Volba FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jkyri
Příspěvky: 2
Registrován: stř úno 26, 2020 5:38 am

Volba FVE

Příspěvek od jkyri »

Ahoj, jsem s FVE úplný začátečník, tak jdu sem hledat rady od zkušených ;)

Moje představa o, pro mne ideální, elektrárně je zhruba takováto:
- třífázová
- funkce UPS alespoň cca 3kW
- možnost při výpadku DS nastartovat svou 3f elektrocentrálu, která by utáhla dům a navíc dobila baterie, pak by to zase běželo z baterií a když by to zas nestačilo, tak bych zase nahodil elektrocentrálu atd...
- nadbytečný výkon posílat do boileru
- možnost (není nutné) v případě přebytků posílat něco zpět do DS

Co jsem namátkou koukal, tak asi největší zádrhel je s možností napojení elektrocentrály. Namátkou v návodu třeba od GoodWE je přímo zakázáno, aby na vstupu, kde má být DS, byl zapojen AC generátor. Což mi není úplně jasné proč, když měnič údajně může běžet v režimu přes přetoků, tak by neměl byt problém ne? ... když by se centrála napojila přes přepínač sítí ne?

Asi jediná značka se vyloženě zmiňuje o možnosti připojení elektrocentrály a to je Victron. Jejich produkty se mi velmi líbí (krom ceny :P). K tomu bych měl pár dotazů:
- jediná výhoda měničů řady Quattro oproti MultiPlus je, že to má dva AC vstupy a měnič by bez jakéhokoliv přepojování dokázal vzít proud buď z DS nebo z elektrocentrály? Předpokládám, že pokud vzal MultiPlus, tak bych pak akorát potřeboval přepínač sítí, který bych přepnul při výpadku DS ne?
- jak je to se spotřebou měniče během noci? To to opravdu tolik žere co píšou v návodu (zero-load consumption)? Pokud bych měl 3f, tak bych měl 3 měniče a i když měnič v noci vůbec nic nedělá, tak by se pálilo 3x25W = 75W?! To už je za rok fakt dost hodně...
- je potřeba k měničům a regulátorům pro komunikaci mezi nima kupovat Energy Venus GX? Nebo to je jen volitelné příslušenství, aby elektrárna šla ovládat přes web? Raději bych si vyrobil vlastní jednotku, která by s tím komunikovala a naprogramoval vlastní ovládání, ukládání stats, atd..., než aby se to ovládalo přes nějaký jejich hloupý cloud. Koukal jsem, že dokonce mají pro raspíčko vlastní oficiální OS, pro grafické ovládání.... případně ještě lépe bych si udělal něco svého přes STM32, arduino, wemos, cokoliv a komunikoval s tím...
- všiml jsem si, že je nová verze MultiPlus II. Jaký je rozdíl oproti MultiPlus II GX? To je jen kvůli displayi nebo proč to stojí o tolik víc?

Ještě pár obecných dotazů:
- ve wattrouteru je něco chytrého? Nebo to samé lze udělat pomocí SSR relé a řídit pwmkem podle toho kolik výkonu se má spálit?
- volili byste raději více polykrystal panelů nebo méně monokrystal, které v součtu mají stejný celkový výkon a +- stejnou cenu? Je nějaká výhoda poly/mono při zamračeném počasí? Raději bych třeba nižší výkon, ale trvale přes celý rok, než nejvýkonější panely, které ale makají jen na slunci....

Díky moc za jakékoliv rady! ;)
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Volba FVE

Příspěvek od zbek »

Kolik peněz chceš investovat do baterek ? Na tři fáze vidim min 20kwh .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Volba FVE

Příspěvek od PavelR »

-multiplus gx ma v sobe jiz krabicku s venus os proto je drazsi.

-venus os nutne nemusi komunikovat na vrm portal - jde to vypnout, ale proc kdyz to maluje pekny grafy, jde tam akualizovat fw ... Ale nutne to k funkci neni. Ja to pouzivam na rapsberry, ale nemam victron stridace - tam bys potreboval origo usb kabel na ve.bus. pokud jsi hodne paranoidni tak venusu urcite jde na routerech zabranit komunikaci nekam ven

- komunikovat sam muzes s regly. a vsim co ma Ve.direct. Tam je ttl serial 19200baud , okomentovany protokol. Staci izolovany usb/ttl prevodnik. neni nutne treba jejich kabel.
Stridace pouzivaji Ve.bus coz je sice rs485, ale jejich protokol ktery neni komentovany. Ono se totiz po tom ty stridace synchronizuji a prepokladam ze po tom taky beha komunikace asistenta.
Pokud umis s linuxem a programovat atp tak proc nepouzit na raspberry jejich os a z nej si tahat bud po modbusu tcp nebo mqtt to co potrebujes a dal si to presypat po svym, nastavovat to co potrebujes. + navic na lanu to budes mit s klikatkama v graficke podobe. Vsak si hod do raspberry image - funguje to i uplne bez niceho a muzes prozkoumat co v tym je. Jsou tam dostupna root prava.
Taky to komunikuje s baterkama a nastavuje nabijeci a vybijeci parametry nabijecu/menicu.

- na wattrouteru troska chytrosti bude - prakticky to musi umet merit cinny! vykon a v urcitem case ssrkem nabouchat XX energie do zateze a XX energie nechat tyct ven aby to pro elektromer byla v souctu 0. A musi to delat rychle.
jkyri
Příspěvky: 2
Registrován: stř úno 26, 2020 5:38 am

Re: Volba FVE

Příspěvek od jkyri »

Děkuji oboum za promptní odpověď ;)
zbek píše:Kolik peněz chceš investovat do baterek ? Na tři fáze vidim min 20kwh .
Baterie jsem si říkal, že by stačily 3x PYLONTECH US2000B. Jeden modul má nominální proud 25A, což je při 48V 1.2kW, takže 3 moduly by měli zmáknout 3.6kW nebo se pletu? To by nijak nemělo souviset s počtem fazí ne?

PavelR píše:-multiplus gx ma v sobe jiz krabicku s venus os.....
Dobrý nápad, máš recht, raspíčko bych tam stejně nechal, tak proč to nečíst z toho.... ;)
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Volba FVE

Příspěvek od PavelR »

radsi bych volil vetsi us3000.

Bohuzel pokud chces komunikovat s multiplusama nebo quatrem tak potrebujes usb-mk3 original kabel. To je nevyhoda.
Pokud pouzijes multiplus gx tak zase nepotrebujes raspberry.
Samozrejme kazdy hw na kterym bezi venus os vcetne raspberry ma ruzny mozny pocet pripojenych ve.direct zarizeni - to lze dohledat.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Volba FVE

Příspěvek od youda »

PavelR,

napadly mne tři dotazy k tomu Victronímu ekosystému:

1) Když někdo používá opravdu jen holé Raspberry, jak je nejlepší do toho dostat VE.CAN?
Je na to nějaký snadný převodník, se kterým pak VenusOS v Raspi rovnou chodí?

2) Pokud použiju některé z hotových řešení, můžu si do toho přímo dopsat skripty jako když mám VenusOS ve svém Raspberry, nebo je to zamčené?

3) Které z hotových řešení ti přijde jako nejlepší cena/výkon?

Například, nedávno jsem si všimnul, že přibylo jedno nové - CerboGX, takže už v tom začínám mít hokej. Osobně bych na doma volil OctoGX, jelikož je rovnou na DIN lištu a má mrtě portů. Chápu, že asi nebude levný. Naopak originální CCGX mi v dnešní době přijde už trochu pravěk, takže to bych si dal spíš do karavanu, než do baráku.

https://www.victronenergy.com/panel-sys ... monitoring

Původní CCCGX
CCGX.png
CerboGX
Cerbo-GX-top_123362070.png
VenusGX
VenusGX.PNG
OctoGX
octogx.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Volba FVE

Příspěvek od PavelR »

youda píše:PavelR,

napadly mne tři dotazy k tomu Victronímu ekosystému:

1) Když někdo používá opravdu jen holé Raspberry, jak je nejlepší do toho dostat VE.CAN?
Je na to nějaký snadný převodník, se kterým pak VenusOS v Raspi rovnou chodí?

2) Pokud použiju některé z hotových řešení, můžu si do toho přímo dopsat skripty jako když mám VenusOS ve svém Raspberry, nebo je to zamčené?

3) Které z hotových řešení ti přijde jako nejlepší cena/výkon?

Například, nedávno jsem si všimnul, že přibylo jedno nové - CerboGX, takže už v tom začínám mít hokej. Osobně bych na doma volil OctoGX, jelikož je rovnou na DIN lištu a má mrtě portů. Chápu, že asi nebude levný. Naopak originální CCGX mi v dnešní době přijde už trochu pravěk, takže to bych si dal spíš do karavanu, než do baráku.

https://www.victronenergy.com/panel-sys ... monitoring
Co se canu tyce
https://github.com/victronenergy/venus/ ... Interfaces
ja mam canberry. Je to pres spi na raspberry. Da se to udelat i doma levneji kdyz nekdo chce. Musi se tam neco nekam zkopirovat a cosi kamsi napsat ... viz odkaz.

jestli na hotovych modulech mas root prava to nevim.

nevim jestli nejlepsi cena/vykon tak to nevim ja bych volil octo gx ma vic hw rozhrani - tedy i sw zvladne rozsirovani. Jak jsem psal u kazdeho HW s venusem je dan pocet zarizeni ktere lze pripojit. Hlavne ve.direct.
Podivej se na takovy maxi gx. Je to na nejakym jednodeskovym pc. Takze pro linuxaka/progrmatora to muze byt vyzva spustit to na ledascem.

CCGX je sice pekny ze ma displej ale k cemu ti vlastne je hlavne za ty prachy? chodit se divat na display? no nevim. Na pc mas to stejny na lanu a beztak dneska ma kazdej v kapse svuj prenosnej displej. Mimochodem ta krabice na zed ve kterym to ccgx je to by to je mazec. Zkus to vyndat....
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3341
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Volba FVE

Příspěvek od marko250 »

S těmi Victrony a 3x25W volnoběžky bych nebyl tak optimistický,viděl bych to na 2x větší hodnotě.A účinnost na 3f systému bude s malou spotřebou taky trystní,proto tady spíše stavíme 1f měniče,které mají vysoký výkon a posíláme je do všech "třech" drátů v domě.Jiná situace je když je požadavek na 3f točící stroje,které chceme taky obsluhovat FVE(truhláře a strojaře s CNC tady máme).
https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... i&start=40
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Volba FVE

Příspěvek od zbek »

jkyri píše:Děkuji oboum za promptní odpověď ;)
zbek píše:Kolik peněz chceš investovat do baterek ? Na tři fáze vidim min 20kwh .
Baterie jsem si říkal, že by stačily 3x PYLONTECH US2000B. Jeden modul má nominální proud 25A, což je při 48V 1.2kW, takže 3 moduly by měli zmáknout 3.6kW nebo se pletu? To by nijak nemělo souviset s počtem fazí ne?



Pokud daš tři faze na baterky ,tak nemaš možnost si dat baštika na jinou fazi a tak potřebuješ mit dostatečnou kapacitu v *batt* aby netrpěla. Potom ještě zaleži zda budou ty baterky 48V nebo HV baterky . *batt* 3x PYLONTECH US2000B to je minimum na jednu fazi .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek