Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
zjk
Příspěvky: 6
Registrován: úte bře 17, 2020 12:49 pm

Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od zjk »

Kdyby někdo hledal a potřeboval registry k Eybond Modbus RTU, je to částečně kompatibilní s "Modrásky" od GWL GF-SUN-1000 a GF-SUN-2000 (Střídavý střídač GridFree s omezovačem 1kW SUN-xxxx). Odzkoušeno na GF-SUN-1000, rozhraní je RS232. Tímto protokolem s měničem komunikuje Wifi modul prodávaný k měničům. V příloze originální čínský manuál a částečně přeložený do češtiny, možná se to bude někomu hodit.
Modbus RTU Protocol 宁波德业V100.pdf
Originální čínský manuál Eybond Modbus RTU
(1.86 MiB) Staženo 415 x
CZ Eybond Modbus RTU Protocol Gridtee registry SUN.pdf
Částečně přeložený do češtiny Eybond Modbus RTU
(1.39 MiB) Staženo 563 x
Energetický skladovací systém Smart Box ESS - 6kWp, 10,2kW LiFePo4,
charlie2806
Příspěvky: 4
Registrován: pát úno 18, 2022 11:02 am

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od charlie2806 »

Zdravím
Je to komunikace 232 nebo 485?
Umí jeden plugin obsloužit více invertorů?
Neznáte obsazení pinů té DB9?
zjk
Příspěvky: 6
Registrován: úte bře 17, 2020 12:49 pm

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od zjk »

Je to RS232, piny si nepamatuji, když to otevřete, poznáte co je zapojeno.
Energetický skladovací systém Smart Box ESS - 6kWp, 10,2kW LiFePo4,
charlie2806
Příspěvky: 4
Registrován: pát úno 18, 2022 11:02 am

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od charlie2806 »

To je škoda, vsude psali ze je to 485. Tak to asi kontrolovat více modráků na jeden Plug nepůjde.
Hlavně že v aplikaci hledá sériové číslo toho invertoru
charlie2806
Příspěvky: 4
Registrován: pát úno 18, 2022 11:02 am

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od charlie2806 »

Pokud to má však být Modbus, tak by to nějak jít mělo, nebo se pletu?

Co tohle?
http://cool-emerald.blogspot.com/2009/1 ... rs232.html
glottis
Příspěvky: 2040
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od glottis »

fyzicka vrstva je rs232 s klasickym max2323 a nad tim bezi opravdu modbus. Pri dotazu na data se musi poslat ID stroje, ktere jde v nastaveni menice nastavit. takze to asi vycitat jednim zarizenim opravdu pujde. Jestli to je ale dobrej napad udelat bez galvanickeho oddeleni si uplne nejsem jistej a ja bych to neriskoval. Pravdepodobne to pujde ale ...

Ja si ted stavim nahradu toho wifi prevodniku, co se prodava. Prototyp mam na breadboardu s ESP32, max2323 a cele nad ESPHOME a napojene do home assistanta. Funguje to celkem pekne. Na druhem prototypu pak chci mit jeste dalsi veci jako mereni teploty chladice, elektronicky potenciometr pro rozeni vykonu (nevim jestli k necemu bude, jsou zkazky ze to neco dela ale kdo vi), moznost odpojit nebo prepolovat proudovy transformator (odpojenim se stopne vyroba, ze takze pujde lip ridit, ze ma vyrabet treba jen od spotreby domu 120W+), spinani dvou ventilatoru (u jednoho menice jsem je vymenil a testuju, jak se to bude hrat) a po mqtt muze prijimat spotreby domu z shelly nebo home assistanta
charlie2806
Příspěvky: 4
Registrován: pát úno 18, 2022 11:02 am

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od charlie2806 »

a podělíte se o řešení s tím ESP?
glottis
Příspěvky: 2040
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od glottis »

zatim jen schema a obrazek desky :) Ted mi to v jlcpcb osazujou tak uvidim co z toho bude. Software si pro to udelam pres esphome, kdo by to chtel zreplikovat a esphome nepouzit, nebyl by problem to prepsat v platformiu treba.
Přílohy
2022-03-15_201446.png
sun2000.pdf
(155.67 KiB) Staženo 157 x
Jarda H
Příspěvky: 75
Registrován: stř dub 04, 2018 3:35 pm

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od Jarda H »

Dnes jsem se dostal k otestování paralelního provozu Multiplus II s GWL SUN 2000.
Testoval jsem nejprve provoz s pevně nastaveným výst. výkonem SUN na 400W a postupně jsem zkoušel zvyšovat odběr na 1500 W .Nyní chci vyzkoušet plynulé řízení pomocí GBO (viz blok.schéma).
Máte někdo s tím zkušenosti?
Přílohy
Paralelní provoz měničů_řizeni.pdf
(207.22 KiB) Staženo 199 x
glottis
Příspěvky: 2040
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od glottis »

a jak je chces ridit? pwm do externiho limiteru? Bohuzel menice s externim limiterem prestali delat. A nebylo to PWM. Je to jednoduchy signal, kdy (a ted jsem mozna otocil logiku) log 1 vykon snizuje a log 0 zvysuje. S nejakym gradientem. Treba 100W za 0,1s. Kdyz je se pak hodnoty dost rychle stridaji, vykon je stejny.

Pak je jeste nejaka moznost ridit to pres konektor na ridici desce. Je tam vstup pro dalsi teplotni cidlo a par lidi na netu tim vykon umi ridit. Spravna hodnota by mel byt potenciometr 5k
Jarda H
Příspěvky: 75
Registrován: stř dub 04, 2018 3:35 pm

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od Jarda H »

Ahoj,
mám měniče kupované v GWL v roce 2018 ,které mají ještě externí limiter. vstup vyvedeny. Co jsem viděl nové opravdu již nemají vstup pro ext. limiter , ale vnitřně jsou identické a je možno tento vstup dodatečně dodělat.
Řízení výkonu je možné přez oba vstupy limitérů.
Řízení potenciometrem mám odzkoušené ,ale chci to řídit převodníkem PWM/U (0-3V) v součinnosti z GBO.
Dobře to prezentuje zde:
https://www.youtube.com/watch?v=mxXveapYHX0
https://www.youtube.com/watch?v=t0HRb9OdFb4
glottis
Příspěvky: 2040
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od glottis »

Jarda H píše:Ahoj,
mám měniče kupované v GWL v roce 2018 ,které mají ještě externí limiter. vstup vyvedeny. Co jsem viděl nové opravdu již nemají vstup pro ext. limiter , ale vnitřně jsou identické a je možno tento vstup dodatečně dodělat.
Řízení výkonu je možné přez oba vstupy limitérů.
Řízení potenciometrem mám odzkoušené ,ale chci to řídit převodníkem PWM/U (0-3V) v součinnosti z GBO.
Dobře to prezentuje zde:
https://www.youtube.com/watch?v=mxXveapYHX0
https://www.youtube.com/watch?v=t0HRb9OdFb4
konektor pro externi limiter tam je ale v menu chybi checkbox zapnuti externiho limiteru. Nebyl bych si jistej, ze to pak funguje.

Ten pontenciometr funguje soucasne s limitacina pretok? to mas Vyzkousene? Me by se libilo, aby to fungovalo tak jak to je, jen bych nejak dokazal vykon snizit. S tim potenciometrem mi prijde ze pak nefunguje interni limiter, ale mozna jsem to blbe testoval. A ridit vykon jen tim potenciometrem a brat prikon baraku treba z toho shelly, ktere i mam, a spolehat an to, ze neudelam pretok mi prijde dost nebezpecne.
Jarda H
Příspěvky: 75
Registrován: stř dub 04, 2018 3:35 pm

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od Jarda H »

Ahoj,
to ->Glottis
odpovědi dle mých poznatků :
konektor pro externi limiter tam je ale v menu chybi checkbox zapnuti externiho limiteru->možno dodat v servisním menu

Ten pontenciometr funguje soucasne s limitacina pretok?->ne takto nelze

Me by se libilo, aby to fungovalo tak jak to je, jen bych nejak dokazal vykon snizit->snížit trvale nebo plynule regulovat? ,trvale můžeš nastavit omezení v menu ,skokově 0%/100% odpojením limitéru

Mám teď odzkoušené plynulé řízení převodníkem PWM/U funguje to ale musím ještě upravit rozsah převodníku.
W součinnosti s GBO AKU při použití řízení přez ovládání TČ to funguje plynule .

Přetoky do DS nemám ,mám ten SUN 2000 zapojený na výstup Multiplus II .
glottis
Příspěvky: 2040
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od glottis »

Jarda H píše:Ahoj,
to ->Glottis
odpovědi dle mých poznatků :
konektor pro externi limiter tam je ale v menu chybi checkbox zapnuti externiho limiteru->možno dodat v servisním menu

Ten pontenciometr funguje soucasne s limitacina pretok?->ne takto nelze

Me by se libilo, aby to fungovalo tak jak to je, jen bych nejak dokazal vykon snizit->snížit trvale nebo plynule regulovat? ,trvale můžeš nastavit omezení v menu ,skokově 0%/100% odpojením limitéru

Mám teď odzkoušené plynulé řízení převodníkem PWM/U funguje to ale musím ještě upravit rozsah převodníku.
W součinnosti s GBO AKU při použití řízení přez ovládání TČ to funguje plynule .

Přetoky do DS nemám ,mám ten SUN 2000 zapojený na výstup Multiplus II .
- a jak se dostanu do servisniho menu? Ani nevim ze tam nejake je :))
- omezeni vykonu ... chtel jsem plynule ... jako kdyz se nastavuje omezeni vykonu v nastaveni. Myslel jsem ze to pujde potenciometrem ale to nejde. Mozna to nejak sladit s tim externim limiterem, pokud by se mi ho povedlo zapnout. Ted aspon mi ty moje desky umi menic vypnout prave odpojenim sondy. To mi funguje.

Mas ozkousene jak se to chova, kdyz mas zaple oba limitery? Interni i externi? Pokud to teda vubec jde? Pak by to asi mozna resilo muj pozadavek. Mozna by to vykon nepustilo pres interni limiter a naopak bych mohl pres externi limiter vykon stahnout. Chtel jsem mit moznost treba na zimu stahnout vykon menicu aniz bych k nim musel a neco na nich nastavoval. Taky jsem chtel lip limitovat pretok ale ted uz mam fve legalne pripojenou tak me tahle cast problemu netrapi. Jen to stazeni vykonu by bylo fajn. Ale mozn ai na to se vykaslu protoze jsem si v menicich vymenil vetraky a podle teplot je ted strop tak 1000-1200W. Vys se bojim jit. Nevim co ty tranzistory a diody snesou.

Ty youtube videa jsem taky nasel ale bohuzel jsou pro me nesrozumitelna. 10 let nemciny na zakladce a stredni ale nezustalo nic. Ale kouknu jeste jendou, jestli tam nejdou zapnout aspon titulky s auto prekladem do en :)
glottis
Příspěvky: 2040
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od glottis »

Jarda H píše:Ahoj,
to ->Glottis
odpovědi dle mých poznatků :
konektor pro externi limiter tam je ale v menu chybi checkbox zapnuti externiho limiteru->možno dodat v servisním menu

Ten pontenciometr funguje soucasne s limitacina pretok?->ne takto nelze

Me by se libilo, aby to fungovalo tak jak to je, jen bych nejak dokazal vykon snizit->snížit trvale nebo plynule regulovat? ,trvale můžeš nastavit omezení v menu ,skokově 0%/100% odpojením limitéru

Mám teď odzkoušené plynulé řízení převodníkem PWM/U funguje to ale musím ještě upravit rozsah převodníku.
W součinnosti s GBO AKU při použití řízení přez ovládání TČ to funguje plynule .

Přetoky do DS nemám ,mám ten SUN 2000 zapojený na výstup Multiplus II .
Zkusenost pro ostatni :) odpojeni limiteru neni zaruka vypnuti menice. Vcera to nezafungovalo a naopak menic zacal jet na plno. Pred dalsim zkousenim si musim udelat druhou vrstvu ochrany a menice odpojit fyzicky pokud se to stane.
Mel79
Příspěvky: 10
Registrován: úte čer 07, 2022 12:29 pm

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od Mel79 »

Jarda H píše:Ahoj,
to ->Glottis
odpovědi dle mých poznatků :
konektor pro externi limiter tam je ale v menu chybi checkbox zapnuti externiho limiteru->možno dodat v servisním menu

Ten pontenciometr funguje soucasne s limitacina pretok?->ne takto nelze

Me by se libilo, aby to fungovalo tak jak to je, jen bych nejak dokazal vykon snizit->snížit trvale nebo plynule regulovat? ,trvale můžeš nastavit omezení v menu ,skokově 0%/100% odpojením limitéru

Mám teď odzkoušené plynulé řízení převodníkem PWM/U funguje to ale musím ještě upravit rozsah převodníku.
W součinnosti s GBO AKU při použití řízení přez ovládání TČ to funguje plynule .

Přetoky do DS nemám ,mám ten SUN 2000 zapojený na výstup Multiplus II .

Mohu se zeptat jestli v tom servisním menu, když přepnu na BAT se něco změní? Mám tento měnič za EPsolar TRACER8415AN, tak jen jestli by se nějak nezměnilo jeho chování. A asi netušíte co tam znamenají ty přednastavené profily?
Přílohy
IMG_20220607_132127.jpg
glottis
Příspěvky: 2040
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od glottis »

glottis píše:
Jarda H píše:Ahoj,
to ->Glottis
odpovědi dle mých poznatků :
konektor pro externi limiter tam je ale v menu chybi checkbox zapnuti externiho limiteru->možno dodat v servisním menu

Ten pontenciometr funguje soucasne s limitacina pretok?->ne takto nelze

Me by se libilo, aby to fungovalo tak jak to je, jen bych nejak dokazal vykon snizit->snížit trvale nebo plynule regulovat? ,trvale můžeš nastavit omezení v menu ,skokově 0%/100% odpojením limitéru

Mám teď odzkoušené plynulé řízení převodníkem PWM/U funguje to ale musím ještě upravit rozsah převodníku.
W součinnosti s GBO AKU při použití řízení přez ovládání TČ to funguje plynule .

Přetoky do DS nemám ,mám ten SUN 2000 zapojený na výstup Multiplus II .
Zkusenost pro ostatni :) odpojeni limiteru neni zaruka vypnuti menice. Vcera to nezafungovalo a naopak menic zacal jet na plno. Pred dalsim zkousenim si musim udelat druhou vrstvu ochrany a menice odpojit fyzicky pokud se to stane.
Dneska jsem dostal vyuctovani a kdyby nekoho zajimalo jak dopadl experiment s pretokem tak za dany mesic duben (stalo se to asi 28 dubna) napocitali 0,7kwh a stalo to 1000korun :) Navalil jsem to tam fakt behem snad 20 minut. Za kveten to pak bylo uz jen 0,12kwh a stalo to 5 korun. To byli jen nejake kratke spicky. To jsem se na experimenty s rizenim menucu vykaslal :) Ted mam menice radsi pripojene pres rele a z shelly vycitam prumer prikonu domu a kdyz se dostanu za nejakou mez pretoku, menic odpojim.
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od Jardat »

RS485-Interface-for-Sun-GTIL2-1000/2000

https://github.com/trucki-eu/RS485-Inte ... GTIL2-1000
glottis
Příspěvky: 2040
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od glottis »

Jardat píše:RS485-Interface-for-Sun-GTIL2-1000/2000

https://github.com/trucki-eu/RS485-Inte ... GTIL2-1000
Dobry, skoda, ze tohle ovladani nejde pouzit zaroven s internim limiterem. Nemit to legalne prihlasene tak bych to zkusil ale ted to uz nebudu riskovat :)
Jarda H
Příspěvky: 75
Registrován: stř dub 04, 2018 3:35 pm

Re: Eybond Modbus RTU - invertor GridFree SUN-1(2)000 - E

Příspěvek od Jarda H »

Blok_Schema FV_2023.pdf
(226.95 KiB) Staženo 136 x
Zdravím věechny uživatele "modrásků".

V současné době jsou odzkoušeny v praxi řízení přez RS 485 , propojení s Shelly 3M a také přímo přez vestavěný RS 232.

Zde odkazy pro případné zájemce:
https://github.com/trucki-eu/RS485-Inte ... GTIL2-1000
https://github.com/trucki-eu/Trucki2She ... os-adapter

https://www.youtube.com/watch?v=7YadXS-L-PE
https://www.youtube.com/watch?v=Rk8JJVMvoNE
https://www.youtube.com/watch?v=myNi33Q7lN0

Můj odzkoušený provoz s Victron MP2 - viz blokové schéma.

Jarda

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek