Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od chatař »

Jde to? Abych vysvětlil svůj problém. Provozuji systém pro vytápění bojleru. 8 panelů v sérii + Siton 210. Chtěl bych ale připojit k jednomu, či dvěma panelům malý regulátor pro nabíjení baterie, abych mohl na FV provozovat notebook, televizi, wi-fi router, případně i napájet Siton. Je mi žinantní mít na střeše panely, a když EON vypne při větru proud (jsem na kopci a tak je to dost často) zůstat bez televize, internetu a také bez FV, protože Siton je napájen z DS. A další panely jen k tomu účelu se mi kupovat nechce, těžko bych pro ně hledal místo, tak to chci nějak hezky po česku "ošulit". :D Že bych jako od dvou panelů vytáhl pomocí "T" spojek kabely k regulátoru baterie. Pokud bude Siton vypnutý, a elekřina zůstane tzv. "na střeše", neměl by to být problém. Jde mi to, co se stane, když pojednou oba regulátory, jesli se to nebude nějak hádat, anebo mi jen poklesne výkon na Sitonu o výkon, který si vezme baterie. Máte to tak někdo? Za případné reakce, či rady děkuji. :)
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od diablo007 »

Nesmysl zacit z velkého stringu pro siton zkoušet zebrat ze dvou panelů stavu pro regulátor
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od volente »

Paralelně na vstup sitonu připojit spínaný zdroj v meziobvodu a z jeho výstupu nabíjet baterii. Teoretická úvaha, v praxi nevím jak by se to chovalo.
Možná se k tomu třeba někdo vyjádří.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od youda »

chatař,
tak tohle je přesně to, co každý výrobce reglů a invertorů zakazuje, protože se to jednak hádá a druhnak to dříve či později skončí odpálením některé komponenty a mrzením.

Jediné, co se dá relativně bezpečně udělat je, že když se bojler nahřeje na nějakou definovanou teplotu, tak se panely automaticky odpojí od Sitonu a připojí se k reglu, za kterým bude baterka a měnič. Například Dražice mají tuto funkci přímo jako součást svého systému na FV ohřev TUV.

Ale vůbec nejjednodušší prostě je, plácnout na střechu tři panely navíc a dát k nim miniaturní regl a malý měnič.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od gupa »

Edit: píše že nemá na FV místo.

Co se stane když se odpojí vstup od panelů? Má ta škatule nějakou paměť na nastavení? Jestli ano, asi bych šel cestou nějakého nezávislého termostatu nebo dvou termostatů (horní dolní úroveň) umístěných na boileru které by přes nějakou cívku stykače je přeply k regulátoru nebo měniči coby krmil tu baterii pro TV a světlo. Dalo by se tak dořešit i nějaké přednostní přepínání buďpro vodu nebo baterii. Jaký stykač použít na to přepínání fv netuším.

Jestli ale nemá ta škatule paměť je to pase.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od Vitek »

má... vše chodí....ráno se probudí jede, večer setmí, vypne se..
jen je třeba dimenzovat zdroj na stav mráz, slunko, vyplý termostat... čili napětí naprázdno z 8S v mrazu..

PS nemluvím o nabíjení baterií a použití střídače,

Reakce byla jen na dotaz zda to má paměť
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od gupa »

Ještě mne napadá škatuli prodat a koupit Axperta zálohované DS za málo a spirály na bojleru spojit do sériea mít normálních 230V z DS nebo jet z baterie. Na bojler dát hodinové spínačky za 100Kč co jsou do zásuvky aby seply podle hodin co jsou a nebo navíc i podle soumrakového spínače.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od chatař »

Díky všem za reakci. Takže je to, jak jsem tušil. Na prd. Riskovat že mi odejde Siton nechci. Asi nejlepší bude sehnat někde z bazaru dva panely a někam je ještě vmáčknout.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od FRSO »

volente píše:Paralelně na vstup sitonu připojit spínaný zdroj v meziobvodu a z jeho výstupu nabíjet baterii. Teoretická úvaha, v praxi nevím jak by se to chovalo.
Možná se k tomu třeba někdo vyjádří.
Taky bych to tak asi řešil, zdroje DC-DC většinou fungují od 100V i méně, tak pokud bude mít proudové omezení, tak by to neměl být problém, lépe ještě ten nabíječ spínat jako vytěžování až bude bojler zahřátý.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od diablo007 »

Neexistuje nabíječka co by akceptovala výstupní napětí sitonu že by to bylo celkem jednoduché řešení?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od youda »

Nápad dobrej, ale nejsem si úplně jist, jestli bych tím PWM chaosem co leze ze Sitonu chtěl krmit nějaké další elektrické zařízení, mimo topné spirály.

Ale určitě by šlo k bojleru přidělat parní stroj a na jeho výstup elektrický generátor. Pak už jen stačí pořádně nahřívat. Ať už Sitonem nebo dřevem :D
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od mobilik »

Odskúšané a funkčné riešenie... Meinwell zdroje AC/DC majú vstup aj na DC...

Odskúšané a funkčné riešenie...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od chatař »

diablo007 píše:Neexistuje nabíječka co by akceptovala výstupní napětí sitonu že by to bylo celkem jednoduché řešení?
To by bylo super řešení, jenže nejsem si jist, jestli se může Sitonem napájet spínaný zdroj, když nemá rád indukci. Já v těch odborných termitech nejsem až takový suterén. :lol:
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od kodl69 »

napájení sitonu mám přímo ze stringu, 99% malejch spínanejch zdrojů funguje na DC od 100 do 350V jistě a bez zaváhání. Pokud má fungovat aspoň trochu rozumně to nabíjení baterie, tak musí být možnost nastavit vstupní napětí a nějak stanovit priority, protože jinak se budou regulátory o string "přetahovat" ale to chce buď úpravu sitonu -- dopnění software o možnost nastavení min. napětí panelů, aby tam zůstala nějaká energie pro regulátor nabíjení. Zapojovat spínanej zdroj na výstup sitonu mi přijde trochu zvrhlý, když ho můžu zapojit přímo na string, jenom je potřeba doplnit "zpětný regulátor" který zajistí to, že když panely budou dávat míň než kolik dokáže zdroj odebrat, tak zdroj nestáhne napětí panelů tak, až se sám vypne, ale omezí proud. Další možnost je použít Akspert VM a jenom tu úpravu sitonu, příp. zajistit jeho vypnutí při poklesu SOC baterie, což by taky mělo fungovat.
P.S. výše uvedené platí pro spínané zdroje s topologií FLYBACK - prakticky všechny do 100-150W výkonu se štítkem 85-240AC, a nefunguje to třeba se starým ATX s topologií push-pull, pozná se tak, že má přepínač 120/230V.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od chatař »

To je na mně ňák moc složitý. :)
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od diablo007 »

kodl69 píše:napájení sitonu mám přímo ze stringu, 99% malejch spínanejch zdrojů funguje na DC od 100 do 350V jistě a bez zaváhání. Pokud má fungovat aspoň trochu rozumně to nabíjení baterie, tak musí být možnost nastavit vstupní napětí a nějak stanovit priority, protože jinak se budou regulátory o string "přetahovat" ale to chce buď úpravu sitonu -- dopnění software o možnost nastavení min. napětí panelů, aby tam zůstala nějaká energie pro regulátor nabíjení. Zapojovat spínanej zdroj na výstup sitonu mi přijde trochu zvrhlý, když ho můžu zapojit přímo na string, jenom je potřeba doplnit "zpětný regulátor" který zajistí to, že když panely budou dávat míň než kolik dokáže zdroj odebrat, tak zdroj nestáhne napětí panelů tak, až se sám vypne, ale omezí proud. Další možnost je použít Akspert VM a jenom tu úpravu sitonu, příp. zajistit jeho vypnutí při poklesu SOC baterie, což by taky mělo fungovat.
P.S. výše uvedené platí pro spínané zdroje s topologií FLYBACK - prakticky všechny do 100-150W výkonu se štítkem 85-240AC, a nefunguje to třeba se starým ATX s topologií push-pull, pozná se tak, že má přepínač 120/230V.
Pokud bude nabíječka na siton připojována až termostatem po nahrati bojleru bude nabíjet baterií az z přebytků takže priorita by byla teplá voda a až co by mělo zůstat na střeše by si vzala baterie. Originál.termostat v bojleru mívá většinou jak No tak NC kontakty ne?
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od kodl69 »

nemá. jenom NC.
to chatař: co je složitýhoi na tom, zapojit adaptér pro napájení sitonu přímo na přívoní svorky od panelů?
Co je složitýho na tom, že je potřeba si říct, co je pro mě hlavní, jestli nabitá baterka nebo teplá voda?
to ostatní jsou jenom jednoduchý technický detaily.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od diablo007 »

Pak investovat pár set do termostatu co dokáže přepínat a můžeš si zvolit prioritu
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od NOPARasito »

diablo007 píše:Pak investovat pár set do termostatu co dokáže přepínat a můžeš si zvolit prioritu
Jak par set????
Elektronickej
https://s.click.aliexpress.com/e/cEtdkYCi
Mechanickej
https://s.click.aliexpress.com/e/bldZPyJs
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Dva MPPT regulátory napájené z jednoho stringu.

Příspěvek od chatař »

kodl69 píše:nemá. jenom NC.
to chatař: co je složitýhoi na tom, zapojit adaptér pro napájení sitonu přímo na přívoní svorky od panelů?
Co je složitýho na tom, že je potřeba si říct, co je pro mě hlavní, jestli nabitá baterka nebo teplá voda?
to ostatní jsou jenom jednoduchý technický detaily.
Adaptér pro napájení Sitonu jde zapojit přímo na přívod DC napětí od panelů? To bude fungovat? Proč to takhle neřešil konstruktér Sitonu hned? To znamená že můžu nabíječku baterií také připojit na přívod od panelů? Napětí se mi pohybuje většinou do 250V, někdy i trochu víc, a když moc spadne, tak to akorát přestane nabíjet. Je to tak? V elektronice nejsem moc honěný, jakž takž znám akorát ohmův zákon. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek