Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Měniče Axpert
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Na druhou větev do své FVE uvažuji o měniči axpert.
Výkonově by mi vyhovoval axpert VM 48V 5000W PF1.
Ale na stránkách ostrovních elektráren jsem narazil na upozornění, že měnič lze zapojit jen na třívodičovou sít. U dvouvodičové prý mohou nastat problémy.
Zajímá mne to z toho důvodu, v domě je část elektroinstalace zrekonstruovaná (třívodič) a část je ještě postaru (dvouvodič).
Axperta plánuji použít na zrekonstruovanou část (připojit myčku a troubu), kde bych si zimní nedostatek vyřešil přepnutím do bypasu a victron zůstane na zbytek. Zároveň mám v plánu mezi větvemi udělat křížové propojení z důvodu zálohy jednoho měniče druhým. Zde by se na axperta připojila zbývající část instalace která je dvouvodičová. Proto mne zajímá co je tam za problém. A týká li se jen tohoto axperta, nebo všech?
Napadly mne dva způsoby řešení problému:
1) každý měnič pojede do své části instalace bez možnosti vzájemného zálohování.
2) na axpertu proklemovat na svorkovnici PE s N.
3) nic dalšího mne nenapadá ... .

Děkuji za odpovědi.
Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od shuty »

na toto tema sa tu cas od casu objavi nejaky dotaz a aj ked sa to tam rozobera nejak sa nikdy nedojde k nejakemu konkretnemu rieseniu.
nikto nenakreslil konkretne schemy zapojenia iba sa dookola teoretizuje a nakoniec odpovede skoncia bez zodpovedanych otazok....
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
macherko1
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 24, 2021 3:16 pm
Bydliště: Bytča

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od macherko1 »

Ahoj Ja mam pokyrte 2 fazy s MPP Solar PIP5048GK cca druhý rok PEN prepojeny s N nebadam žiadný problem ...
Poloostrov /Faza L1:JV: 325Wp /10ks poly 3250Wp +Axpert VMIII 450V Mppt + OpSZ fG Forte 48V/620Ah Faza L2:JV: 285Wp /12ks Poly + MPP Solar PIP5048GK 450V MPPT-OpSZ IGB 48V/840Ah,GreenBono AKU
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 525
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od sindyk »

Řekl bych, že spousta majitelů Axpertů bude mít 3f instalaci, kde se jedna fáze využije pro FVE a zbylé dvě budou na DS. To znamená, že je vstup i výstup se připojí proti společnému pracovnímu vodiči N, protože ve 3f instalaci je pouze jeden, a také bude vše většinou v TN-C-S, kde je vlastně v bodě rozdělení stejně N a PE spojeno a přizemněno, protože z DS přichází PEN, takže bych neviděl ani problém u propojení PE na N.

U starších Axpertů jsem četl, že může propojení vstupní a výstupní svorky N způsobit poškození. Já mám chvilku svého MAXe 3.6k a mezi svorkami N na vstupu a výstupu jsem při bateriovém režimu naměřil asi 0,6V, takže v tomto případě bych si troufl propojit.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 525
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od sindyk »

A ještě bych dodal, pokud mají ty dvě větve být na měničích zaměnitelné, je potřeba u té novější rozdělení PEN realizovat až za měničem. Rozhodně nelze jakkoliv křížit TN-C a TN-C-S sítě a přepínaní musí být na úrovni TN-C.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od jahodovák »

Jelikož 3 vodičovou sít nemám,nemám ani tyto problémy,vše napojeno jen na dva vodiče a dříve každý aexpert jel na svůj okruh,tedy fázy s možností pokud jeden by jeden odešel tak je možnost tyto okruhy spojit.Ted místo druhého je silnější a zapojení zůstalo zachováno,v případě pokud by odešly oba,jde to zpět na sít přepnout přepínačí 1-0-2 každý okruh na jinou fázi,případně jen na jednu.Se sítí to jinak spojit nelze,takže žádný přetok nehrozí a pokud nesvítí je baterka dobita v době levného tarifu,motory jedou stále na sít a spotřeba je jen několik málo kilovat za rok v drahém pásmu,vše ostaní jen ze slunce,nebo dotováno přez nabíječku v levném pásmu,takže n spojen natvrdo s pe a jede to bez problémů už od 2013......
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Martin P »

Pokud tomu dobře rozumím jsi na výstupu z měniče proklemoval PE s N dohromady?
A na vstupu je PE a N zvlášť?
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
macherko1
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 24, 2021 3:16 pm
Bydliště: Bytča

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od macherko1 »

nie na vstuoe aj na vystuoe je PEN+N spolu tzv.preklemovany ...
Poloostrov /Faza L1:JV: 325Wp /10ks poly 3250Wp +Axpert VMIII 450V Mppt + OpSZ fG Forte 48V/620Ah Faza L2:JV: 285Wp /12ks Poly + MPP Solar PIP5048GK 450V MPPT-OpSZ IGB 48V/840Ah,GreenBono AKU
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Ahoj všem, řeším podobnou situaci, tak jsem napsal p. Kolaříkovi následující dotaz:
Dobrý den pane Kolaříku,
Obracím se na Vás s dotazem k měniči Axpert MAX 48V/7200W.
Na MyPower.cz jsem prošel nemálo diskuzních příspěvků, ale nikde jsem nenašel jednoznačnou odpověď.
Otázka se týká připojení a propojení měniče s DS.
V domě (hlavním domovním rozvaděči) mám soustavu TN-S, tedy tři fáze, modrou sběrnici N a zelenou sběrnici PE.
K měniči vedu L1 / N / PE v odpovídající tloušťce.
Z měniče k jističům vedu L1 / N / PE.
PE je v měniči spojeno a nemusím se o něj starat.
Mohu spojit Nin a Nout a použít N-sběrnici v domovním rozvaděči jako společnou???
Nebo musím mít pro okruhy za měničem oddělenou (separátní) N sběrnici? Pokud Ano, musí tato separátní sběrnice být též uzemněna na PE???

Jsem sice elektrikář, ale slaboproudař a v manuálu k měniči k tomuto není ani čárka.

Děkuji, M.S.

A od p. Kolaříka přišla následující odpověď:
Dobrý den,

odpověď není jednoznačná.

Ano, můžete N spojit dohromady, měnič to zvládne, nedojde k poškození. Kdo to udělal, může klidně napsat příspěvek, že mu to funguje.

Ne, doporučujeme mít zcela oddělené sítě, tedy včetně nuláků. Okruh energie ze sítě se nesmí míchat s okruhem energie z FV, protože jinak by mohly:
- občas vyletět proudové chrániče
- měnič mít problémy s regulací na AC straně -> pomalejší reakce na změny zátěže -> možnost výraznějších krátkodobých přetoků a nebo možná i dlouhodobých přetoků do sítě.

To vše proto, že měnič dodává přes výstupní fázi energii do spotřebičů, ale nulákem se mu nemusí vracet celý generovaný proud do nuláku na výstupu, ale odtéká do země a nebo se do měniče vrací přes nulák vstupu. To samozřejmě vede měnič k domněnce, že se na vstupu z AC něco děje.

Stejné pravidlo o oddělení vstupní AC od výstupní AC , včetně nuláků, platí v principu pro všechny hybridní měniče.

Tuto odpověď můžete zkopírovat na mypower, třeba to omezí další dotazy.

M.K.


Tož tak odpověď.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od rasto1 »

Kup si 4 polovy prepinac sieti a problem vyrieseny cize 1f,2f,3f,N.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
unicast
Příspěvky: 1215
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od unicast »

Mě to teď čeká u Kinga také, stará část elektoinstalace je TN-C, okruhy, které jsem nově přidával, TN-C-S. Takže spojím vstupní a výstupní PEN a nebudu se s tím dále nervovat. Bod rozdělení i chrániče samozřejmě až za měničem.
mmv
Příspěvky: 219
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od mmv »

king rozhodně funguje TN-C jak na vstupu, tak na výstupu, na hulváta to lze dokonce provozovat s jedním kabelem CYKY-J 3×XXX tzn jeden fázovej in, jeden fázovej out, a jeden jako společnej PEN
(a teď do mně ;) )
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Martin P »

16378665212368115189454280276300.jpg
Máš to namysli takto?
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
berounskygrizly
Příspěvky: 49
Registrován: pát říj 06, 2017 5:27 pm
Lokalita: kousek od Berouna
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od berounskygrizly »

Martin P píše:
16378665212368115189454280276300.jpg
Máš to namysli takto?
ty asi nebudeš elektrikář?
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od kodl69 »

máš to úplně blbě. NE neexistuje, když už, tak PE. a ze místem rozdělelení PEN na PE a N už se NIKDY nesmí spojit. A potom máš naopak vstup a výstup, pokud má být dodrženo to výše. Takhle nikdy ne!!!
Kdo z vás podrobně prohlídl nějakou desku z axperta? Já jich několik po 100Kč koupil na součástky, a prohlídl jsem si, jak je to řešený, dokonce mám kus té desky s výstupním filtrem uřezanej a zapojenej na svůj samodomo měnič. Tím pádem jistě vím, že jak vstupní filtr na přívodu ze sítě, tak výstupní filtr je symetrickej, tj stejnej jak pro L tak pro N. Propojením N vstup s N výstup se vlastně ty filtry částečně vyřadí z provozu, když se nestane nic jinýho.
To Jahodovák: ty bydlíš v paneláku? u nás na moravě se dvoudráty nachází jenom v panelácích, jinak historicky zemnění, tj 3 dráty, a napěťový chrániče, pozděj v 70-tých letech proudový chrániče...
Kombinace axpertu zapojenýho za fi který je u leketroměru je potenciálně nebezpečná věc.
1.) fi nechrání obvody za axpertem.
2.) po vybavení fi se může dostat část napětí z měniče na N vodič.
3.) proudy který prochází odrušovacím filtrem do ochranného vodiče můžou způsobit nežádoucí vybavování chrániče.

Takže řešení je snadné: přívod klidně TNC, rozdělit N a PE na svorkovnici před axpertem, vývod TN-S, tj L a N, PE už je spojený na vstupu, nějaký chrániče a pak TNC-S instalace (3 vodiče) do skanzenu zapojenýho v TNC bych neměl odvahu něco takovýho zapojit, záleží na odvaze každého soudruha. Už třeba proto, že v TNC nelze použít Fi, který v domácnosti s biologickými škůdci považuju za nezbytnost (biologičtí škůdci jsou různých druhů, děti, kočky, králík, morče, manželka...) protože mají snahu ničit veškerý pohyblivý přívody, a jenom fi zajišťuje jejich přežití...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mmv
Příspěvky: 219
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od mmv »

mmv píše:king rozhodně funguje TN-C jak na vstupu, tak na výstupu, na hulváta to lze dokonce provozovat s jedním kabelem CYKY-J 3×XXX tzn jeden fázovej in, jeden fázovej out, a jeden jako společnej PEN
(a teď do mně ;) )
tnc_na_hulvata.png
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Pawel »

Také jsem se bál to takto zapojit ale už to jede takto rok.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od jahodovák »

kodl69 píše:máš to úplně blbě. NE neexistuje, když už, tak PE. a ze místem rozdělelení PEN na PE a N už se NIKDY nesmí spojit. A potom máš naopak vstup a výstup, pokud má být dodrženo to výše. Takhle nikdy ne!!!
Kdo z vás podrobně prohlídl nějakou desku z axperta? Já jich několik po 100Kč koupil na součástky, a prohlídl jsem si, jak je to řešený, dokonce mám kus té desky s výstupním filtrem uřezanej a zapojenej na svůj samodomo měnič. Tím pádem jistě vím, že jak vstupní filtr na přívodu ze sítě, tak výstupní filtr je symetrickej, tj stejnej jak pro L tak pro N. Propojením N vstup s N výstup se vlastně ty filtry částečně vyřadí z provozu, když se nestane nic jinýho.
To Jahodovák: ty bydlíš v paneláku? u nás na moravě se dvoudráty nachází jenom v panelácích, jinak historicky zemnění, tj 3 dráty, a napěťový chrániče, pozděj v 70-tých letech proudový chrániče...
Kombinace axpertu zapojenýho za fi který je u leketroměru je potenciálně nebezpečná věc.
1.) fi nechrání obvody za axpertem.
2.) po vybavení fi se může dostat část napětí z měniče na N vodič.
3.) proudy který prochází odrušovacím filtrem do ochranného vodiče můžou způsobit nežádoucí vybavování chrániče.

Takže řešení je snadné: přívod klidně TNC, rozdělit N a PE na svorkovnici před axpertem, vývod TN-S, tj L a N, PE už je spojený na vstupu, nějaký chrániče a pak TNC-S instalace (3 vodiče) do skanzenu zapojenýho v TNC bych neměl odvahu něco takovýho zapojit, záleží na odvaze každého soudruha. Už třeba proto, že v TNC nelze použít Fi, který v domácnosti s biologickými škůdci považuju za nezbytnost (biologičtí škůdci jsou různých druhů, děti, kočky, králík, morče, manželka...) protože mají snahu ničit veškerý pohyblivý přívody, a jenom fi zajišťuje jejich přežití...
ne bydlím v domku,žádný proudový chránič není instalován,nějak necítím potřebu ho instalovat,musel bych polovinu drátů vytáhnout z trubek a ten třetí přidat,vůbec se mi do toho nechce,ono by se tam možná ani nevešlo,původní instalace byla ze stodoly venkovním vedením přez nástřešáky do baráku,třífázový jen do sporáku a jeden vodič na vše ostatní,nový rozvaděč instalován v 1977 i s novým přívodem a zrušením nástřešáků a vstupní revize i se změnou tarifu v tomtéž roku,naštěstí bylo vše v kovových trubkách a šlo protáhnout měděnné vodiče dostatečného průřezu a vše rozdělit do okruhů,funguje to dodnes a podle stavu vodičů mě to přežije...jinak od rozvaděče k měničům vede v trubce 6 vodičů 6 mm2 a zpět kabel z toho 2 spojeny jako zem a zpět do rozvaděče cyky5krát 6,délky asi 5 metrů....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od antoni_sk »

Je super že aspoň dvaja užívatelia pochopili že lepšie ako 10 riadkov textu je jeden obrázok nakreslený na papier a odfotený, alebo nakreslený v programe ktorý je súčasťou windowsov :yes: ;)
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Martin P »

16378780355247070451551316410992.jpg
Pokud jsem to dobře pochopil, má to být takto.
Za ten kopanec v minulém příspěvku se omlouvám. Máme celá rodina koronáče a nějak mi to nemyslelo. :oops:
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek