Ostrov s možností připojení DS

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od kodl69 »

pokud má být systém na chatě, tak je potřeba řešit maximální energetickou účinnost. Nelépe nulovej klidovej odběr. Účinnost kazí každá přeměna energie, takže žádnej akspert, ale rozvody na 24V, 24V světla, spotřebiče na DC jako třeba NB, monitor... a pokud nářadí na 230V, tak stačí nějakej levnej trapéz měnič. Lednička vyjde paradoxně levněj, když je na 230V a termostatem si zapíná měnič... Na barák je to jinak, ale na to už odpověď máš. I tak nechápu, kam se dá denně poslat 20kWh, když ne do topení a TUV.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od josse »

kodl69 píše:Tak s vakem a tlakovkou mám nejhorší zkušenosti. Podle mě tohle vymyslel někdo, kdo chce aby lidi pravidelně vysypali nějaký prachy. U vodárny za cca 10 let třetí bečka a snad sedmej vak, ta poslední momentálně uchází kolem ventilku a kolem příruby, takže co 14 dní dofukuju. A radu, že to stačí dotáhnout, tak tu nechci, M8 šroubek i ventilek dokážu utrhnout sám, i bez takovejch rad :) Jinak všechny druhy závad tlakové nádoby mám za sebou, prodření vaku ostrou hranou uvnitř nádoby, proreznutí nádoby díky prasklýmu vaku, proreznutí příruby, bežný prasknutí vaku mnohokrát. A to to provozuju "opatrně" 2.5bar zap, 3.5bar vyp. v bečce se snažím udržet 2bar tlak vzduhu, ale není to prakticky možný. Moje čerpadlo víc nedá, navíc tlačí přes 50mikronovej filtr, kterej musím pravidelně propláchnout, na automatiku proplachu se taky chystám dost dlouho... Rozdíly průtoku na konci soustavy nejsou ani tak malým tlakem, jako spíš malejma průřezama potrubí, který je leckde i zarostlý. Ostatně znám vodaře, kterej celej RD dokáže natahat 20mm PPR trubičkama, a je jedno, že jsou to vlastně tři byty. Na to už by měla být podle normy na začátku 1" trubka, v PPR se to jmenuje 32mm.
Spíš mám dojem, že menší shit jsou nádoby, který jsou na stojato, než ty ležatý, to už mě stálo peněz a nervů...
Já měl snad 10 let nastojato s gumou, modrou, není to na všechnu vodu, jen záchody a zahrada. Taky mám 2,5bar start, 4bar stop. Pak máme u kotle červenou s gumou už snad 30 let a taky ok.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od Plazivec »

Nebudu zakládat nové téma, když už jsme to tady nahlodali.
Právě my přišel můj první regulátor a je to XTRA4210N pro aplikaci na zahradní domek. Prozatím bude sloužit u mě v garáži jako aspirín na akutní zápal solaritídy. K tomu ještě nedorazily 2 ks Amerisolar 285Wp a na cestě je také bazarový měnič 2000W.
K tomu mám dotaz. Mám 5 motorek, 2 auta. Motorky jsou přes zimu v doupěti za garáží. Chci se zeptat, jestli je možné napojit na ten regulátor, paralelně s 75ah bateríí baterie z těch motorek, rádoby na udržování, sytémem - svítí - mppt vše dobije, nesvítí - mppt necucá? Nebo to mám hnát přes měnič a 5x udržovací nabíječka z lidlu? Což by mi v zimě vycuclo tu 75ah baterii v garáži.
Teď nevim, jestli jsem to popsal srozumitelně, nebo jako pako.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov s možností připojení DS

Příspěvek od kodl69 »

normální je baterky nabíjet 12V z 12V, ale ne natvrdo, ale třeba tímhle: lm2577
a nebo s displejem a digitálním nastavením max napětí a max. proudu: s displejem
něco podobnýho, ale v buck verzi používám jako laboratorní zdroj. Ještě by bylo dobrý tam dát nějakou chytrost, třeba s TL431, aby to tu baterku na systému v období temna zbytečně nevymlátilo i tak...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek