ovládání výstupů

Funkce www rozhraní, návody, tipy, rozšíření, praktické zkušenosti, routování, vzdálený přístup, lokální přístup, zabezpečení
Odpovědět
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

ovládání výstupů

Příspěvek od kodl69 »

s java scriptem kterej je někde ve světe je sice pěkná věc, ale já potřebuju vyšší spolehlivost. Dá se to nějak udělat, aby ten script byl třeba na SD kartě, nebo tak něco? případně by to nemuselo být tak krásný, a ovládat to podobně, jako je to v příkladech pro http get u W5100? A co takhle tlačítka, kterejma by se to ovládalo lokálně, i když vypadne místní síť?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: ovládání výstupů

Příspěvek od dumi »

Nechapu souvislosti....
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: ovládání výstupů

Příspěvek od mypower.cz »

kodl69 píše:s java scriptem kterej je někde ve světe je sice pěkná věc, ale já potřebuju vyšší spolehlivost. Dá se to nějak udělat, aby ten script byl třeba na SD kartě, nebo tak něco? případně by to nemuselo být tak krásný, a ovládat to podobně, jako je to v příkladech pro http get u W5100? A co takhle tlačítka, kterejma by se to ovládalo lokálně, i když vypadne místní síť?
Dalo. Ten javascript se da umistit i kdekoliv jinde, treba lokalne na nejake RPi nebo jakykoliv lokalni webserver, nebo na tvuj vlastni notebook ke pobezi webserver taky lokalne. Uprava kodu micrologu zajisti volani lokalne. Nebo by se musela vytvorit funkce pro upload javascriptu na SD kartu a funkce, ktera by ten JS na zavolani poslala do prohlizece ze SD karty. Taky samozrejme lze resit. To ze je JS rozhrani na mypower je z duvodu zjednoduseni, verzovani, atd. Ale resit se to da snadno i lokalne.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: ovládání výstupů

Příspěvek od mypower.cz »

A kdyz vypadne mistni sit, prijdes k zarizeni stejne, vezmes notebook, pripojis sitovy kabel naprimo do eth shieldu micrologu a do hosts na svem notebooku das docasne

127.0.0.1 mypower.cz

Spustis lokalne na notebooku webserver, udelas virtualhost pro mypower.cz a udelas adresar obsahujici javascript kod www rozhrani a tvuj prohlizes se pri pristupu na microlog dotaze na www rozhrani na mypower.cz, hosts rika ze to je 127.0.0.1 a stahnes www rozhrani lokalne ze sveho notebooku. Jednoduche jak facka :D
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ovládání výstupů

Příspěvek od PavelR »

padla zde dve slova: SD karta a vyssi spolehlivost.
Pozor na MLC a podobne sd karty dokaze neustale zapisujici software velmi rychle odvarit. Pokud sd karty pro tato pouziti tak alespon ty prumyslovy drahy SLC karty ...

Venus OS mi v raspberry odpalil kartu za cca pul roku. Nejdriv to zacalo delat blbosti a po restartu to nenabootovalo. Od te toby mam vedle raspberry izolackou prilepeny dve novy karty s vypalenym image. Protoze v mem pripade selhani karty umrtvi celou fve.

Zna nekdo nevolatilni pamet pouzitelnou velkou zivotnost?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: ovládání výstupů

Příspěvek od youda »

Ve formátu SD karty?
Jistě: Swissbit SLC Industrial SD card. Cena 7tis Kč / 32GB.
V podstatě nezničitelná.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: ovládání výstupů

Příspěvek od dumi »

Klasickej rotacni HDD :-)
po tom.co mi s raspvianem.umrelo par karet v raspbery sem.k nemu pripojil klasickej 2,5" hdd pres usb redukci a frcim.vesele dal.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ovládání výstupů

Příspěvek od kodl69 »

Já bych přes USB převodník zapojil SSD sata, 60GB se dá koupit za pakatel, a umí trim, tj nepřepisuje se pořád to stejný místo paměti...

To Admin: Jasně. A vedle zprovozním atomovou elektrárnu z plastelíny. mám rád zařízení, u kterjch je zachovaná aspoň základní funkčnost bez internetu a bez připojení k síti. A základní funkčnost je pro mě ovládání těch relátek, ne statistiky na mypower, i když ty mě taky zajímají, původní bastl má sd kartu, ale z nějakýho důvodu je na ní změť souborů se změtí dat...
Spíš kdybys mě navedl, kde se ovládají ty výstupy, a já bych si tam dal HW tlačítka a dopsal kousek kódu, pro případ ztroskotání. Ostatně někde jsem četl, že máš v plánu to dodělat.
Tohle celý by mělo být v rozvaděči hned u stringů, místo původního lokálního webserveru, s tím, že to bude mít další funkci, kterou už jsem měl otestovanou - pomocí ESP8266 provést vypnutí všech relátek z bezpečnostních důvodů. Prostě krabička, ve které bude baterka, ESP8266 a tlačítko s aretací, jak na jakýmkoliv stroji. Tlačítko zapne napájení ESP, a to bude posílat co nějakej čas http get "vypni všechno" na patřičný adresy, kde jeden aparát vypne stringy a druhej měnič a třetí třeba přívod plynu nebo výrobník zmrzliny :). A když se tlačítko rozepne, bude zas možný ovládání původním způsobem.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ovládání výstupů

Příspěvek od PavelR »

youda píše:Ve formátu SD karty?
Jistě: Swissbit SLC Industrial SD card. Cena 7tis Kč / 32GB.
V podstatě nezničitelná.
Youdo ale tady by me nicila ta cena :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: ovládání výstupů

Příspěvek od mypower.cz »

Panove, klasicky rotacni buffer a opotrebovavat rozhodne ne jeden sektor SD karty. To je blbost. Treba klidne na logovani posledniho stavu pouzit na soucasnych kartach klidne i 200 mega v 512bajtovych sektorech a ty postupne rotovat. Na micrologu uz na to mam samozrejme funkce pro logovani dat. Kruhovy buffer. Nikdy by me na tyhle media nenapadlo zapisovat na jedno misto. To by bylo treba 86400 zapisu denne a to je jistota likvidace za par dnu a takhle se to proste u techto zarizeni samozrejme nedela :))
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: ovládání výstupů

Příspěvek od Frenky »

Já jsem k RPI připojil SSD disk a na kartě je jen bootovací sekvence. Od té doby je všechno ok. Cca 3 roky v kuse bez výpadku a potíží. Výjimkou bylo jen stěhování se z města na vesnici.

Relátka připojená k arduinu ovládám přes sql databázi v RPI, takže i při vypnutí a restartu arduina vždy arduino nastaví relatka dle informací v sql
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: ovládání výstupů

Příspěvek od mypower.cz »

kodl69 píše:To Admin: Jasně. A vedle zprovozním atomovou elektrárnu z plastelíny. mám rád zařízení, u kterjch je zachovaná aspoň základní funkčnost bez internetu a bez připojení k síti. A základní funkčnost je pro mě ovládání těch relátek, ne statistiky na mypower, i když ty mě taky zajímají, původní bastl má sd kartu, ale z nějakýho důvodu je na ní změť souborů se změtí dat...
Spíš kdybys mě navedl, kde se ovládají ty výstupy, a já bych si tam dal HW tlačítka a dopsal kousek kódu, pro případ ztroskotání. Ostatně někde jsem četl, že máš v plánu to dodělat.
Tohle celý by mělo být v rozvaděči hned u stringů, místo původního lokálního webserveru, s tím, že to bude mít další funkci, kterou už jsem měl otestovanou - pomocí ESP8266 provést vypnutí všech relátek z bezpečnostních důvodů. Prostě krabička, ve které bude baterka, ESP8266 a tlačítko s aretací, jak na jakýmkoliv stroji. Tlačítko zapne napájení ESP, a to bude posílat co nějakej čas http get "vypni všechno" na patřičný adresy, kde jeden aparát vypne stringy a druhej měnič a třetí třeba přívod plynu nebo výrobník zmrzliny :). A když se tlačítko rozepne, bude zas možný ovládání původním způsobem.
Pockej ty chces tlacitkama ovladat sw micrologu aby ovladal pinama rele?
A co tak lokalne spinat tema tlacitkama rele naprimo? Proc pak pres SW micrologu? To nedava smysl. Kdyz teda uz vsechno selze? Ovladat tlacitkama piny micrologu a tema pinama ovladat relatka mi prijde jako skrabani se levou rukou za pravym uchem.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ovládání výstupů

Příspěvek od kodl69 »

ne, tlačítka budou jenom pro případ ztroskotání. Pokud bych ty relátka ovládal napřímo, tak potřebuju 14 tlačítek, a navíc se microlog nedozví, v jakým je to relé stavu... ale jako nouzovka by to asi stačilo, a bylo by to čistě HW řešení, bez použití sw. Obvyklý způsob ovládání bude přes web rozhraní, a nebo to http get pro nouzový vypnutí, jestli to nějak microlog umožňuje.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: ovládání výstupů

Příspěvek od youda »

Drazí přátelé!
Dovolte, abych vnesl trochu zmatku do světa ukládání dat:

001) Funkce TRIM(ATA) či UNMAP(SCSI) nemá přímou souvislost s nepřepisováním jedné stránky, ale slouží k tomu, aby souborový systém mohl disku oznámit, že smazal nějaké soubory. Tudíž, že jimi obsazené sektory jsou nyní volné a SSD disk na nich může provést Garbage Collection. Tedy Asynchronní Erase, které stránku připraví pro příští zápis a přemístí ji do bufferu, který se používá pro Wear Leveling. Buffer je to místo, které na disku není vidět, ale je tam právě proto, aby poskytovalo zásobárnu čerstvých stránek pro nové zápisy a aby se do něj navždy remapovaly ty stránky, které jsou již zničené. Počet zničených stránek v tomto bufferu = stav opotřebení SSD disku.

010) Aby se nezapisovalo stále do jedné stránky, je potřeba, aby disk uměl "Wear Leveling", což je právě ono transparentní přemapovávání stránek.
Disk, který umí reagovat na TRIM/UNMAP, umí vždy i Wear Leveling.
Disk, který umí Wear Leveling nemusí TRIM/UNMAP umět.

011) TRIM/UNMAP nefunguje, pokud tyto informace nepředává souborový systém. A většina FS informace nepředává, nebo se musí k jejich předávání aspoň specielně namountovat (např. ext4). Naštěstí, jak jsem uvedl výše, Wear Leveling funguje i BEZ těchto informací, jen prostě maličko hůře.

100) Typická SD karta neumí ani TRIM, UNMAP ani Wear Leveling.

101) Industrial SD karta umí vždy Wear Leveling. Navíc používá i kvalitnější NAND médium - SLC. Takže vydrží i bez nutnosti jakkoliv ošetřovat program. Pokud karta umí Wear Leveling a zároveň je na ní hodně volného, nikdy nepopsaného místa, pak je téměř nezničitelná.

110) Další možností je použít takový souborový systém, který je "Flash Friendly" a proces Wear Levelingu vlastně simuluje neustálým přemapováváním stránek při každém větším zápisu. Bohužel, tyhle exotické FS nejsou moc rozšířené a pokud člověk není linuxový geek, tak se mu s nimi blbje pracuje.

111) Mám-li plnou kontrolu nad kódem aplikace a nechci kupovat drahé médium, pak si skutečně mohu pomoci obezličkou v podobě kruhového logování apod. Potíž je, že i tak dojde po čase k většímu opotřebení těch sektorů média, na kterých jsou uloženy tabulky s metadaty souborového systému. Ideální tedy je kombinovat tuto programátorskou techniku se bufferováním logů v RAM a cyklickým dávkovým ukládáním například každou hodinu. Bohužel, to sebou nese i pár nevýhod, jako například ztrátu obsahu logu v případě neočekávaného rebootu.

Douška:


SLC rozlišuje v jedné paměťové buňce dvě napěťové úrovně. Tedy jeden bit, který může nabývat hodnot 0 nebo 1.
MLC 4 napěťové úrovně a 2 bity.
TLC 8 napěťových úrovní a 3 bity.
QLC 16 napěťových úrovní a 4 bity.
QLC.png
Jinýmy slovy, MLC, TLC a QLC je vlastně ukládání digitální informace analogovým způsobem. A zpátky se to čte voltmetrem.

Je tedy nad slunce jasné, že dříve nebo později se informaci (exaktně) přečíst nepovede. Z toho plyne poučení, že písničky si v klidu pouštím z magneťáku, ale do Gamma nože dávám před operací mozku zásadně SD kartu Swissbit SLC Industrial.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm
Reputace: 38

Re: ovládání výstupů

Příspěvek od FCC »

Je dodám ,že industry class SD kartu s fičurama co pįše Youda si může dovolit každý https://bit.ly/2NQbu8j .

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek