Systém na přitápění RD bez baterií

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od Banung »

Zdravím, jako ostatní nováčci toto fórum již nějakou dobu pročítám. Chci si pořídit jednoduchý, izolovaný systém. Prosím o zodpovězení následujících otázek, případně o lepší nasměrování.
Můj domek, je umístěn v Praze. Na téměř ploché střeše udělá stín pouze komín. Plocha bez stínu (kam by svítilo slunce stále) je +- 90m2. (cca 140m2 celkem) Na vytápění obývaných místností, po většinu dní v roce, mi stačí akumulačky o výkonu 2,5 kw, které jedou pouze 8 hodin denně.

Otázka 1)
Kolik kwh vygeneruje Váš systém v měsících září až květěn? A kolik máte kwp samozřejmě.

Otázka 2)
Kolik w spotřebuje Siton 210? Mohu Sitona přetížit, s tím že případné přebytky půjdou do ztracena, nebo Siton „shoří“? Myšleno na zimu. Jde mi o to, abych v zimě nenapájel pouze Sitony. Jaká je životnost Sitona?

Otázka 3)
Přebytky v létě. Jak inteligentně udělat například dobíjení elektromobilu, nebo zásuvku na jiné spotřebiče?

Mám rád jednoduchost. Z toho, co jsem zde pochopil, bych udělal 5x 8x300wp + 5x Siton 210. To bych posílal do boileru a akumulaček + rychlovarná konvice a spotřebiče co mohou být připojeny k Sitonu. Klidně pomocí nějakého ručního přepínání.

Jak inteligentně zužitkovat přebytky v létě nevím. Respektive nevím, jak to zapojit, aby to bylo jednoduché a funkční. Líbilo by se mi dobíjení elektroauta + zásuvka na televizi, PC atd.

Díky za rady
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od lubomirz »

1) 9.2kWp zostava vygeneruje v Roznove takto :
http://www.roznovan.cz/~kubis/parametry.php
http://www.roznovan.cz/~kubis/mereni.php realna produkcia za poslednych 12 rokov

pan to nema uplne optimalne spravene, rano mu komin na hodinu az 90 minut zatieni cast panelov cize jeden string ide podstatne menej nez druhy. Kedze v lete je energie statisticky nazbyt, nie je to ziadny realny problem. Dalej, z tejto 9kWp zostavy len sotva vidim tahat cez 7.5kW takze bud sklon panelov (letny je optimum myslim 45 stupnov v nasich koncinach) alebo postavenie strechy alebo zapojenie nie su uplne top ; ini clenovia tohoto fora vytiahnu z panelov v maximach tolko kolko je Wp vykon cize z 4000Wp zostavy realne vytiahnu >3800W.

2) musia zodpovedat ini, ja nemam osobne skusenosti.

3) na auto inteligentny wall box ktory nabija len vtedy ked je nespotrebovany prebytok ; na spotrebice vseobecne wattrouter. Prebytky ked uz je auto nabite rozhodne ukladat do teplej vody, jednoduche, lacne, efektivne (megaefektivne ked mas v baraku tepelne cerpadlo ktorym topíš / ohrievas TUV), prakticky bezudrzbove. Ak mas klimu alebo ak planujes, samozrejme sa da tahat zo solaru.
Naposledy upravil(a) lubomirz dne pon srp 17, 2020 12:56 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od JonasPP »

Podobna tema sa tu už riešila a zaver je taky,že bez baterie je finančne normalny iba ohrev vody,napriklad cez spomenuty siton,ale to iba vo vyvaženom,alebo poddimenzovanom systeme,inak to pôjde do financii.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od lubomirz »

jasne, tak ako vsetko - a navratnost sa posunie do prcic. Az teraz som si vsimol ze bolo spomenutych 5x 8x300wp... cize 12kWp. To uz je zostava s ktorou treba robit nieco trosicku ine nez "zasuvky na televizi PC" :)

K Sitonu : https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=5750&p=116322

Elektroauto : strasne zalezi kolko jazdis, denne priemerne a v maximach, ake auto to je a aku ma bateriu, kolko jazdis v zime a ako jazdis v zime (zo solaru nevyrobis prakticky nic pre auto). Strasne dolezite je aj ako spotrebuvas energiu v dome v priebehu dna a rocnych obdobi. Pracka mycka mozu ist aj cez den, 12kWp to potiahne a kedze bez baterie + ked je zamracena obloha, tak to mozes naplanovat na poobedie respektive mozno vies odlozit na dalsi den.



Najrychlejsia navratnost investicie je bez lokalnych baterii. Panely, menice, bizuteria, navrhnut a nadimenzovat tak, aby si co najvacsi pomer vlastnej energie zozral - je ekonomicky nezmysel zavesit si 30kWp na strechu co vyprodukuje v lete spickach 180 az 200kWh denne [!] ked za ten den potrebujes 25kWh (pohnutky pre taky system mozu byt ine, nielen ekonomicke - ty si ale v tvojej otazke priamo povedal NAVRATNOST).

Ked existuje v Cechach nejaka firma s virtualnym uloziskom/virtualnou bateriou, tak silno zvazit tuto sluzbu vyuzit pretoze v takom pripade typicky platis len cenu distribucie energie, nie energiu samotnu cize sa bavime o plusminus polovicnej cene za realny kWh. keby si chcel tlacit energiu CEZu, obrovske bacha na trojfazovy system (12kWp nechces robit na jednej, ze nie?) a potom na tu sviňárinu v Cechach, pomerove meranie ci ako sa to vola ; to je odrb na solarnikov jak svina.

Nepoznam podmienky v Cechach/Prahe, ale ked mas elektroauto, mozes ziadat o najlacnejsi pausal ktory vies z CEZu zohnat. A to zamava s navratnostou solaru neskutocnym sposobom, takze pocitat pocitat pocitat.
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od Banung »

Díky za odkaz! Co se týče druhé odpovědi, na celou akci je třeba se dívat v čase. Cena panelů jde zatím stále dolu, zatímco cena za energie jde stále nahoru. A díky zvyšující se inflaci půjde v příštích letech ještě více. Doplnění klimatizace plánuji.

Ještě doplnění. Původně jsem počítal, že by systém dával průměrně v chladných měsících cca osm hodin denně 20% svého wp. Což jak zde čtu, je dost na hraně.
Nyní vytápím akumulačkami, napojenými na levný produd 8/16. Ten je převážně v noci. Ideální by bylo, kdyby to topilo spíše ve dne.

Panely by byly uložené spíše vodorovně. Půlka cca 6 stupňů na jihovýchod. Druhá půlka cca 10 stupňů na jiho západ.
Plánuji polykristal. Jak je to optimální nevím. Jinak to moc nejde.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od josse »

Banung píše: Panely by byly uložené spíše vodorovně. Půlka cca 6 stupňů na jihovýchod. Druhá půlka cca 10 stupňů na jiho západ.
Plánuji polykristal. Jak je to optimální nevím. Jinak to moc nejde.
Spíše vodorovně znamená přes zimu skoro 0Wh.

Listopad a prosinec průměr 1kWh/den/kWp.
Září, říjen a březen průměr 1.5kWh/den/kWp.

Ostatní měsíce už to ujde.

Siton není bezpečný s tím je třeba se smířit... Na konvici a kamna zapomeňte. Bojler taky ne, ale toleruje se to...

Přes den je lepší v zimě prosklenou plochou získávat teplo přímo, než vyrábět elektřinu a tu měnit na teplo...

Jedna sada panelů(8x XXX Wp) a jeden siton je jediné co má ekonomický smysl.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od lubomirz »

>> Listopad a prosinec průměr 1kWh/den/kWp.

prihodme tam kludne aj leden... bohuzial castokrat ani 1kWh nedosiahnes z 1kWp.
Kubisove data maju zopar zimnych mesiacov kde namiesto 9.25kWp x 30 dni = 270kWh/mesacne alebo 300kWh pre 31 dnovy mesiac dosiahne podstatne menej.

2018 Prosinec 92 kWh
2017 Prosinec 160 kWh
2018 Leden 184 kWh
2014 Prosinec 239 kWh
2015 Leden 176 kWh
2013 Leden 93 kWh

brutalny rozdiel namiesto 300kWh a to som este zopar ~230kWh mesiacov vynechal.




>> Spíše vodorovně znamená přes zimu skoro 0Wh.

Banung to zrejme myslel o montazi panelu na vysku alebo vodorovne, cize nie "sklon voci oblohe".
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od vla »

.....
Siton není bezpečný s tím je třeba se smířit... Na konvici a kamna zapomeňte. Bojler taky ne, ale toleruje se to....., něco mi uniklo?
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od NOPARasito »

vla píše:.....
Siton není bezpečný s tím je třeba se smířit... Na konvici a kamna zapomeňte. Bojler taky ne, ale toleruje se to....., něco mi uniklo?
Neuniklo. Ani Li-ion baterie nejsou bezpecne.
Siton je totiz nehomologovane zarizeni a to je zasadni problem pro "nekoho".
Za me cajk
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od Banung »

"Spíše vodorovně znamená přes zimu skoro 0Wh."
Tak tohle mě docela vyděsilo. Tak nějak jsem myslel, že přes zimu poberou polykristalické panely "rozptýlené světlo". Asi blbě.
Na garáži, což je JZ, je mohu teoreticky postavit do libovolného úhlu. Ale vypadalo by to dost divně.
Výkony co tu píšete, také nejsou žádná sláva.
Plánuji to za rok až dva. Ale jak to tak vidím, tak ceny budou muset ještě klesnout, aby mi to dávalo smysl...
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od diablo007 »

Smysl to dává to stavět pro letní ohřev vody TUV určitě ne pro zimní přitápění
Uživatelský avatar
themo
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 03, 2018 4:33 am

Re: Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od themo »

U mňa je sklon 90° čiže zvislo...
2x10 280Wp (5,6kWp) na 5kW grid-tie meniči.
Systém prioritne kúri 11 infrapanelmi po 300W, zapínajú a vypínajú sa postupne podľa dostupnosti solárnej energie a zapojenia iných spotrebičov (konvica, práčka, elektromobil) a to tak aby import na danej fáze nebol väčší ako 200W.

údaje z monitoringu meniča:
Január 252,6 kWh
Február 234,8 kWh
Marec 239,5 kWh
Apríl 227,5 kWh
...
Jún 89,3 kWh - nekúri sa , klímu nemám, neviem kam z energiou... (doplnil som systém aj o 12kWh batériu a modráska takže aj v noci mám takmer nulový import) nemám proste dosť spotreby, tak sa od obeda panely aj menič flákajú...


https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=4681
Naposledy upravil(a) themo dne pon srp 17, 2020 11:14 pm, celkem upraveno 2 x.
SUN-5K-G + 20x280W , Marko + 11x280W, 18.7 kWh VW E-UP!
Modrásek napojený na 72V 12kWh Li-Ion.
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od Banung »

themo píše:U mňa je sklon 90° čiže zvislo...
2x10 285Wp (5,7kWp) na 5kW grid-tie meniči.
Systém prioritne kúri 11 infrapanelmi po 300W, zapínajú a vypínajú sa postupne podľa dostupnosti solárnej energie a zapojenia iných spotrebičov (konvica, práčka, elektromobil) a to tak aby import na danej fáze nebol väčší ako 200W.
...
Zajímavé. Můžete to rozvést. Nebo nemáte ho podrobněji popsán v jiném vlákně?
Jestli to chápu správně, tak máte solární panely svisle na dvou stěnách. Pak se to přepojuje podle toho jak jde slunce.
Nebo se zapojí jiný spotřebič.

Něco takového by se mi líbilo...

Edit - už jsem Vaše vlákno našel...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od kodl69 »

jenom info: Kláštor pod Znievom - na první pohled "horská" lokalita okolo 600m nad mořem. Tj minimum inverzí oproti "běžným" místům v ČR s nadmořskou výškou 300-350m. Ale i tak jsem si zkusil zadat nějaký místo v té obci do https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP a ukazuje mi to prosinec 205kWh, leden 174kWh, únor 236kWh... Cvičně jsem udělal to stejný pro moje místo pobytu a je to 144kWh prosinec, 176kWh leden, 271kWh únor... Pokud se ale vytápí i zateplenej, ale starší dům, tak tohle je stejně zoufale málo, snad by to stačilo na elektriku pro provoz domu, ale ne na topení. to je v těchto měsících obvykle o řád jinde. A nebo je lokalita poblíž Martina obzvlášť vhodná na zimní využítí FV... Samozřejmě PVGIS jsou průměrný údaje, se všema chybama vyplývajícíma z pojmu průměr...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od josse »

Banung píše:"Spíše vodorovně znamená přes zimu skoro 0Wh."
Tak tohle mě docela vyděsilo. Tak nějak jsem myslel, že přes zimu poberou polykristalické panely "rozptýlené světlo". Asi blbě.
Na garáži, což je JZ, je mohu teoreticky postavit do libovolného úhlu. Ale vypadalo by to dost divně.
Výkony co tu píšete, také nejsou žádná sláva.
Plánuji to za rok až dva. Ale jak to tak vidím, tak ceny budou muset ještě klesnout, aby mi to dávalo smysl...
Poberou něco, ale 3 postavené panely na fasádě dají víc než 12 položených... I když vysvitne jen na chvilku tak to pořád stačí aby dodali více.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od josse »

NOPARasito píše:
vla píše:.....
Siton není bezpečný s tím je třeba se smířit... Na konvici a kamna zapomeňte. Bojler taky ne, ale toleruje se to....., něco mi uniklo?
Neuniklo. Ani Li-ion baterie nejsou bezpecne.
Siton je totiz nehomologovane zarizeni a to je zasadni problem pro "nekoho".
Za me cajk
Nejde o homologaci, DC napětí větší než bez patřičných ochran.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
themo
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 03, 2018 4:33 am

Re: Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od themo »

josse píše: Poberou něco, ale 3 postavené panely na fasádě dají víc než 12 položených... I když vysvitne jen na chvilku tak to pořád stačí aby dodali více.
Potvrdzujem.
Mám 2 stringy zvislo a 1 takmer vodorovné (25°), ten vodorovným na streche dáva od jari do jesene super, ale keď príde zima je to bieda (ak ešte aj nasneží tak vôbec nič...).
Na vodorovné panely mám napojený menič Marko (Oplocký), a som rád že môžem bojler v zime prepnúť na sieť (zvislé stringy na fasáde).
SUN-5K-G + 20x280W , Marko + 11x280W, 18.7 kWh VW E-UP!
Modrásek napojený na 72V 12kWh Li-Ion.
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Systém na přitápění RD bez baterií

Příspěvek od Banung »

Jak to tak vidím, tak systém se solárním regulátorem, který si umí "docucnout" ze sítě, je v mých podmínkách asi jediný smysluplný. Jediné baterie, do kterých chci ukládat je auto.
Nemá moc smysl vykrývat spotřebu v tarifu cca 2,5kč/kWh. Ve vyšším už ano.

Každopádně by to chtělo navrhovat dům již s ohledem na solární panely. V té době jsem o tom ale neuvažoval ...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek