Žvanírna, bylo Energie zdraží víc, než se čekalo

Nezařaditelné
jahodovák
Příspěvky: 1935
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od jahodovák »

Tak já už dobíjím delší dobu,sice ne každý den ale občas,dnes například svítilo tak,že baterky naplno a smáznut nedostatek z důvodů většího ježdění s pluginem....zatím mi to zdaražení ani moc nevadí,naopak,mnohem rychleji začne návratnost mé instalace.Ne že bych si to přál ale jen jsem zvědav,kdy přeteče pohár trpělivosti lidí a začnou to konečně řešit ....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od mypower.cz »

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/zalohy-na-energie-vyssi-nez-duchod-seniorka-musi-vybrat-uspory-na-pohreb-40376592

Zálohy na energie vyšší než důchod. Seniorka musí vybrat úspory na pohřeb

Z tří a půl tisíce na patnáct? Snažili jsme se, zní z E.ONu

„My jsme zálohy v E.ONu nastavovali tak, aby to pro lidi nebyl úplně cenový šok, a snažili jsme se je držet na co nejnižší cenové hladině,” komentovala mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková navýšení záloh, které u Pajchlové vyskočilo z 3400 na 15 240.



Počkat uniklo mi něco? To jako fakt až tak? To tam má paní pěstírnu konopí nebo co? To není možný. To fakt až tak?

To je opravdu na výbavu fotovoltaikou ihned bez diskuzí bez ohledu na to jak stabilní, či nestabilní to je zdroj, s návratností tak do jednoho roku, z bazarových komponent, pokud paní bydlí v rodinném domě a ne v paneláku.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 527
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od sindyk »

mypower.cz píše:Počkat uniklo mi něco?
Jestli jsem poslouchal dobře video, tak 12 tisíc z toho dělá záloha na plyn.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
cipis
Příspěvky: 4402
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

Dotaz - proč se dělá takové haló z těch záloh? Prostě to nezaplatím, resp. zaplatím podle předchozích a řešit se bude až faktura. Nebo jako když jim nezaplatím jejich zálohu, tam mě odpojí? To asi těžko. A je jedno, jestli je to elektřina nebo plyn.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
unicast
Příspěvky: 1241
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od unicast »

cipis píše:Dotaz - proč se dělá takové haló z těch záloh? Prostě to nezaplatím, resp. zaplatím podle předchozích a řešit se bude až faktura. Nebo jako když jim nezaplatím jejich zálohu, tam mě odpojí? To asi těžko. A je jedno, jestli je to elektřina nebo plyn.
No, vyhrožují tím odpojením po 2. neuhrazené záloze. Problém je, všeobecné podmínky dpi nejsou smluvní, nelze na ně přistoupit/nepřistoupit, prostě do nich spadnete a šance s tím něco dělat je mizivá. Žaloba o navrácení zisku z bezdůvodného obohacení o úrok z té na zálohách půjčené sumy snad, ale moc šancí tomu nedávám.
unicast
Příspěvky: 1241
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od unicast »

mypower.cz píše:Počkat uniklo mi něco? To jako fakt až tak? To tam má paní pěstírnu konopí nebo co? To není možný. To fakt až tak?
To jako až tak. U plynu nárůst o 540%. A bohužel plyn potřebujeme zejména v období, kdy nám fv moc nepomůže.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od mypower.cz »

unicast píše:To jako až tak. U plynu nárůst o 540%. A bohužel plyn potřebujeme zejména v období, kdy nám fv moc nepomůže.
Na zimu na topení nikdy FVE přeci nebyla. Na to je dřevo odjakživa. A nejlépe z vlastního zarostlého lesa, který potřebuje nutně uklidit od náletových dřevin a polámaných a suchých stromů.

Ale já vím, všichni nemají za chatou 4000m2 vlastního pralesa na úklid jako mám já a v paneláku je to úplně marné. To naprosto chápu.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 235
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od ChlapeczDediny »

No to nemají nebo nemusí mít. Ale už dávno mohli něco udělal, aby měli. Jako my dva, např.
Ale jak říkám každému : Nic nemusíš, přežití není povinné.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
unicast
Příspěvky: 1241
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od unicast »

mypower.cz píše:
unicast píše:To jako až tak. U plynu nárůst o 540%. A bohužel plyn potřebujeme zejména v období, kdy nám fv moc nepomůže.
Ale já vím, všichni nemají za chatou 4000m2 vlastního pralesa na úklid jako mám já a v paneláku je to úplně marné. To naprosto chápu.
V paneláku lidé plyn řešit nemusí, tam to za ně řeší nějaká nepříliš vzdálená elektrárna, teplárna nebo bloková výtopna. Často tam na něm ani nevaří.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 235
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Jo, v paneláku plyn ani elektřinu řešit nemusím, stačí vyřešit cenu :D
Proto buduji další domácnost, kde řeším soběstačnost komplexně, nejen elektrickou.

Pár známých mi tento podzim najednou začíná rozumět...
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Quickyprd »

Plný souhlas, mě už se taky ptají a ozývají lidé, co že to je ten pasivní dům a kolik platím za energie. Když vidím ty megabungalovy, vytápěné garáže, sauny apod. co někdo zde staví, tak chápu, že se ptají a teď koukají na ceny. Navíc dřevo máme sice ne svoje, ale za vtipný peníz blízko. A manželka se v FVE sezoně krásně naučila pouštět spotřebiče postupně a maximálně využít sluníčka. Uvidím letošní rok kolik jsem odebral ze sítě a hlavně příští, když už jede funkční bezdotační AC coupling.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od mypower.cz »

unicast píše:V paneláku lidé plyn řešit nemusí, tam to za ně řeší nějaká nepříliš vzdálená elektrárna, teplárna nebo bloková výtopna. Často tam na něm ani nevaří.
Třeba v Líšni v králikárnách je plyn na vaření snad všude. I u mě na bytě v králíkárně. Ano, vytápění je tu dálkové. To je fakt.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od xmasin »

ČEZ vydal nové ceníky pro smlouvy na dobu neurčitou, silová elektřina zdražuje o cca 80%.
https://www.cez.cz/edee/content/file/pr ... _cezdi.pdf, platnost nového ceníku je od 31.12.2021.
Pawel
Příspěvky: 814
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Pawel »

Tak to už nebude provoz TČ tak levný. To se ty čerpadla za 300t už nebudou tak dobře prodávat.
PetrDubi
Příspěvky: 1364
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od PetrDubi »

Pawel:
Levný, nelevný - ono to u těch TČ je stejný jako u solárů.. Někdo si koupí Axpert, někdo Victron a někdo investuje třeba Stuttera.
Já jsem před 12 lety koupil čínský Nordline 9,5 kW (při +7°C) za 60 tisíc a oproti pořízení plynového kotle v té době byla návratnost 4-5 let. Dokupoval jsem k němu malou aku nádrž s dohřevem (bojler 105l) za asi 6 tisíc, 2,5 tisíc stál 50 deskový výměník na ohřev bojleru s TUV a pár tisíc oběhový čerpadla. Za celou dobu jsem měnil jedno čidlo teploty za 400 Kč (originál i s dopravou) a nechával jsem doplnit chladivo (před asi 5 lety za 1500), jinak jenom jede. Jediné co neumí automaticky je, že několikrát za topnou sezonu přenastavím v menu jednu regulační teplotu. Nemusel bych, ale když to udělám, tak tím ušetřím cca. 10-15% elektřiny na provoz (měřil jsem to přes trvale připojený měřák spotřeby), takže mi to za to stojí.
Samozřejmě pokud bych si koupil třeba IVT za 150 tisíc, tak by se mi ta cena začala možná vracet teď No a pokud bych si koupil třeba nějaký Bosch, Buderus nebo nějakou jinou špičku (mám na mysli cenovou špičku), tak se mi to nevrátí nikdy..
Výhodou je, že jsem už při stavbě počítal s tím, že chci nízkou tepelnou ztrátu (reálná cca. 4 kW při -15°C) a podlahové topení, takže potom jsem mohl použít levné, méně výkonné TČ. Do -10°C jede samo, pod -10°C se připíná patrona 2,2 kW v té "aku" nádrži, ale je to podle potřeby, takže potom v noci TČ třeba jede pořád a patrona se zapne na 10 minut a potom zase 15 minut vypne. Pokud bych potřeboval větší model (13,5 kW), tak už by mě v té době stálo přes 100 tisíc..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Pawel
Příspěvky: 814
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Pawel »

To nebylo myšleno tak že TČ je špatné, jen ty předražené kousky se budou prodávat hůře.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od rasto1 »

Pawel píše:To nebylo myšleno tak že TČ je špatné, jen ty předražené kousky se budou prodávat hůře.
Ludia su sprosti a kupia to com im naserviruju, lebo vacsina sa o stavbu nezaujima, lebo chce "len" byvat :-(
Dnes je to +- za jedno ci kuris TC alebo plynom, ale nie ci kuris TC a spiralou a tam to bude este rychlejsia navratnost investicii.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
rva
Příspěvky: 3555
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od rva »

xmasin píše:ČEZ vydal nové ceníky ...

Pro mě je zajímavé jaký bude rozdíl v ceně za NT a VT jestli se vyplatí v NT dobíjet baterie na dobu VT. U tarifu D25d to je stále okolo 2,-Kč.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 527
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od sindyk »

Nabíječka baterie pracuje s nějakou účinností, nabíjení a vybíjení baterie představuje také nějakou účinnost (u LiFePO4 cca 90%), měnič má také nějakou účinnost. Klidně se v tom řetězu můžeme dostat na účinnost kolem 70-80% podle kvality komponent. Tudíž abych dostal 1 kWh z měniče, musím z DS cucnout třeba 1,4 kWh.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
jahodovák
Příspěvky: 1935
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od jahodovák »

Tak jsem si stáhl nový ceník a stále je tam rozdíl ty 2 kč na kw,mám etarif D25 takže 4,27/2,22 je to se vším..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek