Praha 360W

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
EdaSky
Příspěvky: 11
Registrován: čtv bře 17, 2011 9:55 pm
Reputace: 1

Praha 360W

Příspěvek od EdaSky »

Dozrál jsem k tomu že se také pochlubím, mám 360W ostrov a i když okolo vedou snad všechny dráty a sítě
(krom optiky na internet) budu dál intenzivne rozšiřovat. 8-)
sopa.jpg
Nejdřív šlo jen o vodu, to je taková pěkná velká hračka... pak se přidaly 2 FV panely, jeden vedle vody směr západ ...
pa.jpg
druhý na plochou střechu přístavku směr jihozápad.
ovl2.jpg
SDSMacro + Papuch QUIDO (uvnitř) regulace topení, monitoring odběru energií
elro.jpg
Regulace vody a rozvod s jištěním s FW, dráty dole 12V dráty nahoře 230V z měniče.
ovl.jpg
Další SDS tentokrát Micro monitoring FV + dataloger k vodě + další QUIDO (uvnitř) ovládání spotřebičů co jsou na FV
aby v noci nežraly baterky (IPtelefon atd...).
regl.jpg
Všemi "milovaný" CX40 a jištění baterií. Já jsem s ním poměrně spokojený měnit zatím nehodlám + sinus 300W měnič.
cel2.jpg
Všechno má vysací dizajn a je toho...
cel.jpg
...plno od podlahy pod strop.

A baterky? baterky neukážu..... :mrgreen: volovo *batt*


Eda.
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Praha 360W

Příspěvek od luge »

Zdravím.
Fajn. :handshake2: Celkom nás tu v krátkej dobe pribudlo. :)
Panely sú paralelne?
EdaSky
Příspěvky: 11
Registrován: čtv bře 17, 2011 9:55 pm
Reputace: 1

Re: Praha 360W

Příspěvek od EdaSky »

Můj systém běží už něco přes 3 roky a poslední viditelná změna byla v loni přidání 230W panelu směr západ,
to je ten vedle vody. Poslední rok pouze dodělávám automatizaci měření a optimalizace ovládání.

Ano panely jsou paralelně přes diodu, mají každý jiný výkon 130W 230W a jsou směrované jinam.
130W běží zhruba 10h až 15.30hodin 230W 12h až západ slunce.

Ono to z prvního příspěvku není jasné, ale všechny ty "krabice" běží pouze ze slunce (nebo baterek)
Regulátor na vodu je předělaný na 12V z FV oběžná čerpadla a ventyly jsou na tom 300W sinus měniči,
zapína se automaticky obraceným soumrakovým spínačem pokud je den, nebo ho zapínám (zatím) ručně
pokud je potřeba. Měnič zároveň živí PC, světla, nabíječky atd.

Baterie mám celkově 200Ah olovo směs různých kapacit a stáří a po letoší zimě si myslím ze reálně dají tak
50Ah (neměřil jsem, typuju podle chování v zátěži) jsem zvědavý co s tím udělá zdejší desulfátor až si postavím
stavebnici.
A perlička to bu jste nevěřily jaký problém je v Praze sehnat hustoměr na elektrolit....

Eda
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Praha 360W

Příspěvek od vata »

Zdravím, hezký systém :)
Zajímalo by mě zapojení těch panelů - vyrozuměla jsem, že jde o různé panely paralelně přes oddělovací diody. Mají ty panely stejné napěťové charakteristiky? Pokud ne, máte nějak vysledované, co to v praxi dělá? Zajímá mě to proto, že perspektivně přemýšlím o dalších paralelních panelech, nicméně stávající (staré Schott ASI) se už nedělají a panely, které by měly stejný mpp těžko seženu.
Jinak, těším se na statistiku ostrovních prezentací; prozatím bychom mohli tipovat kolik máme instalovaných Wp :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
EdaSky
Příspěvky: 11
Registrován: čtv bře 17, 2011 9:55 pm
Reputace: 1

Re: Praha 360W

Příspěvek od EdaSky »

Zdravím

Napěťové charakteristiky stejné nemají a co jsem vysledoval tak to funguje systémem "silnější vyhrává"
protože jsou nasměrovány každý jinam (silnější jinak být nemůže a slabší by koukal do stromů takže
taky vlastně nemůže) tak běží jen jeden a mezi 12 až 15,30 vyhrává silnější je na něm větší napětí
(ve všední den odběr běžně max 60-100W oběžné čerpadla atd..) a ze slabšího proud neteče.
Ten začne dodávat až například dobíjením elektrokola kdy se panely zatíží naplno.
Na PWM regulátoru to v mém případě problémy nedělá alespoň o nich nevím :lol:


E.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2772
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Praha 360W

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

u přímého paralerního zapojení různých FV panelů záleží hlavně na Voltech (stejný počet článků) , proudy se pak
víceméně sčítají (30V 7,66A + 30V 4,33A = 30V 12A) , né ? MPPT regl. pak hledá optimální střed (teoreticky) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Drobek.Petr
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 14, 2011 11:43 am
Reputace: 2

Re: Praha 360W

Příspěvek od Drobek.Petr »

vata píše:Zdravím, hezký systém :)
Zajímalo by mě zapojení těch panelů - vyrozuměla jsem, že jde o různé panely paralelně přes oddělovací diody. Mají ty panely stejné napěťové charakteristiky? Pokud ne, máte nějak vysledované, co to v praxi dělá? Zajímá mě to proto, že perspektivně přemýšlím o dalších paralelních panelech, nicméně stávající (staré Schott ASI) se už nedělají a panely, které by měly stejný mpp těžko seženu.
Jinak, těším se na statistiku ostrovních prezentací; prozatím bychom mohli tipovat kolik máme instalovaných Wp :)
Kdyz jsem delal stringy- zapojeni nekolik panelu paralerne do sebe, bylo mi receno, ze kdyz maji mezi sebou vysledna rozdilna napeti do 10%, ze to nevadi. Novejsi panely uz obsahuji system bypas. Takze dalsi diody nejsou potreba. Osobne se snazim pospojvat panely tak, aby byli hodnoty co nejpresnejsi, kvuli stratam.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Praha 360W

Příspěvek od vata »

abrams píše: u přímého paralerního zapojení různých FV panelů záleží hlavně na Voltech (stejný počet článků) , proudy se pak
víceméně sčítají (30V 7,66A + 30V 4,33A = 30V 12A) , né ? MPPT regl. pak hledá optimální střed (teoreticky) .
Aha, takže hlavu si s tím příliš nelámat, kór při různém osvitu různých větví... Dává to logiku, díky :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek