Délka kabelů

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Kolik
Příspěvky: 135
Registrován: sob srp 13, 2022 5:20 pm

Délka kabelů

Příspěvek od Kolik »

Je nutné dodržet stejné délky kabelů + a - mezi měniči,regulátory,baterii?
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Délka kabelů

Příspěvek od Diablo1st »

Ak máš s každého len jeden kus tak nie, nie je to potrebné.
Ak by si mal paralne spojené meniče alebo viac batérii, tak áno je dobré mať rovnaké dĺžky, aby ti po jednom kábli netiekol väčší prúd než tým druhým.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Kolik
Příspěvky: 135
Registrován: sob srp 13, 2022 5:20 pm

Re: Délka kabelů

Příspěvek od Kolik »

Takze kdyz udelam od menice 50cm plus a 70cm minus tak kdyz pridam druhy menic musim dat stejne delky chapu to spravne?
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Délka kabelů

Příspěvek od Diablo1st »

Presne tak.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Délka kabelů

Příspěvek od glottis »

Kolik píše:Takze kdyz udelam od menice 50cm plus a 70cm minus tak kdyz pridam druhy menic musim dat stejne delky chapu to spravne?
Ja bych zase treba tak prisny nebyl. Jestli mam o metr dva vic v 35mm2 prurezu mi prijde dost jedno. 1m 35mm2 je 0,5 mili ohmu. Rozhodne bych neresil decimetry. Jsou horsi veci ... soubehy dc a ac a tak.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Délka kabelů

Příspěvek od PetaJoule »

Victron říka ano (pro DC kabely baterie->měnič)
jukneš tady: https://www.victronenergy.com/upload/do ... ted-EN.pdf

Je tam samozřejmě prostor.

a) nechat asymetrii a počítat s tím, že zatížení měničů nebude rovnoměrné
b) součet délek musí souhlasit. t.j. máš tam 50+ a 70-, muže jiný měnič být napojen 70+ a 50-. Nebo dokonce 10+ a 110-
c) řešit neřešitelné asymetrie v délce asymetrií v průřezu...
...
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Délka kabelů

Příspěvek od glottis »

PetaJoule píše:Victron říka ano (pro DC kabely baterie->měnič)
jukneš tady: https://www.victronenergy.com/upload/do ... ted-EN.pdf

Je tam samozřejmě prostor.

a) nechat asymetrii a počítat s tím, že zatížení měničů nebude rovnoměrné
b) součet délek musí souhlasit. t.j. máš tam 50+ a 70-, muže jiný měnič být napojen 70+ a 50-. Nebo dokonce 10+ a 110-
c) řešit neřešitelné asymetrie v délce asymetrií v průřezu...
...
jako joo ale taky tam jsou jine veci, na ktere vetsina lidi pece

To achieve a balanced system, you will need to use the same cable type, cross-section and cable length to each unit from the battery bank or from the busbars. Also ensure that all cable lugs are identical, and all connections are tightened with the same torque values. Consider using busbars or power-posts between the battery bank and the inverter/chargers.

Kolik lidi pouzije momentak na utazeni. Kabelova oka co nasel kdo v supliku protoze mu jedno stejne chybi. Prechodove odpory pak muzou mit vetsi odpor nez ten metr kabelu. 1m kabelu navic je 0,1V pri 100A? to je 5kW. Kolikrat dva 5kW menice jedou najednou.

Nepisu ze to je kravina to udelat stejne, naopak. Jen bych se nesnazil byt papeztejsi nez papez. Me obcas tyhle dokumenty prijdou, ze to delaj hlavne pro lidi co moc nic nevi. Na lodi daj baterky na prid, jedem menic na prid, druhej na zad, mezi tim 20m kdo vi jakeho kabelu a pak volaj na support ze to nefunguje dobre.

Me kdyby k jednomu menici to melo byt metr a k dalsimu 3 tak urcite nedam k prvnimu tri metry. Protoze si tim zvednu ztraty v kabelu a jeste tam budu muset delat nekde nejake smycky a indukcnost navic. Radsi bych dal treba oba misto 35mm2 50mm2. Kdyz bych to chtel ladit, muzes dat kazdy prurez jiny. A pak bys to mel jeste premerit mikro ohm metrem. O kolik W pojede ten jeden na vyssi vykon? Ma to nekdo zmerene? Docela me to zajima. Dalsi vec jak moc presne meri menice co se pouzivaj. moje maj rozptyl asi 0,6V. Mam cinskou sracku, vim to. Victron na tom je o dost lip. Mam jejich mppt a shunt. Jine cinske menice co se tu toci nemam zdani.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Délka kabelů

Příspěvek od thomas.007 »

Různé délky kabelů bych až tak neřešil v řádech dm, jestli jeden měnič má 50cm + 70cm a druhý měnič má 70cm + 90cm je prakticky jedno, protože přechodový odpor kabelového oka, dosedací plochy (nezabroušené) oka a popřípadě i pořadí na baterii (nebo sběrně) udělá daleko více než 1dm kabelu dostatečného průřezu.
Něco jiného je, když jeden měnič má kabely 2x 70cm a druhý 2x 2m...to už udělá velký rozdíl.
Kolik
Příspěvky: 135
Registrován: sob srp 13, 2022 5:20 pm

Re: Délka kabelů

Příspěvek od Kolik »

Díky moc za názory. Souběhy jsou snad všude většinou jde všechno v jedné liště, viděl jsem málo instalací kde je to rozdělené ale pokud možno se souběhům vyhnout no:-)
Kolik
Příspěvky: 135
Registrován: sob srp 13, 2022 5:20 pm

Re: Délka kabelů

Příspěvek od Kolik »

Je dobré kabelové oko a místo montáže přeleštit brusným rounem? Jak připravit(očistit) propojky mezi bateriovými články?
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Délka kabelů

Příspěvek od Diablo1st »

Ja som ich len odmastnil technickým benzínom.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Délka kabelů

Příspěvek od soami »

Jen na okraj - technický benzín neodmašťuje. Tedy trochu jo, ale to dost toho zanechá. Je vhodné použít isopropylalkohol, aceton nebo líh.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Délka kabelů

Příspěvek od glottis »

mastnota vetsinou stejne nevadi. Ikdyby to bylo od oleje, olej se vytlaci. Spis vadi hrubsi necistoty, oxidy, nerovnosti, zaschla mastnota. Muze pak dat vetsi smysl to prejet brusnou houbickou patricne hrubosti a tenhle bordel tim dat pryc. Cinovane veci na tom budou asi lip nez cista med. u hliniku pak strhnout povrchovy oxid hliniku, ktery je prima izolant neni od veci
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Délka kabelů

Příspěvek od mopadzi »

já odstraním vždy povrchovou vrstvu oxidu brusným rounem, pak odmastím Loctite 7063. měřím pak úbytek napětí při 10A a musí být cca 0.0002 V. Pak je propoj OK
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Délka kabelů

Příspěvek od PetaJoule »

glottis píše: Nepisu ze to je kravina to udelat stejne, naopak. Jen bych se nesnazil byt papeztejsi nez papez. Me obcas tyhle dokumenty prijdou, ze to delaj hlavne pro lidi co moc nic nevi. Na lodi daj baterky na prid, jedem menic na prid, druhej na zad, mezi tim 20m kdo vi jakeho kabelu a pak volaj na support ze to nefunguje dobre.
Je dobře když člověk ví, že ten dokument existuje a zná co se v něm asi tak píše. Pak ale v ideálním případě má na tolik přehled, že to nemusí brát jako bibli.

Však jsem psal, že se někdy může délka kompenzovat průměrem. Papež by samozřejmě omdlel.
Me kdyby k jednomu menici to melo byt metr a k dalsimu 3 tak urcite nedam k prvnimu tri metry.
To ne, ale mohlo by to být 35mm² u metrového a 50mm² u těch tří metrů. Pokud tedy počítám s 200A ve špičce.
Protoze si tim zvednu ztraty v kabelu a jeste tam budu muset delat nekde nejake smycky a indukcnost navic. Radsi bych dal treba oba misto 35mm2 50mm2.
Ano, ale zde je Skrblíkov. ;)
A pak bys to mel jeste premerit mikro ohm metrem. O kolik W pojede ten jeden na vyssi vykon? Ma to nekdo zmerene?
Změřit to musíš tak jako tak. To je snad to nejdůležitější vůbec. Mohl být oxid na oku, na kabelu, Učeň/manželka tam mohl přiskřípnout izolaci (pak mu tam přiskřípneš prst - učni teda, ne manželce)...
Docela me to zajima. Dalsi vec jak moc presne meri menice co se pouzivaj. moje maj rozptyl asi 0,6V. Mam cinskou sracku, vim to.
Z Číny je snad vše. Voltcraft od Conrada stačí, takový kalibrovaný Fluke samo lepší.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Kolik
Příspěvky: 135
Registrován: sob srp 13, 2022 5:20 pm

Re: Délka kabelů

Příspěvek od Kolik »

Také jsem vzal oka brusným rounem a odmastil. Ještě dotaz mám JK BMS 200A ta má vstup 2 dráty AWG7 a dva dráty výstup AWG7 což by měl být průřez 10,25mm2 ale stěží se vejde do oka na 16mm2, dát na každý drát jedno oko nebo oba narvat do oka na 35mm2? Díky
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Délka kabelů

Příspěvek od glottis »

Já dal na každý jedno oko. Mezi ta oka jsem pak stáhnul jiné oko k/od baterie.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Délka kabelů

Příspěvek od Dagus »

Já jsem dával taky dvě oka a mezi ně měděnou pásovinu a pak na něj oko, ale skoro bych se hádal, že se to vešlo do 10mm oka, jen to byl porod. Zkoušel jsem i ten postup s jedním okem, ale nebyl jsem spokojen se vzhledem po lisování.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
ElektroEzs
Příspěvky: 1114
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Délka kabelů

Příspěvek od ElektroEzs »

Tak to ráno ještě jednou zkusím do toho oka 10mm2 ale podle mě nemožný:D Jak to myslíš s tou pásovinou? Díky
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek