ktere reseni vybrat ?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od mypower.cz »

diablo007 píše:No pokud dáš elektroměr za měnič tak máš výrobu a pokud elektroměr na přívodu měří pretoky máš jasné porovnání výroby měniče vlastní spotřeby domu a přetoků
No pochopitelně, ale nechápu to, proč by to nemělo jít nastavit tak, aby přetoky byly max 30% z toho co jde z panelů minus spotřeba a to případným ubráním výkonu panelů, pokud není dostatečná spotřeba. Dejme tomu v rámci měsíce. Nebo za nějaké období, za které je potřeba dodržet >70%.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od diablo007 »

To bude záležet na tom co softwarově umožní měnič. U axpertu nic takového není že by jsi omezil výrobu aby jsi plnil procentuální spotřebu domu jak jsou na tom jiné měniče toť otázka
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od mypower.cz »

diablo007 píše:To bude záležet na tom co softwarově umožní měnič. U axpertu nic takového není že by jsi omezil výrobu aby jsi plnil procentuální spotřebu domu jak jsou na tom jiné měniče toť otázka
Jasny, samozrejme pak je otazka proc do takovych systemu davat softwarove hloupe menice, pokud je takova striktni podminka. Pak jestli neni resenim pretoky omezit uplne na technicky mozne minimum, coz myslim uz vetsina menicu umi ne?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od diablo007 »

mypower.cz píše:
diablo007 píše:To bude záležet na tom co softwarově umožní měnič. U axpertu nic takového není že by jsi omezil výrobu aby jsi plnil procentuální spotřebu domu jak jsou na tom jiné měniče toť otázka
Jasny, samozrejme pak je otazka proc do takovych systemu davat softwarove hloupe menice, pokud je takova striktni podminka. Pak jestli neni resenim pretoky omezit uplne na technicky mozne minimum, coz myslim uz vetsina menicu umi ne?
Jenže u globálního výrobce je nezajímavé řešit že se někdo v Čechách po.ral a dal takovou či makovou podmínku kvůli tomu nebudou nic vyvíjet. Omezení na pretoky bude standart ale to je zase o tom co instalační firma nastaví a když se zeptáš ovce jestli chce prodávat energii nebo ji nechat na střeše tak už slyším odpověď. To B už mu firma třeba a i neřekne
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od mypower.cz »

Nevim, myslim ze i tebou zminena ovce nebude riskovat vraceni dotace a pokud je jedina moznost vypnout pretoky, nebo prijit o dotaci, tak je vypne. Logicky.
Takze problem vyresen a 70% neni neresitelne, nebo je snadno resitelne tak, ze pretoky nebudou zadne. Takze pohoda. Ja myslel ze to je nejak nesplnitelne, ale je uplne snadno. Pochopitelne kdo nevypne pretoky, nebo to necha instalacni firmu zaple, tak to uz je jeho volba, nicmene dulezite je to, ze reseni existuje.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od diablo007 »

mypower.cz píše:Nevim, myslim ze i tebou zminena ovce nebude riskovat vraceni dotace a pokud je jedina moznost vypnout pretoky, nebo prijit o dotaci, tak je vypne. Logicky.
Takze problem vyresen a 70% neni neresitelne, nebo je snadno resitelne tak, ze pretoky nebudou zadne. Takze pohoda. Ja myslel ze to je nejak nesplnitelne, ale je uplne snadno. Pochopitelne kdo nevypne pretoky, nebo to necha instalacni firmu zaple, tak to uz je jeho volba, nicmene dulezite je to, ze reseni existuje.
Pokud nevíš že je nějaká taková podminka tak to vypnout nenecháš prostě ke to vždy informovanosti a jak vidíš i přes informování si klidně nekdo dá symetrický střídač
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od mypower.cz »

Tak pokud by zakaznika nekdo neinformoval a prisel na neho urad ze ma vratit dotaci, kterou mu navic vyjednala firma, tak to je asi na hranici podvodu. To nevim jestli by nejaka firma riskovala a poradne to nenastavila, to by se asi rozkriklo hned. Nevim jak by takova instalacni firma doapdla u soudu. Z toho strach asi nemam. Ale tohle uz neresme, dulezite jsou technicke veci, ze to proste omezit jde, zbytek je beztak mimo tema fora.. Nejake dotace .. :) Pche.. sproste slovo :D A sproste my tu preci nemluvime .. :mrgreen:
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od diablo007 »

mypower.cz píše:Tak pokud by zakaznika nekdo neinformoval a prisel na neho urad ze ma vratit dotaci, kterou mu navic vyjednala firma, tak to je asi na hranici podvodu. To nevim jestli by nejaka firma riskovala a poradne to nenastavila, to by se asi rozkriklo hned. Nevim jak by takova instalacni firma doapdla u soudu. Z toho strach asi nemam. Ale tohle uz neresme, dulezite jsou technicke veci, ze to proste omezit jde, zbytek je beztak mimo tema fora.. Nejake dotace .. :) Pche.. sproste slovo :D A sproste my tu preci nemluvime .. :mrgreen:
Za poslední půlrok tu bylo několik uživatelů kteří si museli donastavit měniče protože to firma nebyla schopná dořešit nakonec to tu skládali dohromady youda ještě z někým. A to se bavíme ne i jedné malé chybě ale o skoro nepoužitelných systémech někdy takže reference firem jsou evidentně nepodstatné
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od mypower.cz »

diablo007 píše:Za poslední půlrok tu bylo několik uživatelů kteří si museli donastavit měniče protože to firma nebyla schopná dořešit nakonec to tu skládali dohromady youda ještě z někým. A to se bavíme ne i jedné malé chybě ale o skoro nepoužitelných systémech někdy takže reference firem jsou evidentně nepodstatné
Nebylo by na skodu mozna dat dohromady seznam tech firem a trosku jim to tady na mypower osolit konkretnimi pribehy. Google celkem schopne indexuje .. :D
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od zajo »

mypower.cz píše:Tak pokud by zakaznika nekdo neinformoval a prisel na neho urad ze ma vratit dotaci, kterou mu navic vyjednala firma, tak to je asi na hranici podvodu. To nevim jestli by nejaka firma riskovala a poradne to nenastavila, to by se asi rozkriklo hned. Nevim jak by takova instalacni firma doapdla u soudu. Z toho strach asi nemam. Ale tohle uz neresme, dulezite jsou technicke veci, ze to proste omezit jde, zbytek je beztak mimo tema fora.. Nejake dotace .. :) Pche.. sproste slovo :D A sproste my tu preci nemluvime .. :mrgreen:
Zrovna náš soused by Ti o tom mohl poreferovat, rodinný dům(9 let starý) s dvěmi důchodci, roční spotřeba cca.1,5MWh a TUV plynový bojlér, topení plyn, klidová spotřeba domu 30-150W a "renomovaná" fa. tuším UH jim nainstalovala 1,96kWp v panelech, GoodWe 3048 EM a 1x 2,4 pylon a teď je majitel nasraný že FVE je na hovno s nulovou návratnosti neboť mu ušetří jen 55% el. což dělá cca 4500kč/rok při jeho investici 130 tkc + 82tkč dotace, to se od některých firem taková instalace teda vyplatí :lol: .

Omlouvám se napsal jsem blud a musim editovat: má využití 55%!!! vyrobené energie......
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
kloss68
Příspěvky: 15
Registrován: čtv črc 16, 2020 10:32 pm

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od kloss68 »

Nevim jestli vam tohle pomuze v discusi ale dum ma spotrebu zhruba 5kwp. zapomel jsem se zminit (jiz jsem to rekl soukrome kolegovi) ale z ryze hobistickeho duvodu (i proti vule me ceske manzelky) jsem si poridil malou farmu na dobytek. tudiz cela podstata fve pro me je udrzet 3 mrazaky plne masa v chodu a popripade alespon jeden stroj (pc) pro praci s wifi bodem. takze jako zalozna ups primarne ale i jako sobestacnost domacnosti. v kanclu mam male data centrum a kdyz ho zapnu tak se obavam moc pretoku nebude, ale jak jiz zmineno, kdyz bude vypadek potrebuji cas na povypinani serveru a chod mrazaku a wifiny. mimo to a za tohle mozna dostanu za usi ale pretoky planuji dat do 3 fazoveho bojleru 300l.
mimo to clovek co mi to instaluje dle co jsem videl se s tim docela vyhraje a ladi system dle co je na kazde fazi a neni typ instaluj a nazdar. co jsem navstivil jeho klienty tak zaprve spokojenost a zadruhe pravidelne se oziva jestli vse ok a dba na spokojenost a chod systemu, coz po mnoho trpkych skusenosti s ceskymi firmami docela ocenim,
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od marko250 »

Tak proč používá symetrický krám?
Tohle si pročtěte: https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/16 ... u-predejit
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od youda »

(Marko, toto níže není myšleno jmenovitě na tebe, byl jsi jen tou pověstnou poslední kapkou...)

Chlapi,

1) Přestaňte už s tím omíláním symetrického měniče stále dokola. Všichni víme, že to je špatný a Kloss68 už to ví taky.
2) Mnohem horší je, že baterie je v tomto řešení nabíjena pouze jednou třetinou aktuálního výkonu panelů.
3) Dále je smutné, že baterka zvyšuje self-consumption pouze na té jedné fázi a také tuto jedinou fázi zálohuje.

Docela mne mrzí, že nikdo nebyl schopen (nebo neměl chuť?) se na to řešení podívat jako na celek. Všichni jste se upnuli jen na jedinou věc. Tu tady pořád dokola opakujete, v příspěvcích o dvou větách, bez další přidané hodnoty.

Kloss68 už vysvětlil, že na člověka, který mu FVE montuje, dostal výborné reference od předchozích zákazníků a že tento člověk se o jím instalované systémy stará, pravidelně je ladí a udržuje. Popravdě, najít dnes firmu, která vás nechce jen odrbat a umí vytvořit opravdu funkční systém, není snadné. Nedivím se, že nechtěl vybírat z deseti nabídek.

Většina solárnických firem jsou jsou stejně patláci non-plus-ultras a zkazí všechno, od návrhu až po realizaci. Viz mnoho zdejších vláken s plačícími uživateli, blbě zapojenými elektrokotly, otočenými modbus elektroměry, brutálními přetoky, atd. To se ani nezmiňuji o referenčních fotkách, na kterých profi-firma namlátí na zeď bez-ladu-a-skladu pět rozvaděčových krabiček, každou jinak velikou a od jiného výrobce.

A to se vsadím, že tady na fóru vidíme jen špičku ledovce ze všech pom*daných FVE instalací.

Takže já prostě budu věřit, že Kloss68-ův člověk dokáže i z těchto retro-herberků vytvořit vyladěný systém. Třeba na to má nějakou fintu, kterou my ještě neznáme.

Pokud máte někdo něco konstruktivního k věci, sem s tím. Ale asymetrii už, prosím, nevytahujte.
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od zbek »

pretoky planuje dat do 3 fazoveho bojleru 300l to je dobry tim se da uložit rozdil na fazich cca 20kw denně . Ja to nevidim uplně špatne řešeni , Pokud se s nama kloss68 poděli jaky ma měsičně přetoky tak uvidime jak to funguje v realu to bude zajimavějši než si stěžovat v tv že to nema navratnost
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od marko250 »

>youdo add:2 a 3 ,proto jsem napsal "krám" a vztah jak může tak pečlivý technik tohle navrhnout. >zbek 5/3=1.67kW na fázi a jak už napsal youda ,jen jedna fáze je na baterce.Leda by byl čaroděj a né technik FVE s dotacema :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od zbek »

2) Mnohem horší je, že baterie je v tomto řešení nabíjena pouze jednou třetinou aktuálního výkonu panelů.
3) Dále je smutné, že baterka zvyšuje self-consumption pouze na té jedné fázi a také tuto jedinou fázi zálohuje.

Ja tu 2 a 3 vidim jinak , potřebuje hlavně založni zdroj pro mrazaky a pc na to mu stači 1F a 48V pylontech mam rad u 3F by zase musel zvětšit baterky . nakonec 1/3 je cca 1,7Kwp a to ma někdo celou elektrarnu .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od josse »

No já si stále myslím, že to je pěkná hloupost. Jestli chce vyhodit své peníze prosím, ale on vyhazuje peníze nás všech. Bylo lepší přemýšlet na začátku, předělat dům na 1f a všechny ty peníze a čas mohli být investovaný lépe. Po několika týdnech tu zazněla i když s blbými jednotkami typická denní spotřeba. Měla tu padnout hned i s těmi dvěmi variantami Asi přemýšlení bolí...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od youda »

zbek píše:2) Mnohem horší je, že baterie je v tomto řešení nabíjena pouze jednou třetinou aktuálního výkonu panelů.
3) Dále je smutné, že baterka zvyšuje self-consumption pouze na té jedné fázi a také tuto jedinou fázi zálohuje.

Ja tu 2 a 3 vidim jinak , potřebuje hlavně založni zdroj pro mrazaky a pc na to mu stači 1F a 48V pylontech mam rad u 3F by zase musel zvětšit baterky . nakonec 1/3 je cca 1,7Kwp a to ma někdo celou elektrarnu .
Jo Zbeku, někdo má 1.7kWp celou FVE, typicky jednofázovou. Jenomže u takové normální 1.7kWp FVE jedeš při blackoutu z baterek, které se zároveň kontinuálně dobíjejí z panelů. Takže máš téměř neomezený runtime.

Naopak, u této kombinace ongridu a storage invertoru není možné, aby při blackoutu pracovaly panely. Takže se pojede jen z baterek, dokud se nevybijí. Pak konec.

Například tvoje řešení, s hybridním 1f měničem GW3648D-ES, má mnohem lepší vlastnosti, než to, co se staví tady. Máš sice jenom jednu fázi, ale na ní máš neomezený runtime a také na ní dokážeš spotřebovat téměř 100% výkonu panelů.
Už vidíš ten rozdíl?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od zbek »

Mě je to jasny jak to funguje , nakonec proto jsem skončil u 48V a 1F prostě pro mne to byla momentálně lepši volba . Problem je ,že to řešite z pohledu ostrova , ale tohle je řešeni pro sitove připojeni kdy nevadi přetoky a sluničko tomu jenom pomaha . Nakonec to jeho řešeni muže byt ekonomicky zajimavějši pro něj než moje . Jsem rad že tu je, ma nadšeni optimalizovat spotřebu . Pokud bude každy měsic davat report kolik vyrobil a kolik ma přetoky tak to bude zajimave a poučne, teda mne to aspon zajimá .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: ktere reseni vybrat ?

Příspěvek od diablo007 »

zbek píše:Mě je to jasny jak to funguje , nakonec proto jsem skončil u 48V a 1F prostě pro mne to byla momentálně lepši volba . Problem je ,že to řešite z pohledu ostrova , ale tohle je řešeni pro sitove připojeni kdy nevadi přetoky a sluničko tomu jenom pomaha . Nakonec to jeho řešeni muže byt ekonomicky zajimavějši pro něj než moje . Jsem rad že tu je, ma nadšeni optimalizovat spotřebu . Pokud bude každy měsic davat report kolik vyrobil a kolik ma přetoky tak to bude zajimave a poučne, teda mne to aspon zajimá .
Já tam zahlédl slovo jako soběstačnost a záloha mrazáku což bohužel není úplně správně zvolený systém protože bez ds vybije baterky a tím končí

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek