Jakou cestu zvolit(12 x 48V; Axpert x Victron; legislativa)?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
SlezY83
Příspěvky: 121
Registrován: sob úno 02, 2013 7:01 pm

Re: Jakou cestu zvolit(12 x 48V; Axpert x Victron; legislati

Příspěvek od SlezY83 »

@vlkazajac - děkuji za připomínku. Zatím mám obyč Phoenix 375VA a 310W na JV a 310W na SZ. Zapojeno paralelně.
Dělám to s vizí, že časem přejdu na větší.
Nyní mě nějvíce limituje/štve to, že musím tahat spešl rozvody.
Alespoň malým Multiplusem naberu nějaké zkušenosti, připravím místo, kabely, jištění na větší a přitom postupně dokoupím a postavím baterie. Jakmile budu mít dost baterií a zkušeností, abych utáhl 5kW, tak mohu upgradovat.
Jinak děkuji, že jsi mi s funkcí PowerAssist a PowerControl pomohl.
Ano, dám dokupy 2000Wp a většina zůstane v létě na střeše. Ale je mi to jedno...
Alespoň se mi prodlouží sezóna (a případně můžu vymýšlet, co s tím lze ještě udělat - ale proto jsme tu na fóru, ne) nebo v případě špatného počasí budu brát alespoň difuzi.

@Dagus - tvoje vlákno jsem sledoval a asi bych chtěl jít stejným směrem. Teď jsem na 12V (začínal jsem na olovu ze šroťáku, proto tak), ale pak už chci přepnout rovnou na 48V. Proto jsem kdysi kupoval i regl 150/35 (umí 48V) což 100/50 neumí.
O 800ce přemýšlím proto, protože 1200ka je cenově už jenom kousek od 3000ky. A to už pak raději
Mě lednici úplně v pohodě nastartuje i ta 375ka (a to i když běží TV a WiFi a další malý balast,...)
Ohledně nastavení - co jsem tak projížděl fórum a tak se tu baví o poskládání asistentů, jejich pořadí a podmínek. Přiznávám se, že o tom moc prakticky nevím a jakákoliv praktická zkušenost, co a jak fungovalo, v jakém pořadí, proč ESS nebo proč HUB.

Co bych potřeboval:
- nemít přetoky
- nastavit max využití baterie/soláru
- Při vybití baterie na xx% přepnout na DS
- při dalším vybití baterie na x% dobít z DS na xx%
- Kdy/jak ignorovat ACin a proč?
- Při přetížení bypass
- po odeznění přetížení zpět na FV/BATT.
Dále už nevím, co bych chtěl. Pokud je ještě další funkce, co je šikovná, rád si nechám poradit.

Pak je tu otázka mixu, ale s tím nemám žádné zkušenosti, jak to tento Multiplus dělá. Rád bych se něco dozvěděl.
Ostrov 6,4kkWp mono; Victron 150/35 + 150/45; Multiplus II 5000; 50Ah+50Ah+120Ah LiFePo4 (11,2kWh); Cerbo; BMV-700
Topení klimou; TUV Bojler 80l (předřazen před plynový kotel)
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jakou cestu zvolit(12 x 48V; Axpert x Victron; legislati

Příspěvek od Dagus »

Tak přesně tohle co jsi vypsal jsem měl nastavenom mám v ntb ještě zálohy. Vše co popisuješ je bez asistenta ve fci ups. Multiplus ma totiž VS (virtual switch) nebo asistent. ESS udělá přetoky. Nepsal jsi mi sz? Celkem podrobně jsem to někomu odpovídal, najdu to a napíšu ti to sem.
Cituji z pošty, pokud ti něco nebude jasné, pořiď multiplus vyzkoušej a hned pochopíš. Také jsem chvilku hledal něj nastavení a po půl roce pokusů jak se kdy zachová a co si mohu dovolit jsem skončil na tomto. Popisuji to trochu ve zkratkách, ale je tam vše.

"Ahoj, Victron v defaultu bez ess a podobných je bezpřetokový. Prakticky se chová jako UPS. Jen díky komfiguraci si můžeš odpojit vstup podle různých parametrů(VS). Já to mám nastaveno tak, že 24-27V jede z aku. Pokud spadne pod 22V, tak udělá bypass a zapne nabíječku na 23.8V. pPak čeká až mppt něco nabije (24.1) a Victron zase odpojí vstup grid. Druhá proměnná je zátěž. 0-700W je aku, vic jak 700 automaticky bypass a nejdřív za 5min zpět pokud poklesne zátěž a je správné napětí aku. Je to snadné a přetoky nehrozí, pokud nebude vyloženě porucha. Mám předtím modbus elektroměr a ani na ČEZ elektroměru nic není a provozuji to 7měsíců.
Dagus

Příspěvky: 427
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm"
Prakticky stejný config pojedu u multiplusu2, jen si zase budu hrát s napětím na aku.
Jinak kdy a jak ignorovat síť, ignorovat co nejvíc to je jasný. Takže pokud nepřetížíš, nebo není prázdno v aku, tak síť odpojena.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek