Axpert vs. MPP Solar

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od rimi »

HowHigh píše:Ďakujem za info, viem, že sú FM použiteľné na 3F motory, len neviem či niečo takéto viem nejak "elegantne" dať do rozvádzača a mať tým napojenú 380 V zásuvky v exteriéri tak nejak všeobecne, pre prípad použitia, nie na konkrétny spotrebič.
Yaskava, co pouzivam na 3F cirkulu, nepobere preruseni siloveho dratu k motoru (vypinac), lepsi je namontovat primo na spotrebic a rozbeh a zastaveni delat menicem.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od kodl69 »

ne jenom tenhle F.M, ale obecně mezi běžným F.M. a motorem by měl být ne zbytečně dlouhý kabel, a nic víc, nejlíp ještě stíněný.
A to kvůli vyzařování vyšších harmonických, ztrátách díky skin efektu SPWM na kabelu, ale hlavně proto, že F.M. si "měří" dynamickou polohu rotoru podle zpětné indukce z motoru, a když se motor odpojí, F.M. vyhlásí chybu. Jediná výjimka jsou pseudo F.M. pro malý ventilátory, ty snad nehlídají nic a snad se ani nepokouší o sinusovku...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Mirek123
Příspěvky: 70
Registrován: pát čer 07, 2019 8:23 pm

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od Mirek123 »

Snad to neni moc offtopic - mam trosku hokej v napetich za FM. pokud je FM napajen 1F 230V, mel by se 3F motor za ten menic zapojit do trojuhelniku . OK. Ale pokud ten menic vyrobi 3 faze spojene v jednom bode(fazove napeti 230V) posunute o 120 st., pak teda mezi nima musi byt sdruzene napeti 400V. A mam presny ekvivalent DS, a teda motor muzu zapojit jak chci. (s ohledem na jeho parametry.) Proc teda motory natvrdo zapojene do hvezdy (v mem pripade TC s kompresorem Scroll Copeland)nejdou zapojit za FM - leda se snizenym vykonem . Daval jsem tento dotaz i na prodejce FM a v podstate mi neodpovedeli.
Leda ze by FM vyrabel sdruzene napeti 230V, pak by vychazelo napeti fazove cca 135V...........
Resim napajeni TC s 3F kompresorem, ktery je natvrdo zapojen do hvezdy z FVE.
Diky vsem.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od jahodovák »

Nakonec jsi si i správně odpověděl.....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od bublich »

jahodovák píše:Nakonec jsi si i správně odpověděl.....
Odpověděl si špatně.Existují oba typy měničů.

např. https://www.ventilatory.cz/frekvencni-m ... 50w-x13370
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od jahodovák »

bublich píše:
jahodovák píše:Nakonec jsi si i správně odpověděl.....
Odpověděl si špatně.Existují oba typy měničů.

např. https://www.ventilatory.cz/frekvencni-m ... 50w-x13370
V návodu ale píší,že motor musí být přepojen do trojúhelníku....takže nějak nevím..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od kodl69 »

Ale jaký motory musí být zapojený do trojůhelníku... Běžně se prodávají motory 690/400V a taky motory 400/230V. A proč se prodávají motory na 690V ? kvůli rozběhu */D. Tohle samozřejmě u varianty 400/230V nejde použít. U toho výše uvedenýho FM jsem se nikde nedočatl, jestli to napětí 3x230V je fázový nebo sdružený, ale podle popisu, že motor musí být do D mi to vychází na sdružený, tj na výstupu bude 3x130/230V... Samozřejmě měnič, kterej udělá z 230V AC po usměrnění v meziobvodu 690V DC pro výrobu 3x230/400V může existovat, ale zatím netuším, kde se dá koupit. Ale třeba by se dalo zapojit to DC napětí do meziobvodu FM, některý to mají vyvedený na svorky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od jahodovák »

Pokud se podíváš do toho návodu,tak tam stojí napsáno toto motor 400v se musí přepojit z hvězdy na trojúhelník
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
HowHigh
Příspěvky: 61
Registrován: sob dub 03, 2021 6:33 am

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od HowHigh »

Dosť inak tie meniče hučia. Neviem, či sa to robí aj pri meničoch, ale nie je možné tam napr. vymeniť ventilátory za tichšie a efektívnejšie podobne ako sa to robí pri počítačoch ?

Druhá vec mi ešte napadla, či nie je možné ich dať do nejakej skrine/reku s vetrákmi, ktorá by utlmila ten hluk z meničov.

A ešte možno úplná blbosť, či nie je možné napr. tomu spraviť vodné chladenie ako pri PC :) To len strieľam čo mi napadne, ale proste nejak zefektívniť a stíšiť to chladenie.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od jahodovák »

Samozřejmě by to ztišit šlo,ono ty ventilátory jsou napevno přidělány na plechu a ten rezonuje,takže uchycení na něčem pružném by to ztišilo,zatím jsem o tom jen uvažoval,ale nerealizoval,nějak mě to netrápí,měniče jsou mimo obytný prostor a tedy nás neruší..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od rasto1 »

Mam jednu otazocku.
Na primarnom axpertovi mam nastaveny maximal charging current na 60A.
Na primarnom sa mi automaticky znizil na 20A a nejde cez apku zdvihnut.
Nemate na to vysvetlenie?
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
macherko1
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 24, 2021 3:16 pm
Bydliště: Bytča

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od macherko1 »

Chalani dajte tam nový soft pre MPP Solar a ventilatory stíchnu ...
Poloostrov /Faza L1:JV: 325Wp /10ks poly 3250Wp +Axpert VMIII 450V Mppt + OpSZ fG Forte 48V/620Ah Faza L2:JV: 285Wp /12ks Poly + MPP Solar PIP5048GK 450V MPPT-OpSZ IGB 48V/840Ah,GreenBono AKU
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od KubisKV »

rasto1 píše:Mam jednu otazocku.
Na primarnom axpertovi mam nastaveny maximal charging current na 60A.
Na primarnom sa mi automaticky znizil na 20A a nejde cez apku zdvihnut.
Nemate na to vysvetlenie?
Zkus tonastavit přímo v axpertu.
Jednou jsem chtěl už axperta reklamovat, taky přes apku nešel nastavit a pak jsem to zkusil v menu a povedlo se.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od rasto1 »

KubisKV píše:
rasto1 píše:Mam jednu otazocku.
Na primarnom axpertovi mam nastaveny maximal charging current na 60A.
Na primarnom sa mi automaticky znizil na 20A a nejde cez apku zdvihnut.
Nemate na to vysvetlenie?
Zkus tonastavit přímo v axpertu.
Jednou jsem chtěl už axperta reklamovat, taky přes apku nešel nastavit a pak jsem to zkusil v menu a povedlo se.
Niekde inde bude pes zakopany.
Po manualnom prestaveni sekundarneho menica na 60A sa vzdy hodnota vrati na 20A :eek2:
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od xmasin »

Vypadá to, že Voltronic inovoval Axpert King a vyměnil MPPT část za vysokonapěťovou http://voltronicpower.com/en-US/Product ... rt-King-II spolu s ním je od MPP Solar také inovovaná verze https://www.mppsolar.com/v3/pip-mkx/
jan.stepanek
Příspěvky: 71
Registrován: čtv bře 19, 2020 8:57 pm

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od jan.stepanek »

Má už někdo ten Axpert King II nebo PIP 5048MKX?
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od teapack »

Mám dva PIP-5048MKX, paralelně propojené. Zatím visí na zdi a čekají na připojení, které chci do konce roku realizovat...
taran
Příspěvky: 78
Registrován: ned led 13, 2013 11:11 pm

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od taran »

Já jsem koupil jeden v Česku a jeden jsem si nechal poslat přímo z MPP Solar. Abych pravdu řekl jsem na rozpacích, Včera jsem se snažil oba zkušebně připojit (singl), ale oba vykazují stejné chyby. Nerozumí si s Pylontechy, a zobrazují nesmyslné hodnoty proudu FVE a dobíjení AKU. Nabíjení z DS odpovídá. TAk jsem vznesl dotaz na obě strany a zatím bez odezvy.
Matess
Příspěvky: 1515
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od Matess »

xmasin píše:Vypadá to, že Voltronic inovoval Axpert King a vyměnil MPPT část za vysokonapěťovou http://voltronicpower.com/en-US/Product ... rt-King-II spolu s ním je od MPP Solar také inovovaná verze https://www.mppsolar.com/v3/pip-mkx/
naštěstí je to od 120V tak to není zas až tolik panelů v sérii... Tzn. tak od 5 panelů to může chodit a to je stále docela rozumné. Jsem se bál aby to nebylo něco vyššího. Na druhou stranu zapojovat do série 10 panelů už je fakt hodně. Nicméně je to dobrá volba a 5-20 panelů (podle typu - nedoporučuji překračovat max. výkon). Pokud se například kouknu na 285W panel z i4, tak těch to zvládne právě cokoliv v rozmezí 5-20 a můžu si vybrat jestli je zapojím jako 2x10, nebo 4x5.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od kodl69 »

Mám dojem, že na tom spodním konci napětí to moc nefunguje, ale těch 5 panelů snad už jo, většina lidí mívá těch 8 panelů v sérii. Pro tyhle napětí už by to mělo mít vestavěnej hlídač izolačního stavu. To tam asi není, že?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek