Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát pro 04, 2020 11:35 am

Ostrovní chata k trvalému bydlení

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Předchozí

Re: Ostrovní chata k trvalému bydlení

Příspěvekod PowerK » pon lis 09, 2020 12:33 pm

Dobrý den, no tak jako pěkné rozepsané to mate. Ale osobně takhle na chatě bych to taky řešil nějakou třeba max 8kw centrálou jak už někdo psal výše. Sice to je jedna z méně ekologických variant co se týká spalování pohonných hmot, ale určitě je to méně pracně než nějaká elektro instalace solárních panelů. A jestli budete potřebovat jen nějaké základní spotřebiče tak si myslím že by mohla stačit i slabší centrála kterou seženete třeba kolem 12tis. Jinak u nás v ulici mají na takové podobné novostavbě taky solární panely. A instalace vyšla dost draho co jsem se bavil se sousedama ale že za nějaké 4 roky se ta investice vrátí v ušetřených energiích.
PowerK

Příspěvekod Dagus » pon lis 09, 2020 3:55 pm

K centrále nic necítím, k panelům ano, ty mi dělají radost. Myslím si že na takovém fóru úplně zbytečná rada s centrálou.
Dagus

Příspěvekod vla » pon lis 09, 2020 6:34 pm

Ono taky jde o hluk, který centrála dělá, jsem v podobné situaci a nějak by mi asi vadilo, aby celý den a večer někde vrčela nějaká potvora. A když bych to chtěl omezit, znamená to baterky, měnič atd. Doplnit panely je pak už to nejlevnější.
Nemám rád tenhle stát.
vla

Příspěvekod kodl69 » pon lis 09, 2020 8:37 pm

To nic, to byl jen troll....
Nějak jsem nereagoval na odkaz ohledně jističů: na 48V DC stačí obyč jistič za kilo, třeba http://www.oez.cz/produkty/lte-jistice-do-63-a-6-ka 48V je celkem pěkně v prostřed rozsahu.
LED pásky potřebují stejně jako všechny LED nejlépe zdroj proudu, ne zdroj napětí (tam proud "stabilizují" jenom odpory osazený přímo na led pásku. Řešení je několik, jedno z nich třeba tohle: https://www.aliexpress.com/item/3284470 ... web201603_
jedním trimrem se nastaví max. napětí, druhým max. proud. V nějakým svítidle to mám už pár let, tři stejně dlouhý kusy LED pásku v sérii, tj 36V a zbytek řeší tenhle regulátor. Dnes bych dal 24V pásek a tohle, nebo nějaký jiný sofistikovanější řěšení, v dalších světlech mám regulaci s tímhle: http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 05692A.pdf
má to tzv "blikací stmívač" tj při krátkým vyp/zap se sníží jas svítidla, celkem ve čtyřech úrovních, a po delším vypnutí (víc než 2s) to zase svítí na plno. Celkem praktická věc.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod PavelR » pon lis 09, 2020 9:06 pm

solartom píše:Ještě mám jeden dotaz k napájení osvětlení na 48 V v souvislosti s baterii - pokud bych měl složenou baterii z LiFePo4 článků s BMS komunikující přes CAN se Studerem, jak by se dalo řešit napojení DC větve? BMS typu Batrium má i nějaké relé, které baterii v případě nízkého napětí odpojí nebo se veškerá ochrana odehrává pouze přes CAN protokol? Aby se nestalo, že světla budou svítit a zcela vybijí baterii...

zátěž jak psaly youda až za bočník. Před bočníkem pouze - pól baterie. Ale i tak jde vybít do mrtva. Pokud chceš mít odpojovaný DC spotřeby od SOC tak batrium má konfigurovatelný malý relé kterým jde vypínat stykač nebo něco co ti vypne DC spotřeby.

Zbytek samozřejmě po canu.
PavelR

Příspěvekod vlkazajac » pon lis 09, 2020 9:34 pm

Mám taký dojem, že tu niekto berie 5 kilovú pucku na wagnerky.
Predsa keď sú na chate 2 ( ? ) poučené osoby a majú možnosť sledovať SOC z monitoringu, nezapnú saunu, práčku a klímu, keď odchádzajú do kina v Dolnej.
A čo takto obyčajný zvonček ako posledná výstraha ?
1060 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1920 Wp, 3 x LS3024B, VS2024N, olovo - 260 Ah / 24 V, Carspa 2000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
vlkazajac

Příspěvekod kodl69 » pon lis 09, 2020 9:42 pm

Ne, to odpojení by tam mělo být, nikdy nevíš. Mě se třeba stalo, že došlo k přepnutí na síť v průběhu pěknýho slunečnýho odpoledne - nějak jsem si nevšiml, že se na venkovní zásuvku připojil elektromobil a tahá už skoro 4 hodiny v kuse 3.5kW :)
Stejně tak věci, který se můžou pokazit, a pokazí se, a jedou pořád, například domácí vodárna ve spolupráci s protíkajícím záchodem, zrovna nebudeš doma. Samozřejmě chce to nastavit priority, třeba při 30% SOC vypnout měnič a až při poklesu napětí některýho článku pod 2.9V vypínat DC spotřebu. Zvuková signalizace samozřejmě, o něco dřív než úplný vypnutí odběru, ale to nouzový odpojení shozením jističe dost doporučuju.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod vlkazajac » pon lis 09, 2020 9:51 pm

Triviálnu a dôležitú ochranu pri limitnom SOC som predpokladal, odpojiť menič ( len vypnúť ) a DC odber je predsa podľa SOC jednoduché. Ak tesne pred vypnutím zapnem 2,4 kW spotrebič, SOC klesne za pár sekúnd a vypnutie vybaví.
1060 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1920 Wp, 3 x LS3024B, VS2024N, olovo - 260 Ah / 24 V, Carspa 2000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
vlkazajac

Předchozí

Zpět na Plánované elektrárny