Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systém

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od Diablo1st »

TomHC píše:Nie. Pánovi farárovi to netreba ísť ohlásiť?
No pokiaľ má na starosti stavebný úrad tak veru treba. :lol:

Popravde za normálnych okolností nevidím dôvod to ohlasovať, lebo to nikde nepýtajú. Pri väčších FVE s výkupom je to iné, lebo vraj tam URSO alebo OKTE pýta povolenie.
Je možné, že ja budem musieť FVE dodatočne ohlásiť kvôli stavebnému povoleniu na rekonštrukciu. Nech žije byrokracia :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od proasnet »

TomHC píše:Nie. Pánovi farárovi to netreba ísť ohlásiť?
Bude to znit jako paradox, ale nas farar v obci se k FVE stavi tak, ze okradame boha o slunecni svetlo. Zacalo to uz termo solarkem, tehdy jsem nemel FVE a uz na to reagoval nevlidnym zpusobem. Ja ho mam v pazi, ale takova je mentalita nekterych fararu na slovensku.
Proste kazdemu vadi kolektory, panely a sobestacnost, anebo zavidi.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
ChlapeczDediny
Příspěvky: 233
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Asi nechápe svého boha, který všem dopřál dostatek slunečního svitu i schopnost s ním rozumně naložit.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
bokser01
Příspěvky: 1320
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od bokser01 »

Dneska přišel pozdrav z Čezu. To je mi nějaká novinka, že si to odečítám sám :D
Myslím si že jim bude vrtat hlavou jak je možné že spotřeba z DS klesla na polovinu oproti předchozímu období :lol:

Při vyřizování přes infolinku mi nezapomněli na závěr rozhovoru nabídnout: plyn, mobilní tarif a třešnička byla jestli jsme nepřemýšleli o FVE :D :yes:



Dobrý den,

v tomto období standardně provádíme fyzický odečet na vašem odběrném místě na adrese ----

V rámci zjednodušování a digitalizace přistupujeme ke stanovení vaší spotřeby elektřiny k ročnímu vyúčtování na základě samoodečtu, a proto bychom vás rádi požádali o nahlášení stavu vašeho elektroměru.

Žádost se vás týká bez ohledu na vámi zvoleného dodavatele elektřiny.

Předáte-li nám odečet do 19. 5. 2023, roční vyúčtování bude následně vystaveno na základě vámi dodaného odečtu elektroměru. Pokud to nestihnete, použijeme pro fakturaci odhad dle průměrné spotřeby vašeho odběrného místa za minulá období.

Jak můžete nahlásit odečet elektroměru:

- Přes Distribuční portál.

- Prostřednictvím mobilní aplikace PROUD.

- On-line formulářem. Budete potřebovat buď číslo elektroměru nebo EAN (identifikační číslo odběrného
místa elektřiny).

Jako důvod odečtu prosím zvolte periodický/fakturační odečet.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od lzahradil »

Registraci na distribučním portálu si určitě udělej. Řekl bych že to bude zároveň i podklad pro dodavatele.
Mým dodavatelem el. je Innogy.
Také jsem byl kontaktován mailem od ČEZ distribuce s tím že si mám udělat odečet.
Tak jsem kontaktoval ČEZ s tím že s nima žádnou smlouvu nemám, že jsem u Innogy.
Vysvětleno mi to bylo tak, že s ČEZem sice ne ale s ČEZ distribuce prostřednictvím Innogy jako dodavatele jo.
Bohužel jsem měl problém s tím, že žádný z údajů který byl nutný pro registraci do portálu mi nefungoval.
Stav jsem teda odeslal přes anonymní formulář jen skrze číslo elektroměru. Následně mi zavolal pán z ČEZ distribuce ohledně té registrace. Vyřešili jsme aby mi registrace šla, byl úplně v pohodě.
Innogy mi chtělo účtovat stropové ceny i přes to že dle stavů jsem byl ve velkém přeplatku. Prý to vzhledem k situaci neberou podle aktuální spotřeby ale podle dlouhodobé průměrné spotřeby za minulé období.
Nakonec Innogy otočilo a už mi nechtělo účtovat drahé energie.
Operátor na Innogy se hrozně divil, že mu při hovoru hlásím stav který jsem hlásil před týdnem ČEZu. To jako že jsem nic nenatočil...??? Říkám mu, že stav je správný a že jsem nic nenatočil :)
Při vyúčtování jsem měl vratku cca 16tis a zálohy skokově úplně jinde...

Je fajn, že ten náš koníček k něčemu je :)
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
bokser01
Příspěvky: 1320
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od bokser01 »

Jo tak koukám s tím portálem jsem nebojoval sám :D Mě to taky nešlo ať jsem dělal co jsem dělal a nevím proč vše bylo správně... Proto jsem tam volal. Paní velice ochotná a příjemná ohledně zařizování. Jsme zvědav jak dopadne vyúčtování, to sem když tak pak postnu
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od Mart »

Já plně rozjel FVE v červnu 2022. Roční vyúčtování mám v půlce dubna. Před FVE spotřeba cca 4,5 MWh ročně, zálohy jsem platil 3700,- Kč. Teď jsem dostal vyúčtování, spotřeba za rok klesla na 2,08 MWh, vrací mi cca 20500,- Kč, zálohy klesly na 1600,- Kč.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
bokser01
Příspěvky: 1320
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od bokser01 »

Tak už mám vyúčtování :) Spokojenost veliká a je vidět, že mělo smysl vybudovat FVE :lol:
Zálohy jsem ale snížil, protože nechápu proč mi je nechali stejné, když by to opět vyústilo přeplatkem dost výrazným. :roll:
Přílohy
342597826_632660164929746_2424671446451703899_n.png
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
cipis
Příspěvky: 4365
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od cipis »

Chápu to dobře, že ti parchanti, místo aby ti to vrátili, tak to převedli na zálohy a těch 5,1 kKč máš platit až od října?????

Tak tohle je na žalobu ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bokser01
Příspěvky: 1320
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od bokser01 »

Jo pochopil jsi to dobře přesně tak to udělali, převedli přeplatek na pokrytí cca 4 a půl zálohy a zálohy nechali stejné tedy 5100kč, takže jsem zálohy srazil na 3100 protože odhad vychází dle Čezu na spotřebu zase kolem těch 3Mwh a cenu okolo 30tis za celé období. Jenže to zas bude úplně jinak, protože loni jsem měl spotřebu přes léto okolo 150Kwh měsíčně a oni do odhadu nacpali 240Kwh :D Podotýkám, že loni bylo ještě před rozšířením FVE, takže jsem zvědav co to provede se spotřebou.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Enbar
Příspěvky: 16
Registrován: ned říj 05, 2014 2:19 pm

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od Enbar »

cipis píše:Chápu to dobře, že ti parchanti, místo aby ti to vrátili, tak to převedli na zálohy a těch 5,1 kKč máš platit až od října?????

Tak tohle je na žalobu ...
To, ci ti to prevedu do zaloh alebo na ucet si vies nastavit vo svojom uzivatelskom ucte. To len tak na margo :)
bokser01
Příspěvky: 1320
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od bokser01 »

JJ je to tak tu možnost tam vidím, ale myslím si že vyjde na stejno když přeplatek pokryje třeba 7 záloh a nebo si přeplatek pošlu na účet a 7 záloh zaplatím :D To co mí ale vadí je, že ti je prostě zálohu nesníží sami a musíš sám. Takhle jim v podstatě "půjčíš 20tis" s nulovým zhodnocením
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
cipis
Příspěvky: 4365
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od cipis »

Jedno to není, protože oni mají k dispozici desítky tisíc od jednoho zákazníka. A když těch zákazníků mají stovky, tisíce, desítky tisíc, tak pak je to jaká pálka? Už se tohle jednou řešilo, když měli lidi velké přeplatky a oni to vraceli klidně čtvrt roku. Už si to nepamatuji, jak to bylo přesně, ale projeli to a ještě snad i platili úroky.

Jinak teda asi výchozí je tam vychcaně použít na zálohy, co?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bokser01
Příspěvky: 1320
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od bokser01 »

Je to tak jako výchozí mám pro uhradu záloh ale pod tím se píše, že si mohu nechat zaslat peníze i na učet :D
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od Soban »

Vše se dá nastavit jak vracení záloh, tak i to aby zálohy automaticky upravovaly.

Pokud ti neupravily zálohy tak koukni zda máš povolené upravování záloh.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od NOPARasito »

jahodovák píše:Ono je to ale dost jednoduché změnit,stačí si za své zástupce zvolit ne to,co tam je dnes,že to jde je vidět myslím že v Holandsku,tak proč ne tady prostě někoho,koho bude víc zajímat blaho národa a ne jen své,ono totiž to souvisí se vším,jen to bude chtít aby se o to začali hlavně zajímat mladí a nenechávali to jako vždy,proč já,proč ne ten druhý....on to ale za ně nikdo jiný stejně neudělá,čím dřív to pochopí tím se to dříve změní,jen to nejde dělat někde u piva....
Aha, takhle jednoduche to je?
Tak, lidi co voli jsou asi "blahoslaveni"?
Ze se to jeste od 89eho nestalo.
Jo jeste je takova jedna super rada od "blahoslavenych"
Kdyz se ti to nelibi, tak se odstehuj!
Pozn.: Bavime se o České Republice?!
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 220
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2kWp+2,25kWp
Kapacita baterie [kWh]: 10+10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od JirkaE »

NOPARasito píše:
jahodovák píše:Ono je to ale dost jednoduché změnit,stačí si za své zástupce zvolit ne to,co tam je dnes,že to jde je vidět myslím že v Holandsku,tak proč ne tady prostě někoho,koho bude víc zajímat blaho národa a ne jen své,ono totiž to souvisí se vším,jen to bude chtít aby se o to začali hlavně zajímat mladí a nenechávali to jako vždy,proč já,proč ne ten druhý....on to ale za ně nikdo jiný stejně neudělá,čím dřív to pochopí tím se to dříve změní,jen to nejde dělat někde u piva....
Aha, takhle jednoduche to je?
Tak, lidi co voli jsou asi "blahoslaveni"?
Ze se to jeste od 89eho nestalo.
Jo jeste je takova jedna super rada od "blahoslavenych"
Kdyz se ti to nelibi, tak se odstehuj!
Pozn.: Bavime se o České Republice?!
Já se tedy omlouvám, za reakci na něco co nesouvisí s tématem, ale s Jahodovákem zcela souhlasím.

Opravdu to tak složité není.

Stále vládnou ,,líbivé tváře" z bilbordů a kdo má malinko radikálnější přístup, je buď utlumen, nebo ,,odstraněn"

Reakce mladých : ,, mě politika nezajímá, jedu na fesťák... ...nechci se o tom bavit... " a reakce nejsilnějších voličských skupin jsou jasné, tím koho volí.

A ČEZ a ostatní hráči si stále v tichosti dělají co chtějí a vše je pořád dokola.

Jsem velice zvědavý, co se bude dít s nadměrnou výrobou energie v létě a jak to zamává s plánovanou návratností každé fotovoltaiky v Česku, kdo počítal s prodejem přebytků...

Třeba teď se v tichosti nakupují ve velkém nové elektroměry aby se vyhovělo legislativě EU a povolili mikrozdroje do 800Wp - protože teď by se půlce národa mohl točit elektroměr obráceně... :eek2: a to nikdo nechce.

A můžeme hádat kdo se na tom opět napakuje a kdo to ve finále zaplatí... *fall*
Smutné...
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od NOPARasito »

JirkaE píše:
NOPARasito píše:
jahodovák píše:Ono je to ale dost jednoduché změnit,stačí si za své zástupce zvolit ne to,co tam je dnes,že to jde je vidět myslím že v Holandsku,tak proč ne tady prostě někoho,koho bude víc zajímat blaho národa a ne jen své,ono totiž to souvisí se vším,jen to bude chtít aby se o to začali hlavně zajímat mladí a nenechávali to jako vždy,proč já,proč ne ten druhý....on to ale za ně nikdo jiný stejně neudělá,čím dřív to pochopí tím se to dříve změní,jen to nejde dělat někde u piva....
Aha, takhle jednoduche to je?
Tak, lidi co voli jsou asi "blahoslaveni"?
Ze se to jeste od 89eho nestalo.
Jo jeste je takova jedna super rada od "blahoslavenych"
Kdyz se ti to nelibi, tak se odstehuj!
Pozn.: Bavime se o České Republice?!
Já se tedy omlouvám, za reakci na něco co nesouvisí s tématem, ale s Jahodovákem zcela souhlasím.

Opravdu to tak složité není.

Stále vládnou ,,líbivé tváře" z bilbordů a kdo má malinko radikálnější přístup, je buď utlumen, nebo ,,odstraněn"

Reakce mladých : ,, mě politika nezajímá, jedu na fesťák... ...nechci se o tom bavit... " a reakce nejsilnějších voličských skupin jsou jasné, tím koho volí.

A ČEZ a ostatní hráči si stále v tichosti dělají co chtějí a vše je pořád dokola.

Jsem velice zvědavý, co se bude dít s nadměrnou výrobou energie v létě a jak to zamává s plánovanou návratností každé fotovoltaiky v Česku, kdo počítal s prodejem přebytků...

Třeba teď se v tichosti nakupují ve velkém nové elektroměry aby se vyhovělo legislativě EU a povolili mikrozdroje do 800Wp - protože teď by se půlce národa mohl točit elektroměr obráceně... :eek2: a to nikdo nechce.

A můžeme hádat kdo se na tom opět napakuje a kdo to ve finále zaplatí... *fall*
Smutné...
.........pobavilo.
Toto tema vzniklo diky tomu jake je to jednoduche.
Osobne se snazim jet "skoroostrov".
Ale zacal jsem hlavne u sebe.
Zadne dotace na nic, zadne spolupachatelstni na okradani ostatnich lidi.
Ano je to jednoduche proto je u nas "Policka zumpa".
At sahnu kamkoli copak asi vytahnu??????
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od bublich »

Souhlasím s Vámi a především v tomto.
NOPARasito píše: Zadne dotace na nic, zadne spolupachatelstni na okradani ostatnich lidi.
Definice dotace na FVE je,že Ti nejchudší,kterých je u nás nejvíce a jsou rádi že vyžijí,tak ze svých daní prostřednictvím dotací podporují ty bohatší a především neskutečně nenažrané FV firmy podporované různými cechy vyžírků.
Za mně je to svinstvo.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1286
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od TomHC »

bublich píše:Definice dotace na FVE je,že Ti nejchudší,kterých je u nás nejvíce a jsou rádi že vyžijí,tak ze svých daní prostřednictvím dotací podporují ty bohatší a především neskutečně nenažrané FV firmy podporované různými cechy vyžírků.
Za mně je to svinstvo.
Skôr by som povedal, že tí najchudobnejší majú najnižšie odvody + majú rôzne príspevky a úľavy, z tých štát moc nevytiahne. Bohatým je to jedno. Dojná krava je stredná vrstva, napríklad my, nedotační solárnici ktorí si to všetko kúpia za svoje a ešte nám to štát komplikuje, lebo nás nevie podojiť...

Dával som si asi pred dvoma rokmi robiť ponuku na FVE, aj s dotáciou to vyšlo na dvojnásobok ceny materiálu, nehovoriac o tom, že to bola mizerná konfigurácia a uzavreté riešenie so všetkými nevýhodami čo s tým súvisia... Len pre predstavu si pozrite ceny hybridných FVE - https://www.quest.sk/fotovoltaika-domac ... aika-ceny/
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek