanovené úrovně (dejme tomu 28,8V - bulk).
Ve druhé fázi bych vytěžoval dle napětí (dejme tomu úroveň 28,8 - absorption) až do poklesu nabíjecího proudu na určenou úroveň (dejme tomu 0,01C)
Ve třetí fázi bych vytěžoval dle sníženého napětí (dejme tomu 27,6 - float) a takhle bych je nechal do západu slunce

Možná by to bylo pro baterky snesitelnější, než co s něma vyvádí některé MPPT regulátory.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek