zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Uživatelský avatar
bc546
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 28, 2021 8:33 am

zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od bc546 »

Zdravím vespolek, potřeboval bych připojit měnič Victron a nevím si moc rady, jak to by to mělo být správně. Nástřel viz obrázek.
Přílohy
victron_zapojeni_v4.sch_112.jpg
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od gupa »

bc546 píše:Zdravím vespolek, potřeboval bych připojit měnič Victron a nevím si moc rady, jak to by to mělo být správně. Nástřel viz obrázek.
Tiskárnu bych takto nezapojoval, pokud ji lze vyměnit za wifi nebo jiné bezdrát řešení, bylo by to čisté, různé potenciály by se nesetkaly... (radiátor+PEN objektu+USB groud) Radiátor je určitě nepřípustná provizorka a myslím si že vzít PEN ze svorky před rozdělením z rozváděče objektu před jiným proudovým chráničem je také čisté a bezpečnější řešení. Měl by tak začít fungovat i proudový chránič co je za měničem. Pokud se vezme PE ze zásuvky a ta má proudovou ochranu, měnič ji vybaví a nefungovalo by to.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od Kostěj »

bc546 píše:Pokud se vezme PE ze zásuvky a ta má proudovou ochranu, měnič ji vybaví a nefungovalo by to.
Myslím že to není pravda, PE by měl jít úplně mimo chránič. Asi si to budu muset znovu nastudovat. Jinak za mne dobré, ale revizák nejsem, to ne.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od bublich »

Za mně dobré,za předpokladu,že k radiátoru vede pospojení od HOP a na něm se všechny vodiče spojí na svorce.Ideálně samostatný vodič od HOP k místu rozdělení-měnič a druhý na radiátor.A vhodnější,nikoliv nezbytné, by bylo kdyby laser tiskárna byla napájena také ze zálohovaných zásuvek.Průřez vodiče by měl být min. 4mm2,pokud je alespon nějak chráněn před poškozením.Také bych upřednostnil vynechání vidlice u měniče a realizoval pevný spoj.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od rottenkiwi »

A co sa stane, ked tam prasti blesk ?
Ta zem z DS bude mat iny odpor ako ta zem na Victrone z radiatora.

Vykaslat sa na USB ci ine metalicke vedenia a pripojit tlaciaren cez WiFi.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od mmv »

proč je tam tento propoj ???
1.jpg
1.jpg (19.81 KiB) Zobrazeno 1291 x


myslím, že celá instalace je TN-S a tímto se to poníží na TN-CS
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
Matess
Příspěvky: 1523
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od Matess »

ten duvod je jednoduchy... pokud chcete aby fungoval proudovy chranic musi mit vystup z victronu PEN a N vyrobene chranicem. Pokud by vystup z victronu byl jen jako N a PE samostatne a vznikl by tam na nejakem spotrebici unik na kostru sice by se nic nestalo protoze by se jednalo o galvanicky oddeleny obvod od zeme ale chranic by proste nemohl fungovat.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od xmasin »

U Victronu se tohle moc řešit nemusí, má vlastní zemnící relé, takže pokud je připojen podle návodu viz obrázek, tak v případě, že funguje paralelně se sítí, tak je PE s N propojen normálně už před Victronem, pokud je odpojený od sítě, tak propojení PE a N zajistí vnitřní relé Victronu. Takže správně z Victronu jde už PE a N oddělené viz obrázek. Podmínkou je správné uzemnění měniče.
multiplus.png
Naposledy upravil(a) xmasin dne čtv črc 01, 2021 10:56 am, celkem upraveno 1 x.
Matess
Příspěvky: 1523
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od Matess »

chytré....
Uživatelský avatar
bc546
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 28, 2021 8:33 am

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od bc546 »

rottenkiwi píše:Vykaslat sa na USB ci ine metalicke vedenia a pripojit tlaciaren cez WiFi.
Tiskárna je starší multifunkce a samozřejmě nemá WiFi připojení. Kdyby měla, tak se nemusím ptát na variantu s připojením USB kabelem. Knížecí rada :idea:
xmasin píše:U Victronu se tohle moc řešit nemusí, má vlastní zemnící relé
Victron Phoenix žádné relé nemají. To mají až vyšší a výkonější řady. Viz manuál.

bublich píše:A vhodnější,nikoliv nezbytné, by bylo kdyby laser tiskárna byla napájena také ze zálohovaných zásuvek.
Jistě, jistě, ale kvůli občasnému tisku by bylo zbytečně drahé a neefektivní pořizovat sestavu měnič+baterie dimenzovanou na příkon spotřebičů + tiskrána cca 500W.

bublich píše:Také bych upřednostnil vynechání vidlice u měniče a realizoval pevný spoj.
Nelze.

mmv píše:proč je tam tento propoj ???
Tento propoj je jen jakési "zdablování" interního propoje. Viz manuál. V zásadě tam být nemusí a výstup z měniče může jít pouze přes dva vodiče.


Jinak jsem ještě kontaktoval zastoupení Victron ČR s dotazem a prý by takové zapojení mělo být OK. Ale raději se ještě chci ujistit.


MANUÁL:
https://www.victronenergy.cz/upload/doc ... 0VA-CZ.pdf
Uživatelský avatar
bc546
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 28, 2021 8:33 am

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od bc546 »

rottenkiwi píše:Ta zem z DS bude mat iny odpor ako ta zem na Victrone z radiatora.
Zem DS, čili PE, bude rovněž spojená se zemí Victronu (šasi) a společně na zem radiátoru...
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od bublich »

Ohledně případného oddělení rozdílu potenciálů mezi tiskárnou a novou sítí,když to tedy musí jít po USB kabelu,by šlo použít toto.
https://www.laskarduino.cz/usb-2-0-izol ... pcQAvD_BwE
Samozřejmě blesk to propálí,jako cokoliv,ale k tomu to není určeno.
Uživatelský avatar
bc546
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 28, 2021 8:33 am

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od bc546 »

bublich píše:Ohledně případného oddělení rozdílu potenciálů mezi tiskárnou a novou sítí,když to tedy musí jít po USB kabelu,by šlo použít toto.
https://www.laskarduino.cz/usb-2-0-izol ... pcQAvD_BwE
Samozřejmě blesk to propálí,jako cokoliv,ale k tomu to není určeno.
Super nápad! Tak tím se to celé zjednodušuje. Čili teď by to mohlo vypadat takto.
Přílohy
victron zapojeni V5 izol.sch.jpg
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od PavelR »

toto je celý nějaký divný.

zemnit šasi měniče na radiátor - no kvalita takovýho zemnění já nevím. Ale hlavně mě chybí spojení PEN měniče s PEN v rozvaděči DS. Pak nebude třeba takovýchto veletočů.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od bublich »

Jsem si vědom,že jde o pidisíť o dvou zásuvkách.Ale správně by pospojovací drát o pr 4mm2 od HOP,PEN můstku toho rozvaděče,nebo radiátoru (v pořadí) pokud je na něm vodič od HOP (nikoliv ho použít jako náhodný nulovací vodič,který je někde v kotelně možná spojen s PEN) - měl být spojen s PE Vaší nové sítě.
Bez tohoto spoje nebude chránič fungovat proti zemi (fyzické) ale pouze proti nulovaným částem.Existují poruchové stavy kdy by to mohlo být nebezpečné.To dělá to relé ve Victronu viz příspěvek výše.
Tak jak jste to namaloval by tam měl být hlídač izolačního stavu.Jsem asi papežtější ... ,ale nemohu jinak.
Naposledy upravil(a) bublich dne čtv črc 01, 2021 8:46 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od bublich »

PavelR píše:toto je celý nějaký divný.

zemnit šasi měniče na radiátor - no kvalita takovýho zemnění já nevím. Ale hlavně mě chybí spojení PEN měniče s PEN v rozvaděči DS. Pak nebude třeba takovýchto veletočů.
Samozřejmě.Byl jste rychlejší.Z nouze a pouze když tam bude vodič od HOP a spojit na svorce.Již jsem to psal výše.
Uživatelský avatar
bc546
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 28, 2021 8:33 am

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od bc546 »

S přístupem do rozvaděče a úprav to není zrovna jednoduché, proto ty veletoče. Zkusím to tedy nějak řešit se správcem budovy.

Teď bude to zapojení správné?
Přílohy
victron zapojeni V6 izol.sch.jpg
Naposledy upravil(a) bc546 dne čtv črc 01, 2021 9:26 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od bublich »

To rád slyším.Provizoria se věšinou nevyplácí.
Ano,ještě to propojit s kostrou měniče,pokud nemá dvojitou izolaci.
Uživatelský avatar
bc546
Příspěvky: 7
Registrován: pon čer 28, 2021 8:33 am

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od bc546 »

bublich píše:To rád slyším.Provizoria se věšinou nevyplácí.
Ano,ještě to propojit s kostrou měniče,pokud nemá dvojitou izolaci.
To je přece realizováno tou interní propojkou, jak je uvedeno ve schematu. Nebo?
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: zapojení měniče Victron v síti - vodič PE

Příspěvek od bublich »

Ano.Pardon.nezvětšil jsem si obrázek a přehlédl tu tečku.Ale rozhodně je to lepší,pokud je to technicky možné.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek