brumlaj píše:V tomto případě nejde primárně o změnu teploty, ale o odebrání KONDENZAČNÍHO tepla vodě která je obsažena ve spalinách. To je řádově jiný tepelný zisk než pouhé snížení teploty spalin beze změny skupenství. A kondenzovat v kotli CO2 ze spalin dřeva, neboť vodní páry je tam zase řádově méně než u spalin metanu - zemního plynu, tak to bys nedal. Takže je třeba v diskuzi uvádět i typ paliva a příliš nezobecňovat. Jde o zcela rozdílný případ.
Ty jsi jim snad skocil na ucinnost vyssi jak 100% co???
Kondenzacni kotel neni nic jineho, ze odebere teplo az na teplotu vratne vody. Nehledal bych v tom nic jineho. Protoze v tom neni nic jineho. Holt se potkaji spaliny s necim co jiz je pod rosnym bodem a holt spaliny kondenzuji vodu obsazenou v ohratem vzduchu.
Takze ucinnost je takova ze z tech 1957stC poslu do komina ztratu rovnou rozdilu vratne vody z radiatoru a teplotou vstupniho vzduchu z venku. 1957-(tento rozdil napr.40stC) je skoro 100% a to skoro je v optimu 98-99%.
Kdezto u klasickeho opet frkame klidne 10% (200stC) i vice kominem ven od toho je ucinnost udavana 80% stare a 90% nove kotle. A nepotrebuju k tomu nic vic nez to spocitat z hlavy.
U plynu si muzeme kondenzaci dovolit, protoze nemuze dehtovat

Jde stejne jen o to kdo to jak bere.
Nepotrebuju za vsim videt jen odbornosti. Jsou jen pritezi.
Takze cim vic poslu do kominu, tim vic holt mrham.
Pokud budes oponovat, ze staci sebrat vzduch (kyslik) a prece tak i snizim teplotu spalin a taky teda vyuzivam s dobrou ucinnosti, tak tohle musim opravit.
Ja se snazim o vyuziti tepla do kominu s 80-100% otevrenym privodem vzduchu.
Protoze u me probiha oxidace a bez vzduchu tezko.

Ps.: Neboj jsem na stejne strane jako ty, ale do zamoreneho Ostravska daleko
