Stránka 1 z 1

Přesnost konstrukce FVE

Napsal: úte čer 30, 2020 10:45 pm
od rouchi
Ahoj snažil jsem se to tu najít, ale nepochodil případně mě prosím někdo nasměrujte.
Možná trochu blbá otázka, ale momentálně montuji konstrukci na plechovou střechu a momentálně jsem ve fázi že mám všechny kombivruty provrtány a mám tam založené profily. čeká mě teď "vyrovnání profilů" mezi střechou / mezi sebou
můj dotaz teda zní jak hodně je potřeba řešit přesnost výšek jednotlivých profilů nad střechou, (mezi sebou) rozteče mezi sebou atd ?
Mám střechu Satjam Grande a střecha sama o sobě vypadá dost rovná, ale když tam dělám 12m dlouhé profily, a snažím se ty spojené profily srovnat jak to jde, tak při kouknutí okem se mi to stejně malinko vlní (tipuju okolo +-5mm)

je mi jasný, že to nemůže být o centimetry aby to nebylo jako pěst na oko, ale je potřeba řešit takovou nepřesnost na výšce? a jak velká "nepřesnost může být v roztečích ?
samozřejmě mi jde hlavně o to aby to ze země nevypadalo jako vlnité moře panelů, ale aby to byla aspoň jakž takž rovina
Jinak provedení mám kombivrutama na trám (což je upřímě dost nepraktické, protože někde vrut vychází dost blbě a trochu se bojím o tesnění) příště bych asi kotvil vždy do vlny jenom do latí(potažmo mám i podbyto, takže by to držela lať, a prkno, přibité zároven kontralatěmi) a dával to vždy na vlnu (pár trámů mi tak vyšlo ale asi 3/4 řady z 13...
Fotky z průběhu první fáze (kombivruty+ vynášení profilů)

Re: Přesnost konstrukce FVE

Napsal: stř črc 01, 2020 6:47 am
od DanoP
V podstate staci aby horna plocha oboch profilov bola v rovine, t.j. aby dosadacia "plocha" ktoru takto tvoria a kam sa ulozia panely nebola skrizena. To ze nebudu uplene presne paralelne (ako kolajnice) nie je z hladiska panelov dolezite, uchytky aj tak uchytavaju panely za obvodovy profil panelu.
Dalsim dolezitym ukazovatelom je aby to nevyzaralo blbo (niekam to leti) ked sa na to clovek pozrie zo zeme. A oko toho vidi dost, najma ked je mala vzdialenost medzi profilom a strechou...

Re: Přesnost konstrukce FVE

Napsal: stř črc 01, 2020 8:40 am
od kodl69
Milimetry neřeš, v podstatě jak píše dano, a navíc, ty panely se ohnou klidně i o 1cm "do vrtule", tady problém není. Spíš jde o to, že když už je křivost střechy řádu centimetrů, tak je to na lesklých plochách panelů vidět.

Re: Přesnost konstrukce FVE

Napsal: stř črc 01, 2020 9:08 am
od kybos
Panely se dají ohnout i 2cm do vrtule ale je to bez dalšího zatížení. Pokud je ovšem takto zkroucené namontuješ a přidá se k tomu vítr nebo těžký mokrý sníh, už to může být vážný problém. Nehledě k tomu, že použité tmely při výrobě panelu to napětí nevydrží nekonečně dlouho a za čas se pak začneš divit proč není životnost panelů taková, jak deklaroval výrobce. Je také nutno počítat s tím, že i krov, ke kterému je montována nosná konstrukce, není dlouhodobě absolutně stabilní a pracuje jak se změnou teplot, vlhkosti tak i zatížení.

Re: Přesnost konstrukce FVE

Napsal: stř črc 01, 2020 11:39 am
od vlkazajac
Dve veci sú principiálne špatne.
1/ Kotevné skrutky montované na dne žľabu ( v profile krytiny ) vyžadujú dokonalé tesnenie a to môže byť problém, ak požadujeme trvanlivosť v horizonte 20 rokov. Mali by byť na vrchole profilu, kde žiadna voda netečie.
2/ Kotvenie panela sa štandardne robí v štyroch miestach, čo len v ideálnom prípade neprináša do panela hneď ani potom mechanické napätie. Dá sa to vyriešiť kompromisom, keď sa panel prichytí v dvoch vzdialených miestach na jednej dlhej strane a v treťom mieste v strede na náprotivnej strane. To za predpokladu, že upustíme od maxima výpočtového zaťaženia panela snehom. Tento spôsob by som použil len na streche, kde predpokladám extrémne bortenie dreveného krovu.

Re: Přesnost konstrukce FVE

Napsal: stř črc 01, 2020 12:04 pm
od UTima
No, stojím před úplně stejnym problemem, na pristavku, kde mám danou novou strechu plech. Vždyť přeci ten plech je prichycen k latim také vruty ve spodní části vlny. A to asi 8 srouby na metr ctverecni. Takže to vidím jako ok řešení.

Re: Přesnost konstrukce FVE

Napsal: stř črc 01, 2020 6:29 pm
od vlkazajac
Tak to je 8 potenciálnych průserov na m2. Aj medzi klampiarmi sú Majstri a mAJSTRI.

Re: Přesnost konstrukce FVE

Napsal: stř črc 01, 2020 6:51 pm
od tomas
Také kotvíme do žlabu, protože na vlnu to často ani nešlo dotáhnout a utěsnit, někteří mají tak měkký plech že na vlně byl důlek ve kterém stála voda a tekla pod krytinu. A když na vlnu náhodu někdo šlápl tak, tak to bylo úplně v ( ! ). Hodně záleží na tom jaký má kdo plech. Ale kotvení do žlabu nám ještě problém nepřineslo. Pro jistotu dáváme pod gumu ještě pokrývačský tmel. Kotvíme do trámu, latě se rozštípnou když na profil někdo šlápne i když jsme je předvrtali.

Re: Přesnost konstrukce FVE

Napsal: pát črc 03, 2020 9:05 pm
od mobilik
Toto píšu väčšinou ľudia ktorý majú tak jednu dve inštalácie za sebou, neber to v zlom prosím Milan.

Kotvenie sa dava tam kde sa dá dať. Ak raz vyjde hranol do vlny, iná možnosť niet.

Kotvenie do strešných lát je blbosť. Late majú 5x4cm. Bežne kombivruty maju 12mm. Kombivruty sa vždy musia montovať do hranolov, aspoň podľa logiky.

Ako písal kolega vyššie, ďalšia vec je plech, už to nieje poctivá komunistická vlna pomaly z dvojky plechu. Dnes je to blato.
Inak originál tesnenie na kombivruty je akoby dva krát guma, ktorú ak dotiahnete sadne si najprv guma k skrutke a do diery a potom ďalšia okolo nej. Toto len tak nepretecie.
Samozrejme chápem ze guma môže stárnuť, ale starne aj guma na skrutkach čo drží plech a určite rýchlejšie...
Tie gumy pod panelmy vydržia určite dlhšie. :wink:

Re: Přesnost konstrukce FVE

Napsal: pát črc 03, 2020 9:27 pm
od vlkazajac
No dovoľ ! Mám za sebou inštaláciu trapézového pozinku na streche asi 800 m2, tak som toho určite zmontoval viac, ako Ty ! A skrutky pekne cez vrch vlny. :!:
Ale strecha už musela odvtedy dávno zhrdzavieť, takže platia Tvoje grify ))

Jasné že máš pravdu. Originál vyhotovenia značkovej strechy je kotvením cez vrch vždy, ale iné riešenia prináša život. A je tiež pravda, že montovať niečo dodatočne a skákať po tenkých plieškoch je niečo iné.

Re: Přesnost konstrukce FVE

Napsal: čtv říj 20, 2022 9:08 am
od bereda20
Ahoj, také řeším konstrukci FVe, ale do staré bobrovky. Sklon střechy je 45° a vše dělám z postroje na laně, takže nějaké lezení sem tam nepřipadá v úvahu. Plošina není také rozumně možná, jelikož před střechou je ješte 5m garáže.

Aktuálně mám namontované všechny háky typu Vario a rád bych dostal vše do roviny se střechou, kvůli snažšímu vyrovnání panelů, ale nevím jak. Prvně bych vyrovnal profily rovnoběžně s hřebenem. Mohu pásmem odměřit konce profilů od hřebene, ale jak zajistit aby nebyli prohnuté? Použít stahovací lať a vyrovnat prohnutí? Celkem potřebuji usadit 4ks 8m profilů.

Jak pak ale udělat rovinu výškově nad střechou, aby panely nebyly zkroucené? Možná by to šlo přes laser, ale ten na střechu těžko upnu a vyrovnám.

Cílem je pouze aby to nějak vypadalo a panely nebyly zkroucené

Re: Přesnost konstrukce FVE

Napsal: čtv říj 20, 2022 9:16 am
od cipis
Oko není blbé, oko vidí.
A pokud máš oko z kašparovy krávy, tak to bude krapet problém.
Já to řešil tak, že jsem měl v rovině už latě a křidlice, takže vzdálenost od hřebenu byla konstantní.
Našrouboval profily s tím, že držáky byly na nejnižší pozici, nejvyšší místo jsem utáhl a postupně všechny ostatní dotáhl na tu stejnou výšku. Když mrkneš na profil, tak musíš vidět, kde a jak je prohnutý, takže srovnáš.
Stejně si to sedne, když na to nataháš skoro půl tuny skla.

Re: Přesnost konstrukce FVE

Napsal: čtv říj 20, 2022 10:11 am
od bereda20
Okem to uvidím ale pouze z kraje nebo větší vzdálenosti, těžko v tom místě co to rovnam, po střeše se pohybuji po matracích zavěšen na laně, takže z prostředka polezu na kraj abych se podíval, ale jak pak zkouknout rovinu výškově? Dole pod střechou je garáž, na kterou se nedá pořádně vlézt a shora kouknu až když budou všechny profily namontované

Re: Přesnost konstrukce FVE

Napsal: čtv říj 20, 2022 10:31 am
od cipis
Samozřejmě to v tom místě, kde to rovnáš, neuvidíš. Prostě mrkneš z kraje, kolik se to "propadá", a pak to tam vytáhneš.
Špagátek se ti bude už prověšovat, tak musíš nějak chytit ten střed.
Nikdy to stejně nesrovnáš úplně do roviny, stačí, že to zatížíš vlastní váhou a hned to je níž. Zejména, jestli je to střecha taková, že tam musíš dávat matrace ... Proč si neodskládáš třeba dvě řady křidlic a nechodíš v tom? Samozřejmě přivázaný, předpokládám někde nahoře, aby ses nemusel převazovat. Já jsem byl přivázaný na části svojí střechy hodně zešikma, tak jsem se pak průběžně kotvil na ty již přišroubované háky.

Re: Přesnost konstrukce FVE

Napsal: čtv říj 20, 2022 11:06 am
od bereda20
Jsou to 50 let staré bobrovky s dvojitou skladbou vymazané maltou, cokoliv rozeberu už přesně neusadím a plno tašek je od vody vydrolených a také zprohýbaných. Měním ty nejhorší místa za nové. Navíc pod krytinou jsou jen latě a pod nima několik metrů nic, nemám zájem se podívat shora dovnitř :-). Trámy jsou v pěkném stavu 120x120mm. Na obou krajích střechy mám lano a tak se mohu celkem pohodlně dostat kamkoliv, ale jde to velmi pomalu. Čekal jsem, že v dnešní době budou už nějaké prostředky lepší a rychlejší než oko...

Re: Přesnost konstrukce FVE

Napsal: čtv říj 20, 2022 11:18 am
od cipis
Jsou, ale vyjdou dráž než nová střecha.
Běžně se laseruje z dronu, vyrábí 3D model atd.
Ale jaksi to nemá smysl u té střechy.
Jestli je to v takovém stavu, tak se divím, že jsi nešel aspoň do částečné rekonstrukce pod těma panelama.
Takhle to odložíš o x let, ale pak to bude jen dražší a komplikovanější kvůli těm panelům.