Axpert nebo Siton ?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Vasekk
Příspěvky: 31
Registrován: ned pro 29, 2019 3:23 pm

Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od Vasekk »

Zdravím ve spolek , pořád to tu pročítám a uplně nevím jak na to. Chtěl bych zrealizovat ohřev vody pomocí *sun* . Mám Dražickej 160L kombinovanej bojler a v zimní sezoně ho ohřejvám automatickým kotlem, v letni mi ho ohřejvá Čez a to mě nebaví, máme jen vysoký tarif. Panely sériově +siton nejaky jištění, nějaký přepětovky a tak to tady od Vás tak nějak odkoukám, to mi je tak nějak jasný, ale jak to udělat abych si s tím mohl i třeba trošku hrát až bude ohřátá voda? Šlo by např Apert Kingem, bude to nějka rozumně fungovat? nebo Siton k tomu paralelně Axpert,nebo nějaky jiný řešení? Jde mi hlavně o ten ohřev vody ale kdyby to treba zvladlo nabít nějakou malou baterku třeba na noční ovětlení, nebo třeba připojit nejakej spotřebič v zimnim období i kdybyto vyrobilo jen pár watů, tak by tobyla fajn hračka. Děkuji moc za případné rady. Vašek.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od chatař »

No, paralelně Axpert. Jako jo, ale Axpert nemůže na jednom poli pracovat současně se Sitonem. Každý musí mít svůj odpojovač panelů. Já to tak mám. Také jsem začal Sitonem a ohřevem 150L bojleu. Jako fajn, jelo to dobře, jenže člověka štvalo, že energii nelze využít jinak. A když má člověk na panelech jen 300W, bojler neohřeje. Ovšem televizi, ledničce a jiným malým spotřebičům to stačí. Takže jsem rozšířil o vysokonapěťového Axperta a baterie. A sláva, jede to dobře. Takže už plánuju dokoupit dva panely, Sitona odložit do regálu, a bojler natápět přebytky z Axperta. On ten Axpert VM II 24V/3000W má jednu super vlastnost. Všechen výkon, co je na panelech je schopen posílat do zátěže bez ohledu na nastavený nabíjecí proud. Pokud je výkon FV pole vyšší než zátěž, tak nabíjí ještě přitom baterku. Pokud je nižší, přisosává z baterky. Nebo z DS.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vasekk
Příspěvky: 31
Registrován: ned pro 29, 2019 3:23 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od Vasekk »

Takže axpertem ohřeju stejně rychle bojler jako sitonem at při velkém osvitu nebo pří malém? Takže by stačil jen Axpert ?
Vasekk
Příspěvky: 31
Registrován: ned pro 29, 2019 3:23 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od Vasekk »

Ještě samozřejmě nechci aby nic nedokázalo jit do sitě Čez
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od chatař »

Určitě by stačil "jen" Axpert. Já jsem riziko přetoků vyřešil tak, že jsem vůbec nepřipojil DS. Prostě Axpert jede v čistě ostrovním systému. Axpert má oproti Sitonu nevýhodu akorát v tom, že je dražší a potřebuje baterky. A spotřeba naprázdno je kolem 37 W. Kolik bere při velkém odběru mě až tolik nezajímá.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od youda »

Axpert + baterky + vytěžovač + SSR.

Pozor, Axpertů je hodně různých typů. Většina, včetně Axpert King, jich funguje v ostrovním režimu s možností bypassu na síť. Do ČEZu nic nejde. Výhodou Axpert King je, že si umí v případě potřeby plynule přicucnout ze sítě, aniž by šel celý do bypassu. Nevýhodou je, že žere ze všech Axpertů nejvíc.

Axperty, které umožňují provoz bez baterie, přetoky do ČEZu dělají.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od chatař »

No právě. On to prý umí bez baterek i ten můj, ovšem s přetoky. A toho já bojím bojím, proto radši DS ani nepřipojuju. Není nad to mít čisté svědomí. I když to může být občas nepohodlné.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Vasekk
Příspěvky: 31
Registrován: ned pro 29, 2019 3:23 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od Vasekk »

Takže axpert King , bude moct byt připojeny i na sit a v noci nebo zatažene obloze bude cucat ze site a přetoky nula a nebudu muset resit jine sitove pripojeni bojleru . Axpert King funguje i bez sítě? Nebo jiný Axpert a vyřešit nejaky přepinač sití kdyz nebude svitit aby byla ohráta voda . Takže panely seriově,nebo paralelně a na jakou hodnotu koukat u axperta , na mmpt ? Vytěžovač dobijji bojler když je přebytek energie jestli to dobře chápu. Pro mě je tepla voda priorita a vše navíc je bonus, takže bez vytěžovače ?
Naposledy upravil(a) Vasekk dne čtv čer 04, 2020 7:55 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od youda »

Jak to tak čtu, tak bych asi nakonec přecijen doporučil začít tím Sitonem. Obzvlášť, je-li horká voda priorita a vše ostatní jen bonus. Ekonomicky to vyjde nejlíp.

S Axpertem se to sice udělat dá taky, doplní-li se o to vytěžování přebytků, ale na to, že vše ostatní kromě TUV má být jen bonus, by to bylo neúměrně drahé. Mimochodem, ikdyž je horká voda priorita, bez vytěžovače by to fakt moc dobře nešlo. Když ne opravdový, tak aspoň relátkový ON/OFF vytěžovač. Někde jsme na to teď měli vlákno...

Možná, že po pár letech se k tomu Axpertu, baterkám a vytěžovači také dojde, ale ten vývoj si musí každý prožít sám. Žába je nejdřív taky jen jikra, pak pulec a pak teprv ropucha. Kdyby se rovnou líhnuly velký ropuchy, neměly by radost z toho, že už nejsou pulci.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Vasekk
Příspěvky: 31
Registrován: ned pro 29, 2019 3:23 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od Vasekk »

Ano voda je priorita , ale jestli mě to bude stat o nejakou tisicovku vic na začátku a přez axpert bude ohřev vody fungovat stejně rychle jako přez siton, tak se mi axpert líbí víc. Protože se sitonem ohřeju vodu a dál nic,ale s axpertem bych nabil nějakou malou baterku a mužu třeba i něco málo připojit a naštvat tím pány z čezu :-D . Takže otázka zní , ohřeje se bojler za stejnou dobu s axpertem stejne jako se sitonem?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od diablo007 »

Axpert VM dělá pretoky je to zde již psáno tak 100x
Siton nebo zde z eshopu http://shop.mypower.cz/bel-regulator-mr4316ac-3542 je pro bojler nejlevnější start.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od Vitek »

Vasekk píše:Ano voda je priorita , ale jestli mě to bude stat o nejakou tisicovku vic na začátku a přez axpert bude ohřev vody fungovat stejně rychle jako přez siton, tak se mi axpert líbí víc. Protože se sitonem ohřeju vodu a dál nic,ale s axpertem bych nabil nějakou malou baterku a mužu třeba i něco málo připojit a naštvat tím pány z čezu :-D . Takže otázka zní , ohřeje se bojler za stejnou dobu s axpertem stejne jako se sitonem?
rychlost ohřevu závisí na kalorimetrické rovnici, kapacitě vody, její hmotnosti a rozdílu teplot, trocha fyziky 8 třída.
no a co se týká porovnání, ohřeje se voda rychleji bud větším výkonem nebo menším bojlerem ( objemem )

pokud axpert i siton budou dávat stejné výstupní efektivní napětí, bude totožný i efektivní výkon a tím pádem i rychlost ohřevu.

Nejzásadnější je cena. siton koupíš za 5 tisíc, axpert king za 22. siton napojíš tkaničkou od bot na 8S panelů ( 60 článkovýchú
na axperta navěsíš 3Px3S panely, a nebo víc.

cena sitonu s panely se vejdeš do 50 tisíc. axpert king s baterkou odpovídající nějakému rozumnému používání panely a konstrukce, monitoring a jsi na 200 tisících.

Výhoda kinga je tvůj vlastní ostrov nebo skoroostrov s docucáváním.

Sitonem televizi nejspíše nezapneš, kingem jo.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od diablo007 »

King nebude o nějakou korunu ale tak čtyřnásobek
Vasekk
Příspěvky: 31
Registrován: ned pro 29, 2019 3:23 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od Vasekk »

diablo007 píše:Axpert VM dělá pretoky je to zde již psáno tak 100x
Siton nebo zde z eshopu http://shop.mypower.cz/bel-regulator-mr4316ac-3542 je pro bojler nejlevnější start.
Nejde mi o nejlevnější start, ale o start správným směrem.
Vasekk
Příspěvky: 31
Registrován: ned pro 29, 2019 3:23 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od Vasekk »

diablo007 píše:King nebude o nějakou korunu ale tak čtyřnásobek
V tom nevidím problém.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od kybos »

Vasekk píše:Zdravím ve spolek , pořád to tu pročítám a uplně nevím jak na to. Chtěl bych zrealizovat ohřev vody pomocí *sun* . Mám Dražickej 160L kombinovanej bojler a v zimní sezoně ho ohřejvám automatickým kotlem, v letni mi ho ohřejvá Čez a to mě nebaví, máme jen vysoký tarif..... Děkuji moc za případné rady. Vašek.
Pokud to nechceš jen na hraní a hledáš v tom nějakou ekonomiku, tak si pořiď dvojtarif a ohřívej vodu v nízkém tarifu. Vyjde to zatím levněji než jakákoli fotovoltaická instalace. Nevěříš-li, pohlédni na anketu o ceně za vyrobenou kilowatthodnu prostřednictvím fotovoltaiky zde na fóru https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=107&t=1780
Zjistíš, že naprostá většina zdejších borců nedokáže vyrobit elektřinu s nižšími náklady než je cena v nízkém tarifu sazby D25d (na kterou máš s boilerem nárok).
Jsi li ovšem fotovoltaický fanda z přesvědčení ochotný za tuto zábavu zaplatit nějaký ten peníz navíc, pak Ti mohu směle doporučit 48V systém s bateriemi, střídačem a vytěžovačem. Siton a podobné šidítka můžeš vynechat, jelikož ty jsou schopny ušetřit jen tu nejlevnější elektřinu a tu drahou s nimi stejně zaplatíš.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2556
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od NOPARasito »

Vasekk píše:
diablo007 píše:Axpert VM dělá pretoky je to zde již psáno tak 100x
Siton nebo zde z eshopu http://shop.mypower.cz/bel-regulator-mr4316ac-3542 je pro bojler nejlevnější start.
Nejde mi o nejlevnější start, ale o start správným směrem.
Hod do placu tvoji spotrebu na teplou vodu v kWh.
Vasekk
Příspěvky: 31
Registrován: ned pro 29, 2019 3:23 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od Vasekk »

Vitek píše:
Vasekk píše:Ano voda je priorita , ale jestli mě to bude stat o nejakou tisicovku vic na začátku a přez axpert bude ohřev vody fungovat stejně rychle jako přez siton, tak se mi axpert líbí víc. Protože se sitonem ohřeju vodu a dál nic,ale s axpertem bych nabil nějakou malou baterku a mužu třeba i něco málo připojit a naštvat tím pány z čezu :-D . Takže otázka zní , ohřeje se bojler za stejnou dobu s axpertem stejne jako se sitonem?
rychlost ohřevu závisí na kalorimetrické rovnici, kapacitě vody, její hmotnosti a rozdílu teplot, trocha fyziky 8 třída.
no a co se týká porovnání, ohřeje se voda rychleji bud větším výkonem nebo menším bojlerem ( objemem )

pokud axpert i siton budou dávat stejné výstupní efektivní napětí, bude totožný i efektivní výkon a tím pádem i rychlost ohřevu.

Nejzásadnější je cena. siton koupíš za 5 tisíc, axpert king za 22. siton napojíš tkaničkou od bot na 8S panelů ( 60 článkovýchú
na axperta navěsíš 3Px3S panely, a nebo víc.

cena sitonu s panely se vejdeš do 50 tisíc. axpert king s baterkou odpovídající nějakému rozumnému používání panely a konstrukce, monitoring a jsi na 200 tisících.

Výhoda kinga je tvůj vlastní ostrov nebo skoroostrov s docucáváním.

Sitonem televizi nejspíše nezapneš, kingem jo.
Takže když bude mín svítit a bude výkon panelů třeba jen 500wp bude pracovat siton i axpert stejne a ohřev bude probíhat stejně rychle? Tak 200 tis. nato opravdu nemám :-D ,ale přijde mi logičtější a správnější investovat ted třeba 70 , s tím že mužu v budoucnu investovat třeba do baterii. Nemám to změřený ,ale na střechu se mi vejde tak těch 8 panelů co potřebuje siton aby fungoval, takže nic velkýho neplánuju ani nečekám,ale třeba ta tv kdyby s boilerem dokázala běžet ,tak by to bylo fajn.
Vasekk
Příspěvky: 31
Registrován: ned pro 29, 2019 3:23 pm

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od Vasekk »

NOPARasito píše:
Vasekk píše:
diablo007 píše:Axpert VM dělá pretoky je to zde již psáno tak 100x
Siton nebo zde z eshopu http://shop.mypower.cz/bel-regulator-mr4316ac-3542 je pro bojler nejlevnější start.
Nejde mi o nejlevnější start, ale o start správným směrem.
Hod do placu tvoji spotrebu na teplou vodu v kWh.
cca 10kwh denně si tak myslím
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert nebo Siton ?

Příspěvek od Vitek »

pokud nedáš 200 tisíc tak se na ostrov vybodni dej sitona a chrojtej blahem 8S panelu, a čau. vlastni konstrukci ušetříš další love tak se do toho dej...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek