Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od pezizka »

Byl jsem nucen "otevřít" bojler z důvodu cmrndání vody přes těsnění inspekčního otvoru. Kdyby mně někdo v ten moment bliknul, ten xicht by asi stál za to :sm1: Bojler je nerez, vyrobený na zakázku, 640l. Uvnitř dva "hady" z Cu. Jeden od kotle, druhý fototermika. V provozu je 8 let, z toho poslední 2 roky je napájen měkkou vodou z iontoměniče, kapkový tester není schopen změřit tvrdost, takže předpokládám pod 0,1 mmol/l. Pořídil jsem jej právě na ochranu technologie před vodním kamenem, protože běžná tvrdost vody z řadu je zde okolo 4mmol/l, pH okolo 7,8. Vlastně mně ani moc nepřekvapilo že jsou "hady" prakticky zakryté pláty vodního kamene oloupaného z části stěn bojleru. Jediné co mne zarazilo, že vrstva blíže stěně měla hnědou barvu. Nějak extra moc jsem to neřešil vybral mechanicky dva kýble šutru, no a když to mám rozdělané (je na něm 40cm vaty, tak to není zrovna luxusní práce) tak to vyčistím pořádně a když je dnes už voda měkká tak si dá šutr na roky pokoj :P No a proto že se všude nedostanu tak jsem tam vyklopil 25kg kyseliny citronové, naplnil, zatopil v kotli a ohřál na 65°C. Po ca 24 hod. to přestalo frkat z kohoutku, tak vypustit a znova otevřít. Pocit vítězství byl nepopsatelný ::rolleyes:: Fakt luxusní prácička, byl až na pár maličkých míst jak nový, vřele doporučuji. Z původní anodové tyče nebylo nic, tak jsem tam zrovna hodil novou (tedy přesně, koupenou tehdy před 8 lety jako náhradní) a přírubu zavřel. No a začala trochu groteska.. Těsnění jsem dělal ze všeho možného a furt mně to někde slzelo :hell: Asi proto, že příruba není obrobená a je vyrobena ze 6mm plechu. Nakonec vyhrála "jakási" tuhá guma podepřená silikonem :? Koupil jsem gumu kterou jsem považoval za vhodnou (stejně jsem nezvolil dobře, ale o to nejde) s tím že ji vyměním jak to bude pasovat. Dnes jsem po týdnu teda otevřel znova a bradou jsem se praštil po palci od nohy :eek2:
DSC03376.JPG
DSC03374.JPG
DSC03369.JPG
DSC03368.JPG
Anoda vypadá jak kdyby tam byla rok, porézní, materiál z ní byl napadaný pod ní, než vyschla byla měkká tak, že se dala lehce oškrabovat nehtem. Ale šokovalo mně to patrně poměděné víko. Nebo co to je. Před týdnem bylo naprosto perfektně čisté *fall* Stejně to vypadá právě v blízkosti anody, dál ne. Do zádele co to je ????? To tam ta anoda škodí nebo co? To teda nepovažuju za OK a nějak to nepobírám. Ještě doplním, že prostupy "hada" přes nerez jsou galvanicky odizolované (to jsem kontroloval, bylo to tak konstruováno aby se přerušil a nebo aspoň omezil galvanický článek). Bojler je uzemněn, komponenty fototermiky nikoliv až vlastně kotel. Odpor mezi hady a tělem bojleru ve vypuštěném stavu v řádu jednotek Mohm, ve stavu napuštěném mezi hady a tělem 20mV, a cca 2,5mA. Naprosto nechápu co to má znamenat, ten vliv přítomnosti anody na "pomědění" je evidentní... Klidně mně nadejte do tupů s tím, že jsem udělal něco blbě, ale snažně prosím řekněte mi někdo co.....
Díky..
jahodovák
Příspěvky: 1932
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od jahodovák »

Tak takovejhle boiler jsem ještě nečistil a doufám že ani nebudu,mám takový pocit,že s tím stejně nic nenaděláš,uvidíš co se bude dít dál,pravděpodobně tam někde vzniká článek a došlo k pomědění,ale to by mělo být po celém vnitřku boileru,pokud tomu tak není tak je asi víko z jiného materiálu.Podobnou barvu má ale i mangan,ale takhle na dálku ti to nemohu potvrdit,jinak je známo,že vrstva kamene na boileru značným způsobem prodlpoží život boileru ale jen u takového,kde je možné výhřevnou vložku vyjmout a vyčistit vně boileru.Navíc kámen néně vede teplo,takže působí i jako izolátor,to jen tak pro informaci,na druhou stranu ale zmenšuje obsah vody.Snad je to jen nějaká blbost a nebude mít vliv na životnost boileru,ono u nerezu ,to podle druhu je stanoven i limit chloridů,které způsobují jeho napadání a iontoměnič funguje na výměně iontů vápníku a hořčíku právě za ionty sodíku,regenerace se dělá chloridem sodným,tedy solí a je třeba dát pozor na to aby došlo při regeneraci k jeho vytěsnění před jeho dalším provozem.Hezký podvečer přeji
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od kybos »

To jsou ty nové pokročilé technologie a materiály. Dřív mi taky vydržela expanzní nádoba nejméně 15 let. Nyní jsou použité nové postupy a materiály tak, aby došlo k řízené destrukci krátce po záruční době. Před čtrnácti dny jsem také musel zasahovat ve vodním hospodářství. Pod expanzní nádobou namontovanou před dvěma a půl rokem bylo podezřele vlhko. Sáhl jsem na přívodní pancéřovou hadici abych zjistil zdroj vlhkosti a ta mi zůstala v ruce. Měděné koleno na konci hadice je snad z plechu silného jen 0,3 mm, který byl ze dvou třetin odleptaný. Tak jsem vytáhl expanzní nádrž ze sklepa na světlo, abych mohl pohodlně sešroubovat převlečnou matici od hadice a jak jsem pootočil klíčem, tak na mne vykoukla díra v přírubě, kterou před tím těsnil jen vodní kámen. Hadice i expanzní nádoba je půl roku po záruce.
Příruba
Příruba
Dřív se dělaly expanzní nádoby tak, že v nich stačilo po deseti letech vyměnit vak a fungovaly dál. Dnes jsou krátce po skončení záruky na likvidaci.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od PavelR »

toto je jeste dobrý. kolecko nerezi, mufna a TIG a funguje dal
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od pezizka »

Jo, expanzku cimm předřazenou bojleru jsem teď řešil taky. No je fakt, že dofukování jsem moc nedal :oops: Matně tuším jsem ji kontroloval po 2? 3? letech provozu a to ještě byla OK. Minulý týden měch v čudu, prasklý tak 30 cm :( Bude to kvalita sama, vždyť i když jej nedofouknu tak opře o vnitřek a tlaky pořeší pojišťák. Jenže nádoba zevnitř rezavá a dej tam nový pytel... Taky zajímavé, že mají stejný vak pro expanzky 16 - 24l. Já mám samo 24l tak se má co napružit :? Nad tím se nemíním zavzdušňovat, ale ten bojler je dělaný na zakázku, tak aby bylo splněno vše co jsem chtěl. A taky bylo. Jen to nechápu s tou anodou. Zatím jsem ji tam ani nedal, fakt mám pocit, že je spíš škodič, ale nedochází mně proč :dontknow:
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od kybos »

PavelR píše:toto je jeste dobrý. kolecko nerezi, mufna a TIG a funguje dal
Přírubu jsem tedy koupil nerezovou, přívod k expanzní nádrži jsem svařil z PPR, vše namontoval a zase to teklo. Tedy znovu rozborka, tentokrát jsem vytáhnul i vak. Zjistil jsem, že horní držák vaku, který se dříve dělal smaltovaný, později alespoň nabarvený, je dnes jen z holého železa a to i v expanzní nádobě s certifikací pro pitnou vodu.
horní držák vaku
horní držák vaku
Byla v něm dírka jak od špendlíku. Tak zavařit a nabarvit a další pokus...
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od kybos »

pezizka píše: Jen to nechápu s tou anodou. Zatím jsem ji tam ani nedal, fakt mám pocit, že je spíš škodič, ale nedochází mně proč :dontknow:
Nejspíš to bude složením vody. Také jsem to řešil. V nerezové tlakové nádobě (3500l) mi mizely metrové anodové tyče do měsíce od instalace. Proto jsem přešel na elektronickou ochranu s platinovou elektrodou. Stačilo ale dát trochu Sava nebo koloidního stříbra do studny na likvidaci kolimorfních bakterií a nerezová nádrž byla do týdne děravá jak cedník. A to mám vevnitř všechno v nerezu a připojovací potrubí v PPR.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od redcrown »

kybos píše:
PavelR píše:toto je jeste dobrý. kolecko nerezi, mufna a TIG a funguje dal
Přírubu jsem tedy koupil nerezovou, přívod k expanzní nádrži jsem svařil z PPR, vše namontoval a zase to teklo. Tedy znovu rozborka, tentokrát jsem vytáhnul i vak. Zjistil jsem, že horní držák vaku, který se dříve dělal smaltovaný, později alespoň nabarvený, je dnes jen z holého železa a to i v expanzní nádobě s certifikací pro pitnou vodu.
IMG_7347.jpg
Byla v něm dírka jak od špendlíku. Tak zavařit a nabarvit a další pokus...
taky jsem už tenhle bazmek dělal z nerezu. Hrozné, jaký shit dnes dokážou prodávat.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od pezizka »

kybos píše:
pezizka píše: Jen to nechápu s tou anodou. Zatím jsem ji tam ani nedal, fakt mám pocit, že je spíš škodič, ale nedochází mně proč :dontknow:
Nejspíš to bude složením vody. Také jsem to řešil. V nerezové tlakové nádobě (3500l) mi mizely metrové anodové tyče do měsíce od instalace. Proto jsem přešel na elektronickou ochranu s platinovou elektrodou. Stačilo ale dát trochu Sava nebo koloidního stříbra do studny na likvidaci kolimorfních bakterií a nerezová nádrž byla do týdne děravá jak cedník. A to mám vevnitř všechno v nerezu a připojovací potrubí v PPR.
To bych ještě pochopil. Voda ze studny bývá dost agresívní a ty přísady jsou jak dělané pro vznik bodové koroze. Kdo si myslí že nerez nezrezaví je blázen :) Stačí narušit pasivní vrstvičku a už to jede. Ale i to jsem v rámci možností kontroloval a nenašel jsem ani náznak bodové koroze. Navíc se pasivní vrstva dá obnovit a to buď kyselinou dusičnou, tu jsem z pochopitelných důvodů nepoužil, ale taky kyselinou citronovou zahřátou nad 60°C a to jsem měl i kvůli odvápnění. Co mně ale konsternuje je čerpání Cu z trubek hadů, ono je to nakonec jedno co poteče :cry: Že jsem debil neudělal radši hady z nerez vlnovce, asi by to bylo lepší. Co to máš za aktivní anodu? Taky jsem se po tom díval, ale všude jsem našel, že jsou určené pro smaltované bojlery. A taky jsem našel pasivní anodu kde bylo zmíněno, že je pro nerez bojlery. Jestli je jiná jak magnéziová, co já vím... Prase aby se v tom vyznalo, informace se shání těžko a jsou často protichůdné :wood:
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od kybos »

Zdroj aktivní anody vypadá takhle:
IMG_7351.jpg
IMG_7350.jpg
Už si ale nevzpomenu, kde jsem to koupil, třeba tě ty čísla na zdroji k něčemu dovedou. Je potřeba hledat aktivní ochranu pro velké nádrže.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od NOPARasito »

pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od pezizka »

Díky za informace. Stejně mně to rozčiluje, už dělám pokusy v kýblu tak uvidím :P
jahodovák
Příspěvky: 1932
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od jahodovák »

Pokud ti boiler vydržel do ted a není tam důlková koroze a nic se neměnilo,mělo by to být v pohodě a naopak změnou by se to mohlo spíš zhoršit,ono pokud jsem čistil jakýkoliv boiler a bylo tam něco z mědi,nebo mosazi,vždy pokud došlo ke styku jakéhokoliv železa ke styku s použitou kyselinou došlo k jeho pomědění,sice ta měd moc nedržela dala se setřít ale byla tam,pokud si pamatuju,zatím žádný z tech boileru zatím neteče.Horší to bylo u nerezových výměníkůkteré byly vařeny mědí,tam kolem 10tého čištění obcas došlo k tečení,nejmín vydržel 3 čištění a nejdéle 25 a dál už nevím,musel bch dojít za mým nástupcem a podívat se,pokud si vede evidenci,docela mě to zajímalo....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od pezizka »

jahodovák píše:Pokud ti boiler vydržel do ted a není tam důlková koroze a nic se neměnilo,mělo by to být v pohodě a naopak změnou by se to mohlo spíš zhoršit,ono pokud jsem čistil jakýkoliv boiler a bylo tam něco z mědi,nebo mosazi,vždy pokud došlo ke styku jakéhokoliv železa ke styku s použitou kyselinou došlo k jeho pomědění,sice ta měd moc nedržela dala se setřít ale byla tam,pokud si pamatuju,zatím žádný z tech boileru zatím neteče.Horší to bylo u nerezových výměníkůkteré byly vařeny mědí,tam kolem 10tého čištění obcas došlo k tečení,nejmín vydržel 3 čištění a nejdéle 25 a dál už nevím,musel bch dojít za mým nástupcem a podívat se,pokud si vede evidenci,docela mě to zajímalo....
To mně popravdě nenapadlo.. Vliv té kyseliny. Sice jsem to před montáží pořádně vypláchl, ale je to taky jistý aspekt. Jinak u mne teda nic hadrem utřít nešlo, ten odraný kousek na fotce je radekem... A drhl jsem to ocelákem (samo nerezovým) a flexou... Mně k té úvaze, že za to může ta anoda vede to, že i vodní kámen byl hnědý od strany nerezu. Takže dle mne po spuštění se prve nerez pomědil, anoda padla rychle za vlast a pak už jen rostly usazeniny vápníku. Tak když o tom uvažuji, tak toho vodního kamene tam zas tak moc nebylo, odhadem tak 3mm, což za 8 let není žádná hrůza. Viděl jsem kousky po 15 letech a srovnatelné tvrdosti vody co byly zralé tak na sbíječku :lol: Díky za zkušenost :yes:
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od kybos »

Vypadá to podobně, jako ten můj typ. Já mám ale dvě anody a jelikož už je to starší kousek (už pár pětiletek slouží), tak i ty anody vypadají trochu jinak a logo výrobce se již také změnilo. Možná původního výrobce koupil nějaký "strategický partner", jak je v našem státě zvykem.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od xmasin »

Dovolím si přidat fotku svého bojleru po 10 letech používání s neupravenou studniční vodou v Polabí.
bojler small.jpg
Máme tady trochu tvrdší vodu, v 1l vody je jen 200 mg vápníku a 70 mg hořčíku. Jinak to bílé na fotce je usazený vápník a hnědé hořčík. Po nalití cca 15l nasyceného roztoku kyseliny citronové a vybrání cca 20 kg sajrajtu byl bojler jako nový. Po této zkušenosti jsem instaloval katexovou úpravnu vody pro její změkčení.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od youda »

Xmasin, to znám! To jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně. Mám je v termálním reaktoru taky.
zbrasovske-aragonitove-jeskyne.2.700x450.exact.q100.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od vlkazajac »

Podľa mapy
https://www.cistavoda.sk/blog/mapa-tvrd ... slovensku/
je náš vodný zdroj v oblasti s tvrdosťou nad 2,9 mmol/l, čo je už tvrdá voda, mimochodom veľmi kvalitná.
Keď som po cca 16 - 18 rokoch musel vymeniť tesnenie na prírube bojlera, bola na dne slabá vrstvička usadeného kalu, steny nerezového bojlera nedotknuté a trubky medeného registra zelenkavé, z opatrnosti som ich nečistil. Teda nenašiel som žiadne aragonity podľa obrázka vyššie.
Neunúval som sa inštalovať ochrannú anódu, teploty bývali nastavené na max. cca 65 °C a po inštalovaní vyťažováka mám termostat pre kotol nastavený na 42 °C a vyššie to dvíha len FV. Žiadna legionella sa nekoná. Keď som menil špirálu za silnejšiu, kameň na nej bol.
Nemám ani filter na vstupe do chalupy, ani vodu neupravujem. Čo myslíte, je možné, že mi život uľahčuje úprava vody od prameňa ? Nikdy som sa o to nezaujímal.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od Vitek »

youda píše:Xmasin, to znám! To jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně. Mám je v termálním reaktoru taky.
zbrasovske-aragonitove-jeskyne.2.700x450.exact.q100.jpg
Youdo podobné krystaly mám ve vysušeném septiku vytěžovačem, kdybyste měl někdo zájem o zkamenělé hovno, něco Vám mohu za odvoz naškrabat a poskytnout :)
Madra
Příspěvky: 161
Registrován: pát čer 28, 2019 2:18 pm
Bydliště: Psáry

Re: Tak nevím jestli mám bojler nebo reaktor..

Příspěvek od Madra »

Já nevím, voda studniční, tvrdá jak šutr a klasické dražice bojler bez jakýchkoliv zásahů vydrží 10 let. Pak prorezne. Většinou kolem termostatu, tak vyměním a jede se dál. Pardon loni byla změna, když starý prorezl, nový se nechal napojit už na výměník z kotle.
Madra

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek