Komponenty pro malou FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dagus »

Střídač ti už vybrali studer, pokud chceš cenu, tak axpert a na 24V se vykašli jestli to do budoucna myslíš vážně a uzvazuješ o něčem co bude davat vic jak 1kW.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od vlkazajac »

Dolfinho píše: ..... udělat malou elektrárničku, kterou oficiálně nahlásím jako nějaký mikrozdroj, abych to měl podložené a vyšlo to co nejlevněji ....
Kto Vás na takú hlúposť nahovára ? Môžete uviesť, z akého dôvodu ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

Dagus píše:Střídač ti už vybrali studer, pokud chceš cenu, tak axpert a na 24V se vykašli jestli to do budoucna myslíš vážně a uzvazuješ o něčem co bude davat vic jak 1kW.
Tak zatím bych to zprovoznil s tím, co mám zatím... 24V je na prd, jo?
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

vlkazajac píše:
Dolfinho píše: ..... udělat malou elektrárničku, kterou oficiálně nahlásím jako nějaký mikrozdroj, abych to měl podložené a vyšlo to co nejlevněji ....
Kto Vás na takú hlúposť nahovára ? Môžete uviesť, z akého dôvodu ?

Protože kdyby vznikly nějaké přetoky, aby to bylo ok? Upřímně už mám velkou hlavu ze čtení těch diskuzí tady :)
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od PavelR »

24V znamená větší proudy - zbytečně. Pokud to má být 1-2kw a víc do budoucna tak 48V určitě. Střídače studer jsou TOP. A ta nabídka bazarovýho výše je za skvělou cenu Je tady obsáhlý téma ohldně studerů. Počti si.
S tím studer hybridem můžeš udělat jak offgrid ostrov, tak hybrid s DS (mikrozdroj, standartní připojební) s přebytkama do sítě nebo bez. Vše jen dle konfigurace.

Co se týče přetoků řeknu to jednoduše. Buď si udělěj ostrov nebo s přepínáním (což je taková šedá zóna) jako spousta lidí tady, nebo si vyřiď mikrozdroj či standartní připojení s rezervovaným výkonem na dodávku. viz PPDS tvého dodavatele. Samozřewjmě to obnáší papíry, projekt .. ale není to neřešitelný. Firmu co ti to udělá na klíč na to nutně nepotřebuješ (pokud neřešíš NZU což předpokládám ne když jsi zde na fóru). Nepřipojuj hybrid do sítě potají to je o hubu.
Osobně jsem několik hybridů dělal a není to špatné řešení funguje to dobře. Vytvářet přetoky a prodávat energii ( i kdyby za tržní ceny) tě nikdo nenutí.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od marko250 »

Ale baterka 48V a regulátor zvlášť je nutnost s tím XTM4000-48 ,ať ofiko,či ostrovně,nebo přepínání. Za tu cenu v bazaru, či nová kopie od Fangpusunu ,nelze získat účinnější měnič v celém spektru jeho výkonu a v jeho managmentu je další výhoda různorodého nasazení.Spousta lidí tady tvrdí špatně ,že nedělá přetok,není to pravda v hybridním režimu tam vzniknout může,druhá věc je ,že je tak malý a normální hodiny jej nezaznamenají,ale legislativně to je už mimo a proč tomu jít vstříc. Ten test se tu dělal za dob Martina(2015),který tady dělal instalace oficiálně(snad ještě dělá),zde už aktivní není. A ano, když jej použiji jen jako měnič,popřípadě i nabíječ baterek s olovem( jinak to není potřeba),tak degraduji ty možnosti funkcí a přepínám na tvrdo,ale to je dáno spíše tím že živíme paraelně dva a přepínáme do 3f systému.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

PavelR píše:24V znamená větší proudy - zbytečně. Pokud to má být 1-2kw a víc do budoucna tak 48V určitě. Střídače studer jsou TOP. A ta nabídka bazarovýho výše je za skvělou cenu Je tady obsáhlý téma ohldně studerů. Počti si.
S tím studer hybridem můžeš udělat jak offgrid ostrov, tak hybrid s DS (mikrozdroj, standartní připojební) s přebytkama do sítě nebo bez. Vše jen dle konfigurace.

Co se týče přetoků řeknu to jednoduše. Buď si udělěj ostrov nebo s přepínáním (což je taková šedá zóna) jako spousta lidí tady, nebo si vyřiď mikrozdroj či standartní připojení s rezervovaným výkonem na dodávku. viz PPDS tvého dodavatele. Samozřewjmě to obnáší papíry, projekt .. ale není to neřešitelný. Firmu co ti to udělá na klíč na to nutně nepotřebuješ (pokud neřešíš NZU což předpokládám ne když jsi zde na fóru). Nepřipojuj hybrid do sítě potají to je o hubu.
Osobně jsem několik hybridů dělal a není to špatné řešení funguje to dobře. Vytvářet přetoky a prodávat energii ( i kdyby za tržní ceny) tě nikdo nenutí.
Děkuji za radu.
Mě nejde vůbec o dotace ani o to, něco dostávat za to, že pošlu něco do sítě. Klidně ať to je zadarmo, jen, aby to pro mě neobnášelo problémy, když tam něco přeteče. Elektroměr mi letos měnili, tak předpokládám, že ten už přetoky umí. Prostě zapojit si svoji FVE, ale to buď fungovalo bez dodávání do sítě nebo aby to bylo v pořádku. Proto jsem uvažoval tak, že by mi to firma udělala v malém měřítku ale i s papíriváním a já si to potom(až by bylo vše papírově) uspůsobím podle sebe.
Nevím, jestli všichni pochopili můj záměr.

Když tedy budu vše točit kolem Studera. Znamenalo by to pro mě i baterie ne?

No jelikož jste mi pomohli až k výběru měniče, bude to pro mě znamenat...... další hodiny tady na diskuzích :lol:
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od PavelR »

baterie to bude znamenat. Ale nemusí být velká pro začátek. Odbornící na studer řeknou víc, ale mělo by jít nastavit maximální vybíjecí výkony aby to odpovídalo baterii a zbytek by šel ze sítě.

Pokud bez dodávky tak ideální volba mikrozdroj, studer XTM, k tomu variostring dle panelů a RCC případně studeří bms, nebo pylon...
Firma jako celek netřeba ( drahé) - nastuduj si co potřebuje eon nebo čez pro mikrozdroj, oslov elektroprojektanta pokud je třeba ať ti to namaluje abys měl co dát eonu a případně elektriokáře ať to zapojí dle projetku (projekt na to co se bavíme jsou tak 3 stránky A4 včetně titulního listu :) ) Pak oficiálně připojit k síti a potom můžeš tady řešit a špekulovat nad laděním.

Projekt se dá tady samozřejmě probrat.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od marko250 »

Na klíč Vám nikdo nedodá co chcete Vy,prostě nafasujete systém co nabízí oni a který umí přihlásit.Sám si taky nesmíte postavit FVE pro přihlášení k síti,protože nemáte správné kulaté pověření.Když si projedete trh co nabízí firmy na klíč,tak to bude z 99% 3f systém do 10kWp a pár malých 1f.Většinou bez akumulace,a nebo s ní ,ale v jiných parametrech,vysokonapěťové baterky atd .Slova účinné a lacinné zde neplatí nikdy.A že by jste to pak upravoval dle sebe,tak na to úplně zapomeňte.Postavit leda další do maximálního limitu povoleného u Vás na odběrném místě.Nevím jak se změnila legislativa dnes,když je v zelené povolena montáž akumulace a mikrozdrojů,je potřeba to přesně nastudovat.

Zapojit jde měnič tak ,aby k přetoku a problémům nedošlo,který je na Vás,není jen XTM/XTH,je jich vícero,ale v tom pětiletém pachtování v této oblasti mě pro ostrovní/přepínací řešení ta technika od Studeru připadá na špici.Když si prohlídnete vlákno :"Skutečné zkušenosti s měniči." tak to dokazují jednotlivá měření.V rámci svobody a úprav mi taky příjde možné jen vlastní sestavení FVE mimo DS,bez oficialit.Maximálně máte povinnost nahlásit ohlášku na stavebním 20kWp panelů,do 10kWp vůbec nic,pokud nejste v památkové zóně,či CHKO.A tajtrlíček z distribuce zjistí,že jim DS neovlivňujete,tak nemá čím proti Vám jít.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od marko250 »

12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od marko250 »

A tady je konkrétně naposledy změřený přetok i u XTM4000-48,měřeno prodejcem: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=67249#p67249
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

Takže po dlouhém a dlouhém čtení zdejších diskuzí a hlavně tedy konzultaci s Marko250 , čímž mu moc děkuji, jsem se dokopal k návrhu mojí elektrárny, kterou budu realizovat v průběhu letošního a příštího roku.
Realizaci bych rozdělil do dvou fází.

1.fáze rok 2021:Svépomocí rekonstrukce střechy nad dílnou s obytným podkrovím s orientací střechy V a Z se sklonem cca 45-50°, krytina trapézový plech. Zde vznikne první FV pole.
2.fáze rok 2022: Rekonstrukce hlavní střechy nad domem s orientací na jih a sklonem cca 50-60°. Zde by mělo vzniknout druhé a také hlavní pole panelů.
Koukám, že ty sklony střech jsem v úvodním příspěvků hodně střelil zhruba :dontknow:

Komponenty pro moji elektrárnu:
Panely 355Wp( viz.příloha)
IMG_20210109_113650.jpg
Kabely 6mm2
Regulátor Makesky 60A
Baterie Lifepo4 120Ah 48V
Střídač Studer XTM 4000-48

Vize je taková, že pro začátek udělám 2 stringy po 3 - 4 panelech v sérii. Zde otázka, jestli by ty 4 panely v sérii nebyly na Makesky regl moc, ikdyž při této orientaci střechy snad ne. Co myslíte?
Pod střechou bych umístil malý plastový rozvaděč s pojistkovými odpojovači s pojistkou 12A nebo 15A. Přístup sem bude, je to půda na sezónní věci a odpojovač bych to tu v případě bouřek třeba, abych panely odpojil co nejdále od obytných místností.
Odtud asi 15m do tech.místnosti(TM), kde bych umístil další rozvaděč. Zde jistič pro vypínání, nožová pojistka pro baterie, jištění ke střídači, popřípadě nějaké měření. Tento rozvaděč ještě moc nemám představu, jak by měl vypadat, co vše obsahovat...
Baterie koupím tady od Mikela, pokud to toho času ještě půjde. Balancování a sledování baterie asi budu řešit následně, k tomu jsem se ještě nedostal ani teoreticky.
A srdce elektrárny Studer(Fangpusun) XTM 4000-48. Vedle TM přes zeď(2-3m) mám komoru, kde je kombinovaný bojler přes zimu krmen kotlem na tuhá paliva, ve kterém bych chtěl utápět přebytky. Tady budu rád taky ta rady, či odkazy, jestli lze použít stávající s úpravami nebo musí být nový.

Nyní jsem ve fázi, kdy chystám věci na rekonstrukci střechy a v podkroví si chystám TM, tudíž v přípravách. Rád bych se s vámi poradil, co všechno nachystat v této fázi a celkově budu rád za připomínky k plánované sestavě, abych se vyvaroval chyb.
Momentálně řeším protažení chrániček skrz obytné podkroví od místa budoucí instalace panelů do TM a jaké kabely připravit z rozvaděče do TM ke Studeru.

Věřím a doufám, že mi pomůžete mou touhu, postavit si svoji elektrárnu, realizovat a budete se mnou trpěliví.
Předem moc děkuji.
Přílohy
Screenshot_20210122_083954.jpg
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od beethowen »

“Vize je taková, že pro začátek udělám 2 stringy po 3 - 4 panelech v sérii. Zde otázka, jestli by ty 4 panely v sérii nebyly na Makesky regl moc, ikdyž při této orientaci střechy snad ne. Co myslíte?”
4 tyto panely v sérii jsou pro ten regulátor skoro jistá smrt. Voc je 41V při standardní teplotě.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

beethowen píše:“Vize je taková, že pro začátek udělám 2 stringy po 3 - 4 panelech v sérii. Zde otázka, jestli by ty 4 panely v sérii nebyly na Makesky regl moc, ikdyž při této orientaci střechy snad ne. Co myslíte?”
4 tyto panely v sérii jsou pro ten regulátor skoro jistá smrt. Voc je 41V při standardní teplotě.
Tudíž budou muset být 3 v sérii a buď dva stringy po 3 anebo 4 stringy po 3 a to pak celé paralelně? A bude tam i rezerva. Pak už je na mě, kolik budu chtít dát panelů na střechu, mám pravdu?
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od beethowen »

Teoreticky, pokud by to vyžadoval nějaký přesný počet panelů bys mohl dát po dvou do série. Ale tam už by to bylo skoro lepší na PWM regulátor. Ale je taky pravda, že potom z té střechy dolů by byly zase větší proudy.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

beethowen píše:Teoreticky, pokud by to vyžadoval nějaký přesný počet panelů bys mohl dát po dvou do série. Ale tam už by to bylo skoro lepší na PWM regulátor. Ale je taky pravda, že potom z té střechy dolů by byly zase větší proudy.
Střechy mám celkem velké, tak je to spíš o tom to nějak vymyslet, aby to fungovalo. Popřípadě dva regly Makesky.
Protože když dám 3 panely do série na východ, tak budu mít cca 1065kWp, Voc 123V a Imp 11A. To samé na západ spojené s východem paralelně, tak mi to dá do reglu 2130Wp, Voc 123V a Imp 22A. Počítám správně?
Makesky má dva vstupy na stringy. Mohl bych tedy dát 6 panelů na východ zapojených takto a do druhého vstupu napojit zase 6 panelů zapojených viz. výše nebo takto to nejde? Pokud ne, připadá v úvahu pouze varianta dvou stringů po třech panelech v sérii, je to tak?
Východní střecha
Východní střecha
Západní střecha
Západní střecha
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od beethowen »

Dolfinho píše: Střechy mám celkem velké, tak je to spíš o tom to nějak vymyslet, aby to fungovalo. Popřípadě dva regly Makesky.
Protože když dám 3 panely do série na východ, tak budu mít cca 1065kWp, Voc 123V a Imp 11A. To samé na západ spojené s východem paralelně, tak mi to dá do reglu 2130Wp, Voc 123V a Imp 22A. Počítám správně?
Makesky má dva vstupy na stringy. Mohl bych tedy dát 6 panelů na východ zapojených takto a do druhého vstupu napojit zase 6 panelů zapojených viz. výše nebo takto to nejde? Pokud ne, připadá v úvahu pouze varianta dvou stringů po třech panelech v sérii, je to tak?
MSB regulátor nemá 2 PV vstupy. Ty vstupní svorky jsou jenom paralelně po dvou aby se tam daly lépe připojit třeba dva stringy.
Jsou taky různé výkonové varianty toho regulátoru (30A, 40A, 50, 60A). Ale prakticky se ty méně výkonné moc nevyplatí.
12 těchto panelů bych na to asi určitě nevěšel, i když je to východ-západ rozdělené. V létě, když bude slunce hodně vysoko, tak pojedou částečně východ i západ dohromady a asi se dostaneš s výkonem panelů nad max. možný výkon co může regulátor zpracovat. Nevím jak MSB, ale slušné regulátory oříznou výkon na výstupu na jmenovitou max. hodnotu a ustojí to. Takže může u těch 12-ti panelů hrozit to, že nevyužiješ plný potenciál panelů, ale taky to nemusí ter regulátor ustát.
Jak jsem už psal výše. Je i řešení dát panely 2 do série. Potom by jsi mohl na východ a západ dát po 4ks panelů a regulátor by byl výkonově tak akorát. Napětí na vstupu regulátoru by i při největších teplotách mohlo být ještě OK.
Ale nemám tento regulátor a 2 panely v sérii pro 48V a MPPT nejsou úplně typické. To by musel posoudit někdo, kdo ho má, kolik potřebuje min. napětí na vstupu při 48V. Je taky jasné, že v tomto režimu nebudě regulátor úplně na vrcholu účinnosti.
Záleží tak ny uspořádání panelů na střeše. To si musíš promyslet, aby to vše byl nějaký ideální kompromis.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od xmasin »

Dolfinho píše: Tudíž budou muset být 3 v sérii a buď dva stringy po 3 anebo 4 stringy po 3 a to pak celé paralelně? A bude tam i rezerva. Pak už je na mě, kolik budu chtít dát panelů na střechu, mám pravdu?
Zkusil jsem spočítat VoC a pro MSB je maximum tři panely v sérii, takže bych na každou východní/západní střechu dal 6 panelů v zapojení 3S2P se samostatným regulátorem.
Dolfinho
Příspěvky: 79
Registrován: úte pro 15, 2020 4:23 pm
Bydliště: Moravská Třebová

Re: Komponenty pro malou FVE

Příspěvek od Dolfinho »

Takže pokud budu mít jeden MSB, tak dám pouze 3 panely na každou stranu. Asi bych to takto pro začátek zapojil a až budu ještě víc "postiženej" :lol:, tak bych rozšiřoval. Makesky se mi zalíbil, ale navrhli by jste mi pro tyto panely jiný regl? Panely chci určitě tyto, protože mám dobrou cenu, ale ostatním komponentům se nebráním. Nebo jak to děláte vy, co máte na střeše třeba 20 panelů?

Jednoho Makesky budu stejně pořizovat ještě na tu jižní střechu.

Ještě se chci zeptat na konstrukci. Máte nějakého osvědčeného nejlevnějšího dodavatele? Do trapézu určitě koupit kombišrouby, že? Koukal jsem i na jiné varianty uchycení, ale ten kombišrouby bude asi ideál, že?
3,63kWp, Solax, Wattrouter, přebytky 2 bojlery

Ostrov pro pohon čerpadla v jezírku.
710Wp, Makesky 60A, bat.GEL Ultracell 12V/150Ah, měnič 12V/230V čína

Elektroskútr

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek