Neziskovky, dotace a poleno do krbu uz nehodis!

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Neziskovky, dotace a poleno do krbu uz nehodis!

Příspěvek od dumi »

IMG_20191126_071105_416.jpg
IMG_20191126_071100_538.jpg
Z realneho provozu :-) lehce pres tyden od cisteni.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Neziskovky, dotace a poleno do krbu uz nehodis!

Příspěvek od dumi »

Jsou to tak tvrdy nanosy ze se to pali naftou aby to alo vyndat. A pak je to jak zvejka. Rekl bych ze kotel dost dusi, ale kdyz ho nedusi ma neuveritelnou spotrebu.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3345
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Neziskovky, dotace a poleno do krbu uz nehodis!

Příspěvek od marko250 »

Zlá konstrukce kotle, topeniště oddělit od obalu s vodou a dosáhnout vyšší teploty dole,třeba šamotové,nebo desky za krbové vložky,následně zpomalit proudění v té vrchní části,ale on tam má sekundární vzduch pro dohořívání plynů v té horní výměníkové části a kdoví jak velká je tam teplosměnná plocha.Dotáhnout výrobce ke kotli,zamknout a hůl do ruky :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Neziskovky, dotace a poleno do krbu uz nehodis!

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

hmm pěknej humus :shock: . Nejen že se takový nedostatečný konstrukce kotlů zanáší a čadí do širokého-dalekého okolí , jsou důsledkem těchto nedostatků značně nehospodárné . Jak jistě Víte , vše viditelné co vyletí komínem a viditelnější nánosy v kotli i komínu je vniveč vyhozená energie paliva . Maximálně efektivním procesem spalování se dociluje nejen čistých spalinových cest , nýbrž i efektivnějšímu využití energie paliva -> menší náklady = méně peněz :yes: .
Důležitým faktorem je pochopitelně kvalita a vlastnosti paliva . Se suchým tvrdým dřevem lze efektivního spalování dosáhnout snázeji než-li spalováním mokré smrkové kůry s hlínou :mrgreen: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Neziskovky, dotace a poleno do krbu uz nehodis!

Příspěvek od Vitek »

lemra79 píše:kolik m3 rovnaneho protopis za sezonu? Taky jsem posilhaval po vernerovi, ale ta cena.
vloni jsem protopil cca 7 m3 rovnaného.. suchého do 20 procent... topil jsem smrkem. domek zateplenej 14 cm šedivej isover, střecha 50cm vaty, okna dřevěné dvojskla euro, a 6 střešních šikmých oken.
tepelnou ztrátu nevím. reálně nemám spočítáno. vytápěná plocha 180m2 ( 75 + 75 + 30) teplota v domku kvuli malýmu 22-24°C
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Neziskovky, dotace a poleno do krbu uz nehodis!

Příspěvek od diablo007 »

marko250 píše:
diablo007 píše:
marko250 píše:
Třeba tento kotel https://www.akunadrze.cz/kotel-na-drevo ... gLJL_D_BwE
Měl ještě 3 roky zpět emisní třídu 3 asi už má vyšší jinak by jej nenabízeli ale popravdě je mi dosti sympatický jak konstrukcí která je ale popravdě stará jak Jeruzalém tak jednoduchosti

Tady máš videjko jak má zaneřáděné spalinové cesty po pár topeních : https://www.youtube.com/watch?v=OfgAAWQY5dY
Nevím jestli jsi někdy viděl jakýkoliv trubkový výměník ve vodě ale je to normální stav i Atmos se musí čistit kotel co mám já má v těch trubkach spomalovace které jsou na táhlu vyvedeny z kotle ven takže já to čistím pár tahy za páku z venku nemusím nic naštěstí rozebírat
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Neziskovky, dotace a poleno do krbu uz nehodis!

Příspěvek od dumi »

tak tohle sem mel tu cest cistit, (to co vidite na fotce). je to trvdy jak sutr, takze jedinej zpusob jak to dostat ven bylo nalejt naftu, zapalit a az se z toho stala zvejkacka to vyskrabnout skrabkou.

Humus....
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Neziskovky, dotace a poleno do krbu uz nehodis!

Příspěvek od Vitek »

jednoznačně špatně postavený topný systém. jak to bylo provozováno? zdá se že výměník byl příliž studený... já mám teplotu vratky 60 stupnů.... tam nizkoteplotní koroze ani kondenzace spalin nastat nemuže a takový obrázek co ukazuješ je odstrašující případ. zřejmě mokré dřevo, dušení, nízká teplota topné vody.... a v neposlední řadě konstrukce.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Neziskovky, dotace a poleno do krbu uz nehodis!

Příspěvek od diablo007 »

Pokud vezmu kotel dám ho na barák samotizkou nebo čerpadlem a jen to točil barákem ten kotel i když bude dobře postavený bude fungovat špatně tonjenpotreba si uvědomit. Přirovnal bych k tomu videu z černých ovci když by podle něj každý posuzoval jestli se hodí namontovat solary a jestli fungují tak je jasná odpověď ne protože návratnost za 127 let je nesmysl.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Neziskovky, dotace a poleno do krbu uz nehodis!

Příspěvek od dumi »

Drevo naprosto suche, tchan je lesnik cely zivot se vyrobou dreva zivil, takze zasoby dreva nekolik let, ve dreve problem nebyl, to jak topil nevim, psal jsem, ze to pravdepodobne bylo hodne duseno, ale kdyz nedusis tak to zere jak prorvany, ono to popisuji i lide na tzb-info.cz

staci trochu hledat a vzhledem k tomu jaky je vyrobce vykuk bych rozhodne tento stroj nedoporucil.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Neziskovky, dotace a poleno do krbu uz nehodis!

Příspěvek od diablo007 »

Já sem koupil kotel po roce hledání kdy se mi konečně líbila koncepce a materiál kotel váží při 25kw 500kg použít je plech 8mm spodek kotle je zarobeton a jsem rád protože co tam byla šamotove koryto pro směrování plamene zhořelo první rok. Pak si ale začneš všímat detailů jako že protikus k dovolací kličce je o cca 1cm vyosen a to u mne na obou dvířkách a když sem.na to upozornil technika co to dojel oživit mimochodem Polák co doufal že mu nerozumím tak si jen brblá co bych chtěl za ty peníze. Takže i když si s kotlem spokojeny tak neprofesionalita personálu mne tenkrát celkem nastala. Jinak dřív melmkotel normu 3 teď je na normě 5 a popravdě se na kotle jako takovém moc nezměnilo jen to kdysy asi stačilo mít 3ku. Jinak účinnost je uváděna 91% což je krása
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Neziskovky, dotace a poleno do krbu uz nehodis!

Příspěvek od Vitek »

jednoznačně souhlas. Ten verner má 285 kg při 13 kW. plechy všude 5mm. je to fakt super když dodržíš teplotu spalování ( výměník u stěn je až za deflektorem který ho chrání přímo před plameny, tak dřevo krasně zplynuje a hoří až např kousíček nad dřevem sekundárním vzduchem.... tím je zajištěno slušné spalování a účinnost. nevím zda 91 nebo 85 na tom už nesejde... každopádně to soudruzi udělali celkem líbivě. navíc to trojsklo je bezpečné - nedělá puchejře. a máme 2 letýho prtouse a zatím se jen spalil.. :D
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3345
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Neziskovky, dotace a poleno do krbu uz nehodis!

Příspěvek od marko250 »

Dřevo potřebuje svou teplotu pro tvorbu dřevoplynu(700-800C°) a pokud je hned v prvním stupni pyrolízového kotle(topeništi) ochlazováno topnou vodou v obalu(70-90C°) dojde na těchto stěnách ke srážení dehtu z něj.To je ta žvýkačka,která povoluje až kolem 90-95C°.Dokonce někdy nestačí ani žárové plechy před pláštěm kotle,mám Verner V210 s přikládáním horem a od poloviny výšky přikládací komory docházelo k dehtování na plášti za žárovými plechy.Vyřešeno izolací a je čisto.Celý proces zplynování a dohoření musí být od nadměrného ochlazování oddělen a až za druhou komorou mají spaliny předat energii do výměníku.Jde to i opačně navýšením teplot jak v topeništi ,tak v dohořívací komoře,ale za cenu varu média a většímu tlaku na materiál kotle.Žárový beton samozřejmě vydrží déle než litý šamot,ale tvarovky do phoenixe by se musely pracně zadat firmě,ze šamotu ,či cilky to jde koupit v stavebninách a dokutit doma na koleně.Dřevo taky není vhodné k modulaci výkonu kotle,ideální je jmenovitý provoz s akumulací.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Neziskovky, dotace a poleno do krbu uz nehodis!

Příspěvek od diablo007 »

Zarobeton jde koupit v pytli a popřípadě dotvořit doma co je potreba

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek