Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od Plazivec »

PavelR píše:Pred lety...
Jakou akumulačku máš?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od PavelR »

Drazice NADO750/160V1
Dnes uz upravena. Original navarky zaslepeny (nevyhovovala poloha), navareno 5 jinych v jinych mistech presne na miru vatovemu domecku ve kterem se nachazi. (25-50cm vaty jak kde).
Tepelny ztraty jsem timto oproti originalnimu oblecku snizil rekl bych nasobne.
Mam TUV tolik ze nabizim okoupani zadarmo :D

Nechce nekdo ten original oblek na tu nadrz? je mirne poskozen.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od Plazivec »

Jestli se můžu ješte zeptat jako člověk, co se o akunádrž zajímá teprve chvilku, topné těleso tady asi není? Jak vlastně ji provozuješ?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
JiTr
Příspěvky: 82
Registrován: ned kvě 20, 2018 5:00 pm
Reputace: 6
Lokalita: Uprostřed republiky

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od JiTr »

Nedavno jsem nasel peknou stranku pro srovnani ucinnosti a ztrat bez zateze pro APC UPS ... lze vybirat modely, srovnat 2 proti sobe, nebo analyzovat jen jeden ... treba se nekomu bude hodit ...

https://www.se.com/ww/en/work/solutions ... alculator/


Odesláno z mého BLN-L21 pomocí Tapatalk
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od JonasPP »

Prečital som si niekoľko komentarov a zaraz sa to zvrhlo na solarnu zostavu domu,tak som prestal čitať a necham si to na neskôr,lebo youda niečo zaujimave načrel.
Tak vratim sa k nazvu.
Ja ako tak pozeram,tak som jeden z mala,čo sa fotovoltike venuje dlhodobo,teda Ja konkretne od 2001r. Ano viem,je to davno,prave pre to mam suvenir brutalne stary a brutalne drahy solarny panel,ktory za podivu stale funguje asi na 90%. Dokonca odhadujem,že bol asi kradnuty,bo jak som ho kupoval,tak mal uštikane kable a už v tedy bol stary.
No ale k veci. Začinal som ozaj pomaličky,nič a nikde sa nedalo zohnať,internet takmer nefungoval a to čo sa dalo zohnať bolo tak drahe,že o dajakej navratnosti sa nedalo ani snivať. Trocha viac som to rozbehol po roku 2010,kedy som namiesto diskotek,alkoholu,veciam,fajčeniu šetril a zaobstaral si viac panelikov,dajake baterie a mppt regulator. Ale obmedzeny priestor v bytovke,slabe financie a čo je najzakladnejšie,žiadne poriadne skusenosti ma držali na bode mrazu. Najhoršia bola ta zavadzajuca klamarska propaganda o suprovosti solarnych panelov.
Karta sa otočila,až po prestahovani do obrieho rodinneho domu a za pomoci jedneho pana,čo si ma zobral pod kridla,teda Ota som rozputal domacu kampaň o tom ake je mať top dobre solarko. Teraz v tento deň by som za financie a času,ktore som do tohto hobby vrazil za 20rokov,tak mam ozaj delo elektrareň,ale za to som si plnil decky sen,čo sa stal realitou. Z deckeho snenia Mi ostal už len elektromobil a stahovanie sa na mars,tak musim ešte zamakať.
Teraz ak to tak spätne zhodnotim,tak som iny,možno z riše zeleniny :D ,ale na svoj pomer spokojny.
Elektrareň ktoru som zhotovoval na dome sa čoskoro sama splati,jej parametre Mi skoro postačuju a to,že v mnoho veciach laicky rozumiem lepšie elektrike ako študovany elektrikary,tak to je asi najlepšie +.
To je tak v kratkosti,čo ma napadlo.
Prajem každemu dostatok slnka.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od Plazivec »

Rád bych ješte, kdybyste napsali, podle vás, jaká asi byla vámi odhadovaná návratnost, když jste se rozhodli do toho jít, jaká skutečně byla a jak to vidíte dneska, po zkušenostech, kolik by jste si troufli dát kdyby jste začínali dneska, s dnešníma cenama FVE komponent a elektriky z DS.
Já totiž pořád nevím, jestli lidi u návratnosti počítají i s růstem cen DS.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od NOPARasito »

Plazivec píše:Rád bych ješte, kdybyste napsali, podle vás, jaká asi byla vámi odhadovaná návratnost, když jste se rozhodli do toho jít, jaká skutečně byla a jak to vidíte dneska, po zkušenostech, kolik by jste si troufli dát kdyby jste začínali dneska, s dnešníma cenama FVE komponent a elektriky z DS.
Já totiž pořád nevím, jestli lidi u návratnosti počítají i s růstem cen DS.
Lepsi je navratnost neresit v zacatku. Akorat to hrozne omezuje ve vyberu komponentu a pak je to obcas "vetsinou" na skodu. Ale realne se da pocitat s bateriovym (samodomo nebo pouzite baterie) systemem k 10letum, a kdyz vse komplet fungl tak lepsi pocitat k 15letum. Obcas system mile prekvapi a jde to i k 8letum.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od jahodovák »

U první verze jsem měl spočítanou návratnost do 7mi let,poté jsem trochu navýšil panely a baterku a povyskočilo to na 10 let ,po dalším navýšení obého jsem tak nějak rezignoval na přepočet na návratnost a zaměřil se na uživatelské pohodlí.Beru to jako koníček a u toho mi tak nějak nezáleží na návratnosti.Pro první dva případy jsem počítal i mírným nárůstem ale je to jako vždy,nelze předem ani odhadnout s čím na vás regulátor a slavný ČEZ přijde.Nějak tak se dá říct,že s jejich vydatnou pomocí se návratnost rapidně snižuje a hlavně mě nemusí skoro vůbec zajímat výpadky.Pokud by šlo vše tak jak doposud,než něco postaví a začnou uplatnovat avizovaný poplatek,dostanu se do stavu,že se jednoduše odpojím a začnu poplatek platit jiným skrytým způsobem,na který jistě přijdou.Toto je jen úvaha pokud neproběhne akce,která je v běhu.Pokud dopadne dobře,budeme mít jistě jiné radosti i starosti ale to je nepříliš vzdálená budoucnost.Ač si to nedovedu ani dobře představit,stejně se na to těším,přeji hezký podvečer.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od JonasPP »

Plazivec píše:Rád bych ješte, kdybyste napsali, podle vás, jaká asi byla vámi odhadovaná návratnost, když jste se rozhodli do toho jít, jaká skutečně byla a jak to vidíte dneska, po zkušenostech, kolik by jste si troufli dát kdyby jste začínali dneska, s dnešníma cenama FVE komponent a elektriky z DS.
Já totiž pořád nevím, jestli lidi u návratnosti počítají i s růstem cen DS.
Tak Ja som ratal s navratnostou 10 rokov,ale nebol to môj zamer. Časom po istych investiciach som sa dostal k navratnosti 3- 5 rokov,ale dom som nedokazal utiahnuť cely,vlastne aj pri jednej domacnosti nastaval problem pri žrutoch. Po ďalšich investiciach a opravach,zlepšovani,zhoretych komponentoch som sa vyšplhal na +-7ročnu navratnosť a ta poskakuje spolu s tym,ako pracuju ceny,alebo svieti slnko počas celeho roka,no najmä sumou ktoru investujem. Rozdiel je v tom,že najviac použivam bazarove,najdene,zachranene,alebo darovane komponenty,teda mam naozaj minimalnu investovanu sumu.
Teraz by som bol ochotny investovať asi nič,lebo momentalne mam inde prijem nasmerovany,ale ak by som mohol,tak najmenej 5000€ dam,+neskôr ešte investicia do poriadnej olovenej baterie a už nerobim začiatočnicku chybu a v pripade samostatneho byvania robim ostrov s centralou na LPG.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od rottenkiwi »

Tá návratnosť sa zle počíta, lebo nikto nevie, aká bude krivka cien za el.
a koĺko tej el. bude človek potrebovať.

Ja som robil FVE na 1500 kWh ročne a tam to vychádzalo na 7 rokov.
Ale ako človek do toho prenikol a naštudoval si veci a začal prikupovať
panely a baterky a meniče, urobil DC rozvody, pridal prepeťovky,
tak sa to posunulo na 11 až 12 r.

Celkovo som dal 11700 € a ušetrilo sa 2700 €, ešte treba splatiť 9000 €,
lenže teraz sa robí 7000 kWh ročne a vychádza to na 6.5 roka, ak pojde
cena el. o 3 % hore per annum.

No ale keby som tú FVE robil teraz, tak by ma meniče, regle, panely a baterky stáli:

1. panely 2587 €, uchytenie od 1700 do 3000 € v závislosti na požiarnych medzerách,
2. regle 1120 €,
3. meniče 5200 €,
4. baterky 11700 €,
5. monitoring 1157 €,
6. prepeťovky 538 €,
7. istenie 350 €,
8. káble 700 €.
takže len materiál: 2500026000 €.

Takže táto nová FVE pri dnešných cenách materiálu a náraste cien el. 3 % p.a. by mala návratnosť cca. 15 16 r.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od kybos »

Plazivec píše:Rád bych ješte, kdybyste napsali, podle vás, jaká asi byla vámi odhadovaná návratnost, když jste se rozhodli do toho jít, jaká skutečně byla a jak to vidíte dneska, po zkušenostech, kolik by jste si troufli dát kdyby jste začínali dneska, s dnešníma cenama FVE komponent a elektriky z DS.
Já totiž pořád nevím, jestli lidi u návratnosti počítají i s růstem cen DS.
Zkus se podívat na anketu https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=107&t=1780 a diskusi k ní.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od PavelR »

Plazivec píše:Jestli se můžu ješte zeptat jako člověk, co se o akunádrž zajímá teprve chvilku, topné těleso tady asi není? Jak vlastně ji provozuješ?
Jednoduse jako centralni zasobnik kam prichazi teplo ze vsech zdroju co mam a je odvadeno tam kde je treba. Toto reseni me vyslo jako idealni. Do aku je zapojen krb a peletovej automat. V nadrzi mam topnou prirubu pro suchy topny telesa. Aktualne tam mam 3x1200W pri 55V DC. Bude to chtit jeste kapku posilit, protoze mam velbloudy s plochym vrcholem.
Z akunadrze si bere teplo topeni a tece z ni TUV. V zime to samozrejme taha peletak a krb, FVE pricmrndava. Na konci zimy a na jare tam uz z FVE tecou stovky kwh. Ted uz davno jen FVE. Aku je rekl bych nadstarndartne zateplena oproti originalnimu oblecku. Aktualne tam mam 92C takze i kdyby nekolik dni nebyla velka vyroba FVE, TUV mit budu. Kdyby nesvitilo dyl coz je nepravdepodobny sepne peletak.
Na vystupu TUV mam mix kterym si do rozvodu poustim slabych 50C. Ono kdyz pustis teplou naplno a teklo z toho pres 80C nebylo uplne ono.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od Plazivec »

rottenkiwi píše:No ale keby som tú FVE robil teraz, tak by ma meniče, regle, panely a baterky stáli:......
...... návratnosť cca. 15 16 r.
Tady tomu nějak nerozumim, buď jsi to dělal z bazaru, nebo ceny komponent jdou nahoru?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od rottenkiwi »

Ceny niektorých vecí nejdu dole, napr. LiFePO.
A tie veci, čo som nakúpil, som mal od členov fóra, ktorí väčšinou
prechádzali z 12 alebo 24 V, na 48 V, a tak mi pomohli urobiť FVE lacnejšie.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am
Reputace: 7

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od zajo »

rottenkiwi píše:Ceny niektorých vecí nejdu dole, napr. LiFePO.
A tie veci, čo som nakúpil, som mal od členov fóra, ktorí väčšinou
prechádzali z 12 alebo 24 V, na 48 V, a tak mi pomohli urobiť FVE lacnejšie.
S těmi Lifepo by nesouhlasil, když jsem pořizoval před +třemi roky prvního Pylontecha tak mě stál 45kkč a včera jsem instaloval čtvrtý kousek, který stál necelých 23kkč.
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od Vitek »

Ahoj občas to tu čtu,

jen dotaz. jakou návratnost má po 15 letech nová kuchynská linka za 200 tisíc, jakou návratnost má auto které koupíte za 100 tisíc a za 5 let kupujete další za 100 tisíc. jakou návratnost maj nesmysly denní spotřeby typu vana koupelna podlahy lina, dlažby, motorky, poker, karty, jakou návratnost má kouření a hospoda...

mění se to jak na běžícím pásu, když má člověk peníze tak je utratí, nevím zda má někdo milion na běžným účtu, jesti tak rozumně smýšlející jedinec tam má max 6 platů. stejně inflací o to přicházíte. na spořícím tam je hovno, do akcií tam to nechcete davat nebot se bojíte, a něco jako fondy s garantovanou sazbou? no a nebo stavebko?

Jakou návratnost má věčné kupování sračkoidních věcí na 2r max, jakou návratnost má ....

prostě neberte to jako návratnost, berte to jako koníček, berte to jako spotřebák stejně vás tenhle svět donutil chovat se spotřebně, aby se točily peníze.... berte to prostě jako fakt.

tak jako to beru já. prostě nemám nový auto a nemám nový barák, nemám Iphhone ani Ipad ani applewatch, ani kdejaký debility ( pro mě )

mám jen motorku starej barák, olověný baterky a modrou střechu z panelů a beru to jako spotřebák....

ahoj Vítek
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od Matess »

cena lifepo4 mě zaujala, protože to že spadl předraženy pylontech na normální cenu, nebo to že se objevují zatím neznámí čínstší výrobci o kterých nevíme jakou životnost mít budou (což je opět případ článků v pylontechu)...

Jak je na tom ale letitý winston?

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... uta#p25780

Tady jsem kdysi počítal baterii do eauta... a příspěvek je z ledna 2014

48x3,2V/100Ah LiFeYPO4 155800Kč

dnes 48x3,2V / 100Ah LiFeYPO4 = 48x3164 = 151872Kč a to bez DPH (nejsem si jistý jestli ta cena tenkrát byla s DPH, nebo bez)

Tady teda zlevnění prakticky není a pokud to bylo tenkrát s DPH, tak šla cena hodně nahoru.
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Reputace: 80
Bydliště: Liptov

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od antoni_sk »

Každý to berie inak - niekto ako hobby, niekto ako investíciu, niekto ako ekologickú vec. Ale hobby môže byť pomerne finančne nenáročné, alebo aj príliš finanč.náročné.
Ale myslím že je super ked to má niekto ako koníček ale má to aj ako ekologickú investíciu ktorá mu postupne prináša aj nejaké ekonomické výhody.
Ja to tak mám a pomerne často rozmýšlam ako svoju FV vylepšiť ale tak aby to nestálo ani príliš veľa lóve :-)
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od mypower.cz »

Každý to bere jak se mu zlíbí a momentálně hodí. Návratnost kuchyňské linky by mě taky zajímala.
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvek od unicast »

Návratnost mají investice, nikoli spotřeba.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek