Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
jedlickapetr
Příspěvky: 18
Registrován: úte čer 11, 2019 10:04 am

Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od jedlickapetr »

Dobrý den,
potřeboval bych rozlousknout určité dilema.
Ty dotazy tady už hodněkrát zazněly, prošel jsem snad všechny témata, kde se vyskytuje SOLAX a GoodWe.

Zvažuji pořízení FVE na svůj rodinný dům. V domě mám i dílnu, takže mám i větší stroje (soustruh, frézka, hoblovka.... - ale jen domácí použití - neživím se tím).
Mám již pořízenou 930-ti litrovou akumulační nádrž s vestavěným výměníkem na TUV (průtokový). Takže jakmile budu mít FVE, tak začnu ohřívat vodu elektřinou...Zatím je pro mě výhodnější plyn.
Výstup výměníku TUV z akumulační nádrže půjde do vstupu 50l bojléru integrovaného přímno v plynového kotli. Vzhledem k tomu, že mi ten integrovaný bojlér začal letos téct, tak jsem vyrobil nový, tentokrát z nerezu a preventivně jsem jej dovybavil 4KW topným tělesem. Počítám taky s využitím akumulační nádrže k přitápění jaro/podzim. v zimě si nedělám iluze..... Na to mám plynový kotel.

Mělo by to tedy fungovat tak, že dopoledne/poledne by se primárně dobily baterky a následně by přebytky posílal do akumulační nádrže. Prioritně by občas dohřál bojlér v plynovém kotli. Tím by se zajistilo, že by plynový kotel začal dohřívat vodu opravdu až v případě, že by nebyla energie k dohřívání bojléru, nebo akumulační nádrže a i tehdy by do vstupu netekla úplně studená, takže by ji jenom dohřál.
Všichni chodíme do práce a do školy, takže dooledne nikdo není doma a vracíme se domů tak kolem 16-ti hodin. Manželka je učitelka, takže přes letní prázdniny, kdy jsou relativně přebytky energie je doma a taky více využívá a vaří. Takže případně vyměním plynovou varnou desku za indukční. To bych ale řešil, až když bych opravdu měl přebytky a nevěděl co s tím....

Má představa je:
- Hybridní 3f měnič o výkonu 10KW
- Výkon panelů cca 4,5-5KWp
- Výkon baterek cca 10KW
- Wattrouter + 6xSSR relé (3f pro akumulační nádrž a 3f pro dohřívání integrovaného 50l bojléru v plynovém kotli)
- Využití dotace

Oslovil jsem několik firem a dvě nabídky byly zajímavé.

1. Řešení Solax (po odečtení dotace cca 190.000kč bez Wattrouteru)
Střídač Solax X3-Hybrid-10.0T
Panely 16x IBC MonoSol MS-HC 325W (celkem 5200 kWp)
Baterie Solax TriplePower T-BAT 11,6 kWh

2. Řešení GoodWe (po odečtení dotace cca 220.000kč bez Wattrouteru)
Střídač GoodWe GW10K-ET
Panely 15x Sunergy 365 Wp (celkem 4,745 kWp)
Baterie 4x PylonTech H48050 - 2,4kW (celkem 9,6 kWh)

Dříve jsem tíhnul k Solaxu, ale po prostudování různých pro a proti jsem pak začal tíhnout ke GoodWe.
Teď je otázka, jestli to za těch 30.000 stojí.

Výhody GoodWe fanless, bezvýpadkový provoz záložního okruhu.
Výhody nabídky ze solaxem je příznivější cena, asi o 2KW větší baterky, nevýhodou je výpadek při přepnutí na EPS výstup. Další nevýhodou může snad být, že SOLAX nemá interní webserver a nastavení se řeší přes ten portál (Je to tak?). Protože pokud ano, tak v případě nedostupnosti internetu (výpadek DS) se nedostanu do nastavení? Nemá s tím někdo z vlasníků SOLAXu zkušenost?

Má někdo zkušenosti s baterkama Solax TriplePower T-BAT 11,6 kWh (2x5,8kWh). Jsou to ty nejnovější LiFePO.

Vzhledem k tomu, že těch 200.000 mám našetřených, tak by mne zajímal Váš názor, zda si myslíte, že to řešení ze SOLAXem může mít nějakou záludnost? Nebo pokud Vás napadá ještě nějaká výhoda/nevýhoda, tak mi to prosím napište, ať mám nad čím přemýšlet. Když pominu ten výpadek při přepnutí, tak se mi ta nabídka se Solaxem vychází líp a ještě to má o 2KW větší baterky.

Tak mi to prosím zkuste zhodnotit.

Předem Vám všem moc děkuji za Váš čas a za Váš názor.
Petr Jedlička
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od Duke »

Technologii tady zhodnotí zkušenější, mě pouze zaujala ta cena, mě se to zdá stašně moc,
to řešení s goodwe když sečtu ty tři věci tak jsem někde max 140 tisíc bez DPH, něco sice polkne ještě konstrukce, elektromateriál atd ale i tak zkuste si to někde nechat spočítat bez dotace.
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
jedlickapetr
Příspěvky: 18
Registrován: úte čer 11, 2019 10:04 am

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od jedlickapetr »

To asi ne, tedy pokud nečerpáte z jiných ceníků.
Ceny s DPH, co jsem našel po netu:
GoodWe GW10K-ET cca 85.000Kč
13xSunergy 365 Wp (9000kč/ks) - 117.000Kč
Baterie 4x PylonTech H48050 - 2,4kW (cca 26.000/ks) - 104.000kč
Řídící modul pro baterie nevím, cca 17.000 kč
celkem mi to vychází s DPH 323.000.
Panely se daj asi sehnat levnější, cca 6.000kč/ks, tak to je asi 40.000 kč dolů, ale jinak pořád asi pod 300.000 kč to nejde a to nepočítám konstrukci a kabely. Usoudil jsem, že cena je asi OK.
Od Solaxu je to podobné.
Zdravím,
Petr
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od rasto1 »

Preco tam davas najdrahšie panely na trhu?
Za tie peniaze by si mohol mat dvojnasobny vykon!
Pylontechy neriesim lebo je to funkcny odskusany system.
Kolko ti z toho vychadza dotácia, ci to aspon pokryje instalacne naklady.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od Brbla »

jedlickapetr píše:To asi ne, tedy pokud nečerpáte z jiných ceníků.
Ceny s DPH, co jsem našel po netu:
GoodWe GW10K-ET cca 85.000Kč
13xSunergy 365 Wp (9000kč/ks) - 117.000Kč
Baterie 4x PylonTech H48050 - 2,4kW (cca 26.000/ks) - 104.000kč
Řídící modul pro baterie nevím, cca 17.000 kč
celkem mi to vychází s DPH 323.000.
Panely se daj asi sehnat levnější, cca 6.000kč/ks, tak to je asi 40.000 kč dolů, ale jinak pořád asi pod 300.000 kč to nejde a to nepočítám konstrukci a kabely. Usoudil jsem, že cena je asi OK.
Od Solaxu je to podobné.
Zdravím,
Petr
Nákupní velkoobchodní cena varianty "goodwe" je cca 180tis (měnič, 4x baterie, 1x Řídící modul SC500-37, panely) bez DPH, které by bylo 15% nebo 21% (podle budovy, na kterou by se to montovalo) -> takže 207 nebo 217 tis.
Lehkým výpočtem dojdeme ke zjištění, že "přidaná hodnota" (tedy zisk montážní firmy) je zhruba rovna výši dotace (150 tis.), kterou si "odečtou". Je to samozřejmě zjednodušené, je třeba započíst cenu montážního materiálu.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od vlkazajac »

Ja by som sa v tom dotačnom bahne nehrabal. Pán Jedlička nech si kúpi, veď mu na to spoluobčania prispejú. Nech poradí podnikateľ, veď ten má zákazníka rád a váži si ho nadovšetko. :(
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od josse »

1. 3f 10kW není pro rodinný dům žádná výhra, každou chvíli bude používat síť i když bude mít nabité baterky. 10kW to chce v jedné fázi, nebo těch měničů alespoň 2x na léto.

2. Baterek je pro 10kW měnič a ty panely proklatě málo, je třeba začít na minimálně dvou násobku, jestli ty baterky mají nějaký rok vydržet. Je jedno z které varianty.

Neznám orientaci střechy, jestli je to všechno na jih a stejným ideálním sklonem, pak ok. Jestli je část s jiným sklonem nebo na jinou světovou stranu, bylo by lepší poly.

Pro ohřev TUV + stand-by spotřebiče je to příliš drahá sranda! Ostatní (pračku, myčku, troubu, konvici, ...) to většinou nezvládne ideálně.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
jedlickapetr
Příspěvky: 18
Registrován: úte čer 11, 2019 10:04 am

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od jedlickapetr »

rasto1 píše:Preco tam davas najdrahšie panely na trhu?
Za tie peniaze by si mohol mat dvojnasobny vykon!
Pylontechy neriesim lebo je to funkcny odskusany system.
Kolko ti z toho vychadza dotácia, ci to aspon pokryje instalacne naklady.
No, když se podívám na tu variantu se Solaxem, tak tam jsou už panely levnější a celkově to je o 30.000 levnější.
Solax vychází to 170.000 dotace a 174.000 z vlastních zdrojů. 4,7kWp/9,6kWh
GoodWe vychází 170.000 dotace a 220.000 z vlastních zdrojů. 5,2kWh/11,6kWh

Ale nevím jak dalece věřit těm baterkám od Solaxu.

Jinak jsem docela odpůrce dotací, takže jsem postavil celý barák bez dotací NZU a.p. Jediné dotace, které uznávám jsou na dešťovku, protože s vodou je to zlé a logicky, kdyby se to nepodpořilo, tak finančně výhodnější by bylo udělat vrtanou studnu. A teď druhá a asi poslední dotace co využiji bude ta FVE, protože vzhledem k tomu, že jsem si na stavbě defacto všechno dělal sám, tak jsem materiál kupoval s 21%. Tak na daních jsem už nastrkal docela hoodně. Jenom za stavební materiál více než 500.000. Tak proč si alespoň něco nevzít zpět. Přeci jenom těch peněz není nazbyt. To jenom, že jeden pán, co reagoval tak trošku arogantně v dalších odpovědích něco utrousil o dotacích....

Každopádně, teď jsem trošku upřednostnil ten Solax, tak do mě. Co dělá Solax špatně?
Nemá s ním někdo zkušenosti? Opravdu se musím vždy kvůli nastavení připojit do cloudu, nebo má svůj webserver? Opravdu jsem to nikde nenašel.
Díky
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od diablo007 »

Problém dotace na dešťovku a další je že pokud máš zdravé ruce tak si to uděláš levněji sám.
jedlickapetr
Příspěvky: 18
Registrován: úte čer 11, 2019 10:04 am

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od jedlickapetr »

diablo007 píše:Problém dotace na dešťovku a další je že pokud máš zdravé ruce tak si to uděláš levněji sám.
Sorry, mám zdravé ruce a dělal jsem si to sám. Upřímně ti řeknu, že bez dotace to neuděláš levněji. Rozkopal jsem všechno kolem baráku. 25m jsem kopal ručně, protože mám metr pozemku od kraje a bagr tam prostě nevjede. pak jsem dokonce jednu nádobu znovu obkopával ručně, protože se zbortila. Ta druhá nádoba byla super, protože měla výztuže z nerez oceli. Bohužel na jedna byla jako hračka s plastu pro děti.... Pak jsem si vyztužil i tu špatnou.
Nebojím se práce. S tátou jsme rekonstruovali jeho barák a pak 8 let jsme makali na mým. Ale řeknu ti, že určité věci je opravdu nutné podpořit.
Kdybych to chtěl rychleji a levněji, tak udělám vrt a mohu vodu používat na všechno, ne jenom na splachování..... Ale zase bych odebíral spodní vodu, což se mi nelíbí. Proto jsem šel do Dešťovky a že ze mě měli radost. Měl jsem asi 40 faktur jak jsem postupně dokupoval různé kanalizační hračičky. Oni tam jsou zvyklí, že to udělá firma a vystaví jednu fakturu. :lol:

Stejné je to s FVE. Kdybych měl čekat, až budu mít peníze, tak bych si musel ještě tak 10 let počkat. Ale když využiji tu dotaci, tak to zvládnu a už budu alespoň něco šetřit. Méně plynu, méně elektřiny.

Ale myslím si, že se tady nechceme dohadovat.....

Zkuste mi prosím říct něco špatného proti tomu střídači Solax. Kromě toho, že neumí bez výpadku přejít do režimu záložního zdroje, tak jsem zatím na nic nenarazil. Vím, že GoodWe je asi lepší volba, ale 30.000kč je docela dost.

Moc díky, P.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od beethowen »

Ta koncepce není úplně nejlepší. Je tam málo baterek a panelů na to co bys asi od toho očekával. 10kW 3f taky není úplně ideální. Bude velká volnoběžná spotřeba a cokoliv nad 3kw na fázi bude způsobovat odběr z DS.
Už ti to tu bylo výše řečeno. Možná jsi o té koncepci přesvědčený a nechceš nic jiného než to schválit. Tak to tu bývá poslední dobou zvykem si to jenom nechat schválit.
Celkově je ten problém v nastavení legislativy a tím pádem následné nesmyslné nabídky od firem.
jedlickapetr
Příspěvky: 18
Registrován: úte čer 11, 2019 10:04 am

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od jedlickapetr »

beethowen píše:Ta koncepce není úplně nejlepší. Je tam málo baterek a panelů na to co bys asi od toho očekával. 10kW 3f taky není úplně ideální. Bude velká volnoběžná spotřeba a cokoliv nad 3kw na fázi bude způsobovat odběr z DS.
Už ti to tu bylo výše řečeno. Možná jsi o té koncepci přesvědčený a nechceš nic jiného než to schválit. Tak to tu bývá poslední dobou zvykem si to jenom nechat schválit.
Celkově je ten problém v nastavení legislativy a tím pádem následné nesmyslné nabídky od firem.
Díky moc za názor.
Ano, máš pravdu, že jsem o té koncepci přesvědčený, protože jsem si to tak vymyslel. Ty nabídky byly proto, protože jsem to tak požadoval. Je to navržené opravdu tak, abych z toho do začátku vytěžil co nejvíce a po roce provozu klidně něco dokoupím. to už budou našetřené další finance. Zatím mám cca 200.000kč.

Mám opisovanou spotřebu plynu a elektřiny cca 5 let zpátky a dále jsem loni pořídil SDS big a tři samostatné elektroměry, abych vybalancoval fáze. Bohužel mám hodnoty zprůměrovaný na 15-ti minutové bloky. Takže nevidím špičky. To máte pravdu.

takže vím, že spotřebuji v létě cca 10kw elektřiny a v zimě cca 14kw elektřiny. Ohřev vody mě stojí cca 2m3 plynu, což je asi cca 20kw. Zatím bych to nechtěl moc předimenzovávat. Mám strach z přetoků. Zda to v létě dokážu všechno spotřebovat. Proto těch cca 4,5-5 kWp.
Baterka, to je balík, ale třeba by se na zimu dalo přikoupit další.

Po instalaci to budu sledovat a pak není problém rozšířit jak baterky, tak třeba i panely. To by se vidělo podle spotřeby. Třeba bych si pod stromeček nadělil baterku. :lol: V žádném případě to nepovažuji za konzervu.

Důležité je začít. Takže já bych spíše chtěl pomoci s tím Solax VS Goodwe.

I když už jste mě nakopli alespoň v těch panelech. Střechu mám orientovanou na jihozápad, spíše na západ (240°). Čistá plocha je cca 9mx5,2m. Takže by se dalo později rozšířit. Tak teď googlím ty panely.

Díky, P.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od vlkazajac »

jedlickapetr píše:....Tak proč si alespoň něco nevzít zpět. Přeci jenom těch peněz není nazbyt. To jenom, že jeden pán, co reagoval tak trošku arogantně v dalších odpovědích něco utrousil o dotacích....
Áno, arogantne, ale málo arogantne.

Keď ste sa prihlasovali do fóra, arogantne ste Vy obišli podmienku účasti na fóre. Asi to bude Vaša prirodzená vlastnosť, keď napriek formálnym podmienkam pre pridelenie dotácií už plánujete ich porušenie takto :

"...Po instalaci to budu sledovat a pak není problém rozšířit jak baterky, tak třeba i panely. To by se vidělo podle spotřeby. Třeba bych si pod stromeček nadělil baterku. :lol: V žádném případě to nepovažuji za konzervu...."

Fórum má vyhranený postoj k dotáciam do FVE, má sa zato, že je to zlodejina, na ktorú doplácajú spoluobčania.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
jedlickapetr
Příspěvky: 18
Registrován: úte čer 11, 2019 10:04 am

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od jedlickapetr »

vlkazajac píše:
jedlickapetr píše:....Tak proč si alespoň něco nevzít zpět. Přeci jenom těch peněz není nazbyt. To jenom, že jeden pán, co reagoval tak trošku arogantně v dalších odpovědích něco utrousil o dotacích....
Áno, arogantne, ale málo arogantne.

Keď ste sa prihlasovali do fóra, arogantne ste Vy obišli podmienku účasti na fóre. Asi to bude Vaša prirodzená vlastnosť, keď napriek formálnym podmienkam pre pridelenie dotácií už plánujete ich porušenie takto :

"...Po instalaci to budu sledovat a pak není problém rozšířit jak baterky, tak třeba i panely. To by se vidělo podle spotřeby. Třeba bych si pod stromeček nadělil baterku. :lol: V žádném případě to nepovažuji za konzervu...."

Fórum má vyhranený postoj k dotáciam do FVE, má sa zato, že je to zlodejina, na ktorú doplácajú spoluobčania.

O aha, já myslel, že že tady jsou normální lidi, ale omlouvám se, že jsem se tady na to Vaše fórům vůbec registroval.
Zatím z vás nevypadla jediná rozumná technická informace. Omlouvám se těm poctivým (názor pána na mono panely, a.p.). Normální lidé samozřejmě existují, ale bohužel blbečci taky.

Osobně si myslím, že dotace jak jsou teď jsou konečně jaž takž v pořádku pro normální lidi a instalace, které jdou na střechu a víceméně pro vlastní spotřebu.

Pokud se budeme bavit o zlodějině, tak to jsou ty FVE instalace ze zlaté éry, kdy výkupní cena byla 13kč a.p., a dále o instalace na polích (máme tady v Oticích u Opavy, kde na poli byla nejúrodnější půda). To je zlodějina, na kterou doplácíme my všichni. Ale nynější instalace si zase nemyslím, že by byly úplně špatně.

Heleďte, já taky ze svých daní platím různé cyklostezky, ačkoli je nevyužívám, dále zateplení všeho možného, výměny kotlů různé dotace do sportu a sportovních areálů, fotbal hokej a kdoví co ještě. A taky se tady nevtekám.
Prostě to tak je.

Ale jak říkám, FVE na barák - na střechu a využít energii co nejvíce doma si myslím, že je OK.

Myslíte, žebychom se mohli vrátit k tématu? Nechápu, že to naše žvanění nevadí adminovi....

Každý můj příspěvek se snažím vrátit k tématu a posadit to fórům na koleje, ale stojí mě to hodně úsilí a stejně jaksi bez výsledku. Téměř vždy to stočíte úplně jinde.

Tak jste lidi? Rád si pokecám o čemkoli, ale cítím se tady jako osina v oku (pokud někteří vědí co to osina je).
Ještě dotaz, jak poruším dotace? Nějak mi to uniká.

Předem díky za nějakou konstruktivní odpověď, nad kterou se dá technicky přemýšlet. P.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2417
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od volente »

Ohledně dotací už to někdo řekl, tak teď ta technická stránka. 5kWp na 240 stupních bude dávat plný výkon tak 2 měsíce v roce. Ta orientace se dá použít, ale nečekat zázraky. A za ty prachy, že to mám na dotace, tak na to nesmět 10 let hrábnout, tak to asi nebude to pravý ořechový. To raději něco za svoje. Nahodit 8 - 10 panelů, k tomu Axperta 5kW a nějakou baterku, na jednu fázi a do roka je jasné co se vyplatí a co ne.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2417
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od volente »

"Nechápu, že to naše žvanění nevadí adminovi...."
Nechápu proč by mu to vadilo, ty pravidla jsou jeho a porušuješ je ty.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od vlkazajac »

Na invektívy ste majster, pravda. Z dôvodov, ktoré som menoval, nevidím potrebu s Vami ďalej diskutovať.

Ale ak niekto hrá podľa pravidiel úplne prirodzene, tak s ním rád pokecám. Blbečkovia sa selektujú sami. A postavia si za 200 k systém s 5 kWp a s potvrdenkou od štátu.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
jedlickapetr
Příspěvky: 18
Registrován: úte čer 11, 2019 10:04 am

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od jedlickapetr »

Dobrý den,
myslím si, že jak jsem napsal omluvil jsem se těm normálním....
Takže pokud se někoho vyloženě dotknu, tak asi patří do té druhé kategorie.

Já chtěl něco technického probrat na fóru, defacto poprvé na fóru. Mám 42 let, nejsem nejmladší, ale ani nejstarší. A ani se neskrývám za nějakýma přezdívkama, protože se za svoje názory nestydím. Všude, kde se registruji dávám jedlickapetr.

Facebook, instagram a.p. nemám, jsem v této věci stará garda. Když mi někdo volá, tak to zvednu, nebo mu zavolám zpátky. A to i když volá neznámé číslo. Nemám s tím problém. Myslím si, že jsem docela férový, ale to jste tady někteří předvedli byl opravdu výkon hodný obdivu......

Tady je má adresa, mám rád, když lidé vědí, s kým jednají....

Jedlička Petr
Filipovice 17
747 84, pošta Melč
mob. +420 608 415517
+420 731 134862
E-mail: jedlickapetr@email.cz
ICQ: 172443060
www.varhanydoma.czweb.org

Moc děkuji za konstruktivní názory. I ten poslední je konstruktivní a uvažoval jsem taky tak nějak, ale mám ještě hodně práce kolem domu a nemám úplně toliko času se tím zabývat, proto bych raději volil v této věci instalaci na klíč a ladil bych jenom tu distribuci, kam to dát. Nemyslím si, že bych si nemohl dodat např. další blok baterek. S přidáním panelů je to již složitější, protože to vyžaduje "administrativní" kolečko. Ale děkuji za podnět. Hned se na to informuji.
Panely - zvážím a kouknu na polykrystalické. A co mono panely s PERC?
O Solaxu jsem se bohužel nedozvěděl vůbec nic. Tak uvidím.
Díky, P.
Martin P
Příspěvky: 590
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Vaše vlákno je docela zajímavé a připomnělo mi moje prvotní úvahy o FVE. Též jsem uvažoval o třífázové FVE (bylo to ještě před mým vstupem s na toto fórum). Firmy mi též tlačily systém na klíč s malou baterií, dotačními klepety na 10 let a spoustou líbivých řečí. Jelikož mne technické věci zajímají, tudíž jsem se o tuto problematiku začal více zajímat. Postupem času a studiem jsem zjistil, že třífázový systém je dobrý tak akorát pro ČEZ (měření po fázích způsobí finanční perpetuum mobile), má velkou vlastní spotřebu (v zimě solárko netáhne ani samo sebe) a jako bonus je zde problém s vytížením jednotlivých fází. Jelikož nemám financí nazbyt jsem přemýšlel nad postupně rozšiřitelným systémem. Zvolil jsem jednofázový systém. Koncipován je jako UPS s primárně solárním provozem, v případě vybití hlavní baterie je možno tuto dobít (jde to jak ze sítě, v případě potřeby by bylo možné na síťový vstup připojit agregát). Též se může na síť přepnout sám, ale nemůže s ní jet paralelně).
Mám za to, že pro Vás bude lepší uvažovat tímto směrem, udělat základní FVE a tu pak dle potřeby, možností a chutí rozšiřovat. U dotačního řešení hrozí riziko že si pořídíte něco co Vám nebude vyhovovat a pak s tím 10 let nic nenaděláte.
Ještě je zde možnost nechat základní FVE udělat firmou ( pro případnou kontrolu mám doklad o instalaci autorizovanou osobou - dle zákona daňový doklad) a pak si FVE dál rozšiřovat svépomocí.
Edit: reakce na Váš poslední příspěvek před dopsáním mého: stavba základní FVE firmou Vám též umožní se věnovat stavbě. Po dostavbě budete mít více času na případné rozšíření FVE.
Přeji Vám mnoho úspěchů a štěstí při stavbě a provozu FVE.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
Naposledy upravil(a) Martin P dne stř led 29, 2020 12:44 am, celkem upraveno 1 x.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2417
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od volente »

No a to bude právě tím že zde opravdu málokdo má instalaci s připojením do sítě.
Dotaz je dobrý, ale na špatném foru.
Jedna věc je montáž na klíč a druhá je jestli to ve finále nebudou utopené peníze. Někde se tu nedávno objevil odkaz na tuto aplikaci https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP , tak by nebylo od věci se do ní podívat na konkrétní místo a potom plánovat.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek