AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Měniče Axpert
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od pibi »

stano22 píše: stř lis 15, 2023 7:41 pm Odpoved Ti urcite pride, je to ticket helpdesk system, proste neexistuje closed case bez vyrozumenia customera.
Do této chvíle jsem se mylně domníval, že umím obstojně slovensky. :lol: :yes:
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od proasnet »

pibi píše: čtv lis 16, 2023 9:29 am
stano22 píše: stř lis 15, 2023 7:41 pm Odpoved Ti urcite pride, je to ticket helpdesk system, proste neexistuje closed case bez vyrozumenia customera.
Do této chvíle jsem se mylně domníval, že umím obstojně slovensky. :lol: :yes:
Do této chvíle odpověď nepřišla. Myslím že na jednotlivé body v následné otázce se už neobtěžovali odpovídat. Smetli to tedy ze stolu tím neplatným dokumentem z URSO a basta fidli.

Podle distribučky si teda nikdo nesmí v čase NT dobíjet žádné bateriové úložiště, baterky do auta, mobily, nářadí a zkrátka vše, co obsahuje baterie. Jediné co může mít spotřebu v NT je bojler.
V NT si můžeme baterie nabíjet jen z FVE, přes den ne.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od jahodovák »

však si to taky nenabíjíte z NT ale jen v čase trvání NT a to není zakázáno,pokud to není napojeno na okruh,který je určen jen na ohřev boileru,takže asi tak,stačí si přečíst pořádně podmínky,nebo snad pokud je čas NTtak je vše mimo to co je připojeno na jeho okruh odpojeno,netřeba hledat problém tam,kde není....dalo by se říct naopak NT je na to aby se využila sít v době,kdy je menší spotřeba....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od skybor »

jahodovák píše: úte lis 28, 2023 11:19 am však si to taky nenabíjíte z NT ale jen v čase trvání NT a to není zakázáno,pokud to není napojeno na okruh,který je určen jen na ohřev boileru,takže asi tak,stačí si přečíst pořádně podmínky,nebo snad pokud je čas NTtak je vše mimo to co je připojeno na jeho okruh odpojeno,netřeba hledat problém tam,kde není....dalo by se říct naopak NT je na to aby se využila sít v době,kdy je menší spotřeba....
Přesně tak, už jsem to psal. Blokují se spotřebiče v době VT a ne v době NT. To byste museli vypnout elektriku v době NT v celém baráku (kromě bojleru).
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Ještě mě k tématu napadl jeden dotaz.
A po pravdě přiznám, nejsem teď v situaci, kdy se mi chce usilovně přemýšlet.

NT/VT neřeším, rozdíl mám 0,21 CZK/kWh.

Co řeším, při Bypasu nabíjet co nejnižším proudem (mám nastaveny 2A) nebo jít na nějakou únosnou mez (třeba 10-15A)?
Jak to praktikujete vy a proč?

Baterka je 280Ah a je používána v rozsahu napětí 49 - 54V. (Kolik je to kapacity nějak nemám změřeno).

Díky,
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od jahodovák »

To bude hlavně záviset na tom co od toho očekáváš,já zapínám nabíjení tak abych měl v případě výpadku alespon ma jeden den provozu a podle toho zvýším,nebo naopak snížím nabíjení,jen podotknu,že celou dobu jedu v ostrovním režimu a na obtok se to přepne jen při tom nabíjení,což není tak často.U mě k tomu,že kapacita baterky je poměrně velká na její životnost nemá ani maximální proud nabíjení žádný vliv na životnost baterky.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od Pawel »

Je to proud dodávaný do baterky tak že asi 100/500/750W.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od Marek_Kuřim »

jahodovák píše: čtv pro 14, 2023 1:46 pm To bude hlavně záviset na tom co od toho očekáváš…
To je správný dotaz…minimalizaci spotřeby z DS.
V zásadě by se mi líbilo, kdyby měnič uměl “předpovídat počasí” a podle toho měnil nabíjecí proud z DS *cloud*
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od unicast »

To se v návaznosti na nějaký yr.no, dwd nebo jinou službu, bude-li nabízet nějaké stabilní a garantované API, dá naprogramovat :)
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od skybor »

Tady ti spočítají kolik kWh vyrobíš ;) API napojiš do systému a hotovo. Jen se na to prostě nejde spoléhat. Už se to někde řešilo ...

https://solar.meteosource.com
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od proasnet »

Distribučka SSD odpověděla na tému nabíjení v NT, jak jstem tu psal o jejich vyjádření. Jejich první odpovědí byl blaf z odkazem na neplatný dokument URSO, s tím že v NT se nesmí nic nabíjet. Na to jsem jim odpověděl následovně:
Dobrý den ešte raz. Prosím vás o vyjadrenie k jednotlivým bodom.

1. Uvedený dokument som si pečlivo prešiel, a nikde nie je ani zmienka o tom, že v čase NT sa nesmú nabíjať akékolvek baterie, úložiska apod. Zrejme ste mi napísali zlý odkaz na rozhodnutie

2. Uvedený dokument má platnosť do 31.12.2022, takže uvedené rozhodnutie je neplatné.

3. V dokumentu je uvedené
v dobe platnosti VT je odberateľ povinný zaistiť technické blokovanie elektrických tepelných spotrebičov a nabíjacích staníc; ich pripojenie je pomocou nepohyblivého prívodu na samostatný elektrický obvod so stýkačom ovládaným povelom HDO, prepínacích hodín alebo IMS
čo nepopiera nabíjanie akýchkolvek bateriových úložišť.

4. V čase VT možem nabíjať bateriové úložisko, alebo akékolvek baterie, keď nie v NT?

5. Keď nemožem podla vás nabíjať baterie v NT, možem počas dňa nabíjať bateriové úložisko z FVE, v čase VT neodoberať z DS žiadnu energiu, a v čase NT, ak mám nabité úložisko, ďalej neodoberať z DS, a ak nemám nabité úložisko, odoberať energiu z DS len v čase NT?

6. Bateriové úložisko je akýkolvek akumulátor. Podla vašeho vyjadrenia by sa nesmelo v NT nabíjať nič, teda ani mobilný telefon, autobateria, ani zohrievať bojler. Toto nedáva žiadny zmysel.

7. Ak budem akékolvek nariadenie v takom zmysle porušovať, ako bude moje porušovanie preukázané? Neexistuje technologia, ktorá by diagnostikovala, či som mal celú noc ohrev bojleru do špirály, nabíjal elektromobil alebo si nabíjal baterie FVE alebo kúril. S pomocou IMS je možné zjistiť iba spotrebu v čase VT a NT.

Ďakujem, že sa budete zaoberať všetkými 7 bodmi
Dlouho nebyla žádná odezva, tak jsem měl za to, že se už neozvou, že jsem je konfrontoval, ale přišla včera následující odpověď:
odpovedáme na Váš e-mail zo dňa 15.11.2023.

Ospravedlňujeme sa za nesprávne uvedený údaj v predchádzajúcom doručenom stanovisku.

Riešenie Vašej požiadavky sme opätovne postúpili na príslušné oddelenie spoločnosti Stredoslovenská distribučná, a. s. (ďalej len SSD, a. s.), ktoré sa zaoberalo Vašou situáciou na odbernom mieste a dáva Vám nasledovné stanovisko:

Dovoľujeme si Vás informovať, že v rámci sadzby D4 je doba platnosti nízkej tarify 8 hodín denne. Sadzba je vhodná pre odberné miesta s akumulačnými elektrickými spotrebičmi, ktorých odber elektriny je možné presunúť do pásma platnosti nízkej tarify a pre odberné miesto s nabíjacou stanicou elektrických vozidiel.

Spoločné podmienky pre sadzby D4, D5, D6 a D8 - dvojpásmové sadzby sú:
- doba platnosti VT/NT je operatívne riadená zo strany SSD, a.s., s ohľadom na priebeh denného diagramu zaťaženia distribučnej sústavy SSD, a.s.,
- časové vymedzenie platnosti VT/NT nemusí byť rovnaké pre všetkých odberateľov a nemusí byť v súvislej dĺžke trvania,
- v dobe platnosti VT je odberateľ povinný zaistiť technické blokovanie elektrických tepelných spotrebičov a nabíjacích staníc (nabíjacích staníc automobilov, ako je napísané vyššie pri sadzbe); ich pripojenie je pomocou nepohyblivého prívodu na samostatný elektrický obvod so stýkačom ovládaným povelom HDO, prepínacích hodín alebo IMS,
- prívody vykurovacích telies a nabíjacích staníc musia byť inštalované napevno (bez zásuviek),
- maximálne 16%-ný (D5 a D6), resp. 33%-ný (D8) podiel spotrebovanej elektriny v čase blokovania elektrických tepelných spotrebičov z celkového mesačného objemu spotrebovanej elektriny v 3 alebo viacerých mesiacoch v období od 1. októbra do 30. apríla,
- odberateľ je povinný na požiadanie SSD, a. s., predložiť OPAS od predmetných elektrických obvodov s uvedením typu a výkonu elektrických tepelných spotrebičov, resp. nabíjacích staníc a umožniť fyzickú kontrolu plnenia podmienok pre pridelenie príslušnej sadzby.

V čase NT môže zákazník odoberať výkon (prúd) do veľkosti hlavného ističa a nie je obmedzený ani množstvom spotrebovanej energie.

Na stránke SSD, a.s., je platný dokument, ktorý je upravený výškou poplatkov platných od 1.1.2023: https://www.ssd.sk/buxus/docs/dokumenty ... trenie.pdf.

Automobil s batériou je batériové úložisko, sadzba D4 hovorí o nabíjacích staniciach automobilov.

Odberateľ si môže nabíjať všetko po celých 24 hodín denne, okrem automobilu, ten sa má nabíjať v čase platnosti NT. Ak toto odberateľovi s nabíjacou stanicou pre automobil nevyhovuje, môže si zmeniť sadzbu na inú.

V predmetnej sadzbe si teda môže odberateľ v čase platnosti NT nabíjať čokoľvek, v čase platnosti VT nesmie nabíjať automobil.

V uvedenom prípade je potrebné sa riadiť platným rozhodnutím ÚRSO. Opäť však pripomíname, že sadzba D4 hovorí o nabíjacej stanici pre automobil.

Pomocou IMS vieme merať všetky elektrické veličiny, odber, dodávku energie a mnoho ďalších parametrov. V prípade, že svojim konaním odberateľ tak výrazne zasahuje do siete, že spôsobuje nekvalitu napätia, vtedy sa SSD, a. s., začne takýmto odberateľom zaoberať a v prípade, že neodpojí zariadenia, ktoré spôsobujú nekvalitu, dôjde k vymáhaniu škody, prípadne vypovedaniu zmluvy o pripojení a ukončení odberu.

Ďakujeme za porozumenie.
Z toho všeho tedy vyplívá jedna věc. Dokud je nekonfrontujete s fakty, tak se snaží manipulovat ve svůj prospěch a ohýbat zákony.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od skybor »

"V predmetnej sadzbe si teda môže odberateľ v čase platnosti NT nabíjať čokoľvek, v čase platnosti VT nesmie nabíjať automobil."

No myslím, že ani tohle nebude pravda ;)
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od JiříK »

Mě tam zaujala zmínka o procentech spotřeby ve VT. U nás si odeber kolik chceš kdy chceš a podle toho zaplatíš...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od cipis »

Ne tak docela, byl kdysi takovy navrh, na pomer 1/10. Bylo to kvuli cele rade lidi, kteri se vyprdli na blokovani/relatko/stykac.
Protoze zjistili, ze ten rozdil v cene pri jejich spotrebe sotva stacil pokryt spotrebu toho stykace. Tj. co by usetrili za nebezici spotrebic ve VT, to dali za spotrebu stykace v NT.
Zatim se nezda, ze by to bylo zpatky ve hre. Ale nejspis to poresi kdberova schemata.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od JiříK »

U nás je to 1 : 20 , tak to su klidný... Podotýkám sazba D25. ::rolleyes::
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek