Halladayova turbina "home made"

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od petr.vyhlidal »

Dobry den.
Zaujala me vetrna turbina od WindTronics BTSP 6500 (Resp. od Honeywell).
Bohuzel cena je dost drsna.
Neresili jste nekdo vyrobu - nejake zkusenosti, postrehy atd. ?
Nevideli jste nekde srovnani tohoto vypu vetrniku se Savoniem ci nejakym dalsim ?

Diky
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od petr.vyhlidal »

Pro ilustraci prikladam obrazek.
Přílohy
BTPS6500.JPG
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od matobabetak »

neviem ci by to slo ale videl som dokument kde typek namiesto stavby velkej turbiny postavil velmi vela malych, tpacil to na 3d tlaciarni.... mal to ako steny na streche
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od petr.vyhlidal »

Nemam v planu stavet velkou turbinu - chtel bych spis neco mensiho a radeji vice kousku.
U mensiho prumeru bude mnohem lepsi pouzitelnost jiz existujicich dilu (napr. rafek z kola apod.)
A samozrejme vyhoda je mensi vaha, je snazsi najit vhone misto atd.

Nikde zatim nemuzu sehnat zadne srovnani s normalnimi VAWT nebo HAWT.
Uvazuju tak ,ze ucinnost by mohla byt +- stejna ... ovsem v tomto pripade bude mnohem vetsi pocet civek i magnetu = vetsi vykon (resp. napeti).
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od matobabetak »

nieco taketo len 1000x :D
Přílohy
Screenshot_20200323_131420_com.android.chrome.jpg
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od petr.vyhlidal »

Jo ... skoro je to ono :)
Ta cena bude pak taky x 1000 ... a to uz zajimavy neni.
Posledni cenu toho produktu od Honeywell co jsem nasel, byla cca 6000 USD .. Coz je cca 150.000 Kc = nesmysl.
huron
Příspěvky: 50
Registrován: stř led 08, 2020 12:56 pm

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od huron »

Nevím, do jaké míry se tady na fóru zabývají lidé větrnýma turbínama, ale něco jsem tu už zachytil. Docela by mě zajímalo, jestli se k tomu někdo vyjádří, protože jsem měl za to, že prodejci turbín často deklarují nějakou výkonovou křivku, která není ani zdaleka založena na reálných podkladech.

Ověřoval jsem si to vcelku jednoduše: 1/2 * hustota vzduchu (obecně se uvažuje 1,2 kg/m3) * záchytná plocha * rychlost větru^3 * efektivita turbíny. Poslední parametr nemůže být vyšší jak 59,3% této hodnotě se říká Betzovo pravidlo, nebo Betzův limit. Z výše uvedeného vyplívá, že fyzické parametry turbíny (průměr 1,8 metru) nedokážou pro rychlost např. 4,7 m/s nabídnout v teoretickém výpočtu více jak 94W (nejlepší turbíny na světě dosahují efektivity kolem 48%, cca 80 % betzova limitu). V nějakém pdf jsem našel výkonovou křivku, kde pro 4,7 m/s tvrdí něco kolem 250W, reálně si myslím, že lze očekávat u této turbíny pro tuto rychlost něco kolem 60W, ale čert ví, třeba se pletu, jsem lesák, ne inženýr fyziky.

Když jsem pro sebe uvažoval nějakou turbínu, která by odpovídala mým představám o výrobě, došel jsem k rozměrům rotoru alespoň 4,5 metru v průměru, s tím, že budu rád, když dosáhnu celkové efektivity cca 34%, navíc ty podmínky instalace nejsou také bůhví co (někde v zástavbě, turbulentní proudy apod.). Samo-domo návodů na výrobu snad všech typů turbín je plnej net, youtube... Záleží, proč to někdo chce, dokážu si ten usecase představit, ale osobně si myslím, že je pro většinu případů jednodušší přidat panely a baterky.

Savonius má efektivitu tuším něco kolem 20%, lze najít na googlu pěkný obrázek, kde se porovnávají jednotlivé typy turbín s průběhem jejich efektivity v závislosti na rychlosti větru, např. zde https://www.researchgate.net/figure/Com ... _255380937.

Snad jsem pomoh, budu taky rád, když někdo potvrdí/vyvrátí má tvrzení.
3 x XTM 4000-48, 14,3 kWh (16s 280Ah LiFePo), 8070Wp JJZ
6x365Wp Longi (MakeskyBlue 60), 6x445Wp Jinko (MakeskyBlue 60), 3x180Wp PvEnterprise (MakeskyBlue 60)
6x445Wp Jinko (GE PVIN03KS AC-Coupling na AC-out - mikrosíť)
Leaf 284tis km
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od matobabetak »

to bolo myslene skor ako vtip, neslo by pouzit bezny motor ktory pretocis cez 3000 ot/min zacne vyrabat el.? pouzivalo sa to v malych vodnych elektrarnach, dynano z tanku dava slusny prud a niesu tam polovodice ale to nebude najucinnejsi stroj.
skor by som skusil vyrobit tie vrtule z plastovych sudoch potrubi a pod. a dokupit original generator s regulatorom, treba mysliet aj na brzdu ked viac fuka....
kvoli zlozitosti som opustil vietor a nakupil panely
Přílohy
Vertical_Axis_Wind_Turbine_Generator_10KW.jpg
Vertical_Axis_Wind_Turbine_Generator_10KW.jpg (95.19 KiB) Zobrazeno 1677 x
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od marko250 »

Dokud nebudete zametat rotorem kružnici o průměru 100m,tak se tím vůbec nezabývejte. 200Wp FV panel dá za rok více energie,než 1kW vrtule,jsou tady tři uživatelé větrníků: Kutil/kybos/miroc ,HAWT malý měl kutil,velký má kybos,VAWT má miroc.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od petr.vyhlidal »

Diky za reakce.

Samozrejme motivaci je navratnost - pokud koupim neco, co se mi bude vracet 15 let.... Diky, nemam zajem.
S panely samozrejme pocitam - od brezna do rijna je to jasna volba.

Mame RD samostatne stojici a jak se vedle nas objevily dalsi domy (v ulici), tak uz nekolika rok pozoruju, ze mezi domy neustale "tahne". Asi diky orinetaci domu Vychod-Zapad - pred domem je konstantne teplota o 2 stupne vyssi nez za domem. Tento rozdil teploz zpusobuje neustale proudeni mezi domy - z ulice do dvora.

A v zime ani nemluvim - to fouka v podstate porad a pomerne intenzivne.

Proto nez se vrhnu do FVE, rad bych zkusil popremyslet i o efektivnim ziskavani energie z vetru.
Nechci nic jako 1m prumer - to si mezi domy nemuzu dovolit zasadit.
Ovsem 4 x 0,5 - to uz je jina pisnicka.

@huron: to srovnani efektivity je dost zajimavy - ale nejak se mi nechce verit, ze by ta "American Wind Turbine" nebyla tolik ucinna. proto jsem tohle vlakno zalozil - treba ma nekdo realne zkusenosti a potvrdi, ze to srovnani nelze ... a pak se na to vykaslu... a budu resit jen FVE.

Kazdopadne vsem diky za nazory, odkazy a zkusenosti!
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od marko250 »

Ano fouká pořád a všude,ale podstatné je jak fouká konkrétně na zametanou plochu Vaší vrtule.Čím menší tím bezvýznamější investice,vítr musí být stálý a intenzivní.Dobře si pročtěte při jakých m/s začíná vyrábět generátor konkrétního větrníku a kolik W.To co obchodníci uvádí jsou snové hodnoty,které v praxi zažijete většinou přez 10m/s a tady je celý ten problém s malými vrtulemi.Dávat větrník mezi domy je úplná šílenost,potřebujete čistou plochu bez překážek,které způsobují odklony a víření.Ideální výška je 10m nad překážkama v okolí,tak se rozhlédněte po okolních stromech a budovách a představte si ještě 10m+ nad ně.A ještě pořád nemusí být Vaše lokalita větrná,což ovlivňuje širší okolní příroda.Zakupte si meteo stanici s měřením větru a dejte si ji na budoucí stožár aspoň na půl roku.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od petr.vyhlidal »

@markos250: rozumim, chapu .... urcite zacnu merit.

A ted bez odhledu na odrazovani od maly vrtuli atd. - zajimaji me zkusenosti s konkretnim typem vetrniku - viz zacatek diskuze. Diametralni rozdil oproti ostatnim typum vidim v umisteni indukcni casti.
Ano, sice by byly magnety pouze z jedne strany a tudiz je potreba civky s jadrem ....
Ale proto jsem toto vlakno zakladal - pidim se po nejakych realnych zkusenostech.

Zacnu tedy merenim - konkretne v mistech, kde bych predpokladal umisteni (zadne komentare prosim - budu merit - kdo meri, tak vi).
Vezmu rafek, udelam provizorni vetrnik, pripojim na nej nejakej cyklocomputer a uvidim, co mi z toho vyleze.

Vysledky sem pak vlozim pro dalsi diskuzi.
Diky
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od petr.vyhlidal »

@markos250: k predchozimu komentu:
"Dokud nebudete zametat rotorem kružnici o průměru 100m..."

100m ? je to preklep ?
i 10m je dost - rozhodne to neni zadna domaci eletrarna.
Pokud jste chtel jen - sorry za to slovo - prudit, tak zkuste prosim jine vlakno.

Cekal jsem trosku faktickou diskuzi - pozitivni i negativni, ovsem s nejakymi argumenty podlozenymi alespon nejakymi odkazy.

Dam priklad - Ecorote 2800 - http://hipar.pl/turbiny-wiatrowe/katalog/
Ano, polsky produkt ....
Ovsem videa, ktere k nemu najdete na youtube jsou pomerne zajimavy
Treba tohle:
https://www.youtube.com/watch?v=AvWLH-qVQKo
Jsou tam videt i mereni (ano .... chvilkove ... a pri pomerne slusnem vetru) ... ale tohle zarizeni uz stoji za uvahu.
Cena cca 60.000 Kc
Ale chtelo by to prozkoumat a ziskat nejaka data o vetru a ziscich.

Snad jsem nebyl moc neprijemny - nechci zvedat emoce. Rad se necham presvedcit o tom, ze je to blbost - ovsem fakty.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od miroc »

Stále to isté, len v novom kabáte. Táto turbínka sa pred nejakým časom predstavovala ako WindTronics.
Viac v tomto vlákne: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... =80#p18952
Aj keď diskusia v tom konkrétnom momente bola o inom systéme, v ktorom ale bola použitá WindTronisc.
Kravina...
Ľudia, veď čítajte, hľadajte, na to ten Google je.
Včera mi manželka poslala link na super elektrický killer komárov na inom princípe ako VN. Na us stránke, zlacnený zo 100 USD na púhych 39,95 USD. Trvalo mi asi 1 minútu, kým som to isté našiel v miestnom e-shope za 6,40 EUR.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od petr.vyhlidal »

Diky !
Uzitecny odkaz. Jak popisuje majitel, tak 2 turbiny - vykon 4kW denne - dost smutne - melo by to byt neco kolem 10 kW (dle vyrobce pri minimalnim proudeni).
Ale dik za odkaz .... pro me zklamani.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od redcrown »

petr.vyhlidal píše: Rad se necham presvedcit o tom, ze je to blbost - ovsem fakty.
Ano, je to fakt blbost, hlavně ekonomická. Málokdo má dobré podmínky, malé koupené elektrárničky se nezaplatí nikdy.
Technická poznámka: čím více lopatek, tím tišší stroj. Stejně tak, čím více lopatek, tím menší otáčky a tím menší výkon.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od miroc »

Nie 4 kWh denne, ale za dva mesiace z dvoch turbín dohromady.
Je to blbosť hlavne technická. Nad ekonomickou blbosťou sa dá privrieť oko, ak to robí to čo má.
A kto nechce privrieť oko nad ekonomickou blbosťou malej veternej turbíny, nech zostane pri čistej FV.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
petr.vyhlidal
Příspěvky: 19
Registrován: pát zář 06, 2019 10:42 pm

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od petr.vyhlidal »

@miroc: tak to jsem necetl poradne .... to uz je uplne mimo misu ....
Tady je cely clanek:
https://slowdwelling.com/2012/02/26/win ... eview=true

OK. slepa cesta ....

A kdyz uz jsem to nakousl - co neco takoveho jako Ecorote 1000 ?
Zkusenosti s podobnymi darrieovymi turbinami?
Jedno nekonecne vlakno tu na foru mam rozectene a pravdepodobne se dostanu ke konci nekdy v dobe, kdy skonci karantena ....
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2700
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od kybos »

petr.vyhlidal píše:Nemam v planu stavet velkou turbinu - chtel bych spis neco mensiho a radeji vice kousku.
U mensiho prumeru bude mnohem lepsi pouzitelnost jiz existujicich dilu (napr. rafek z kola apod.)
A samozrejme vyhoda je mensi vaha, je snazsi najit vhone misto atd.

Nikde zatim nemuzu sehnat zadne srovnani s normalnimi VAWT nebo HAWT.
Uvazuju tak ,ze ucinnost by mohla byt +- stejna ... ovsem v tomto pripade bude mnohem vetsi pocet civek i magnetu = vetsi vykon (resp. napeti).
Vychází ekonomicky lépe stavět jednu větší turbínu než mnoho malých.
HAWT vychází z hlediska ekonomiky, účinnosti i náročnosti stavby lépe než VAWT.
U VAWT se točí vždy polovina plochy rotoru proti větru, což ji i teoreticky deklasuje z použití ve výkonových aplikacích.
VAWT jsou vhodné tak pro měření rychlosti větru, jelikož jsou nezávislé na směru větru. U HAWT musí být navíc zařízení pro natáčení rotoru proti větru. To je ale výhoda v momentě, kdy je potřeba snížit výkon a zachránit rotor před vichřicí.
Zrovna nedávno jsem oživoval čínskou HAWT s udaným výkonem 1600W. Dnes při rychlosti větru při zemi kolem 20km/h dávala 800W.
Malý větrník 1,6kW
Malý větrník 1,6kW
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Halladayova turbina "home made"

Příspěvek od miroc »

petr.vyhlidal píše: A kdyz uz jsem to nakousl - co neco takoveho jako Ecorote 1000 ?
Ecorote sú podľa môjho názoru funkčné a Poliaci ani veľmi nepreháňajú s parametrami. Jedno názorné video: https://www.youtube.com/watch?v=CNzUAzRucr8
Pokiaľ som to sledoval, tak bola modifikovaná z mechanického hľadiska postupom času. Oproti tomu videu už pár vecí vylepšili.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek