Solar na RD

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Solar na RD

Příspěvek od Matess »

josse píše:
Matess píše:olovo s aquamatic systemem sice pri prebiti plynuje, ale neni problem tento plyn filtrovat treba pres vodu a tim je problem vyreseny. Axpert se na zimu prepne do rezimu priorita site (UPS) a bude si baterky drzet nabite ze site a zafunguje jen v pripade vypadku elektriky, nebo se da pripinat k siti jen na NT a nabijet baterky z NT a ve VT z nich jet. K tomu je ale potreba nejaka kapacita.

Vyhodou olova je ze v pripade ze je cykluji jen do pulky, tak i v pripade vypadku DS mam stale nejakou nejnutnejsi rezervu a to se nekdy muze hodit. S timto rozpoctem bych opravdu sel do baterky z VZV. Daval jsem tam odkaz na 24V / 300Ah včetně aqm za 9800Kč... podle mě super nabídka (3000 za to aktuálně dostanu ve sběrně)
Jednou za čas 300Ah povařit a dost slušně na tom s 560Wp prodělá. To jsou fakt rady! To si může dovolit Vítek s plochou panelů!
no psal ze ma plochu na 4 panely a to uz se da... pokud bude mit 4x285W v panelech, tak to je do 24V cca 40A - to snad není problém ne?
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Solar na RD

Příspěvek od josse »

Sorry, ale orientace východ+západ, 3-4 měsíce prostě nedá nic. Bude s bídou udržovat olovo před sulfatací a ještě neúspěšně.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
moravak
Příspěvky: 29
Registrován: ned dub 05, 2020 2:06 pm

Re: Solar na RD

Příspěvek od moravak »

Tak jsem využil volno k proniknutí do tajů FV, neb jsem úplný začátečník a i díky vám jsem dospěl k následujícímu:
- do 30k se nedá nic smysluplného na RD postavit, aby to mělo delší životnost
- a jelikož budu jen uživatel, ne "výzkumník", tak níže uvedená sestava by snad měla být spolehlivá a s minimem zásahů při provozu

4x panel 280Wp Smart Poly (2s2p) ... nainstaluji hned 4 panely (2 na V, 2 na Z)
1x Axpert VM 24V/3000W Plus MPPT
8x článek LiFePo4 3,2V 100Ah
1x balancér kapacitní pro 8 Li článků
7x propoj.článků
2x set držáků pro 2 panely
cca. za 65k
s ostatním drobným mater. to nepřekročí 70k
-------------------------------------
původně jsem chtěl 2 aku LiFePo4 12V/90Ah, jsou levnější, ale nemají vnitřní balanc.
Nejsem si jistý, jestli uvedený kapacitní balancér
"https://www.ostrovni-elektrarny.cz/inde ... -li-clanku"
je vhodný, případně zkuste poradit.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Solar na RD

Příspěvek od dumi »

mam taky lifepo od winstonu, mimojine a jako balancer pouzivam tohle:
http://www.baterioveboxy.cz/domains/bat ... s1v4-mini/

jeden vychazi zhruba na 350Kc/ks tusim, kdyz to koupis primo od nich. mam to na 500Ah clancich a poradi si to s nima, pokud jsou hodne rozhozeny tak je doladim rucne zarovkou, ale to sem delal jen na zacatku kdyz sem aku slozil bez uvodniho balancovani.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Solar na RD

Příspěvek od thomas.007 »

S tím drobným materiálem bych byl trošku opatrný. Ono panely budou na východ a západ, takže dva stringy. Jeden string bude mít dejme tomu 30m kabelu (2x15m vzdálenost).Budou ale 2 stringy, takže 60m kabelu celkem od panelů k regulátoru (to je cca. 2300Kč). Odpínače každý string, tj. 500Kč, konektory MC4 8x tj. dalších 500, krimpovací kleště, nějaké kabely a očka od reglu k baterkám dejme tomu 3000Kč a to je jen přívod energie k baterkám...pak ještě vnitřní rozvody (kabely, svorkovnice, husí krky, zásuvky, pojistky...).
Je to sice drobotina, ale nevím jestli 5000 bude stačit?
moravak
Příspěvky: 29
Registrován: ned dub 05, 2020 2:06 pm

Re: Solar na RD

Příspěvek od moravak »

od panelu k regleru to je cca.8m; stringy budou u hřebene střechy ... přímé propojení bez kabelu, jen paralel.konekt.
instace bude přímo u jistič.skříňky s napojením do ní přes odděl. přepínač
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solar na RD

Příspěvek od kodl69 »

Dva stringy natvrdo paralelně, bez jištění? Kolik panelů bude ve stringu?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Solar na RD

Příspěvek od dumi »

pise 2s2p,

ja mam na strese taky panely:
2p paralelne jednim svodem
2p taky paralelne jednim svodem
a 2p2s jednim svodem a nevidim v tom problem. vse je spojene jeste na strese, ale vse je oerientovano jednim smerem.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solar na RD

Příspěvek od kodl69 »

ok, já měl za to, že dlouhý stringy. Tady se vlastně nic nestane, ani když se některý z panelů zkratuje při plném osvitu druhého stringu, max. proud bude Isc panelu, což je řádově nějakejch 9A. Ale připraví se tím o možnost porovnání kolik energie přišlo z kterého stringu, příp když najednou poklesne výkon, tak nebude jednoduchá diagnostika...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Solar na RD

Příspěvek od dumi »

jo to souhlasi, ja uz ted taky na nove pole, kde bude x stringu si stahnu kazdej string zvlast, i kdyz budou spojeny na jeden regulator. je to tak lepsi. jistit ale kazdy string nebudu jen celou vetev do regulatoru, opet se bavim o stringach 2s2p.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
moravak
Příspěvky: 29
Registrován: ned dub 05, 2020 2:06 pm

Re: Solar na RD

Příspěvek od moravak »

Tak jsem stastnym majitelem FV ... před 2 dny jsem to dodělal a zatím to jede. Zivi to komplet osvětlení, notebook, ledničku, jezírkovou filtraci a jelo i čerpadlo 750W asi 15min na zalévání, baterka se přes den dobije na 100% (svítí slunko). PC jsem připojil přes USB drátem, to je taky OK. S čím si ale nevím rady (i po průzkumu na netu) je dálkový (bezdrát.) přístup z Watch Poweru na Axpert. V baráku mám wifi router s veřejnou IP adresou. Na Google Play je apka do mobilu, tak to zřejmě jde. Budu rád za každou radu. A za ty předešlé všem dík.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Solar na RD

Příspěvek od NOPARasito »

Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Solar na RD

Příspěvek od NOPARasito »

moravak píše:Tak jsem stastnym majitelem FV ... před 2 dny jsem to dodělal a zatím to jede. Zivi to komplet osvětlení, notebook, ledničku, jezírkovou filtraci a jelo i čerpadlo 750W asi 15min na zalévání, baterka se přes den dobije na 100% (svítí slunko). PC jsem připojil přes USB drátem, to je taky OK. S čím si ale nevím rady (i po průzkumu na netu) je dálkový (bezdrát.) přístup z Watch Poweru na Axpert. V baráku mám wifi router s veřejnou IP adresou. Na Google Play je apka do mobilu, tak to zřejmě jde. Budu rád za každou radu. A za ty předešlé všem dík.
Sorry spatne jsem to pochopil. Z "Axperta" na "PC" existuje karta wifi modul (nekdo by tu na foru pouzil Arduino) ale doporucuji radsi dratem.
moravak
Příspěvky: 29
Registrován: ned dub 05, 2020 2:06 pm

Re: Solar na RD

Příspěvek od moravak »

Moc se v IT nevyznam, jak jsem psal, chtel bych se na Axperta dostat i mimo domov. To ten wifi modul umi? Nebyl by nejaky navod, jak to udelat? Dik.
Uživatelský avatar
rege
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 19, 2019 8:03 pm
Bydliště: Vychod SK

Re: Solar na RD

Příspěvek od rege »

Potrebujes sa k axpertovi pripojit z nejakeho PC. Elegantne aj ked nie lacne riesenie je Rpi + ICC sw. Na to Rpi potom budes pristupovat cez vnc.
Naposledy upravil(a) rege dne čtv kvě 07, 2020 8:54 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Solar na RD

Příspěvek od NOPARasito »

moravak píše:Moc se v IT nevyznam, jak jsem psal, chtel bych se na Axperta dostat i mimo domov. To ten wifi modul umi? Nebyl by nejaky navod, jak to udelat? Dik.
http://shop.mypower.cz/wifi-box-rs232-p ... xpert-3176


Jinak Rpi co psal rege je otazka cca.70-90$(Rpi)+50$(ICC)
Ja osobne mam take Rpi a ICC je to "použitelnější" a stabilnější nez Watchpower nebo Solarpatrol na Win ;-(.
Na foru mrkni na vlakno ICC monitoring.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... monitoring
moravak
Příspěvky: 29
Registrován: ned dub 05, 2020 2:06 pm

Re: Solar na RD

Příspěvek od moravak »

Díky za rady, ale pro mě Rpi, ICC, VNC je španělská vesnice. I když jsem FV sám postavil, budu pouze uživatel a IT svět je pro mě neznámý. Potřebuji jen vědět co koupit a kde a kam to zapojit. Díky za vaši trpělivost s laikem.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Solar na RD

Příspěvek od NOPARasito »

A o tom raspberry a icc je. Neni to nic extra IT. Ver mi.
Tohle par rad po SZ ci nejakem rychlem komunikatoru s fotkama spravi.(Viber, Whatsup atd.)
Srovnam to asi jak s uzivanim PC s Windows.
VNC(klasicka vzdalena plocha, musim konstatovat, ze Teamwiever me hrozne otravuje vsim ;-( )
moravak
Příspěvky: 29
Registrován: ned dub 05, 2020 2:06 pm

Re: Solar na RD

Příspěvek od moravak »

Team viewer znám ... tak mě napadá, když budu mít u Axperta trvale notas, tak z jineho notasu se na nej dostanu přes Team Viewera nebo to VNC. To by mě vyhovovalo. A dá se z mobilu stejným způsobem? Je pro Android taky nějaký "Team Viewer" ?
Joskob
Příspěvky: 589
Registrován: ned kvě 12, 2019 9:56 pm
Lokalita: Poprad
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5210
Kapacita baterie [kWh]: 24
Bydliště: Poprad

Re: Solar na RD

Příspěvek od Joskob »

moravak píše:Team viewer znám ... tak mě napadá, když budu mít u Axperta trvale notas, tak z jineho notasu se na nej dostanu přes Team Viewera nebo to VNC. To by mě vyhovovalo. A dá se z mobilu stejným způsobem? Je pro Android taky nějaký "Team Viewer" ?
Áno je aj pre android team viewer. Dá sa cez neho aj samotný Android ovládať
9x Solar frontier 70W ; 16x Trinasolar TSM-235PC05 235W ; 5x Moser Baer 222W (5210Wp)
Epsolar LS3024b,LS2024b,Xtra3210,Tracer3215 ; 2x smart BMS 30A ; DalyBMS 150A
Easun PWM 3000w 24/230 sinus ; Soluowill NP1200-24/230 sinus
7S120P Li-ion 18650 210+Ah ; 7S CATL 100Ah ; 7S CATL 2x 150Ah ; 8S Lifepo 305Ah (24kWh)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek