AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Měniče Axpert
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od proasnet »

Tak jsem se informoval u distribucky ci muzu v NT nabijet a je to nelegalni.
Cituji:
Vážený zákazník,

odpovedáme na Váš e-mail zo dňa 11.11.2023.

Riešenie Vašej požiadavky sme postúpili na príslušné oddelenie spoločnosti Stredoslovenská distribučná, a. s. (ďalej len SSD, a. s.), ktoré sa zaoberalo Vašou situáciou na odbernom mieste a dáva Vám nasledovné stanovisko:

Dovoľujeme si Vás informovať, že použitie nízkej tarify pre domácnosti v sadzbe D4 pre nabíjanie batériového úložiska je v rozpore s platnou legislatívou (Rozhodnutie ÚRSO č. 0099/2022/E).

Ďakujeme za porozumenie.

To rozhodnuti jsem si nasel ale nikde jsem v nem nenasel tento zakaz
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od glottis »

A co bojler, ten si muzes nahrat? A banan, ten by sis mohl oloupat?
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od proasnet »

Podle jejich odpovedi si nemuzu nabit zadnou baterii v NT. Ani autobaterii v zime, ani vybity telefon
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od PetrDubi »

Jak se říká, kdo se moc ptá, ten se moc dozví..
A proto je často lepší se neptat, protože potom to ty dotyčné ani nezajímá ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od cipis »

Třeba si z něj dělá zase prdel žena ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od rva »

Tak to bych se zeptal, jestli si mohu bateriové úložiště nabíjet v době vysokého tarifu. A pokud ano, tak jestli jim to nevadí, když to je doba, kdy je elektřiny nedostatek a proto je dražší tarif.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od skybor »

proasnet píše: stř lis 15, 2023 1:44 pm Podle jejich odpovedi si nemuzu nabit zadnou baterii v NT. Ani autobaterii v zime, ani vybity telefon
To může být celkem zajímavý problém, když má někdo sazbu D45 (apod.). To aby si nastavil na to nabíjení mobilu a nářadí apod.(4hod. denně) nějakého budíka ;)
A hele ty ses na to vážně ptal, nebo je to aprílový vtip v listopadu ?
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od stano22 »

Podla mna tam pastla zly odkaz. To je rozhodnutie o cenach, ktore bolo platne do 31.12.2022. Ta odpoved nedava zmysel. Aktualny cennik https://www.ssd.sk/buxus/docs/dokumenty ... k_2023.pdf kde sa uvadza:
" v dobe platnosti VT je odberateľ povinný zaistiť technické blokovanie elektrických tepelných spotrebičov a nabíjacích staníc; ich pripojenie je pomocou nepohyblivého prívodu na samostatný elektrický obvod so stýkačom ovládaným povelom HDO, prepínacích hodín alebo IMS, "

Btw, nabijacich stanic - ani nieje spresnene, ci pre auta. Z mojho pohladu su tvoje chargre nabijacie stanice. Takze? Poziadal by som o spresnenie vyjadrenia. Pretoze vo VT nemozes a v NT nesmies :-D
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od proasnet »

skybor píše: stř lis 15, 2023 3:13 pm
proasnet píše: stř lis 15, 2023 1:44 pm Podle jejich odpovedi si nemuzu nabit zadnou baterii v NT. Ani autobaterii v zime, ani vybity telefon
To může být celkem zajímavý problém, když má někdo sazbu D45 (apod.). To aby si nastavil na to nabíjení mobilu a nářadí apod.(4hod. denně) nějakého budíka ;)
A hele ty ses na to vážně ptal, nebo je to aprílový vtip v listopadu ?
Ne toto neni sranda moji zeny. To je fakt. Skutecne jsem se ptal ze zvedavosti jak budou reagovat. Je mi uplne jasne ze by s takovou skutecnosti nic nenadelali, protoze by ji neumeli prolazat. Stacilo jim v dotazu napsat, ze je pro me financne vyhodne nabijet v NT.
A myslim si, ze kdybych jim polozil otazku, ci muzu v case VT neodebirat z DS protoze mam FVE a odebirat jen v NT, tak by taky nasli nejaky zakon ze porusuju podminky, i kdyz ke to podstata FVE.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od proasnet »

stano22 píše: stř lis 15, 2023 5:13 pm Podla mna tam pastla zly odkaz. To je rozhodnutie o cenach, ktore bolo platne do 31.12.2022. Ta odpoved nedava zmysel. Aktualny cennik https://www.ssd.sk/buxus/docs/dokumenty ... k_2023.pdf kde sa uvadza:
" v dobe platnosti VT je odberateľ povinný zaistiť technické blokovanie elektrických tepelných spotrebičov a nabíjacích staníc; ich pripojenie je pomocou nepohyblivého prívodu na samostatný elektrický obvod so stýkačom ovládaným povelom HDO, prepínacích hodín alebo IMS, "

Btw, nabijacich stanic - ani nieje spresnene, ci pre auta. Z mojho pohladu su tvoje chargre nabijacie stanice. Takze? Poziadal by som o spresnenie vyjadrenia. Pretoze vo VT nemozes a v NT nesmies :-D
Taky mi to medava smysl. Ja ji na to jeste poslal dotaz, ze jsem to v tom dokumentu nenasel, ci mi oznaci odsek kde je vyslovny zakaz nabijet uloziste v NT. Par dni na odpoved, musim pockat. A mozma ani neodpovi
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od unicast »

Doporučuji protidotaz typu: Chápu vaši odpověď dobře, docházím-li k závěru, že v době NT podle Vašeho vyjádření nemohu dobíjet žádné baterie a že jsem tedy povinnen všechna zařízení, která mohou dobíjet baterie, připojit na takovou větev, která bude blokována inverzně k zařízením určeným pro běh výhradně v NT, jako je třeba boiler nebo akumulační kamna a to včetně nabíječky autobaterie a mobilního telefonu? V mém předchozím dotazu jsem nespecifikoval druh ani velikost bateriového úložiště. Není náhodou takový výkad Vašich připojovacích podmínek v důsledku nevzdělanosti nebo zlého úmyslu nástrojem odcizení a absurdity? :)
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od skybor »

No nevím jak na Slovensku, ale u nás se blokují spotřebiče v době VT a ne v NT. Takže v době NT si můžu nabíjet co chci, třeba i vrtulník na baterky ...

D25: Odběratel musí zajistit technické blokování elektrických akumulačních spotřebičů
v dobách platnosti VT

D26: Odběratel musí zajistit technické blokování elektrických akumulačních spotřebičů
v dobách platnosti VT.

D27: Je-li v odběrném místě připojeno zařízení pro dobíjení elektromobilů, které je sou-
částí společných částí domu sloužících pouze pro společné užívání vlastníkům ne-
bo uživatelům bytů, může distributor blokovat zařízení pro dobíjení elektromobilů
v dobách platnosti vysokého tarifu v maximální celkové délce osm hodin denně,
a to pouze v případě hrozícího nedostatku volné distribuční kapacity

D35: Odběratel musí zajistit technické blokování akumulační části v dobách platnosti VT.

D45: Odběratel musí zajistit technické blokování topných elektrických spotřebičů
v dobách platnosti VT.

D56: Odběratel musí zajistit technické blokování topných elektrických spotřebičů kromě poho-
nu kompresoru tepelného čerpadla v dobách platnosti VT.

D57: Odběratel musí zajistit technické blokování topných elektrických spotřebičů v dobách
platnosti VT, kromě pohonu kompresoru tepelného čerpadla.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od proasnet »

unicast píše: stř lis 15, 2023 6:57 pm Doporučuji protidotaz typu: Chápu vaši odpověď dobře, docházím-li k závěru, že v době NT podle Vašeho vyjádření nemohu dobíjet žádné baterie a že jsem tedy povinnen všechna zařízení, která mohou dobíjet baterie, připojit na takovou větev, která bude blokována inverzně k zařízením určeným pro běh výhradně v NT, jako je třeba boiler nebo akumulační kamna a to včetně nabíječky autobaterie a mobilního telefonu? V mém předchozím dotazu jsem nespecifikoval druh ani velikost bateriového úložiště. Není náhodou takový výkad Vašich připojovacích podmínek v důsledku nevzdělanosti nebo zlého úmyslu nástrojem odcizení a absurdity? :)
Ja uz jsem protidotaz napsal a v jednom z bodu jsem napsal v tom samem smyslu cos napsal. Myslim ze poslou nejakou mlznou odpoved protoze je to konfrontuje, anebo nenapisou nic. Ale napada me napsat stiznost na URSO ze distribucka ovlivnuje odberatele nepravdivymi informacemi, protoze co je vyhodne pro odberatele je logicky nevyhodne pro dodavatele a distribuci.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od unicast »

Je trochu problém, že to je na Slovensku, poněkud to omezuje množství legrace, které by s tím ještě mohlo být, nesleduji tamní judikaturu. Tady by to ale mělo velké možnosti... :)
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od stano22 »

Odpoved Ti urcite pride, je to ticket helpdesk system, proste neexistuje closed case bez vyrozumenia customera.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od proasnet »

stano22 píše: stř lis 15, 2023 7:41 pm Odpoved Ti urcite pride, je to ticket helpdesk system, proste neexistuje closed case bez vyrozumenia customera.
Jo, v mailu je cislo pod kterym je muj dotaz.
Tu jde predevsim o to, ze jsem se chtel s dobrym umyslem informovat. Kdyby poslali nejaky fakt ktery toto definuje a zakazuje anebo dovoluje, je to na mem svedomi ci to budu akceprovat. Ale vzhledem k tomu kam to cele usti, to vypada ze si ke sve vuli vymysleji s cilem odradit, protoze kdyby to delal kazdy, padnou jim zase zisky ( viz jejich vyrocni zprava 2022 ). To cele bez ohledu na to ci nabijeni v NT je pro me ve finale vyhodne nebo ne, jde o jejich reakci.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od PetrDubi »

Jo, jak se říká: cesta do pekla bývá dlážděná dobrými úmysly...
No co, alespoň máš zkušenost a příště už se nejspíš rozhodneš jinak ;)
Ale pokud od nich nebudeš čekat nějakou rozumnou odpověď, tak to dopisování může být docela zábava :D
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od jahodovák »

Tady máte názorný příklad,co se všechno může stát,pokud se někdo nevhodně ptá,a tím nepřímo,jakoby náhodou nahrá někomu,aby zpřesnil podmínky aby nemohlo dojít ani náhodou k tomu,že co není zakázáno,je povoleno,což by mělo být v demokracii běžné,čím je větší omezení,tím je ji méně a nastává diktatura.Ono je nakonec možné že to někdo záměrně rozpoutá aby se to potom mohlo použít,prostě provokatéři stále nevymřeli,jak se mi zdá,stále se jim daří.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od PavelR »

No a co když mám TČ a tepelný spotřebič, ale nemám sazbu protože se mi nevyplatí a tím pádem mám jen VT?
To jako nesmím používat TČ v sazbě bez tarifu?

Mám rezervovaný příkon a hodlám si zapínat kdy chci a co chci a za to platit. A vůbec se na takový blbiny nehodlám ptát :-)
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: AXPERT - nabíjení baterií v době NT

Příspěvek od skybor »

D01 a D02 žádné blokace nemá. Ale ptát se distributora, který o tom vlastně stejně nerozhoduje (vydává ERU), kdy si můžu co zapnout, je fakt kravina. Na tomhle případu je jasně vidět, že prostě melou kokotiny a myslí si, že všichni jsou úplní trotli.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek