Průměr kabelu

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Hampr
Příspěvky: 22
Registrován: pon srp 06, 2012 11:21 pm

Průměr kabelu

Příspěvek od Hampr »

Jaký průměr kabelu má být pro spojení od regulátoru nabíjení do akumulátorové baterie.Mám jeden solární panel 100W /12V
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od atom »

a vzdálenost ???
jestli je to do 2 metrů tak stačí něco kolem 2,5mm2 na těch 8A co tím poteče
ale při 10m délce kabelů už to chce nad 10mm2
http://www.ekoproud.wz.cz/v_prurez.htm
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od vata »

Na tomhle bych nešetřila, časem budete určitě rozšiřovat - každý kdo to okusil, časem rozšiřuje. Dejte aspoň 16mm2 průřez. Samozřejmě v mědi. A pozor na průřez / průměr, u FV kabeláže se uvádí spíše průřez.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od Pan Taum »

Dal bych CYA 6mm2 pro omezení ztrát, cena 20kč/metr.
TomasHo
Příspěvky: 2
Registrován: sob zář 08, 2012 8:11 am

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od TomasHo »

Prave riesim otazku, aky kabel natiahnut ako pripravu na buducu montaz panelov nad zastresenie terasy. Kabel (vlastne 2 kable) pojdu cez obvodovy mur, v stropnom podhlade kuchyne a prejdu cez stenu do strojovne, celkovo asi 6-7 metrov.

Ratam v buducnosti so systemom na 48V, instalovany vykon mozno 2kWp, takze max prud z panelov by mal byt asi 50A. Vyslo mi, ze na to by mali stacit vodice CYA 16mm2, pre istotu, ale predajca kablov ma presviedca, ze potrebujem "solarny" kabel a na inom fore (ostavbe) som takisto dostal odpoved, ze mam pouzit radsej nejaky iny kabel s dvojitou izolaciou.

Aky kabel by ste tam dali?
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od matej »

CYA jenom pokud není žádná šance že přímo na kabel se dostane voda anebo že na něj bude svítit slunce.
CYA totiž není pro venkovní použití. Za pár let s tím můžete mít velké patálie, kvůli odcházející izolaci.
Nicméně 16mm2 se mi vidí až moc .. dva páry šestek bych viděl akorát. Vy totiž nebudete mít napětí z panelů 48V ale nejspíš kolem 100V - předpokládám že určitě hodláte použít MPPT...?
Pravda a Láska zvítězí!.
TomasHo
Příspěvky: 2
Registrován: sob zář 08, 2012 8:11 am

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od TomasHo »

Matej, zatial sa nevyznam v typoch panelov, a ked o nejaky rok-dva budem celu problematiku studovat, mozno budu nejake novinky, na ktore sa dam nachytat.
Vdaka za upozornenie na nevyhodu CYA, pokial ide o prierez, mne by nevadilo dat tam radsej vacsi, kvoli tomu, ze kable povedu tesne popod polystyrenove stropne vlozky, tak aby to nehrialo.
Existuje nejaka rozumna varianta hrubeho kabla, ktory by bol vhodny na vyssie prudove zatazenie?

Pokial ide o ten exterier, ratam, ze kabel bude v celej dlzke chraneny, teda rovno zo steny pojde v chranicke do panelov, ale istota je istota.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od bert »

Po poistkách a diódach, mám asi 4m káblu do 2 regulátorov (2x80A). Použil som kábel 5x10mm2. Z jednoduchého dôvodu: mal som ho doma dosť. Inak by som asi kúpil 16mm2. Na paneloch mám 60V a každá vetva má 1890Wp (teoreticky 31,5A).
Nemyslím si, že treba zmäkčovať zdroj a znehodnocovať ťažko vyrobenú energiu.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od vata »

Tak tak. Při voltáži 45V mám ve větvi dlouhé kolem 10m kabely 16mm2, ve větvi 36m kabel 35mm2 - chtělo by to víc, ale byl to jistý ekonomický kompromis. Dohromady tam tečou proudy kolem 15A max. Jsou to solární kabely, dost drahé byly. Ve vnitřních rozvodech (max 10A) mám 10mm2 běžný (ne solární) kabel.
Mimochodem, kupovala jsem kabely v barevné variantě (černý / červený), červené ale pak přestali v neosolaru prodávat prý kvůli snížené odolnosti vůči UV záření :( Čili na to člověk myslet musí, chránit je před sluncem, ty solární kabely...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Průměr kabelu

Příspěvek od mopadzi »

Dobrý den
kde se dají výhodně koupit solarní kabely 16mm2 ve dvou barvách? Díky
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od vata »

U pana Kolaříka se dají například koupit v barevných variantách. Akorát, když jsem naposledy přikupovala, mi dodal takové hrozně neohebné potvory... Ty od Neosolaru jsou mnohem poddajnější při stejných průřezech. Zkoušela jsem kdysi poptávat přímo u výrobce ve Velkém Meziříčí, ale ten se se mnou vůbec nebavil :(
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od Baryk »

matej píše:CYA jenom pokud není žádná šance že přímo na kabel se dostane voda anebo že na něj bude svítit slunce.
CYA totiž není pro venkovní použití. Za pár let s tím můžete mít velké patálie, kvůli odcházející izolaci.
Nicméně 16mm2 se mi vidí až moc .. dva páry šestek bych viděl akorát. Vy totiž nebudete mít napětí z panelů 48V ale nejspíš kolem 100V - předpokládám že určitě hodláte použít MPPT...?

Prosím o radu jaký průměr kabel použít pro propojení MPPT regulátoru k baterie napětí je 24V výkon panelů je 1.4Kw baterie napětí 24V
Vzdálenost 10metrů
proud cca 60A
Po těchto vodičích poteče čistě proud s MPPT reg do baterie žádný další odběr s regulátoru atd. měnič 220V bude u baterie

Děkuji za radu
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

minimálně 16mm2 , lépe 25mm2 . Je-li možnost použít silnější (dle toho co pojmou svorky reglu) , třeba 35mm2 ze svářečky - ještě lepší :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od kodl69 »

slanění vodičů je různých tříd, slušný velkoobchod elektro nabídne, třída 3 jsou drátky cca 1-2mm, ohebné jenom podmínečně, třída 5 nebo 6 jsou z drátků cca 0,2-0,5mm, to jsou např. kabely ke svářečce, k pohyblivé části stroje.
Mě tedy k baterkám stačí třída 3.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od mobilik »

No ja mam tak 6m a dal som tam 75mm² a premyslam ze dam este viac ak zozeniem. :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od kodl69 »

na CY25mm2 bude na 10m+10m úbytek cca 0,7V při 50A, je celkem snadné si to spočítat:R je 0,017*10na-6 * l /s, dosadit v m, m2 a vyjde to v ohmech, napětí je I*R - sedmá třída základní školy, fyzika....
Doporučuju dát regulátor co nejblíž k baterkám, jinak to bude špatně měřit napětí a ten obyč regulátor asi kompenzaci napětí nemá. Tohle byl důvod, proč jsem hned začal s 48V systémem, pro stejný výkon poloviční proud, poloviční úbytek napětí, kabely co nejsou jak z elektrárny a pojistky ve velikosti PN000 jsou jenom do 160A, ne veliký PN1...
Naposledy upravil(a) kodl69 dne pát led 23, 2015 4:35 pm, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od brumlaj »

Baryk píše: Prosím o radu jaký průměr kabel použít pro propojení MPPT regulátoru k baterie napětí je 24V výkon panelů je 1.4Kw baterie napětí 24V
Vzdálenost 10metrů
proud cca 60A
Inu dej si tam takové kabely, aby Ti regulátor baterii dokázal nabít do plna za plného osvitu a na druhou stranu aby Ti baterii nepřebíjel v době nízkého osvitu. Další kritérium je kolik ztrát jsi ochoten na kabelech připustit. No a poslední kritérium je jak teplé vodiče Ti budou připadat normální.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
JOS
Příspěvky: 10
Registrován: čtv črc 14, 2016 3:34 pm

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od JOS »

matej píše:CYA jenom pokud není žádná šance že přímo na kabel se dostane voda anebo že na něj bude svítit slunce.
CYA totiž není pro venkovní použití. Za pár let s tím můžete mít velké patálie, kvůli odcházející izolaci.
Nicméně 16mm2 se mi vidí až moc .. dva páry šestek bych viděl akorát. Vy totiž nebudete mít napětí z panelů 48V ale nejspíš kolem 100V - předpokládám že určitě hodláte použít MPPT...?
toto téma je už hodně staré.... přesto pro mne aktuální. Chystám se konečně nainstalovat svůj mini ostrov -1kW- vedle chaty a s hrůzou jsem zjistil že v chráničce (40mm) která je asi 1,2m v zemi je voda....
Délka vedení(chráničky) je asi 15m takže určitě novou kopat nebudu :roll:
Kabely CYA 16 už mám přes rok koupený, můžete poradit do čeho vložit oba vodiče a zatáhnout je do chráničky?
nějakou PVC bužírku?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od vlkazajac »

Do bužírky alebo hneď do dvoch by bol dobrý nápad. Ale nevedel som zohnať žiadnu bužírku mimo krátkometrážnych zmršťovacích alebo na lov kapra ..... Na vine môžu byť normy, zdá sa mi.
Pomôže niekto a dá link na 15+ m dlhú bužírku ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
JOS
Příspěvky: 10
Registrován: čtv črc 14, 2016 3:34 pm

Re: Průměr kabelu

Příspěvek od JOS »

vlkazajac píše:Do bužírky alebo hneď do dvoch by bol dobrý nápad. Ale nevedel som zohnať žiadnu bužírku mimo krátkometrážnych zmršťovacích alebo na lov kapra ..... Na vine môžu byť normy, zdá sa mi.
Pomôže niekto a dá link na 15+ m dlhú bužírku ?
nejsem si jistý jestli bude vyhovovat.... znalci v oboru elektro snad poradí
ovšem natáhnout kabel prům.7.5mm do bužírky např.12mm v 25metrech bude tedy boj..... ;)
https://www.ceskeplasty.cz/3983-buzirky ... st-80-sha/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek