Správné zacházení s LIFePO4

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od luge »

Wagoneer píše:Zdravím. Zajímalo by mne, jak máte ošetřno proti vybití pod bezpečnou mez. Je jasné, že lze odpojit zátěž ( měnič ) automaticky, ale v noci pak stejně bere sám regulátor nějaký proud? Je to malý odběr, nebo nějak odpojujete i regl?
Ono zaleži od regulatora ten odber.Muj ma menej ako 10mA a vybitie by trvalo dlho .Napetie celého packu a tiež aj jednodlivých článkov mi stráži CellLog ktorý v prípade podpetia alebo prepetia odpojí batérie cez vykonnové bistabilné relé.Vpodstate mam tri stupne ochrany napetia batérii.Samotný menič,BMV monitor a CellLog.Ešte chcem využiť na monitoring arduino,kde je možne aj dalkove ovladanie systemu,dúfam že sa mi to tam zmesti,lebo pribudli vstupi na tracker.Co sa može pokazit sa aj pokazi,preto je lepšie mať ochrán viac pre dlhú životnost batérii.Možností je vela. :repair:
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od netko »

Ake typ vykonnoveho bistabilneho relé mate pouzity?
luge píše:
Wagoneer píše:Zdravím. Zajímalo by mne, jak máte ošetřno proti vybití pod bezpečnou mez. Je jasné, že lze odpojit zátěž ( měnič ) automaticky, ale v noci pak stejně bere sám regulátor nějaký proud? Je to malý odběr, nebo nějak odpojujete i regl?
Ono zaleži od regulatora ten odber.Muj ma menej ako 10mA a vybitie by trvalo dlho .Napetie celého packu a tiež aj jednodlivých článkov mi stráži CellLog ktorý v prípade podpetia alebo prepetia odpojí batérie cez vykonnové bistabilné relé.Vpodstate mam tri stupne ochrany napetia batérii.Samotný menič,BMV monitor a CellLog.Ešte chcem využiť na monitoring arduino,kde je možne aj dalkove ovladanie systemu,dúfam že sa mi to tam zmesti,lebo pribudli vstupi na tracker.Co sa može pokazit sa aj pokazi,preto je lepšie mať ochrán viac pre dlhú životnost batérii.Možností je vela. :repair:
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od luge »

Použité mam http://eskutr.cz/cs/jistice-kontaktory- ... -100a.html
Testovali sme odopnutie pri 24V 92A,spolahlivo odpajal.Keď príde vykonnejši menič otestujeme pri 135A.
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od ixo »

Este sa vratim k zaciatku diskusie malym dotaznikom: Kto mate na aku dlhu dobu nastavenu fazu absorbption pri LIFE?
Verite so mnou, ze aj niekolkohodinova absorbption faza by LIFE nemala uskodit?
(Moj regulator nepozna FLOAT fazu, zostava v absorbption. Ak by som raz mal LIFE, tak by som nerad zbytocne platil za novy regulator s FLOAT fazou.)
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od honzaL »

Mám zkušenosti s LiFePo 48V/200Ah již více než půl roku. Balancování jsem prováděl vždy při přebytku takže v létě téměř denně vždy lehce nad 3,65V přes dvojitý CBM1. Vše se zdálo být ideální, ale od října se již na maximum nedostanu a síťová nabíječka na PB neumí napětí nad 54V, což znamenalo konec balancování. Rozdíl na článcích byl ale v tisícinách V a vypadalo to, že žádné balancování není třeba. Bylo to ale jen zdání, zjistil jem to po 3 měsících po připojení nabíječky na LiFePo, která umí až 3.8V na článek a 30A (asi zbytčně mnoho, ale je to originál na LiFePo tak proč ne ;) ). S hrůzou jsem zjistil, že i když jsou všechny články nejdříve kolem 3,4 V tak vzápětí mi 4 z 16 článků vyletí až skoro na 4V :evil: :evil: a ostatní zůstávají stále na 3,4 V. Myslel jsem si, že to zvládnu pomocí šestinásobných CBM1 (mám na to připravené pole s možností osazení více modulů CBM1), ale udělal jsem zásadní chybu zapomenutím Ohmova zákona. Připojuji totiž pole pomocí šňůry s klasickými banánky a ta má odpor asi 0,1ohmu při 10A které tam mají téci je ale už 1V a je po balancování.Tak prosím podobnou chybu neudělejte taky :oops:
Výsledek je doporučení = balancujte pravidelně!!
Teď nevím, jak dostat rozhozenou baterii zase do lajny. Jakmile zvýším napětí nad 56V letí mi články do nebes a ostatní se loudají okolo 3,4 V. Vylepším pole balancérů a uvidím.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od ixo »

Dík, toto sú cenné skúsenosti, aj pre všetkých ostatných.
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od ixo »

honzaL píše:udělal jsem zásadní chybu zapomenutím Ohmova zákona. Připojuji totiž pole pomocí šňůry s klasickými banánky a ta má odpor asi 0,1ohmu při 10A které tam mají téci je ale už 1V a je po balancování.Tak prosím podobnou chybu neudělejte taky :oops:
Takze ak by si mal balancery pripojene pevnym spojom, clanky by sa ti rozhodit nemali - tak?
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Ivo12s
Příspěvky: 563
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Ivo12s »

SJM píše:Mohl byste prosím uvést, jak se chovají ty zbylé tři přebíjené články? Podle údajů prodejce by po přebití na 4,8V na čl. měly být též poškozené.
Bohužel, teorie se potvrdila. Dnes jsem chtěl nainstalovat novou baterii 3,2V/60Ah do sady. Nebylo vůbec jednoduché vyndat samostatné 3,2V baterie z krabice. Samostatné baterie jsou svázány dohromady plechovými pásky, vyndat jednu baterku 3,2V nejde.
LifepoVadna1.jpg
No a když jsem tyto pásky odšrouboval, baterie od sebe odskočily...a všechny byly nafouklé jak balón. Napětí sice tyto baterie drží, ale je jasné, že nafouknutá baterie prostě nemůže dobře fungovat. Takže lze konstatovat, že mě ta legrace stála nějakých 7.000 Kč. Jeden zkratovaný článek mi zničil ostatní tři.

Chystám se rozmontovat i ostatní tři 12V baterie a tiše se bojím :uh:
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

mne potkala horší událost ... https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... OiSemfKtBA :cry: .
Ale dodnes fungují dva celé akumulátory ;) .
Ivo12si , ten jeden článek je evidentně tuhej , ale ostatní vypadají docela v pohodě (obal se masivně deformuje vysokou teplotou a tlakem - čl. 4 ) , doporučuji provést kapacitní zkoužky u každého článku pro zjištění skutečného stavu .
Shodou okolností je v mém mini FV systému jedna ze dvou aku (80Ah 13V monoblok) také s jedním horším článkem - jednou za čas jej musím dobít na úroveň ostatních tří . Nevím co mu je , asi výrobní vada :? ... jeden ze čtyřiceti :roll: .

Tak držím palce :repair:

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Ivo12s
Příspěvky: 563
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Ivo12s »

No když mě se příčí mít "polomrtvé" baterie v systému, do kterého jsem nacpal už tolik financí...
Takhle to vypadalo před tím, než jsem odšrouboval pásky. Nafouklé jsou trochu všechny tři (čtvrtá je zkrat), ta úplně vpravo je extrém. Každopádně = mám 4 baterky viz foto, z těch je ta druhá z levé strany zkratovaná a ta první z pravé strany kopací mičuda. Takže mi zbývají dvě relativně použitelné a dvě nové koupit musím stejně. To už raději zaskřípu zubama, rozbiju prasátko a koupím rovnou čtyři nové.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od honzaL »

ixo píše:
honzaL píše:udělal jsem zásadní chybu zapomenutím Ohmova zákona. Připojuji totiž pole pomocí šňůry s klasickými banánky a ta má odpor asi 0,1ohmu při 10A které tam mají téci je ale už 1V a je po balancování.Tak prosím podobnou chybu neudělejte taky :oops:
Takze ak by si mal balancery pripojene pevnym spojom, clanky by sa ti rozhodit nemali - tak?
U dalších LiFePo to tak již dělám. Je třeba tomu věnovat jistou pozornost, kvuli každé setině ohmu. 10A pak z toho dělá desetiny voltu.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pan Taum »

Někoho tu zajímalo, jestli se dá z napětí LiFePO4 článku nějakým způsobem odvodit kapacita, odpověď je, že jen velmi orientačně, ve smyslu "plná > něco mezi > prázdná". Úplně plný článek má, po ustálení, napětí naprázdno 3,40V , za prázdný se potom považuje při napětí pod 3,00V.

Tady jsou dva grafy akumulátorů Thundersky 90Ah (dnes žluté Winston) a Sky Energy 100Ah (dnes modré CALB) vybíjených proudem 1C. Růžové sloupečky jsou napětí pod zátěži, modré je napětí naprázdno. Všimněte si měkkosti Winstonů = nepatrně vyšší vnitřní odpor, který je daní za téměř dvakrát vyšší cyklickou životnost.

Také si lze povšimnout, že vnitřní odpor se při vybíjení postupně zvětšuje z nějakých 1,9mOhm při 0%DOD až na 6mOhm při 95%DOD.

zdroj obrázků http://blog.evtv.me/2009/12/ok-here-it- ... tage-more/
Přílohy
thundersky1Cload.jpg
SkyEnergy1Cload.jpg
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od SJM »

U LiFe Winstonů větších kapacit např. 200 Ah může být toto napětí posunuto trochu výše. Zjistit by se to dalo, pokud by někdo s nabíječkou s měřením údaje o dodané energii pomalu nabíjel větší článek a z průběhu nabíjení by vyčetl údaje.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od vata »

Zdravím,

chtěla jsem se zeptat, jak rychle musím při podkročení kritického napětí (např. 2,9/čl) odpojit velkou (0,5C) zátěž? Okamžitě? Díky :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 914
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od trud »

Podla mna nezalezi ani tak na konecnom napeti ale na prudovom zatazeni pri ktorom je toto napetie dosiahnute, ked odobera 0,5C nie je podla mna 2,9 volta daka kriticka hodnota a moze to tak chvilu kludne bezat, ono totizto napetie stupne po odpojeni zataze.Je daco ine dostat sa na 2,9V zo zatazou 2C a zo zatazou 0,5C. Celkovo aj ked lifepo4 znesu nabijanie a vybijanie vysokym prudom ich zivotnost je na tom dost zavisla...bude ina zivotnost ak nabijam 2C a vybijam 2C a ina zivotnost ak nabijam 0,5c a vybijam 0,5 c.Taktiez si myslim ze "rozhodenie clankov" bude pri vysom prudovom zatazeni vyssie ako pri odbere 0,5C.Aj tak by ma zaujiamlo ako to mate ponastavovane a co do tych baterii tecie a ako dlho, lebo si neviem stale dost dobre predstavit ako ten regulator zvlada lifepo4 ked nie je primarne na to urceny.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

2,9V při dané zátěži C5 (0,5C) nemusí být konečná . Ale projistou bych za takových podmínek už aku moc nezatěžoval :idea: . Při 2,9V už v článku moc elektronů není a mohlo by docela rychle dojít k hazardnímu vybití .
Pokud možno se takovým stavům vyvarovat :arrow: *batt* :yes: .
Všechny Lixxxx baterie mají kritické napětí 2,5V bez zátěže , klesne-li napětí pod tuto mez tak dochází k nevratným chemickým škodám :eek2: . Odpojíme-li zátížený článek při 2,5V , tak napětí bez zátěže vyhoupne dost vysoko nad kritickou mez . Jelikož článek v takových napěťových hladinách už nemá skoro žádnou sílu , tak nemá vůbec význam jej trápit :!: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rob.brno
Příspěvky: 960
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od rob.brno »

trud píše:Podla mna nezalezi ani tak na konecnom napeti ale na prudovom zatazeni pri ktorom je toto napetie dosiahnute, ked odobera 0,5C nie je podla mna 2,9 volta daka kriticka hodnota a moze to tak chvilu kludne bezat, ono totizto napetie stupne po odpojeni zataze.Je daco ine dostat sa na 2,9V zo zatazou 2C a zo zatazou 0,5C. Celkovo aj ked lifepo4 znesu nabijanie a vybijanie vysokym prudom ich zivotnost je na tom dost zavisla...bude ina zivotnost ak nabijam 2C a vybijam 2C a ina zivotnost ak nabijam 0,5c a vybijam 0,5 c.Taktiez si myslim ze "rozhodenie clankov" bude pri vysom prudovom zatazeni vyssie ako pri odbere 0,5C.Aj tak by ma zaujiamlo ako to mate ponastavovane a co do tych baterii tecie a ako dlho, lebo si neviem stale dost dobre predstavit ako ten regulator zvlada lifepo4 ked nie je primarne na to urceny.
Možná by se na to dalo dívat ale opačně: při nízkem vybíjecím proudu zbude v aku méně energie při 2,9V než při stejnem napětí při vysokém vybíjecím proudu.
Ted je otázkou co vlastně aku škodí, zda "vysoké vybití" nebo vysoký vybíjecí proud při "vysokém vybití".
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 914
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od trud »

Ano to mas 100% pravdu..myslel som to tak ze z 0,5C to bude dlhsie padat na daku kriticku hodnotu..2,5V ako pri odbere 2C,chapeme sa :)
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od vata »

Teorie mi je jasná :) Ale praxe je potíž. To máte všichni podpěťové ochrany vybavené měřákem proudu? Jde mi o nějaké jednoduché pravidlo, jak nastavit podpěťovku, která nemusí znát DOD ani okamžitou hodnotu zátěže, přičemž se bavíme o napětí packu 4 článků. Při malých zátěžích odpojím měnič dost vysoko, dejme tomu na 12,6, DC zátěž pak odpojuju na 12,4, aby mi tam něco zbylo. Při téhle rezervě mám dost času na odpojení. Ale jde mi o případ, že někdo zapne čerpadlo, když by napětí rychle spadlo dolů a po odpojení to sice vyleze nahoru, to ano, ale třeba to nepřesáhne hysterezi, takže přes noc pojedu zbytečně na eon :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od vata »

trud píše:Aj tak by ma zaujiamlo ako to mate ponastavovane a co do tych baterii tecie a ako dlho, lebo si neviem stale dost dobre predstavit ako ten regulator zvlada lifepo4 ked nie je primarne na to urceny.
Tristar zvládne volačo :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek