Bezpečné napětí stringu

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od Vitek »

Pawel píše:Zdravím
Všem děkuji za příspěvky. Pomalu mě lámete na těch 48 V. Ten odběr naprázdno je ale hrozný.
Asi bych použil reg. S MPPT kde optimální napětí je 60-115 V to znamená 3s. Čemu bych se chtěl každopádně vyhnou tak to jsou jakékoliv přetoky, jde to nějak specifikovat, které měniče to splňují. Ještě jeden dotaz BYPASS při nedostatku výkonu panelů a baterek připíná DS. Bere z DS vše nebo jen co chybí? Doufám že se ptám dobře.
axpert king nebo MPP solar PIP5048MK mám je, celkem šlapou cena 17 000 za 5kW na ebay je dobrá. ten má přisosávání atd atd. spotřeba naprázdno 55 až 65 W na jednom měniči.

další neznám nemohu specifikovat.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od Pawel »

Jaká je všeobecná zkušenost nákupu na ebay co reklamace, syn tam má registraci už mi taky něco kupoval. Ta cena 17t je komplet, co proclení? Pro mne jako důchodce je ušetřit 5t zajímavé.
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od Jan Novák »

Napiš rovnou výrobci, dal mi cenu včetně doručení levněji než ebay / aliexpress.
5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od Vitek »

Jan Novák píše:Napiš rovnou výrobci, dal mi cenu včetně doručení levněji než ebay / aliexpress.
Zajimave by bylo vedet kolik ti cenu dal ;) pro ostatni
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od Jan Novák »

5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od rasto1 »

Vitek píše:
Jan Novák píše:Napiš rovnou výrobci, dal mi cenu včetně doručení levněji než ebay / aliexpress.
Zajimave by bylo vedet kolik ti cenu dal ;) pro ostatni
Ja som ho oslovil pred par tyzdnami a cena viac menej porovnatelna sle odoslanie len z taiwanu cize clo a dph a je to v peecku.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od Vitek »

rasto1 píše:
Vitek píše:
Jan Novák píše:Napiš rovnou výrobci, dal mi cenu včetně doručení levněji než ebay / aliexpress.
Zajimave by bylo vedet kolik ti cenu dal ;) pro ostatni
Ja som ho oslovil pred par tyzdnami a cena viac menej porovnatelna sle odoslanie len z taiwanu cize clo a dph a je to v peecku.
moment pokud koupíš od výrobce ze skladu tak cena je včetně DPH a cla 17 tisíc. tak napiš za kolik jsi to koupil
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od Vitek »

Jan Novák píše:16 741,45 CZK
viz. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 40#p116410
dík
jahodovák
Příspěvky: 1926
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od jahodovák »

Pawel píše:Jaká je všeobecná zkušenost nákupu na ebay co reklamace, syn tam má registraci už mi taky něco kupoval. Ta cena 17t je komplet, co proclení? Pro mne jako důchodce je ušetřit 5t zajímavé.
Jelikož jsem též důchodce,tak jsem přišel na to,že v mnoha případech je pro mě mnohem lepší vyšší cena ,hlavně z důvodů příštích reklamací a starostí kolem toho,ono někdy ba v mnoha případech se levnější nákup o dost prodraží... ;)
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od Jan Novák »

Proto bych to vzal přímo od výrobce a nikoliv od překupníka. Najdi si zkušenosti s reklamacema a možná budeš překvapen. Taiwanec je ochotný posílat celé desky při řádně zdokumentované závadě - která kolikrát byla zapříčiněna uživatelem.
5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957
PavlikT
Příspěvky: 55
Registrován: pon lis 09, 2020 9:35 pm

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od PavlikT »

kodl69 píše:podle púlatné normy pro FV je max. napětí stringu 120V Voc při -45°C. Jinak musí být další opatření ohledně bezpečnosti, který v akspertu jistě nejsou (hlídání izolačního stavu, příp DC citlivý proud. chránič.. ..
Omlouvam se za pozdnejsi prispevek. Nevite, kde najit tu normu nebo jake ma cislo? Mam doma prave stringy kolem 300-400V, tak by me to zajimalo.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od chatař »

jahodovák píše:
Pawel píše:Jaká je všeobecná zkušenost nákupu na ebay co reklamace, syn tam má registraci už mi taky něco kupoval. Ta cena 17t je komplet, co proclení? Pro mne jako důchodce je ušetřit 5t zajímavé.
Jelikož jsem též důchodce,tak jsem přišel na to,že v mnoha případech je pro mě mnohem lepší vyšší cena ,hlavně z důvodů příštích reklamací a starostí kolem toho,ono někdy ba v mnoha případech se levnější nákup o dost prodraží... ;)
Vidím to stejně. Proto jsem koupil Axperta od pana Kolaříka a ne z nějakého čínského serveru.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2551
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od NOPARasito »

chatař píše:
jahodovák píše:
Pawel píše:Jaká je všeobecná zkušenost nákupu na ebay co reklamace, syn tam má registraci už mi taky něco kupoval. Ta cena 17t je komplet, co proclení? Pro mne jako důchodce je ušetřit 5t zajímavé.
Jelikož jsem též důchodce,tak jsem přišel na to,že v mnoha případech je pro mě mnohem lepší vyšší cena ,hlavně z důvodů příštích reklamací a starostí kolem toho,ono někdy ba v mnoha případech se levnější nákup o dost prodraží... ;)
Vidím to stejně. Proto jsem koupil Axperta od pana Kolaříka a ne z nějakého čínského serveru.
Hm take te vidim stejne, ale pres zrcadlo, proto mam od vyrobce pres E-Bay 5ks stroju a z toho 4ks u me doma.
1, mam 2ks stroju, ktere se v ČR neprodavaly ani ted neprodavaji
2, cenou bych preplatil cca.1-1,5stroje.

Pozn.: Kolik zdejsich clenu ma zkusenost s reklamaci v CR a jakou???
Dik za vyjádření ;-)
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od chatař »

Já nepotřebuju 5 ks strojů, NOPARasito. Mně stačí jeden funkční, a když se podělá (ať už v záruce, nebo mimo ni) tak ho odvezu 70 km do Vlkoša Kolaříkovi, a nemusím se starat, co s ním. Nejsem ani zbohatlík, a ani neovládám angličtinu tak dobře, abych si mohl dovolit riskovat dobrodružství na E-Bay.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od josse »

NOPARasito píše:Pozn.: Kolik zdejsich clenu ma zkusenost s reklamaci v CR a jakou???
Dik za vyjádření ;-)
Já s Kolaříkem, v druhém kusu 4048 byl poškozený kablík do paralelní karty. Vyzvedla přeprava druhý den po nahlášení, z nějakého šrotu vzali jeden pin konektoru s 20 mm vodiče, původní plochý kablík stříhli jeden drát, sletovali, dali smršťovací bužírku. A doručili zpět, cca týden zdržení. Ne že bych to nedokázal, ale aby se nekroutily při případné záruce jsem to nechal udělat je...

Takže já zkušenost s reklamací axperta mám a kladnou.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Lumirt
Příspěvky: 7
Registrován: úte kvě 05, 2020 11:00 am

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od Lumirt »

Zdravím všechny,
mohl by někdo znalý příslušných norem a předpisů aktualizovat odpověď na úvodní otázku?
Tedy jaké je bezpečné napětí stringu?
Tento článek je zde už nějakou dobu a moc by mi to pomohlo při rozhodování. Mám v plánu zapojení 4S2P a tato diskuze mne trochu zaskočila. O nebezpečí oblouku vím, zvažuji cestu maximalizace výnosů.
Předpokládám max. napětí stringu kolem 164V, regulátor Victron, FVE je v přípravě.
Jaké jsou legislativní "komplikace" u takového napětí?
díky za věcné odpovědi.
cipis
Příspěvky: 4352
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od cipis »

Ta odpověď na začátku je stále platná.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Vladimír Mahr
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 14, 2022 10:00 pm

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od Vladimír Mahr »

Pawel píše:Zdravím
Všem děkuji za příspěvky. Pomalu mě lámete na těch 48 V. Ten odběr naprázdno je ale hrozný.
Asi bych použil reg. S MPPT kde optimální napětí je 60-115 V to znamená 3s. Čemu bych se chtěl každopádně vyhnou tak to jsou jakékoliv přetoky, jde to nějak specifikovat, které měniče to splňují. Ještě jeden dotaz BYPASS při nedostatku výkonu panelů a baterek připíná DS. Bere z DS vše nebo jen co chybí? Doufám že se ptám dobře.
Pročítám postupně jednotlivá vlákna a u Vaší otázky zda existují měniče, které by dokázaly zabránit jakémukoliv přetoku do sítě nikdo nedokázal odpovědět.
Přičemž to je základ, který by měl být řečen vždy na začátku návrhu hybridní fotovoltaiky.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od Pawel »

Musí to být měnič s dvojitou konverzí. Třeba tento https://www.fve-mp.cz/eshop/p/kombinova ... 48mk-0-145 na něj se dají připojit panely 3P4S, nějakých 330W.
Vladimír Mahr
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 14, 2022 10:00 pm

Re: Bezpečné napětí stringu

Příspěvek od Vladimír Mahr »

Pawel píše:Musí to být měnič s dvojitou konverzí. Třeba tento https://www.fve-mp.cz/eshop/p/kombinova ... 48mk-0-145 na něj se dají připojit panely 3P4S, nějakých 330W.
Moc děkuji za ten odkaz. Jednak ten eschop neznám a pro mne patří do kategorie těch co asi rozumí tomu co prodávají viz české popisy.
Já jsem ale zjistil, že se topím v pojmech. Myslel jsem si, že měniče se dělí do dvou základních kategorií a to na měniče a měniče hybridní. Přičemž měnič hybridní se liší od normálního měniče v tom, že má i funkci k připojení baterií. A teď zjišťuji, že je ještě kategorie ostrovní měnič. A kladu si otázku jaký je rozdíl mezi ostrovním měničem a hybridním měničem. Z parametrů se mi zdá, že hlavně na úrovni požadované výše vstupního napětí DC, a že ostrovní měnič je vždy pouze jednofázový. Dívám se, že existují ostrovní měniče s možností zapojení bez baterie a tím bych je mohl použít do on grid jako jednofázový měnič a současně si ponížit požadované vstupní napětí DC. Navíc jsem z Vaší informace pochopil, že vámi uvedený typ ostrovního měniče by měl 100 % zabránit obávanému přetoku do sítě. Dokázal bych k tomuto typu měniče připojit místo baterií ohřev bojleru ?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek