Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Uživatelský avatar
Ricardo
Příspěvky: 59
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:05 pm

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od Ricardo »

@Vlkazajac: Výzva pro víc čínů a méně výmluv není invektiv, nýbrž oprávněná konstruktivní kritika, kterou by ses měl řídit pokud chceme posout technologický pokrok lidstva někam dál. Tím že tady několik dnů tlacháš jak jsou bi-facialy k ničemu, zpochybňuješ studii ale sám žádné měření neprovedeš (přestože můžeš), tak tím naopak škodíš šířením nesmyslů tady na fóru.

@rottenkiwi: To je třeba super měření k tématu, kolem těch 5% to jsou hodnoty které bych od té zadní strany očekával v reálu přestože marketing udává v datasheetu hodnoty pro 5%, 10%, 20%, a velmi optimistických 30%.


Vzhedem k tomu, že u těch Canadianů je cena je zhruba 10 Kč/Wp stejná jako u klasických jednostranných panelů, tak není co řešit pro lidi co mají nějakou pergolu atd. Mít z druhé strany sklo z hlediska trvanlivosti může být pro někoho důvod do toho jít, protože plasty na slunci mají životnost nižší než sklo. Prostě za 20 let při výměně starých panelů za nové, ty staré robustní bi-facialy můžou mít vyšší výkupní cenu a můžou ještě někomu dlouho dělat radost z druhé ruky. Ty dvoumetrové bifacial Canadiany jsou opravdu těžké skleněné ingoty i přestože mají dost tenký hliníkový rám, bacha na to. Pro někoho to může být stopka pro instalaci z důvodu velké váhy na manipulaci, a naopak pro někoho kdo preferuje za své peníze hodně kg materiálu to zase může být výhoda. To ať si každý rozhodne sám. Každopádně je škoda že většina bifacialů jsou předražené, protože jak jsem zjistil, tak jediná odlišnost jsou pouze vyříznuté otvory v zadní folii a přikryté zadním sklem za 50 Kč. Inu prašivý marketing a snaha odrbat zákazníka. Ale čest vyjímkám jako Candian nebo ty monokrystaly od LonGi (také 2m potvory).
10x Bi-facial Canadian Solar Poly 365Wp BiKu CS3U-PB-365 (glass/glass, half-cut, 9-bus-bar, 72-cell)
1x MPP Solar PIP-5048MK 5kW
4x Pb12V 45Ah
[/size]
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od dumi »

Ty bifacial panely jsou stejny jako obyc a jen misto te bile vrstvy maji druhe sklo, tj. maj jen jednu sadu clanku a nebo jsou to vlastne dva panely zady k sobe? rozumnej pridany dalsi rezy clanku jako na predni strane.

pokud se jedna jen o vymenu nepruhledny folie za sklo, tak mi to prijde jako dobrej napad a melo to bejt uz davno, pokud jsou tam z ty druhy strany dalsi kremikovy panely, ktery mohli stvorit samostnej dalsi panel, prijde mi to jako plytvani.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od rottenkiwi »

Nie je to ani pridanie skla a nie je to ani ďalší panel zospodu.
Je veľa technoĺógií bifacialov, n-type, p-type, PERT, PERC, PERL atď.

Sú aj lacnejšie aj drahšie, záleží čo všetko sa musí do ďalších vrstiev pridávať.

Zmysel to má vtedy ak u 100 či 500 MWp poľa potrebuje investor o 9 % menej
plochy, o 12 % menej káblov, či o 15 % menej konštrukčných prvkov a ešte
mu to bude dlhšie dávať potrebný výkon, pretože degradácia je pomalšia,
ako u bežných monofaciálnych panelov. Takže nižšie LCOE.

A keď má plochu so snehom, ľadom, pieskom alebo bielou membránou,
tak ešte má naviac aj 5 až 20 % výkonu.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od vlkazajac »

[quote="Ricardo"]@Vlkazajac: Výzva pro víc čínů a méně výmluv není invektiv, nýbrž oprávněná konstruktivní kritika, kterou by ses měl řídit pokud chceme posout technologický pokrok lidstva někam dál. Tím že tady několik dnů tlacháš jak jsou bi-facialy k ničemu, zpochybňuješ studii ale sám žádné měření neprovedeš (přestože můžeš), tak tím naopak škodíš šířením nesmyslů tady na fóru.

Žiadne meranie na bifacial paneloch skutočne nemôžem urobiť, lebo ich nemám. Neviem preto, či by som skôr ja nemal Teba vyzvať k viacej činom, pretože Ty tie panely máš a dosiaľ si žiadne meranie neurobil ( ja však netvrdím, že si toho povinný ). Tak namáhaj mozog, urob meranie a nedávaj sem tony kecov o tom, ako sú bifacial výhodné. Vezmime to zkrátka :

Bifacial stojí 3705 Kč / 365 = 10,15 Kč / Wp
Klasika stojí 90 * 25 / 280 = 8,035 Kč / Wp

10,15 / 8,035 = 1,263

Budeš sa musieť teda hodne usilovať, aby si preukázal, že máš 26 % energie navrch. To dosiahneš len ideálnou montážou a ako som poukázal, oných 30 % navrch v prospekte bude pravdepodobne hranica skôr za laboratórnych podmienok.

V dobrej vôli Ti poradím ešte niečo. Tak, ako je dlhý string zraniteľný pri čiastočnom zatienení jediného panela, bude to aj pri bifacialoch. Niekedy bude half-cut prevedenie čiastočná výhoda, zdôrazňujem slovíčko niekedy.

Prosím Ťa, konštruktívny kritik, netlachaj, neškoď invektívami a posuň technologický pokrok o kus ďalej.

Iste si si všimol, že používam Tvoj slovník. Zaobišiel by som sa bez neho.

https://dom.bazos.sk/inzerat/112494715/ ... panely.php
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od mypower.cz »

Panove nechapu tu agresi zde v teto diskuzi mezi vama. Jsem si jist, ze k ni neni sebemensi duvod ani z jedne strany a nehodlam takovou diskuzi na takove urovni dale cist. Pokud ano a budete pokracovat v ryti do sebe, zacnu jednat ja ze sve pozice administratora. Zadam o uklidneni momentalnich vasni a presunuti diskuze na jinou uroven nebo do soukrome urovne (SZ, mail, nebo si zavolejte a vyrikejte si to). Dekuji za pochopeni.
Uživatelský avatar
Ricardo
Příspěvky: 59
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:05 pm

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od Ricardo »

@rottenkiwi: No vidíš, kolik je druhů. Já jsem myslel, že fotovoltaický článek je fotodioda s P-N přechodem, kdy křemíková destička tvoří horní P-vrstvu a ze zadní strany se vytvoří nanesením fosforu N-vrstva a proto má jinou barvu z druhé strany.

Já teda nevím jak vypadají klasické jednostranné články ze zadní strany, ale pokud mají bus bary i vzadu, tak jsou podle mne použitelné z obou stran. Jestli tam je místo bus barů nějaká vodivá tenká hliníková folie tak ta by to samozřejmě zastínila.

Co se týče ceny tak se musí porovnávat stejný výrobce a co nejpodobnější typ panelu. Oba musí být half-cut, 9-bus bar, 2m rozměr atd. No a Canadian dělá tomu mému bi-facialu identický panel jednostranný:
bi-fa: https://www.getrading.eu/fvpanely/palet ... 5bi-p.html
obyč: https://www.getrading.eu/fvpanely/palet ... -wp-p.html

Tedy bi-facial stojí 3705 Kč za 365 Wp ... tedy 10,15 Kč/Wp
Tedy obyč stojí 3480 Kč za 360 Wp ... tedy 9,67 Kč/Wp
---------------------------------
Rozdíl je tedy pouhých 5%. A nikoliv nesmyslných 26% jak uvádí zdejší hater. Ať si udělá názor každý sám jestli mu ta investice za to stojí.

Teď jsem koukal že tam pan Půček má 440Wp mono-PERC za skvělých 4555 Kč.... což je 10,35 Kč/Wp. Kdyby měli bi-fa verzi tak bych je bral hned :D
10x Bi-facial Canadian Solar Poly 365Wp BiKu CS3U-PB-365 (glass/glass, half-cut, 9-bus-bar, 72-cell)
1x MPP Solar PIP-5048MK 5kW
4x Pb12V 45Ah
[/size]
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od vlkazajac »

Ricardo píše: Já teda nevím jak vypadají klasické jednostranné články ze zadní strany,...
Co se týče ceny tak se musí porovnávat stejný výrobce a co nejpodobnější typ panelu. Oba musí být half-cut, 9-bus bar, 2m rozměr atd.
.....A nikoliv nesmyslných 26% jak uvádí zdejší hater. ...
Všetky moje vstupy v tomto vlákne boli k podmienke užitia bifaciálnych panelov, ktorou je odraz resp. projekcia odrazeného svetla na zadnú stranu. Od včerajška 11:38 hod tu riešime obecnejšie použitie panelov za podmienok, na ktoré nie sú určené s podtextom " dá to aspoň niečo ", teda podružnú otázku.
Aby som teda mohol súhlasiť s tým, čo sa s čím musí porovnávať - ako píšeš - doplň prosím informáciu jednoduchou odpoveďou na otázku ako plánuješ panely montovať :
- naležato alebo nastojato,
- aký bude rozostup radov v pergole.

Ďakujem.

to admin :
Ja som tvojmu predošlému vstupu úplne porozumel. Napriek tomu sa mi dostalo už ďalšej urážky v reči cudzieho kmeňa, keď sa už Ricardo nevie vykoktať ako mu zobák narástol. Nevidím dôvod nechať sa urážať akýmikoľvek hanlivými menami alebo prívlastkami. Už to tu bolo niekoľkokrát a neozvať sa by bolo chybou. Komu to prospěje, co ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od Jozef51 »

Jozef51 píše:
ota píše:Na bi faciální panely jsem se dlouze vyptával. Seděl jsem se zástupcem výrobce na veletrhu v Madridu, ucucávali jsme místní pivo bez pěny...
Oto, ono ta zmena technologie pri vyrobe bifacialnych slajdov stoji naviac asi 0.nic a zmena vo vyrobe panelov spociva v zmene zalievacej hmoty... samozrejme nasleduju uzasne prezentacie a videa na trubke. Vysledkom je zhruba 33% zvysenia ceny toho isteho panelu co je v dnesnej dobe padajucich cien panelov celkom dobry efekt.
Ak budu ceny bifacialov realnejsie a dostanem 60-clankovy bifacial asi odskusam jeden string. Nie je u mna problem na zahradnom pristresku spravit strechu napr. z hlinikoveho plechu. Rozptylenemu svetlu z travy neverim a na sneh sa da spoliehat iba zriedka. Skor spatny odraz toho co preslo cez fotoclanok. Snad...
Mam jeden dotaz. Existuju bifacialne panely aj s rozmerom (a vlastnostami) klasickych 60-clankovych panelov? 72-clankove, ktore som nasiel v ponukach, su rozmerovo nevhodne na miesta kde mozem umiestnit panely. Neviem, ci zle hladam alebo rozmer 1000*1650mm v bifacialoch zatial neexistuje.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od vlkazajac »

Existujú, neznamená to ale, že sú aj tu dostupné. Nejaké mono by bolo tu :


https://www.jasolar.com/html/en/2018/en_bmpd/16.html

https://www.mg-solar-shop.com/lg-solar- ... rystalline

Dokonca Jinko má aj half-cut, tam je potom obvyklé, že rozmer panela je málo väčší.

https://jinkosolar.eu/files/jinko/downl ... (2)-EN.pdf
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od rottenkiwi »

Ešte robí aj: / SolarWorld Bisun SW280 Duo /
https://www.energysage.com/solar-panels ... sw280-duo/
1675*1001 mm

a / Bifacial Transparent Solar Panel Almaden B60 310W Monocrystalline /
https://suministrosdelsol.com/en/panele ... lline.html
1662x992 mm
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od Jozef51 »

Fajn. Takze existuju a casom sa mozno objavia aj u nas. Vdaka.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od rottenkiwi »

Pridal som ďalšie panely do tabuľku, sú tam 2 m bifacial aj 1,66 m bifacial.
Sú tam parametre uvedené v pdf od výrobcu, ak tam daný parameter nie je,
tak sa v pdf nenachádzal. Treba si ho dohľadať alebo dopočítať.
Přílohy
panely_prehlad_jun_2020_4.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
Ricardo
Příspěvky: 59
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:05 pm

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od Ricardo »

Jozef51 píše: Mam jeden dotaz. Existuju bifacialne panely aj s rozmerom (a vlastnostami) klasickych 60-clankovych panelov? 72-clankove, ktore som nasiel v ponukach, su rozmerovo nevhodne na miesta kde mozem umiestnit panely. Neviem, ci zle hladam alebo rozmer 1000*1650mm v bifacialoch zatial neexistuje.
1,6m jsou Bauer 310Wp mono-PERC
https://www.solar-eshop.cz/p/fv-panel-b ... -let/#7085

Tento panel jsem měl vybraný původně než jsem oběvil ty levnější Canadiany. Před koupí jsem na našem trhu objevil pouze tyto 3 bi-facial panely:
1) Bauer 310W 1,6 mono
2) Longi 385W 2m mono half-cut
3) Canadian 365W 2m poly half-cut
10x Bi-facial Canadian Solar Poly 365Wp BiKu CS3U-PB-365 (glass/glass, half-cut, 9-bus-bar, 72-cell)
1x MPP Solar PIP-5048MK 5kW
4x Pb12V 45Ah
[/size]
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od Jozef51 »

Ricardo píše:...1,6m jsou Bauer 310Wp mono-PERC
https://www.solar-eshop.cz/p/fv-panel-b ... -let/#7085
Bauer 310Wp bifacial by celkom vyhovoval. Az bude zahradny pristresok otestujem na hlinikovej krytine.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od kuli »

Zdravím

Chcel by som oprášiť toto vlákno, pretože veda a vývoj sa posunuli ďalej.

Ktorý ste montovali bifacial, máte nejaké skúsenosti ?
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
sisdale
Příspěvky: 269
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Budoucnost solárů: oboustranné panely sledující slunce

Příspěvek od sisdale »

Ja pouzivam Longi bifacial a jsem spokojeny. Jednak jsem to chtel kvuli vzhledu, pristresek na terase, ale take kvuli odrazum. Panely berou i ze zadu z odrazu od fasady a terasy. Nejvice mi prijde, ze se to projevuje v zime kdyz je na panelech vetsi vrstva snehu. Panely generuji z odrazu, zahreji se, a snih shora sjizdi i kdyz je mam v relativne malem sklonu. Pred montazi na konstrukci jsem je testoval na zemi a pri osvitu ze zadni strany skutecne davaly udavanych 70% predniho osvitu za stejnych podminek. Pri saturaci panelu vysokym vykonem zadni odrazy jiz nijak nepomuzou. Nicmene v ostatnich pripadech ma zpracovavani odrazu na zadni strane nejaky efekt.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek