Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Džordžíno
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 30, 2020 6:51 pm

Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od Džordžíno »

Zdravím, nějakou dobu to tu okukuju/závidím :-) , loni napodzim sem konečně pořídil RD kde bych rád svou FVE vybudoval, ale nejdřív mě čeká rekonstrukce elektroinstalace o čemž sem tu nic moc souhrně nenašel (nebo neumím hledat)... rád bych se zeptal na nějaké tipy na co nezapomenout, co ideálně připravit, nakoupit a atd když tím už rozkopu skoro celej barák ?
Rád bych předeslal že nejsem elektrikář, i když mi to není úplně cizí, ale mám se ještě hodně co učit - elektro bude dělat kamarád který se tím živí ale potřebuju mu nějak tlumočit co po něm chci jelikož s FVE zkušenosti nemá žádné. Představu o umístění střídače a baterii již mám...

Rozvaděč RD je od plánovaného umístění měniče přes celí barák - takže počítám že s instalací FVE se udělá druhý rozvadeč u měniče, ale něco do hlavního rozvaděče bude muset jít - jakou tam nechat rezervu ? Co připravit do místa kde bude měnič ? Co případně nakoupit (budu nakupovat vše na reko el. a snad se povede nakoupit přes firmu takže za lepší cenu = můžu nakoupit i něco dopředu co využiji později)

Představa o FVE je 48V zřejmě king (nebo něco na ten způsob) jelikož sem tu vyčetl že to je asi jediná možnost zamezení přetoků ? + panelů co snese + baterky... no a pak bude druhej a víc panelů a víc baterek a pak víc a víc....... :D :yes:

Případně není tu někdo kdo by byl ochoten mi věnovat pár minut času, obhlídkou jeho FVE (jsem od Liberce ale výlet se dá udělat kamkoliv) ?

A jako poslední dotaz pro začátek... má někdo zkušenost s monitoringem odběru el. přes https://www.i4wifi.cz/cs/211158-lan-ovl ... lan-mod-3f ? Líbí se mi že to umí mqtt (mám doma server na který bych to mohl posílat)
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od jahodovák »

Hezký večer přeji,ono aby ti někdo mohl poradit,bylo by třeba alespon nastínit,co od toho očekáváš a jaký výkon,nebo parametry si představuješ,jiný návrh je pro mnohočetnou rodinu a uplně jiný pro dva nenáročné lidi..tož tak,každý projekt lze navrhnout správně terve tehdy,když je známo na jaké parametry to dělat....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Džordžíno
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 30, 2020 6:51 pm

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od Džordžíno »

Nastíněno je ve třetím odstavci... ale pokud se mám více rozepsat tak:

očekávám co největší samostatnost (primární důvod), možnost fungování bez DS (vesnice, časté výpadky = nutnost) dům je prakticky celí na el., jen vaříme z plyn.bomby, reálný dlouhodobější cíl je stáhnout hlavní jistič ze současných 3x32A někam níž (ale k tomu bude dlouhá cesta) odstřihnutí od DS neplánuju a finančně mi je jasné že to nevydělá (proti D45D to asi nikdy nevyjde ekonomicky zázračně)
Na začátek který nastane zřejmě příští rok co nejdřív na jaře - dřiv to nestihnu (letos bych chtěl co nejvíc dostudovat a připravit) je uvažováno:
(zatím) o Kingovy (5048MK) + panely co snese = +- 5kWp ? + cca 10kWh+ v baterkách(zřejmě pylontech) ale třeba to bude jiné, ale parametrově nějak tak... rozpočtově počítám cca 150-200k
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od diablo007 »

Pokud jde o propoj mezi rozvaděčem fve a domovním je potřeba specifikovat výsledný výkon fve zda 1f nebo 3f a počet zařízení které budou sloužit k vytěžování
Džordžíno
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 30, 2020 6:51 pm

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od Džordžíno »

Aha... koukám že si to představuju moc jednoduše... ještě že na to "dostudování" mám nějaký čas...

současný plán fve je 1f výkonově kolem těch 5kWp vytěžovat bych chtěl ze začátku do dvou bojlerů (koupelna+kuchyň) které bych časem rád nahradil akum.nádrží s TUV (musím předělat rozvod vody) + klimatizace (kterou bych rád pořídil) + baterie(jestli se to dá brát jako vytěžování) + nevím co vymyslím pokud stále bude hodně přebytků

časem s nástupem elektromobility do které budem dotlačeni si ale myslím že 3f s výkonem 10kWp+ (místo na panely bych tu měl na jih a západ) se bude hodit... ale tak moc do budoucna se neodvažuji přemýšlet...

jinak myslím že specifikovat úplně výsledný výkon moc nejde, nebo kolik lidí si myslelo že maličko bude stačit a pak to x-krát předělávali že :-) nepočítám s tím že u mě to nakonec nebude stejné a vše se podaří připravit a vymyslet....
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od jahodovák »

Pokud jde jen o to dostat proud od měničů k rozvaděči odkud to bude vše nataženo dál,tak to není až tak složité,to stačí dimenzovat vedení na maximální předpokládaný proud z měničů pro maximální výkon,který planujete s mírnou rezrvou pro případné další rozšíření.Většinou se doporučuje aby měření z DS bylo jinde než hlavní rozvaděč,aby bylo možno dělat dodatečné úpravy bez mutnosti revizí a čmuchání naší oblíbené instituce.Samozřejmě za dodržení všech platných norem.Dále by asi nebylo špatné se zamyslet zda skutečně potřebujete třífázový měnič ,ten je třeba jen při provozu točivých strojů,pokud nejsou je lepší přiměřené množství jednofázových větví,to umožní zapojení několika měničů podle potřeby výkonu a tím i snížení spotřeby naprázdno.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 443
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od lemra79 »

doma jsem si mezi elektrarnou a rozvadecem natahnul 2x cyky 5cx6+ 12x prd na signaly, vec nazoru, nestli je to moc nebo malo

jeste vlastne zeleninu na pospojeni
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od josse »

jahodovák píše:zamyslet zda skutečně potřebujete třífázový měnič ,ten je třeba jen při provozu točivých strojů
Dokonce si troufnu napsat: 3ph je nutné pouze u točivých strojů, které nejdou přepojit z hvězdy na trojúhelník! Ve všech ostatních případech stačí 1ph a trochu přemýšlení.

PS: možná i na tyto 3ph motory vyzraju, musím ten násobič mezi VFD a elektrárnu vyzkoušet, když ho Číňan montuje sám do krabice tak mi to přijde nějaké drahé...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od JonasPP »

Rozvadzač ak bude uplne inde jak menič,tak to vôbec nič nemeni,lebo stale sa jedna o 5 žilovy kabel potrebnych parametrov od rozvadzača k meniču. Rozvody v dome v takomto pripade sa riešia klasicky. Žiadne kable naviac,alebo neviem ake ine kable. Ostatok je len čisto zapajačka podla potrieb. Len nerob to na hulvata,ale podla dnešnych noriem,že sa v rozvadzači dostaneš na jednotlive časti domu,nie ako v starom baraku, jeden istič na zasuvky a jeden na svetla. Popripade jeden na nočny prud k bojleru. To mame zapojenie normalnej elektriny. Teraz vyťažovanie. Tu treba vedieť akym spôsobom sa bude vyťažovať. Cez menič,priamo od panelov,teda DC,ale cez dajake zariadenie. Spinať prebitky bude čo. Je už toho požehnane na vyber.
Vyber meniča a baterii je taka klasicka rozširitelna skladačka pre niekoho,čo sa mu nechce bars babrať v elektrarni a nezaujima ho finančne zataženie,teda dobra voľba,aj keď trocha hlučna.
Za nedlho nebude treba nič riešiť,iba kupiť jednu-dve-tri bedničky,napojiť panele a do rozvadzača a koniec.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Džordžíno
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 30, 2020 6:51 pm

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od Džordžíno »

jahodovák píše:Pokud jde jen o to dostat proud od měničů k rozvaděči odkud to bude vše nataženo dál,tak to není až tak složité,to stačí dimenzovat vedení na maximální předpokládaný proud z měničů pro maximální výkon,který planujete s mírnou rezrvou pro případné další rozšíření.
To je právě to že kdo ví kam se to může dostat a proto se radši ptám na zkušenosti co tam kdo má...zřejmě tedy 2x 5cx6
jahodovák píše:Většinou se doporučuje aby měření z DS bylo jinde než hlavní rozvaděč,aby bylo možno dělat dodatečné úpravy bez mutnosti revizí a čmuchání naší oblíbené instituce.Samozřejmě za dodržení všech platných norem.
pokud dobře chápu, rozděleno již je a i tak to zůstane - elektroměr+hdo je venku na fasádě, hlavní domovní rozvadeč je uvnitř domu
jahodovák píše:Dále by asi nebylo špatné se zamyslet zda skutečně potřebujete třífázový měnič ,ten je třeba jen při provozu točivých strojů,pokud nejsou je lepší přiměřené množství jednofázových větví,to umožní zapojení několika měničů podle potřeby výkonu a tím i snížení spotřeby naprázdno.
o 3f neuvažuji... chci stavět 1f... 3f jsem zmínil jen že u e-aut by se mohlo hodit, ale tam to bude taky nesmysl = měl bych míň plácat... :wall:
lemra79 píše:doma jsem si mezi elektrarnou a rozvadecem natahnul 2x cyky 5cx6+ 12x prd na signaly, vec nazoru, nestli je to moc nebo malo
jeste vlastne zeleninu na pospojeni
2x cyky 5cx6 chápu... ale 12x prd na signály ? pokud dobře chápu tak cokoliv co vede signál od/k relátkům či jiným spínacím prvkům které zap/vyp vytěžování apod ? (jak sem psal, nejsem elektrikář a doufám že až si tohle za 2 roky přečtu tak se zasměju jakej sem byl "píp" :eek2: ) a jakou rezervu nechat v hlavním rozvaděči ?
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od Vitek »

Ahoj jen v rychlosti. Mam jak vytezovace tak 2 paralelni 1f menice. Toto vede do a z elektrarny resp do rozvadece. Pouzivam 2 x 4x16 mm2 hlinik plus pridavne pospojovani.
Datovych kabelu UTP mam 6x. Pak je tam 10 mm2 6 mm2 a 6mm2 pospojovani pak tam je 5x2.5 pak 3x2.5 pak tusim 5x1.5. A uprimne. Chtelo by to vic. Zalezi ale jak to myslis dobudoucna...
Tak vse s rozmyslem!
Ahoj V
1583854737925-324401612.jpg
.
Džordžíno
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 30, 2020 6:51 pm

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od Džordžíno »

JonasPP píše:Rozvadzač ak bude uplne inde jak menič,tak to vôbec nič nemeni,lebo stale sa jedna o 5 žilovy kabel potrebnych parametrov od rozvadzača k meniču. Rozvody v dome v takomto pripade sa riešia klasicky. Žiadne kable naviac,alebo neviem ake ine kable. Ostatok je len čisto zapajačka podla potrieb. Len nerob to na hulvata,ale podla dnešnych noriem,že sa v rozvadzači dostaneš na jednotlive časti domu,nie ako v starom baraku, jeden istič na zasuvky a jeden na svetla. Popripade jeden na nočny prud k bojleru. To mame zapojenie normalnej elektriny. Teraz vyťažovanie. Tu treba vedieť akym spôsobom sa bude vyťažovať. Cez menič,priamo od panelov,teda DC,ale cez dajake zariadenie. Spinať prebitky bude čo. Je už toho požehnane na vyber.
Vyber meniča a baterii je taka klasicka rozširitelna skladačka pre niekoho,čo sa mu nechce bars babrať v elektrarni a nezaujima ho finančne zataženie,teda dobra voľba,aj keď trocha hlučna.
Za nedlho nebude treba nič riešiť,iba kupiť jednu-dve-tri bedničky,napojiť panele a do rozvadzača a koniec.
Rozvody se budou řešit klasicky, v tom problém není, dělat to bude elektrikář, bude tu několik chráničů, dost jističů, vše nové, krásné, žádné pospojované hrůzy, mix al a cu, jeden jistič na celou kuchyň apod. :shock: což je tu teď (proto to chci celé vykopat) ;)

Ohledně vytěžování mám velké mezery, nikdy jsem zázemí FVE na vlastní oči neviděl, s nikým o tom osobně nemluvil, přečetl sem toho hodně ale praxe či hmatatelná představa chybí.. osobně plánuji hlavně vytěžovat do bojlerů, jaro+podzim by byl super olejovej radiátor, rád bych pořídil klimu tedy vše normálně AC jak to řídit-spínat-ovládat zatím nevím :dontknow:
Džordžíno
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 30, 2020 6:51 pm

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od Džordžíno »

Vitek píše:Ahoj jen v rychlosti. Mam jak vytezovace tak 2 paralelni 1f menice. Toto vede do a z elektrarny resp do rozvadece. Pouzivam 2 x 4x16 mm2 hlinik plus pridavne pospojovani.
Datovych kabelu UTP mam 6x. Pak je tam 10 mm2 6 mm2 a 6mm2 pospojovani pak tam je 5x2.5 pak 3x2.5 pak tusim 5x1.5. A uprimne. Chtelo by to vic. Zalezi ale jak to myslis dobudoucna...
Tak vse s rozmyslem!
Ahoj V
1583854737925-324401612.jpg
.
tak to je mazec... :shock: do budoucna se neopovažuji až tak myslet, ale je mi jasné že ať udělám cokoliv tak to bude málo... proto se mi nechce začínat s ničím menším než co jsem psal vejš...
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od josse »

A souhlasím s Vítkem, od OdběrnéhoMísta (elektroměr) do elektrárny 4(5)x10mm2 měď nebo 16 hliník.
Od elektrárny do domu to samé.
Ze střechy do elektrárny dle maximálního možného využití střechy. U mě to je 3x 2x25mm2 měď (3x3,6kWp).
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od jahodovák »

Pokud nevíš co tam bude,nebylo by špatné pokud to situace dovolí ke kabelům přidat jednu větší chráničku a do ní v případě potřeby protáhnout patřičný kabel,já mám většinou všude tkz.husí krky a tažené vodičema,takže nemám problém natáhnout v případě potřeby další vodič,jen není od věci do ní hned dát nějaké lanko aby se lépe vodiče protahovaly..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Džordžíno
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 30, 2020 6:51 pm

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od Džordžíno »

josse píše:A souhlasím s Vítkem, od OdběrnéhoMísta (elektroměr) do elektrárny 4(5)x10mm2 měď nebo 16 hliník.
Od elektrárny do domu to samé.
Ze střechy do elektrárny dle maximálního možného využití střechy. U mě to je 3x 2x25mm2 měď (3x3,6kWp).
takže to zřejmě bude cu 5x10 :yes: 2x (tam a zpátky) + tam zřejmě dobré hodit nějaký UTP
jahodovák píše:Pokud nevíš co tam bude,nebylo by špatné pokud to situace dovolí ke kabelům přidat jednu větší chráničku a do ní v případě potřeby protáhnout patřičný kabel,já mám většinou všude tkz.husí krky a tažené vodičema,takže nemám problém natáhnout v případě potřeby další vodič,jen není od věci do ní hned dát nějaké lanko aby se lépe vodiče protahovaly..
to bych tam mohl možná dát taky, projednám s elektrikářem, od rozvaděče toho tím směrem půjde hromada tak kdo ví zda se to vejde navíc to půjde přes dva ohyby o 90°(roh místnosti) osobně nevím jak je reálné takhle něco protáhnout....

kabely by jsme asi měli vyřešený, teď jak velký rozvaděč ? Teď tu mám extrémních 24 pozic :D při hrubém plánování sme došli k tomu že 54 bude minimum, optimálně 72... pak sem řekl že chci větší pač bude FVE tak sem dostal přikázáno ať si to teda vymyslím... uvažuji o 120, už i to se mi zdá hodně a nevím jak to zasekám do zdi, ale to nějak bude muset jít... doufám... ale je potřeba takové navýšení ?
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od Vitek »

Mam doma 198 modulu od oez plechovy a je to male. Ve strojovne mam 72 modulu a je to maly.
Vol s rozvahou a s rezervou
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od volente »

To jistítš každej prd zvlášť? Jako každou zásuvku a každý světlo?
No dneska je to v módě.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
jars10
Příspěvky: 95
Registrován: úte čer 07, 2016 8:26 pm

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od jars10 »

takže to zřejmě bude cu 5x10 :yes: 2x (tam a zpátky) + tam zřejmě dobré hodit nějaký UTP
Stálo by za to přidat i nějaké slabší, např 5x1,5 pro ovládání stykačů, motorizované přepínače, protažení signálu HDO...
UTP je fajn, ale nemá ani napěťovou ani proudovou zatížitelnost.
to bych tam mohl možná dát taky, projednám s elektrikářem, od rozvaděče toho tím směrem půjde hromada tak kdo ví zda se to vejde navíc to půjde přes dva ohyby o 90°(roh místnosti) osobně nevím jak je reálné takhle něco protáhnout....
Krabice by to možná řešily. Nebo změna cesty. Pokud zgruntu rekonstruuješ, možná by šlo použít podlahy, stropy.
kabely by jsme asi měli vyřešený, teď jak velký rozvaděč ? Teď tu mám extrémních 24 pozic :D při hrubém plánování sme došli k tomu že 54 bude minimum, optimálně 72... pak sem řekl že chci větší pač bude FVE tak sem dostal přikázáno ať si to teda vymyslím... uvažuji o 120, už i to se mi zdá hodně a nevím jak to zasekám do zdi, ale to nějak bude muset jít... doufám... ale je potřeba takové navýšení ?
Viz výše. Rozvaděč si udělej tak, aby byl zaplněný na max 50% vším, o čem teď víš. Vlastní zkušenost. Mám FVE v kotelně a už mám 5 menších a větších rozvaděčů.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Rekonstrukce elektroinstalace - příprava na FVE

Příspěvek od Vitek »

volente píše:To jistítš každej prd zvlášť? Jako každou zásuvku a každý světlo?
No dneska je to v módě.
Volente asi jo domek jsem koupil a uz byl rozokruhovan. Prikladam foto. Horni rada je: vzdy napajena ze site. Tzn stodola kamna sklep rezerva elektrokotel. Zabezpecovacka zasuvky sklep 4 rezervy pak chranic studna rezerva darling sklep
Druha rada chranic svetla 8 jisticu keden z nich rezerva ostatni svetelne okruhy. Dalsi chranic a zasuvkove okruhy 8. A 2 rezervy pak 3 chranice klima podlahovka podlahovka dalsi rada privod AC prepetovka svorky prepinac siti svetla prepinac stit zasuvky svorky mereni. Dalsi rada vyvod do napajeni AC stridacu trochu mista zvonek a zdroj pak 6 jisticu vytezovacu a 6 stykacu vytezovacu no a dole jsou rele pro jablotron a uplne vpravo dole nejnovejsi cast vytezovac klimatizace a ridicci modul.

Fuj to je dlouha veta. Foto zde
1583872640100942161657.jpg
Tak a nahore svorky.

Kabely co nejsou oholeny nejsou zapojeny zbyva 3f venkovni zasuvka venkovni podhledovy svetla brana domaci telefon osvetleni zahrady osvetleni stodoly nejaka zabezpecovacka atd atd.
Ma to jednu velkou vyhodu. Kdyz vidim ze fve to v zime nedava prehodim jen zasuvky na AC a svetla dale jedou z fve a opacne jak se mi chce.....
Uvedom si ze ja vytezuju 8 kw spotrebicu..do prebytku.
Ahoj V.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek