Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnosti

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
SnipE_88
Příspěvky: 16
Registrován: čtv led 23, 2020 6:52 am
Reputace: 4
Bydliště: Liptov

Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnosti

Příspěvek od SnipE_88 »

Prajem krásny a slnečný pandemický deň.

Po asi trištvrte roku pasívneho čítania tohto fóra, som sa konečne rozhodol aj niečo napísať. A hneď to asi bude pekne dlhý príspevok ;)
Pre tých, ktorých nezaujíma moje tliachanie, ale radi by mi pomohli s technickou časťou, poprosím preskočte rovno na kapitolu 2 - o nič dôležité neprídete.

Kapitola 1 - úvodné drísty
Moje sanatórium (ehm laboratórium) sa skladá z troch pavilónov natlačených na pomerne malom pozemku.
Pavilón č.1:
Tvorený lôžkovou časťou, obytnou časťou a strojovňou.
Obyvateľstvo: moja maličkosť, moja snúbenica a ešte niečo čo žije v bruchu a ženy sa vyhovárajú, že kvôli tomu 9 mesiacou tlstnú.
Pavilóm č.2:
Tvorý ho obytná časť pre investorov a žrútov benzínu.
Obyvateľstvo : prudko premenlivé, investory sa striedajú veľmi často. 2 a 4 kolesé žrúty benzínu menej často.
Pavilón č.3:
Je určený výhradne pre ochranku.
Obyvateľstvo: šéf ochranky tu sídli trvalo, niekedy mu príde na výpomoc dôstojníčka s iného okrsku. V pláne je ešte jeden trvalý člen, zatiaľ v štádiu riešenia.

1.1 Diagnózy
Totálny odpor ku plateniu pravidelných platieb.
Prudká náchylnosť na megalomanstvo a choroby typu: fotovoltitída, atď.
Prehnaná pedantnosť na veci technického charakteru.
Večná nespokojnosť zo všetkým.

Kapitola 2 - hlavná myšlienka
Potrebujem/chcem si zostrojiť fotovoltickú elektráreň (ďalej len FVE).
Nakoľko moja hlavná zárobková činnosť je robotika, momentálne dokážem čo to zarobiť. Nerobím si však ilúzie, že túto prácu budem môcť robiť dlhodobo.
Preto všetko smerujem k tomu, aby som radšej teraz zaplatil viac peňazí, ale obmedzil pravidelné platby na minimum.
S tohto dôvodu padla voľba na FVE. Nerobím si ilúzie, že by to malo v dohľadnej dobe priamu ekonomickú návratnosť.
Každopádne, ja zohľadňujem aj vyššie napísaný fakt a preto sa FVE stáva čoraz zaujímavejšou.

Ešte spomeniem že som programátor + revízny technik VTZ elektrických, takže nejaké drobné znalosti elektrotechniky a programovania mám. Problém je, že s fotovoltikou mám nulové skúsenosti a preto budem určite potrebovať vo veľa veciach poradiť.

Kapitola 3 - technické riešenie
Moja hlavná požiadavka je, aby sa dala elektráreň v budúcnosti rozširovať. Úvodný návrh bude skôr slúžiť na otestovanie princípov a výkonov.
Pre prvú fázu tohto projektu rozmýšľam nad takouto zostavou:

3.1 Panely
18ks panelov. 6ks na východ a 12ks na západ.
Zatiaľ mi cenovo bezkonkurenčne vychádzajú tieto: https://dom.bazar.sk/32286754-fotovolta ... ely-280wp/
trošku sa bojím kupovania od súkromnej osoby, kvôli uplatneniu záruky, ale naozaj som nenašiel nič, čo by cenou za 1Wp mohlo konkurovať.
Viem že to niesú zrovna najvýkonnejšie panely na trhu, ale miestom nie som nejako extra obmedzený, tak idem po cene

3.2 Menič
1ks Axpert king 5k
Podľa toho čo som tu na fóre vyčítal je to asi najlepšia voľba

3.3 Baterky
2ks Pylon US3000B
Prídu mi lepšia voľba ako menšie 2000ky.
Kým budú len dve, budú v podstate slúžiť len ako nočná záloha splyňovacieho kotla, čerpadiel, servera, wifi a osvetlenia (cca 200-300w max). Pokiaľ sa v noci vybijú, v prvej fáze mi to nebude nejak extra vadiť

3.4 Vyťažovanie
V prvej fáze pravdepodobne iba manuálne spúšťanie spotrebičov podľa potreby. Neskôr podľa chuti, času a výsledkov z FVE, bude vyťažovanie spravené cez plc z programom vlastnej výroby

3.5 Elektrická sústava
Momentálne 3fázová TN,C-S
Po inštalácii FVE bude zmenená na taký mix 3 a 1 fázovej podľa potreby

Kapitola 4 - popis objektu
Budova č.1 je môj dom. Strecha je sedlová, krytina bramac, orientácia východ západ. Západ je mierne odklonený smerom k juhu (asi 15-20stupňov viď foto z google maps). Sklon strechy 38stupňov.
Budova č.2 je privat + garáž. Strecha to isté ako dom.
Budova č.3 je drevený koterec pre psa. Strecha je šikmá, s trapézového plechu otočená na západ s veľmi malým sklonom.

Dom je v podstate tento:
https://www.eurolineslovakia.sk/sk/proj ... asik-112/z
S malými zmenami v interiéry, trochu inak rozmiestnenými strešnými oknami a prístavbou pri zadnom vchode

Vykurovanie v dome je riešené splyňovacím kotlom a elektro kotlom. Príprava TUV elektrický obojživelný bojler. K dispozícii je aj 500litrová akumulačná nádoba na prebytky.
V private sú na poschodí pod podlahou "infra fólie" dole elektrické radiátory. Príprava TUV elektrickým bojlerom.
Koterec je momentálne bez elektrifikácie ;)
Plyn na pozemku nie je, a ani nie je šanca, že by v dohľadnej dobe bol.

Pre tých čo to nepochopili z nadpisu, objekty sa nachádzajú na Liptove pod nízkymi tatrami.

Obrázek

Kapitola 5 - spotreba
Spotreba domu bez privatu je cca 10-12kWh denne. Snúbenica je naklonená šetreniu energiou a už teraz je naučená púšťať práčku, umývačku a rúru iba cez nízky tarif.
Je tu aj predpoklad, že po intenzívnom inštruktážnom kurze, by bola schopná sa preučiť na to, že spúšťač nebude nízky tarif, ale svietiace slnko.
Ak by s tým bol problém v druhej fáze plánujem vyťažovanie s blokáciou spotebičov.

Spotreba privatu je prudko premenlivá a nie je možné ju vyčísliť. Ľudia si za to platia a nemôžem od nich požadovať šetrenie. Alebo môžem, ale oni sa mi na to aj tak vyprdnú.
Bohužiaľ do privatu nie je potiahnutý ani signál o nízkom tarife, takže momentálne tam všetko funguje nonstop (aj bojler a kúrenie). V prvej fáze to pravdepodobne takto aj ostane.
Prikladám aj graf reálnej týždennej spotreby - výkyvy sú spôsobené hosťami na private, prípadne mojou lenivosťou (elektrokotol)
Obrázek
Kapitola 6 - realizácia
Čo najskôr a podľa toho čo som zistil asi z väčšej časti svojpomocne + pevne verím že s výdatnou vedomostnou pomocou tohto fóra.
Bohužiaľ je mi úplne jasné, že môj úvodný návrh nebude celkom vhodný a preto počkám kým sa mi k tomu vyjadríte a poupravíte moje chyby.

Kapitola 7 - kritika
Kým sa dostaneme k zapojeniu, prevedeniu a podobným otázkam, rád by som od Vás počul kritiku na výber a množstvá komponentov + prípadné návrhy na alternatívy. Takže hlavne sa jedná o kapitolu 3.
A vôbec si nemusíte dávať servítku pred ústa - ja znesiem aj hodne tvrdú kritiku. Takže len smelo sa do mňa puste.
Vopred ďakujem za všetky odpovede a ostávam s pozdravom.
Roman.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od diablo007 »

K těm panelům bych asi zvážil doplnit regulátor ať se zbytečně neovlivňují dvě světové strany plus součet panelů je nad výkonem vstupu měniče což asi po většinu roku nebude hrát roli
SnipE_88
Příspěvky: 16
Registrován: čtv led 23, 2020 6:52 am
Reputace: 4
Bydliště: Liptov

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od SnipE_88 »

regulátor? vieš to trocha rozviesť?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od diablo007 »

Mppt regulátor ti bude dobíjet baterii s panelů stejně jako ten king ten už ho obsahuje jen je omezen na 4kwp což součet výkonu tvých panelů je vyšší a proto bych doplnil sestavu ještě o jeden sólo
Jen pro představu o čem to teď mluvím
http://shop.mypower.cz/mppt-regulatory-epsolar-1
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od LIX »

diablo007 Tým chcel povedať že na daný menič, ktorý chceš kúpiť môžeš pripojiť maximálne 4 000 Wp panelov. 18ks x 280W= 5040Wp! Aj keď bude 12 panelov na jednej strane strechy a 6 na druhej, mohlo by sa stať že v zime za slnečného počasia dosiahnu panely výkon nad 4000Wp a menič by sa tým mohol poškodiť. Preto ti navrhol dať napríklad tých 12 panelov do meniča a 6 zostávajúcich pripojiť na MPPT regulátor, ktorý prikúpiš a on bude batériu nabíjať nezávisle od meniča. Je to celkom dobré riešenie, pretože sa regulátor v meniči nebude musieť biť s rozdielnymi napätiami z jednej a druhej strechy. Každá svetová strana s panelmi bude mať svoj mppt bod iný a do batérie pôjde paralelne to isté napätie, len iný výkon. :) Na 6 panelov ti bude stačiť dokúpiť 40A regulátor.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od diablo007 »

Jak již napsal kolega každá světová strana bude mít jiný osvit a pokud je použít jen jeden regulátor musí hledat kompromis mezi tím co teče z jedné či druhé střechy když budeš mít dva každý pro jednu světovou stranu bude pracovat se stejně osvícenými panely a proto nebude muset dělat konepomis
SnipE_88
Příspěvky: 16
Registrován: čtv led 23, 2020 6:52 am
Reputace: 4
Bydliště: Liptov

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od SnipE_88 »

Predpokladal som že tým, že to je na rozdielne strany tak sa nikdy nestane že by šli na plný výkon. Ale ak vravíte, že sa to môže stať, tak to radšej skúsim vyriešiť skôr než dačo odíde do kremíkového neba.
Mimochodom panely majú na štítku nominál 275w takže 18*275=4950W, to že predajca píše nejaké reči o plusovej toleranci je síce pekné, ale moc tomu neverím.

Čo ma ale vôbec nenapadlo, že mppt bod bude rozdielny. Asi predsa skúsim pridať regulátor. Z neho sa výstup len paralelne pripojí na Axpertov výstup do baterky? Nehľadal som to ešte tak sa ospravedlňujem ak som povedal hlúposť
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od Vitek »

SnipE_88 píše:Predpokladal som že tým, že to je na rozdielne strany tak sa nikdy nestane že by šli na plný výkon. Ale ak vravíte, že sa to môže stať, tak to radšej skúsim vyriešiť skôr než dačo odíde do kremíkového neba.
Mimochodom panely majú na štítku nominál 275w takže 18*275=4950W, to že predajca píše nejaké reči o plusovej toleranci je síce pekné, ale moc tomu neverím.

Čo ma ale vôbec nenapadlo, že mppt bod bude rozdielny. Asi predsa skúsim pridať regulátor. Z neho sa výstup len paralelne pripojí na Axpertov výstup do baterky? Nehľadal som to ešte tak sa ospravedlňujem ak som povedal hlúposť
Ahoj něco na tom pravdy bude, já mám 2 x axpert king (PIP 5048MK) východ západ, vytěžuju maximum, a proud od začátku roku nikdy nepřekročil 80A, a to mám 12 a 12 panelů po 225Wp, každá světová strana má 2700 Wp, čili 5400 W
neboj se ničeho a klidně to tam našvihej, pokud se bojiš o rozdilné MPPT napětí nebo zpětný proud do panelů, dej tam další separátní regulátor.
Níže posílám graf z FV pole Východ západ 5,4 kWp a 4,05 jih horní obr je výkon, spodní je proud. max proud dle střídačů je 80A

S touto informací nalož jak chceš. Ahoj Vítek
střídače.png
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od DanoP »

Mam paneli v dvoch skupinach, jedna je orientovana J-30st, druha kolmo na nu J+60st, na sklone 41 stupnov, a za 2 roky sa stalo len par krat ked dali menovity vykon rovny suctu (alebo viac). Maximum bolo 1820W - v maji 2019 a potom dalsie maxima 1770W marec 2019. Oba stringy su spojene paralelne do PIP4048MS. Tohto roku som mal zatial maximum 1685W 14.4. Instalovany vykon je 1770 Wp (2x3S, panely 295Wp mono).
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Osobně doporučuji aby každý string měl svůj regulátor. Jednak se tím vyloučí riziko náhodného přetížení. Vloni v květnu bylo jednoho dne chladno a zataženo. Kolem poledne vysvitlo ostré jarní sluníčko a východní i západní string měly tak 90-95% jmenovitého výkonu. Slunce již bylo docela vysoko, ozařovalo oba stringy a panely byly studené. Sice to vydrželo jen chviličku, ale je otázka jestli se naplno otevřený regl v axpertu stihne zabrzdit dřív, než odejde do věčných kremikovist.

Ve své FVE používám regly MPP solar PCM 60X a jsem s nimi spokojený. Na 48V zvládnou 3kWp, reagují rychle a dost funkcí lze nastavit.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
SnipE_88
Příspěvky: 16
Registrován: čtv led 23, 2020 6:52 am
Reputace: 4
Bydliště: Liptov

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od SnipE_88 »

Po dlhom čase sa mi podarilo znovu vrátiť ku projektu sanatória.
Hecol som sa a 15.8.2020 o 12:45 slávnostne položil základný kameň.
Obrázek
Počas montáže, keď ma vyrušil telefonát a len tak som sa pohupoval v úveze po streche som zistil jednu zaujímavú vec - z mojej strechy je fakt krásny výhľad na Nízke, Vysoké aj Západné tatry:-D Tak som sa troška pokochal a aby ste si to aspoň s časti užili, pokúsil som sa urobiť panorámu. Bohužial sa iPhone moc nevysporiadal s pohupovaním, ale tak aspoň dačo.
Obrázek
Ale späť k veci: presne o 20:00 toho istého dňa sa viac menej podarilo ukončiť projekt konštrukcie západného stringu. Zatiaľ bude na západ smerovať 12ks panelov. Bude treba doplniť dve šróby, ktoré mi boh vie prečo chýbali.

Akcie som sa zúčastnil ja, a traja kelstký bojovníci ktorý pri nej hrdo položili svoj život. Česť ich pamiatke.
Obrázek

Výsledok zatiaľ vypadá nejako takto:
Obrázek

Zistenia z tohto projektu:
1.Namontovať konštrukciu na 12 panelov trvá jednej osobe zhruba 7 hodín vlažného tempa
2.Šróby je nevyhnutné si prerátať predtým ako rozoberiete "polku" strechy
3.Mobil je vhodné prepnúť na "nerušiť"
4.Opasok na náradie je lepší pomocník, ako druhý človek

Ak počasie a okolnosti dovolia, tento víkend započnem fázu montovania samotných panelov. Keltská armáda je pripravená, takže ma takmer nič nemôže zastaviť ;)
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm
Reputace: 43

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od rasto1 »

Vsetko super, len prosim ta neukladaj fotky na image servery, ale rovno na toto forum.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
SnipE_88
Příspěvky: 16
Registrován: čtv led 23, 2020 6:52 am
Reputace: 4
Bydliště: Liptov

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od SnipE_88 »

Zdravím páni kolegovia.
Po dlhšom čase som uviedol do testovacej prevádzky svoj reaktor. Zatiaľ všetko funguje ako má, a historky o tom ako som omylom vyskúšal rôzne typy núdzových vypnutí ( príliš veľký výkon na vstupe, odpojenie baterky za jazdy, totálne vybitie bateriek, atď...) si nechám na neskôr.

Potreboval by som poradiť, či je možné spojiť N - neutrálny vodič na vstupe a výstupe z meniča??? celkom by mi to zjednodušilo kabeláž.

rasto1: aj napriek tomu že som dlhoročný programátor, ovládanie internetových fór a sociálnych sietí je pre mňa veľká záhada. Ale sľubujem že sa polepším. ;)
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od mobilik »

Všetko závisí od toho aký si nakoniec kúpil menič.

Ak je to nový axpert, tak sa N vodiče neodporúča spájať.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
SnipE_88
Příspěvky: 16
Registrován: čtv led 23, 2020 6:52 am
Reputace: 4
Bydliště: Liptov

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od SnipE_88 »

To ma nenapadlo že som to nenapísal, je to Axpert king - alebo nejaká jeho variácia.
Každopádne ďakujem, budem teda musieť to zapojenie premyslieť trošku inakšie
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od JonasPP »

Uzemnenie veselo spoj,to bude istotne spojene na tvrdo na šasi,ale N bude u Kinga istotne plavať a to z dôvodu,že vstup AC a vystup AC sa nikdy nespoja ani reladkom,ako je to u inych modelov axperta. Vždy sa vstup konvertuje na DC napätie a až po tom nazat na AC. Za to treba aj ratať,že vystup je vždy 5kW a nikdy viac,ako keď sa ine modely pri preťaženi prepnu reladkom na DS.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
SnipE_88
Příspěvky: 16
Registrován: čtv led 23, 2020 6:52 am
Reputace: 4
Bydliště: Liptov

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od SnipE_88 »

Príroda vs laboratórium 1:0
:cry:
Přílohy
IMG_4533.JPG
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od mobilik »

Stav 2.0 dosiahnes vtedy keď začne svieti slnko ako u mňa a výkon bude 100Wp. :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
SnipE_88
Příspěvky: 16
Registrován: čtv led 23, 2020 6:52 am
Reputace: 4
Bydliště: Liptov

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od SnipE_88 »

zatiaľ s toho lezie 87W a nechce sa to roztopiť. Až prídem domov vytiahnem do boja proti prírode s ťažkou kavalériou

ťažká kavaléria = metla
metla = košte (pre bratov čechov)
;-)
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am
Reputace: 53

Re: Liptovské laboratórium na výskum a liečbu nesamostatnost

Příspěvek od dano »

Pekne zimne foto, ale vadi mi velka strecha, ne ktorej je iba par panelov.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek