Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

DanoP píše:
SvetZitrka píše:
DanoP píše:Mám fullback BenQ 300Wp nainštalované od r. 2017, zatiaľ žiadna degradácia výkonu a ani viditeľné chyby. "Čo ma prekvapilo, že pri veľmi nízkom osvite dajú 2x viac ako SunPower 400Wp (ide o výkon v rozsahu 5-30 W per string. Pri lepšom osvetlení sa to zrovná (vzhľadom na Wp). Ďalšia vec, vyzerá to tak že po 5 rokoch ich budem musieť umyť autošampónom. Je na nich povlak špiny (niečo ako na čelnom skle, keď vidno rozdiel kde stierajú stierače a kde nie). Problémom FB je že sa v našich končinách ťažko zháňajú a podľa mňa majú neodôvodnene vyššiu cenu oproti panelom z čiernym rámom.
To že ve špatném světle, mají BenQ 300Wp 2x větší výkon, než SunPower 400Wp je zajímavé. Dokážete se prosím podělit o konkrétní modely panelů a v čem jsou rozdíly v instalaci? Např. jiná část střechy, jiná provětrávaná mezera atd?

Proč si myslíte vy, že ty panely mají při špatném osvitu přesně opačné výsledky, než by se na první pohled čekalo?
Instalovane su rovnako, na tych istych castiach strechy, SunPower maxeon 3 400Wp som instaloval az teraz na jesen (este za stare ceny). Sklon oboch casti strechy je 42stupnov, orientacia jednej -30st od juhu, druhej casti +60 st od juhu.
Benq (PM060MB2) su zapojene 3S2P, SunPower 2S2P, Benq maju regulator fangpusun MPPT 150V/45A (victron kopia), SunPower victron MPPT 250/60. Pri zamracenej oblohe je ten rozdiel vidiet, Pomer vykonov by mal byt 1,8 : 1,6, ale bezne vidim 45W versus 15W. Akonahle sa ukaze priame slnko tak uz to ide presne v pomere Wp (lame sa to v okoli vykonov 100W). Je mozne ze victron regulator 250/60 nie je schopny najst optimalny pracovny bod (cca v okoli 130V) a zostane na 70V (z panelov vtedy tecie 0,2A).
Zní to hrozně zajímavé a zajímalo by mě, co dělá tak velký rozdíl, zdali je v panelech, nebo regulátorech. Hádám že se vám ty regulátory nechce asi přepojovat, tak abychom si ověřili, že to není v panelech :)?
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od DanoP »

Regulatory nemozem prehodit, suctove Voc 2S SunPowerov je cez 150V, to by ten fang nemusel rozchodit, a dva 250V regulatory nemam. Kedze sa to deje pri tak malych vykonoch tak to neriesim, na celkovu bilanciu to nema vplyv.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

Dokážete někdo ještě reagovat na tento dotaz?

  • Vnímáte IBC, nebo HJT jako velkou výhodu? Pokud ne/ano, proč?
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od kvako1 »

Asi tu už bylo všechno zmíněno, moje skušenost je že je tam velký rozdíl hlavně v zimě.
měl jsem Modre ze střibrným ramem, černe ze střibrným a teď mam i celočerne. je to velký rozdíl , celočerne se dřív v zimě rozmrazí a davají nekdy i o hodinu dřív než ty modre.
teploty jsem měřil taky když odečtu nějaké chyby v měření ta jsou v letě stejně teple. rozdily jsou v řadu dvou stupňu..
všechny panely mám halfcut. mam to vyskoušene . celkově mám 52 panelu 36x 330Wp 16x 450Wp
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od ViktorEX »

bydlim "skoro" na horach. jsem v 500 mnm. tento rok v tuto dobu uz 14 dnu panely pod snehem. blby pristup, tj ometani neni mozne.

na zimu (po dvou zimach praxe) rikam jednoznacne cast panelu namontovat na jizni (nebo JJZ) zed. a budou to jedine panely, ktere budou v zime opravdu delat energii (samozrejme ve slunecny den).
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

kvako1 píše:Asi tu už bylo všechno zmíněno, moje skušenost je že je tam velký rozdíl hlavně v zimě.
měl jsem Modre ze střibrným ramem, černe ze střibrným a teď mam i celočerne. je to velký rozdíl , celočerne se dřív v zimě rozmrazí a davají nekdy i o hodinu dřív než ty modre.
teploty jsem měřil taky když odečtu nějaké chyby v měření ta jsou v letě stejně teple. rozdily jsou v řadu dvou stupňu..
všechny panely mám halfcut. mam to vyskoušene . celkově mám 52 panelu 36x 330Wp 16x 450Wp
Díky za zkušenosti. Já jdu určitě do AllBalck provedení panelu s N-type články. Ale teď už potřebuji pouze rozseknout, zdali s IBC, HJT, nebo TOPCon články. Ale TOPCon jsme ještě žádné panely neviděl.

Jde mi především o maximální výkon v zimních obdobích a dlouhou životnost. Máte i s tímto zkušenosti?
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

ViktorEX píše:bydlim "skoro" na horach. jsem v 500 mnm. tento rok v tuto dobu uz 14 dnu panely pod snehem. blby pristup, tj ometani neni mozne.

na zimu (po dvou zimach praxe) rikam jednoznacne cast panelu namontovat na jizni (nebo JJZ) zed. a budou to jedine panely, ktere budou v zime opravdu delat energii (samozrejme ve slunecny den).
Díky, tohle mám už vyřešené. Skon 42-44 stupňů a na jich :). Takže ideál.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od rva »

Sníh drží i na skoro svislých panelech. Pokud je potřeba zajistit fungující ostrov, je spíš důležité mít zajištěný způsob jak z panelů sníh sundávat. Já mám přes 100 panelů a letos jsem zatím 2x trénoval jak z nich dostat 10 cm sněhu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

rva píše:Sníh drží i na skoro svislých panelech. Pokud je potřeba zajistit fungující ostrov, je spíš důležité mít zajištěný způsob jak z panelů sníh sundávat. Já mám přes 100 panelů a letos jsem zatím 2x trénoval jak z nich dostat 10 cm sněhu.
100 panelů , no fíha, to už není málo. To už ale asi nemáte na baráku, nebo ano?
Plánuji 2 mechanizmy, jak zajistit lepší výkon v zimě.
  1. panely budou až do kraje střehy, čili lépe sklouznou dolů a nebude jim nic bránit
  2. pak metlička s dlouhou násadou, kdy jednou za čas ometu, pokud si už sluníčko a skon neporadí samo
Napadají vás nějaké další metody, které nespotřebávají el. energii?
Naposledy upravil(a) SvetZitrka dne ned pro 12, 2021 5:30 pm, celkem upraveno 1 x.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od Dagus »

SvetZitrka píše:
ViktorEX píše:bydlim "skoro" na horach. jsem v 500 mnm. tento rok v tuto dobu uz 14 dnu panely pod snehem. blby pristup, tj ometani neni mozne.

na zimu (po dvou zimach praxe) rikam jednoznacne cast panelu namontovat na jizni (nebo JJZ) zed. a budou to jedine panely, ktere budou v zime opravdu delat energii (samozrejme ve slunecny den).
Díky, tohle mám už vyřešené. Skon 42-44 stupňů a na jich :). Takže ideál.
To jsi bláhový. Vedle firmy je elektrárna na poli a sklon bude 45° a za týden co byl sníh sjel jen k spodní půlce panelů a jinak nic. Bez ometení se to nedá.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

Však v další reakci píšu, že budu mít i metličku :)
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

Děkuji všem za super debatu a reakce. Při hledání odpovědi, jaké jsou (pro mě) nejlepší panely, jsem začal vytvářet toto, snad může pomoci i ostatním.
:arrow: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=21&t=7831 :idea:
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od xmasin »

Mně se nyní líbí panely Energetica https://www.energetica-pv.com/en/products/ osobně uvažuji, že druhou elektrárnu doma postavím na těchto panelech, all black 370W.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

Zkuste nám k tomu dát více vaších postřehů. Líbí, nelíbí není ideální parametr pro výběr FV panelů :twisted:
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od xmasin »

SvetZitrka píše:Zkuste nám k tomu dát více vaších postřehů. Líbí, nelíbí není ideální parametr pro výběr FV panelů :twisted:
Důvody proč se mně líbí jsou vypsané tady https://www.solsol.cz/sites/default/fil ... solsol.pdf
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

Přijde mi to spíše jako marketingový blábol, než technické specifikace panelu.
Vypadá, že je to obyčejný P-Type panel a garantují větší životnost na výkon než u N-Type panelů. To mi dost smrdí.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

*sun* Tak za mě nakonec vybrány panely REC Alpha Black REC375AA Black. Níže rozepíšu i důvody proč jsem se pro ně rozhodl já, třeba to někomu ulehčí výběr. Pokud by někoho zajímaly podrobné technické specifikace, tak přikládám i datasheet od výrobce.




Pro mě klíčové pozitiva panelů REC Alpha Black REC375AA Black
  • výrobce REC patří mezi TOP výrobce FV panelů
  • velmi dobrý výkon (375 Wp) a efektivita (21,4 %) panelu - vystačí už i na ostrov
  • All Black provedení - lépe to vypadá, když budou přes celou střechu
  • N-type technologie článků - netrpí například LID (světelnou degradaci článku) atd.
  • využívají HJT články (heterojunction solar cell) - větší životnost, absorpci záření a menší přehřívání článků
  • AR surface - antireflexní povrchová úprava skla pro lepší absorpci paprsků
  • garance min. výkonu 92 % po 25 letech provozu
  • rozměry 1721x1016x30 mm vyhovují mým požadavkům

Tohle pro mě již nebylo extra klíčové, ale potěší to: pevnost rámu 7000 (713 kg/m²), velmi nízký teplotní koeficient -0.26 %/°C


Nevýhody
  • vyšší cena oproti průměru na trhu
  • pro navýšení záruky panelu z 20 na 25 let je potřeba REC certifikace montérů
  • vizuální nápis v hodní části panelu - vadí mi při instalaci pro FV střechu - snad půjde sundat


Jak byste tyto panely/výběr ohodnotily vy? Proč byste si je (ne)vybrali?
rec-alpha-black-rec375aa-black-375w-solar-panel.png
rec-alpha-black-rec375aa-black-375w-solar-panel.png (36.97 KiB) Zobrazeno 726 x
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od FRSO »

SvetZitrka píše:Přijde mi to spíše jako marketingový blábol, než technické specifikace panelu.
Vypadá, že je to obyčejný P-Type panel a garantují větší životnost na výkon než u N-Type panelů. To mi dost smrdí.
Tento web patří k tobě ?, že má stejný název, jak tvůj nick.
https://www.svetzitrka.cz
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

FRSO píše: Tento web patří k tobě ?, že má stejný název, jak tvůj nick.
https://www.svetzitrka.cz
Jak to souvisí s tématem tohoto vlákna? Není pro tento typ dotazu lépe volit spíše MP?
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od rasto1 »

SvetZitrka píše:
FRSO píše: Tento web patří k tobě ?, že má stejný název, jak tvůj nick.
https://www.svetzitrka.cz
Jak to souvisí s tématem tohoto vlákna? Není pro tento typ dotazu lépe volit spíše MP?
To vies my sme tu taka velka rodina a nemame pred sebou tajomstva ;-)
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek