Švédsko se potýká s problémy po odstavení bloku JE

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Švédsko se potýká s problémy po odstavení bloku JE

Příspěvek od redcrown »

Obrázek pěkný, ovšem komentář pod obrázkem je velmi slabomyslný. Slabomyslný je v tomto případě ještě velice vybíravé slovo.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Švédsko se potýká s problémy po odstavení bloku JE

Příspěvek od goodbie »

docela by mi zajímalo kdyby to padlo u nás,zda by čez dokázal odpojit okolní státy od naší přenosové sítě a držet jen nás pod napětím,nebo by naše elektárny dodávali rakušákum a fašistům a na čr byse kašlalo
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Švédsko se potýká s problémy po odstavení bloku JE

Příspěvek od Matess »

Kobra23 píše:Co to píšeš za nesmysly? Nastuduj si to prosím, nebo si budu myslet, že jsi uhlobaron a lobbuješ za uhlí.
no mám kamaráda, který topí peletama a řešil problém velkého tahu komína, pelety hořely hrozně rychle a byla jich obrovská spotřeba. První rok přišel na to že zalepováním nasávacího otvoru kotle omezil průtok vzduchu a pokusně to ověřoval měřením teploty spalin. Dostal se na 1/4 spotřeby v druhém roce s tím, že i popele bylo minimum.
Nevím jestli stejný problém může nastat i s uhlím, jestli je možné aby uhlí hořelo tak rychle. Nicméně jsem tím nechtěl říct, že pelety jsou špatné, ale že je třeba správně navrhnutý topný systém, protože o tom že pelety jsou drahé jsem slyšel od několika lidí a možná za to nemůžou pelety jako takové...
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Švédsko se potýká s problémy po odstavení bloku JE

Příspěvek od unicast »

redcrown píše:Obrázek pěkný, ovšem komentář pod obrázkem je velmi slabomyslný. Slabomyslný je v tomto případě ještě velice vybíravé slovo.
Proč? A proč ty zveřejňuješ takový myšlenkově prázdný hodnotící komentář namísto konkrétní argumentace? Já ten komentář nepsal, nicméně je zjevné, že až tak docela bezemisní tedy ta průmyslová produkce elektřiny z větru není a to jak u pohonných hmot pro tu helikoptéru, tak u rozmrazovací hmoty. To může být aceton/etylacetát/metylalkohol a to je lihovarnický odpad (vzniklý kvašením, při kterém se také uvolňuje CO2 v míře nemalé), ale také to může být etylenglykol a ten se skutečně vyrábí z fosilních paliv, například z koksárenského plynu. Obojí to se to pak postupně odpaří a dostane do ovzduší, případně vsákne do půdy, což je v obou případech zajisté životnímu prostředí také velmi prospěšné.
Matess píše:no mám kamaráda, který topí peletama a řešil problém velkého tahu komína, pelety hořely hrozně rychle a byla jich obrovská spotřeba. První rok přišel na to že zalepováním nasávacího otvoru kotle omezil průtok vzduchu a pokusně to ověřoval měřením teploty spalin. Dostal se na 1/4 spotřeby v druhém roce s tím, že i popele bylo minimum.
Tohle je zajímavé... Hoření dřeva nebo uhlí představuje několik návazných chemických procesů a pokud probíhá za nedostatku kyslíku, tak neproběhnou řádně všechny a z komína pak jde oxid uhelnatý, vodík a nějaké vyšší uhlovodíky, tyto látky se všechny ještě dají dál úspěšně spálit, pokud by byl dostatek kyslíku a vlastně pak kotel má účinnost kolem 40 % namísto třeba 90 %...
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Švédsko se potýká s problémy po odstavení bloku JE

Příspěvek od Kobra23 »

Přesně tak. Kvalita kotle se pozná podle toho, jak dobře dokáže molekuly O2 spojit s CO. Čím více spojení, tím méně CO jde do komína a tím vyšší účinnost spalování. A proto je ideální, aby měl kotel lambda sondu a řízení primárního a sekundárního vzduchu.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Švédsko se potýká s problémy po odstavení bloku JE

Příspěvek od mypower.cz »

Ad ta helikoptera a fosilni paliva a odmrazovadlo.. hosi, kdyz si srovnam takovou jaderku, jeji vystavbu, jeji provoz, pripadnou nedejboze likvidaci nasledku havarie, neobyvatelnost okoli na kdo vi kolik let, vystupy z takove jaderky v podobe ne zcela vyhoreleho paliva, tak nejaky fosil z helikoptery a odmrazovadla vubec asi nikoho netankuje.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Švédsko se potýká s problémy po odstavení bloku JE

Příspěvek od jahodovák »

pro Matess každý kotel má předepsaný tah komína,pokud je vyšší je nutno ho snížit a to bud regulátorem na hlavě komínu,nebo za kotlem aby nedocházelo k velkým komínovým ztrátám,samozřejmě k tomu může dojít u každého kotle na jakékoliv palivo.Ktomuto jevu může dojít i u velkých kotlů,pokud je třeba malých výkonů a je třeba dodržet teplotu spalin aby nedocházelo ke kondenzaci v komíně.Toto se běžně dělo i na výtopně v přechodném období kdy malý kotel byl malý a velký zas velký a potřeba tepla byla mimo regulační parametry použitých kotlů.Toto platí i u malých domácích topeništ,kde to ale nemáš možnost změřit analizátorem spalin ale stačí změřit teplotu spalin a držet ji na ninimální teplotě tak aby nedocházelo ke kondenzaci,pokud k tomu není uzpůsoben komín...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Švédsko se potýká s problémy po odstavení bloku JE

Příspěvek od Kobra23 »

Na hlavě komínu nesmí žáden regulátor být! Takže jen a pouze do kouřovodu v kotelně nebo do komínových dvířek, pokud jsou v kotelně.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Švédsko se potýká s problémy po odstavení bloku JE

Příspěvek od mypower.cz »

Pokračování:

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/svedsti-liberalove-chteji-znovu-nahodit-odstaveny-jaderny-reaktor-40351346
Nahození reaktoru by trvalo až 2 roky
I kdyby změna zákona navržená liberály prošla, Švédové si na obnovení dodávek z odstaveného reaktoru počkají. „Trvalo by to jeden až dva roky, přesto je to ale nejefektivnější a nejrychlejší cesta, jak nahradit chybějící zdroje elektřiny, s nimiž se nyní jih Švédska potýká,“ uvedla Sabuniová.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Švédsko se potýká s problémy po odstavení bloku JE

Příspěvek od goodbie »

no tak budou radějí bez elektřiny,tohle je fak debilismus,odstavit něco za co není náhrada,a to pálení nafty bych jim okamžitě zakázal!!
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Švédsko se potýká s problémy po odstavení bloku JE

Příspěvek od dumi »

Nemci delaj to samy... no uvidimen
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Švédsko se potýká s problémy po odstavení bloku JE

Příspěvek od jahodovák »

Kobra23 píše:Na hlavě komínu nesmí žáden regulátor být! Takže jen a pouze do kouřovodu v kotelně nebo do komínových dvířek, pokud jsou v kotelně.
Asi jsem se špatně vyjádřil,je to omezovač tahu,dokonce to montuje nějaká firma...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Švédsko se potýká s problémy po odstavení bloku JE

Příspěvek od goodbie »

dumi píše:Nemci delaj to samy... no uvidimen
jenže fašisti spolehají na ty chudé okolní státy které jim rádi polezou do zadku s levnou energii jako mi a temelín je celej pro rakušáky.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Švédsko se potýká s problémy po odstavení bloku JE

Příspěvek od redcrown »

unicast píše:
redcrown píše:Obrázek pěkný, ovšem komentář pod obrázkem je velmi slabomyslný. Slabomyslný je v tomto případě ještě velice vybíravé slovo.
Proč? A proč ty zveřejňuješ takový myšlenkově prázdný hodnotící komentář namísto konkrétní argumentace? Já ten komentář nepsal, nicméně je zjevné, že až tak docela bezemisní tedy ta průmyslová produkce elektřiny z větru není a to jak u pohonných hmot pro tu helikoptéru, tak u rozmrazovací hmoty. To může být aceton/etylacetát/metylalkohol a to je lihovarnický odpad (vzniklý kvašením, při kterém se také uvolňuje CO2 v míře nemalé), ale také to může být etylenglykol a ten se skutečně vyrábí z fosilních paliv, například z koksárenského plynu. Obojí to se to pak postupně odpaří a dostane do ovzduší, případně vsákne do půdy, což je v obou případech zajisté životnímu prostředí také velmi prospěšné.
Proč? Protože ten komentář je podle mě opravdu hloupý a myslel jsem si, že si to tady každý domyslí. Zejména jak je psaný zjevně proti obnovitelným zdrojům. Dobře, doplním obsah, aby nebyl prázdný.
1) To, že jsou lopatky vyrobeny z fosilních paliv, je pro tento obrázek (myslím obsah obrázku a důvodu jeho vyfocení) naprosto irelevantní. Lopatky jednou byly vyrobeny a jestli je helikoptéra odmrazí nebo ne, to už původ lopatek nezmění. Ba dokonce to ani neprohloubí ekologický prohřešek z pohledu výroby lopatky.
2) Taková malá helikoptéra má výkon, laicky bych odhadl, cca. 0,7MW. Vrtule by odhadem mohla mít cca. 2MW. Ani helikoptéra, ani vrtule asi nepracují na plný výkon. Důležitý je ale ten poměr. Tzn. že pokud to odmrazí za např. 3hod. letu, tak za 1 hodinu je ten ekologický prohřešek ve fosilním palivu odčiněn (zde uvažujme původ elektřiny z fosilních paliv).
3) Možná se jedná o zoufalou situaci na jihu USA, kde je neobvyklá zima, lidé jsou bez elektřiny a topení, nefunguje zásobování potravin. Za takových živelných situací jde ekologie stranou, nejen u VE a nejen v USA.
4) Podobnou úvahu o "návratnost" fosilních prohřešků lze udělat i fosilní látky pro odmražení. Není zde uvedena látka, tak je potřeba opatrně s obviněním. VE má vyrábět, pokuj je odbyt pro EE. Je potřeba řešit, co je větší zlo. Jestli stojí, nebo pracuje s nějakým prohřeškem, leč menším, než by vznikli újmy jinde.

Autor poznámky zjevně používá málo seriózní zdroje, protože žádný rozumný zdroj neříká, že VE jsou zcela bezemisní. Je potřeba rozlišovat mezi původem techniky a provozním médiem. Započítávají odpůrci obnovitelných zdrojů třeba u uhlí výstavbu elektrárny, celé infrastruktury pro těžbu a přepravu uhlí, infrastruktur pro ukládání či zpracování a přepravu popela, energie pro celý řetězec,...?
Je to trochu podobné, jako odpůrci OZE argumentují výrobou techniky OZE prostřednictvím EE z fosilních paliv. Proč bychom nemohli říkat, že se vyrábí energií pocházející z OZE? Asi mohli, že....
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek