Minimalistická FVE pro slečnu

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Minimalistická FVE pro slečnu

Příspěvek od LIX »

Dnes som bol jednu milú slečnu nakaziť solaritídou.
Prenajíma v sadoch maringotku na prenocovanie a ponúkol som sa že jej tak spravím minimalistický solárny systém aby si mohli noclažníci v maringotke posvietiť a nabiť si cez USB svoje zariadenia.
Maringotka je osadená 10Wp panelom, baterka je 4s 2P takže 14,8V 6,6Ah, na nabíjanie je použítý step down menič 5A kde sa dá nadstaviť, prúd, napätie a dokonca aj niečo ako falošný mppt bod. Ten mppt bod je v tomto prípade nadstavenie meniča na napätie panelu, tak aby dával maximálny prúd z panela do baterky. Led svetlo má spotrebu približne 0,4A takže svietiť môžu do aleluja. Na baterku je napojený autoadaptér na USB nabíjanie ktorý môže dávať prúd až 2,4A.
Systém zvládne v pohode nabiť pár telefónov a ešte v noci pár hodín zasvietiť svetlo, kedže bol rozpočet obmedzený a ešte som vyrábal brezovú lampu zaliatu v epoxide, tak bol vytvorený takýto minimalistický systém. Rozmýšlal som aj nad 20Wp ale to už by bolo zbytočné kedže v maringotke nikto neprespáva a nenabíja telefóny každý deň.
Přílohy
Hľa solárny mini 10Wp panelček v pravom hornom rohu aby ho tieň z komína nezatielil, inak pre 10Wp som sa rozhodol aj kvôli zlodejom ktorých taký prcek moc neupúta
Hľa solárny mini 10Wp panelček v pravom hornom rohu aby ho tieň z komína nezatielil, inak pre 10Wp som sa rozhodol aj kvôli zlodejom ktorých taký prcek moc neupúta
Brezové svietidlo ktoré mi dalo ozaj zabrať
Brezové svietidlo ktoré mi dalo ozaj zabrať
Baterka, BMS a alza adaptér na USB, ostatná elektronika bola umiestetná na dekel
Baterka, BMS a alza adaptér na USB, ostatná elektronika bola umiestetná na dekel
211210063_459370388475753_8494804796380400242_n.jpg
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Minimalistická FVE pro slečnu

Příspěvek od mypower.cz »

Fascinuje mě ten minimalismus. Zajímala by mě po nějaké době zpětná vazba a tedy reakce. Myslím, že to může svému účelu posloužit velmi dobře. Mimochodem krásná a vzorová instalace. Otázka samozřejmě jaké bude počasí. V jasným počasí v poho. V zataženým otázka jestli tam někdo bude, a bude vůbec očekávat nějakou elektriku nebo se zajistí po svém. Tohle téma mě prostě zaujalo. Zajímavé :)) Něco jak když si s sebou někdo vezme powerbanku, tak tady ji má taky na několik slunečných dnů. A ještě si ji během slunečných dní může nabít. Pomaličku ale jistě :)) Každopádně nákaza solaritidou se vždy hodnotí a počítám, že časem na střeše maringotky bude 1.2kWp, třeba 4x 240Wp ? :))
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Minimalistická FVE pro slečnu

Příspěvek od rottenkiwi »

Urobene je to pekne / po viz. stranke /.
Ale ja ked nabijam cez alza adapter svoj mobil, tak mobil je teply,
ale ten adapter je horuci.

Aka je spotreba toho BMS ?

Preco je panel takto umiestneny, to sa bude nabijat len v intervale november - februar ?

Ako je riesena ochrana baterky, ak sa jeden clanok vnutorne vyskratuje ?
Prenesie sa teplota obalu 1100 - 1200 *C na okolite clanky ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistická FVE pro slečnu

Příspěvek od LIX »

mypower.cz píše:Fascinuje mě ten minimalismus. Zajímala by mě po nějaké době zpětná vazba a tedy reakce. Myslím, že to může svému účelu posloužit velmi dobře. Mimochodem krásná a vzorová instalace. Otázka samozřejmě jaké bude počasí. V jasným počasí v poho. V zataženým otázka jestli tam někdo bude, a bude vůbec očekávat nějakou elektriku nebo se zajistí po svém. Tohle téma mě prostě zaujalo. Zajímavé :)) Něco jak když si s sebou někdo vezme powerbanku, tak tady ji má taky na několik slunečných dnů. A ještě si ji během slunečných dní může nabít. Pomaličku ale jistě :)) Každopádně nákaza solaritidou se vždy hodnotí a počítám, že časem na střeše maringotky bude 1.2kWp, třeba 4x 240Wp ? :))


Spätná väzba bude určite, som so slečnou v kontakte. Počítal som s tým že baterka by mala byť nabitá aj z predchádzajúceho dňa, kedy tam nikto nebude. A keby mali zrovna zatiahnuté tak by mala byť v baterke vždy rezerva z tých predchádzajúcich dní.
Keď sa slečne podarí navŕtať studňu a nájsť vodu tak sa tam vraj sťahuje. :lol:
Potom už bude naozaj treba nejaký ten výkon k ďalšej maringotke ktorá bude trvalo obytná, na to sa celkom teším. :celebrate2:
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistická FVE pro slečnu

Příspěvek od LIX »

rottenkiwi píše:Urobene je to pekne / po viz. stranke /.
Ale ja ked nabijam cez alza adapter svoj mobil, tak mobil je teply,
ale ten adapter je horuci.

Aka je spotreba toho BMS ?

Preco je panel takto umiestneny, to sa bude nabijat len v intervale november - februar ?

Ako je riesena ochrana baterky, ak sa jeden clanok vnutorne vyskratuje ?
Prenesie sa teplota obalu 1100 - 1200 *C na okolite clanky ?


Neviem či máš ten istý adaptér, ale tento som testoval asi dva týždne, každý deň som na ňom nabíjal svoj telefón, kupoval som ho aj kvôli nespočetným recenziám kde jeden z ľudí popisoval že sa vôbec nezahrieva, je tam step down s asi dobrou účinnosťou. S týmto adaptérom som na toľko spokojný, že som dokocna kúpil 3 ďalšie na nadchádzajúci projekt a to alzu ozaj nemám rád. :lol:

Spotrebu BMS ti napísať neviem, nemeral som ju ale určite to nebude nič velké, je to predsa bms a tieto bmsky používam už nejaký ten piatok, nehrozí že by vybilo baterku uričte...

Tá fotka trocha skresluje, panel je natočený na juh a v sklone približne 25°, som rád že sa na to pýtaš, pretože na fotke to naozaj vyzerá, že je proste len pricapený na stenu. :D

2P je vždy oddelené od ďalšieho 2p pertinaxom, takže pri skrate sa jednak prepáli tenký drôt ktorým sú články spájané a teda série sú medzi sebou oddelené, dokonca aj bmska, ktorá je na baterke je podložená pertinaxom kvôli bezpečnosti.

Som rád že sa niekto konečne ozval na nejasnosti. ;)
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Minimalistická FVE pro slečnu

Příspěvek od rottenkiwi »

No to si musim kupit, tu nabujacku:
https://www.alza.sk/alzapower-car-charg ... 689629.htm

To musi byt nejaky zazrak, ked to Cinania este nemaju a dokonca to nehreje.

https://www.youtube.com/watch?v=2rSYWiyDOC0
https://www.youtube.com/watch?v=RhLI0eQn5C4
https://www.youtube.com/watch?v=weE2KMwMp14

Lebo si neviem predstavit tie straty pri 18 W ci 27 W, ktore idu do mobilu.

Moj adapter mal na vstupe : 0.375 A, 26.29 V.
Takze za pol hod do mobilu islo cca. 9 W.
Přílohy
img_charger_20210704_204444_IR.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistická FVE pro slečnu

Příspěvek od LIX »

rottenkiwi píše:No to si musim kupit, tu nabujacku:
https://www.alza.sk/alzapower-car-charg ... 689629.htm

To musi byt nejaky zazrak, ked to Cinania este nemaju a dokonca to nehreje.

https://www.youtube.com/watch?v=2rSYWiyDOC0
https://www.youtube.com/watch?v=RhLI0eQn5C4
https://www.youtube.com/watch?v=weE2KMwMp14

Lebo si neviem predstavit tie straty pri 18 W ci 27 W, ktore idu do mobilu.

Moj adapter mal na vstupe : 0.375 A, 26.29 V.
Takze za pol hod do mobilu islo cca. 9 W.



Ja používam tieto a fakt že nehrejú nijak extra. Neskôr môžem aj zmerať teplotu. Inak mám to aj zaliate v epoxide takže to nejaké teplo odvádza, ale to je mizivé percento.
https://m.alza.sk/alzapower-car-charger ... 646727.htm
Matess
Příspěvky: 1514
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Minimalistická FVE pro slečnu

Příspěvek od Matess »

přidám svoji zkušenost do tématu... dělal jsem kamarádovi baterii do vysavače... liion za starou nicd. Volil jsem tam stejnou konfiguraci a to jest 4s2p. Jeden článek odešel a a vzal s sebou i ten druhý - naštěstí nedestruktivně. Pokud jeden článek selže proud druhého nemusí stačit na přepálení pojistky - až takových 6 článků paralelně dává nějakou jistotu.

Když jsem to dělal podruhé zvolil jsem větší kapacity (i proudovou zatížitelnost) abych nemusel dávat 2 paralelně a baterie tak byla jen 4s. Za mě toto řešení mohu jen doporučit. Kupoval jsem na ali 26650 litokalla 4,5Ah asi za 80Kč za kus a BMS jak máš ty.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistická FVE pro slečnu

Příspěvek od LIX »

Tak som zmeral ten alza adaptér a hľa, pri 1,36A teplota na fotke
Přílohy
213631297_330175385368488_205453153063338326_n.jpg