Rozšírenie počtu panelov

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
Odpovědět
axpertplus
Příspěvky: 5
Registrován: stř lis 11, 2020 9:00 am
Reputace: 0

Rozšírenie počtu panelov

Příspěvek od axpertplus »

Dobrý deň

Teraz mám na ostrove 3ks 275Wp CRM275S156P-72 zapojené sériovo.
Chcel by som paneli vymeniť za nové a väčší počet. Napr. Amerisolar 285Wp v počte 6ks.
Zapojené by boli do dvoch stringov po 3ks.
Hybridný menič s regulátorom Axpert VM 3000W Plus. (Batérie Hoppecke 24V 200Ah)
Podľa datasheetu regulátora by napätie a prúd stringu nemal byť problém.
Problém ale môže nastať pri maximálnom celkovom výkone polia.
Datasheet regulátora uvádza maximálne 1500W.
Keď si vezmem výkon panelu z datsheetu, ktorý sa meria podľa STC tak to vychádza 6*285Wp = 1710Wp.
Ale keď pozerám na meranie NOCT tak ma panel 211Wp a to je spolu 1266Wp.

A tu je otázka: Aký môže v našich podmienkach dosiahnuť panel maximálny výkon?
Vojdem sa do limitu regulátora? Je rozumné isť na hranicu regulátora?
Alebo si vybrať iné panely s vyšším výkonom, vyššou účinnosťou pri nízkom osvetlení a zapojiť ich 4ks (2*2) ?

Vopred ďakujem za odpovede na rozsiahle otázky.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Rozšírenie počtu panelov

Příspěvek od lubomirz »

>> Aký môže v našich podmienkach dosiahnuť panel maximálny výkon?

prakticky taky ako je uvedeny na stitku, teda nominalny. V slnecnych dnoch sa da vidiet 290-295W z 310Wp panela.

Pri napati pozor na "zimny tepelny koeficient", pri stupajucej teplote klesa napatie, pri klesajucej teplote (zima, mraz -25 ) stupa, takze X panelov ktore v lete idu na VoC 400V moze v zime dosiahnut 500V len tak fikne. Bezny tepelny koeficient je volakde okolo 0.39 %/C cize pri poklese teploty o 25 stupnov mas 10% hore (to mame od normovanych +25 na nulu, a ked byvas v nejakej horskej oblasti, na Orave atd, pri -25 to mas dalsich 10% hore lebo ratas od nula stupnov).


>> Vojdem sa do limitu regulátora? Je rozumné isť na hranicu regulátora?

otazka je co je to "na hranicu", vid hore.





>> Alebo si vybrať iné panely s vyšším výkonom, vyššou účinnosťou pri nízkom osvetlení a zapojiť ich 4ks (2*2) ?

vyssia ucinnost pri nizkom osvetleni je len mokry sen vyrobcov aj uzivatelov. Co konkretne si myslel, amorfne panely alebo nejaky superdrahy výkrik neznameho vyrobcu half-cut 12 bus bar 300Wp za 250eur ?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Rozšírenie počtu panelov

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja som mal zo 2565 Wp za posledný mesiac max. 2593 W za reglom.

Panely dajú viac ako STC, ak náhle vyjde Slnko zpoza mraku.
Podobne dajú viac ako STC, ak sú čisté / umyté dažďom alebo userom /,
ak je extra čistá atmosféra, vonku je jasno, chladno a veterno,
to bolo napr. toho roku v apríli.

Záleží hlavne na prúde, ak je u VM 3000, 60 A, tak by sa nemal dlhodobo prekročiť.

Vyššiu úč. pri akomkoľvek osvetlení majú halfcut a tricut panely,
tiež panely ktoré odrazom spracúvajú svetlo, ktoré cez iné panely
prejde bez interakcie s kremíkom, ergo od 10000 do 11800 angstomov.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
axpertplus
Příspěvky: 5
Registrován: stř lis 11, 2020 9:00 am
Reputace: 0

Re: Rozšírenie počtu panelov

Příspěvek od axpertplus »

regulátor:
Maximum PV array Open Circuit Voltage: 145VDC
MPP Range Operating Voltage: 30-115 VDC
Maximum Solar Charge Current: 60A

panely:
Open Circuit Voltage (VOC) STC: 39.0V
Voltage at Maximum Power (Vmp) STC: 31.8V
Current at Maximum Power (Imp) STC: 8.97A

takže v zapojenie 2 stringy po 3 panely je OK ?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Rozšírenie počtu panelov

Příspěvek od vlkazajac »

Áno, je to OK.

Nie je celkom OK malá kapacita 200 Ah batérie k tomu. V jedno chladné zimné ráno by do vybitej batérie púšťal regulátor cez 30 A ( k obedu aj 60 A ) a to už je dosť. Dobré batérie si treba chrániť.

Mal by som otázku aj ja : Chceš meniť panely z 3 ks 275 Wp na 6 ks 285 Wp, tu môžeš dokúpiť len 3 panely 285 Wp a spraviť zapojenie 3P2S a ušetríš prostriedky - napr. na tú ďalšiu batériu. Nezdá sa Ti to rozumné ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
axpertplus
Příspěvky: 5
Registrován: stř lis 11, 2020 9:00 am
Reputace: 0

Re: Rozšírenie počtu panelov

Příspěvek od axpertplus »

vďaka za upozornenie.

baterku už asi jednoducho nepridám. teraz tam mam 4ks 6V.
zrejme cez zimu obmedzim regulátor. koľko A maximálne by bolo OK?

staré panely pôjdu o dom ďalej. oni sú ešte 2 metrové a na strechu chaty mi s novými 1.6m už nevojdu.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Rozšírenie počtu panelov

Příspěvek od vlkazajac »

Nepoznám režim, v ktorom baterka cykluje. Ak sa vybíja hlboko každú noc, tak by to bolo treba riešiť. Ak len tak o cca 20 % ( ako je pre olovo ešte zdravé ) tak sa s tým regulátor vyrovná sám.

Malo by sa nabíjať optimálne do 0,12 C, teda nejakých max. 24 A. Ak je však pripojená ešte nejaká záťaž, tú treba v danom čase od prúdu z regulátora odčítať.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Rozšírenie počtu panelov

Příspěvek od lubomirz »

suhlas, mas tam 200Ah takze zhruba okolo tych 20A je odporucane (klasika "C10" prud cize desatina z kapacity v amperhodinach).

Hoppecke je kvalitka, vydrzia viacej, ale pokial ich nemusis bombovat tak sa ti proste odmenia dlhsou zivotnostou.
axpertplus
Příspěvky: 5
Registrován: stř lis 11, 2020 9:00 am
Reputace: 0

Re: Rozšírenie počtu panelov

Příspěvek od axpertplus »

Doložil som si BMV700 a zistil som že cez noc sa vybíjajú na 90%.
Menič je vypnutý a odber z 24V cca 1,2A. (anténa od O2, Wifi router, PC Lenovo Stick, Xiaomi Gateway a kamera).
Chata je zaizolovaná a baterky tiež, takže pod 10C by teplota nemala nikdy klesnut.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Rozšírenie počtu panelov

Příspěvek od Vitek »

axpertplus píše:Doložil som si BMV700 a zistil som že cez noc sa vybíjajú na 90%.
Menič je vypnutý a odber z 24V cca 1,2A. (anténa od O2, Wifi router, PC Lenovo Stick, Xiaomi Gateway a kamera).
Chata je zaizolovaná a baterky tiež, takže pod 10C by teplota nemala nikdy klesnut.
Tak pokud se vybije o 10 % za noc a každej den dobiješ na 100% pak ta baterka vydrží dlouho. toho se neboj...
Yco
Příspěvky: 13
Registrován: stř kvě 18, 2022 10:58 am
Reputace: 0

Vplyv nízkych teplôt na napätie v stringu

Příspěvek od Yco »

Zdravím vospolok. Na jeseň som dokupoval panely a riešil som, koľko ich maximálne môžem dať na jeden string (JJV)? Sú to 545W panely a ich Voc je 49,6V.
Mal som ich pôvodne (aj minulú zimu) na jednom stringu 20ks a pohoda...
Dokupoval som ďalších 8ks na inú svetovú stranu (ZJZ). Pri tom nastala otázka, ktorú som predtým neriešil: Vplyv nízkych teplôt na napätie v stringu.

Dočítal som sa na fórach, že napätie naprázdno s klesajúcou teplotou na paneloch stúpa. Teoreticky by pri -15˚ C malo stúpnuť o 10% až 14%.
Jeden zo zdrojov: NAVRHOVANIE, INŠTALÁCIA A ÚDRŽBA FOTOVOLTICKÝCH SYSTÉMOV

Tak som pre istotu ubral z prvého stringu počet panelov na 18ks a 2ks som pridal do druhého stringu. (Teda mám v druhom stringu 10 ks.) Teraz (už asi) po zime som ale s údivom zistil, že napätie v prvom stringu (teda nie na prázdno) s teplotou sa takmer nemení: (max. 835,5V, čo je nielen pod vypočítaným napätím pri teplote v tom čase, ktorá bola skoro 4,8˚ C, ale aj pod napätím v stringu na prázdno. na druhej strane pri minimálnej teplote -10˚ C, ktorú som v túto zimu zaznamenal, bolo napätie stringu maximálne 742,1V.)
screenshot.1505.png
screenshot.1506.png
Vysvetľujem si to tak, že nízke teploty boli túto zimu len v čase, kedy nesvietilo slnko...

Je bezpečné vrátiť sa z pohľadu celoročných teplôt späť k 20ks v prvom stringu? (Je lepšie orientovaný. A, zatiaľ nemám tie 2ks z JJV oddelené od 8ks z ZJZ, čo, samozrejme, ovplyvňuje výkon druhého stringu. Diódy niečo stoja. ;) ) Prejde to revíziou?

Vďaka.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Rozšírenie počtu panelov

Příspěvek od cipis »

Proč s údivem? Mění se maximální napětí na prázdno, ne pracovní napětí mppt. Tj. ti to ten graf nejspíš ani nezaznamená ty špičky, kdy ty panely odlehčí a hledá pracovní body od nejvyššího napětí.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Yco
Příspěvky: 13
Registrován: stř kvě 18, 2022 10:58 am
Reputace: 0

Re: Rozšírenie počtu panelov

Příspěvek od Yco »

@cipis, vďaka. To dáva logiku. Ako teda zistím, či je tam naozaj vyššie napätie? A na ako dlho? Je to tak dlho, že to môže poškodiť menič?
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Rozšírenie počtu panelov

Příspěvek od cipis »

Ověříš výpočtem, přidáš od oka rezervu a dle toho zapojíš. A zbytečně neexperimentuješ s tím, jestli to náhodou vydrží nebo nevydrží.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek