Ostrov Šumava

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Ahoj všem.

Lokalita: Šumava, v zimě když je sníh, tak leda na běžkách, když sníh není nebo je do cca 15cm, tak jsem schopný dojet autem až k chalupě. Prostě samota naprostá. Střecha na JJZ.

Dlouhou dobu tchán na chalupě budoval postupně ostrovní systém, peněz bylo málo tak se lepil jak to šlo. Vesměs na TV a svícení, a letní provoz ledničky (stará malá s mini mražákem), když bylo sluníčko tato sestava zvládala. Tchýně s tchánem jsou na chalupě vesměs 11 měsíců v roce. Poté tchýně oddělala baterie 2x 12V/230Ah AGM, tak jsem dle financí pořídil jednu Vartu Deep Cycle 12V/180Ah, a že pořídím za půl roku další. Bohužel Varta nepřežila zimu, málo sluníčka, tchýně atd.. Naštvaný jsem řekl že pořídím poslední baterku a další ať si koupi tchýně, sehnal jsem novou Baner 12V/180Ah dolévací, drží už rok a fous.

Nedávno jsem sehnal za neodolatelnou cenu 24kusů 2V/275Ah AGM, ve velice, velice slušném stavu.
A tady nastává problém, jsem vesměs amatér, ale nerad bych aby i tyto baterie odešly.

Jsem ukecaný to vím, ale už jsme u problému.

Stávající sestava:
-panely: 8x 140Wp a 2x asi 100Wp panel nevím výrobce, asi 18V zapojení momentální nevím, tchán prý přepojoval
-regulátor: 12/24 20A mppt epsolar (1215RN)
-baterie: momentálně 1x 12V/180Ah banner se zátkama
- měnič 24V /3000W nějáký noname
-měnič 12V/1500W nějáký noname
- benzínová centrála 2kw

Potřebuji poradit jak relativně levně, ideálně postupně (dokoupení panelů) rozšířit ostrov.

Nová sestava:
-Baterie 24ks 2V/ 275Ah (zatím vypadají víc než dobře) výsledná baterie 24V/550Ah
-panely, před vybrané 280Wp/30V amerisolar a podobné, někde jsem viděl za cca 2500Kč kus (30 let záruka na min.83% výkonu). Jaký počet případně dokoupit vzhledem na následující regulátory?
- regulátor
varianta č.1 - epsolar xtra 24V/40A (cca 4 500Kč)
Výhody: cena, a dočasně bych stačily panely co mám
Nevýhody: zimní nabíjení 24V baterie z centrály, bude nutná nabíječka (cca 6 000Kč)
varianta č.2 - Axpert(a podobné) 24V 3000W s přípojkou na centrálu (cca 14 000Kč)
Výhody: zapojení centrály přímo do regulátoru, měnič součástí, dobíjení baterií z centrály
Nevýhody: cena, pravděpodobně koupit víc panelů

Vše se odvíjí od cca 15tis Kč, které budou ještě letos volné na utracení. Buď tedy pořídím EPsolar a cca 4 panely, nabíjení na zimu hold vyřeším zdrojem a bude se kontrolovat multimetrem, a nebo pořídím Axperta (MPP, atd. ..) a panely počkají do příštího roku.

Snad jsem to popsal dostatečně. Jistič nikde žádný, uzemnění není.

Prosím vás tedy o rady, kritiku vítám a dle stavu systému i očekávám. Prostě potřebuji reálný odhad vás co již provozujete FVE ostrovního typu, kolik mám počítat že mě to bude eště stát abych se nemusel starat.

Děkuju Durgroda
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od volente »

Chtělo by to bližší informace ke stávajícím panelům. Jsou 36čl.?
Potom bych přidával panely buď zase 36čl. nebo 72čl. Bude to jednodušší ohledně napětí na panelech.
Axpert bych řekl dobrá volba, z centrály se dá určitě nabíjet, jen je potřeba nastavit nabíjecí proud aby to centrála utáhla.
Jde o to že se Axpert musí přepnout do režimu uti (síť) a potom centrála živí spotřebiče i nabíjení.
Co se týká baterií, tak s olovem ti moc neporadím, nikdy jsem je nepoužíval na takový systém.
Problém ponechání Pb baterií ve vybitém stavu, i několik dní, je jejich sulfatace.
Je také potřeba počítat s nějakou spotřebou měniče naprázdno, v případě Axperta kolem 50W. Ovšem v době nepřítomnosti se dá měnič vypnout, s tím že jeho regulátor dále funguje a nabíjí baterie.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od diablo007 »

Od panelů by to chtělo foto štítků nebo vypsat jejich parametry pokud by bylo rozumné napětí tak bych se nebál než řešit nabíječku kvůli dobíjení jít do http://shop.mypower.cz/kombi-menic-axpe ... w-pf1-3193
Sice je to PWM ale když by panely seděli rozumné napěťově k baterii máš za peníze co tě bude stát nabíječka plus pár drobných regulátor a měnič defakto zadarmo. Pokud by ti výkon 2000w nestačilo připlatit se dá na 3kw
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Děkuju za informace.
Panely 36članků, 18v.
Takze moje predstava, ze nahodim centralu zapojim do axperta a sam pozna ze bezi napeti a zacne dobijet je chybná?
Diablo007, jo na tohohle axperta jsem taky koukal a prave MPPT by byl lepší no.
Pokud by se dali panely zapojit nejak normalne alespon docasne, tak bych vzal toho axperta za cca 14tis, bez DPH by byl za docela prijatelne penize.
Muj cil je aby koncovy vykon pokryl spotrebu klasicke lednicky, svetlo, a pripadne TV.

Volente samozrejme ze bych chtel Li ion baterie, koketoval jsem i s 18650 clanky, ale ztroskotalo to na nedostatku casu si je pospojovat, myslim ze jsem jich mel neco kolem 1500 s plus minus stejnou kapacitou. 10ah clanek pohani venkovni pohybove cidlo s ledkou (kadibudka a opravdu je na samote obcas tma ze nevidim na metr) zbytek jsem prenechal znamemu.

Pokud by vydrzel axpert fungovat alespon do kvetna, tak pak bych dokoupil 30v/280Wp panely.

Takze teoreticky kdyz bych vzal Axperta a panely co mam bych zapojil na 36V / cca 700Wp, tak bych vydrzel chvilku a pak bych dokoupil jine panely. Je nutne pouzit svodice prepeti, a izemnit panely a axperta?
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od volente »

No to je právě ten problém jak pospojovat panely s rozdílným napětím, pokud dokoupíš 60čl. panely.
Panely co máš by se nejlépe hodilo spojit seriově po 4 a potom k tomu dokoupit 72čl. panely a zapojit je po 2 do serie.
Co se týká dobíjení tak nastavíš uti, priorita síť a on běží ze soláru a baterek dokud se na vstupu neobjeví napětí. Potom se automaticky přepne na tu centrálu a začne nabíjet, ale i s momentální spotřebou. prostě všechny spotřebiče jedou z centály.
Když nastavíš vyšší nabíjecí proud, tak ti ochranu v centrále shodí třeba rozběh lednice. Musí se to vyzkoušet podle centrály.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od diablo007 »

12900 včetně DPH http://shop.mypower.cz/kombi-menic-axpe ... s-pf1-3327 . Staré panely jak píše Volente napěťově můžou jít po 4s na string ty 2 100w bych asi hodil přes nějaký levnější PWM regulátor do série aby vypomáhali ale na axperta už bych je nedával. Axpert bude mít na vstupu rezervu ještě na 2 ty nové panely každopádně v létě to ledničku podrží a v zimě ledničku při odjezdu vypnout a to i s měničem aby se jen dobíjely baterie regulátorem ale neměl spotřebu měnič
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od kodl69 »

jo, tu vlastní spotřebu měniče je potřeba taky prezentovat, aby nevznikla mejlka, že je to dokonalý zařízení. Stejně doporučuju pořád používat světla a další blbiny přímo na DC napětí baterek, protože tam není žádná klidová spotřeba. Zhasnu, tak je spotřeba 0, zhasnu s měničem, a je to spotřeba 50W a v celým baráku nic nejede...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Diky chlapy.
Ty svetla na 12V, nebo na 24V uvazuju porad taky.
Takze je rozhodnuto. Bude axpert, panely pouziju zatim stavajici, nejak se s tim poperu. A pristi rok koupim panely pro axperta asi nove. Stavajici regulator zrejme pouziju na par panelu do stitu a hodim to na tu banerku, a poresim 12V ledky na svetlo.
Bude to vic penez, ale nekourim, skoro nepiju, za milenky neutracim.
To odpojeni menice si budu pamatovat.
Cely system potrebuju blbuvzdorny pro tchyni a manzelku.
Zatim moc dekuju. Jakmile se dostanu na chalupu tak nafotim at tu mam nejake foto.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od kodl69 »

dej to všechno na jedny baterky a na jedno napětí. Hlavně se musí včas vypnout měnič, aby nedopadly jak ty původní. Mám dobrou zkušenost se žárovkama 12-85V AC/DC:
ty kulatý, tuším do 12W mám vyzkoušený víc než rok, ty divně tvarovaný jsou asi novinka, ty zatím ne, ale k čemu tolik světla z jednoho místa. Do chodeb a tak stačí ty 6W verze. A je jedno, jestli tam pustíš 12V nebo 48V, pořád to svítí stejně.
Ještě bych zkusil na DC provozovat takový věci jako je TV, příp. rádio, nabíjení NB, netuším, co všecnhno tam je, ale každá hodina, kdy je měnič vypnutej, nemá klidovou spotřebu. Samozřejmě že tohle je důležitý přes zimu, v létě je to jedno... Známýmu jsem dával 433MHz dálkáč na ovládání měniče, vysílač má třeba v kuchyni, v dílně, a pod, tj tam, kde potřebuje 230V, a zapíná jej jenom na dobu, kdy to potřebuje.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Tak ono ani tak neslo s tema baterkama o vypinani menice. Ale kdyz tchyne v zime chodi do lednicky 10x, paj ma pustenou TV jako kulisu, a kdyz zapiska ze baterky maj malo tak stacilo zapnout agregat a nechat ho 4 hodiny jet. Ale to by musela tchyne zapnout benzin, nastavit sytic a zatahnout za lanko a pak pripojit zasuvku, a to je proste moc veci a to se ji nechce.
O tom svetle bez menice uvazuju porad. Lednicka je tam mala na 12v, 230v a plyn, ale vysvetluj zenske ze ti musi rict kdyz zhasne plaminek, nahradni bomba tam je. Proto vsechno blbuvzdorny a radsi at se to odpoji a zapalej svicky. Je to opravdu jenom na svetlo a TV a kdyz by to casem utahlo normalni lednicku tak bych byl stastnej jak blecha. Na mixer atd se zapina agregat, ale umim ho pustit ja a tchan a nejsme u toho vzdycky no.
Zatim to vypada ze puvodni regulator a panely pujdou do stitu. Mpp (axpert) bude zapojenej s novyma panelama. Udelam konecne pojistkovou skrin a uzemneni. Bude to vic penez a casu ale aspon tam budu moct nekdy prijet k9necne a nic nedelat.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od kodl69 »

Nejlepší ledničku na zimu měla moje babička: venku přidělaná dřevěná krabička se síťkou ve dvířkách, aby se nemusela otvírat, když se do ní díváš. Když mrzlo, stala se z toho mraznička.
Pokud není potřeba mrazák, tak na běžný chlazení stačí na vodovodní trubce udělat pár smyček z pozinku/mědi/pe-alpex a celý to zavřít do bedny od staré lednice Trubka musí být samozřejmě zapojená v přívodu vody. Funguje to v létě
skoro líp než sklep a v zimě to ani není potřeba. Stačí si sem tam pustit trochu vody, voda ve studni obvykle nemá víc než 10°C. To je potom blbuvzdorný zařízení na maximum, bez potřeby přidané energie.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Mam v planu opravit a upravit prutocnou lednicku. Momentalne hadi jeskyne bez vody. Koupim zbytky velkoplosne dlazby a udelam tam kostku. privedu tam vodu znovu plastovou trubkou. Obnovim odtok a udelam drevena dvirka a na ne dam extrudak ruzovej. Deda ji ma takhle na Moravě a jako lednička funguje super i v lete. Az pomalu uvazuju ze se na chalupu odstehujem a budeme tan celorocne, te prace je vic a vic...
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od fukuši »

Ahoj, kdybych byl na tvém místě tak se na axperta a olovo vykašlu.Sytém bych postavil na dvou sadách 24V Nicd klidně i bez regulátoru a měnič třeba Victron.Jednoduché funkční blbovzdorné.Co půjde provozovat na DC provozovat na DC.
Axpert je žrout pro čitý ostrov problém.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od diablo007 »

A jak se spojuje účinnost uložení energie Nicd v ostrove bych řekl že někdy ten axpert má vlastní spotřebu menší. Kolik z uložených 10kwh ty Nicd vrátí ?
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od fukuši »

Do cca 80% nabíjení je účinnost srovnatelná z olovem jen tě nečeká náhlá smrt jak u olova.Proto 2 sady třeba 2x250Ah a tahat z nich cca 200Ah.Nehořlavé blbovzdorné levné trvalé a hlavně vhodné pro ostrov taky tím pořešíš větší vnitřní odpor.
Jmenovitá kapacita je jen číslo.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od vlkazajac »

Niekto trpí asi hluchotou....
Chladnička, batérie AGM so slušnou kapacitou sú / budú, ich výhoda je nízke samovybíjanie a predovšetkým to, že sú to sólo články, ktoré sa dajú balancovaním ( horným ) udržať dlho pri živote.
Meniče tiež sú, netreba investovať, napriek tomu by na dlhé zimné noci bola výhodná osvedčená Carspa 600 W sin s nízkou spotrebou naprázdno.
Chýba dokúpiť viac 60 článkových panelov. 4 alebo 8 kusov a pripájať ich sériovo s jestvujúcimi 140 Wp. Podľa toho regulátor, nejaký z novších Epsolarov mppt.
Ešte by bodlo foto štítka z panela 140 Wp....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Současné panely, štítek vyfotím až se k tomu dostanu.
Současné panely, štítek vyfotím až se k tomu dostanu.

Momentálně přemýšlím i nad variantou Epsolar 4210N MPPT 40A 12V/24V. A prozatim nechat systém jak je. Zřejmě nejlevnější varianta. Nebo nad AXPERTEM PWM (cena). Počítám investice, zachování měníčů a tak dále, prostě jsem chudej no :lol: :lol:

Toho Axperta jsem myslel z hlediska možnosti připojení centrály a nabíjení aku přes něj. Nic jiného tam není, když si spočítám cenu 24V nabíječky (zlatej cenovej střed, cca min. 30A) tak mi to přišlo jako docela slušná možnost a jestli tisíc Kč víc už mi nepřišlo tolik. Asi stejně zůstanu u 24V, pokukuju po baterce z tesly (24V cca 230Ah kolem 15tisíc).

Je to opravdu ostrov, voda teče samospádem, už je nachystán rozvod a ibc nadrž do podkroví, klasický WC napoušťák (voda nateče samospádem), když nebude voda ve studni, tak hold čerpadlo a z blízkého potůčku za pomocí centrály do IBC nadrže.
Vaříme na sporáku na dřevo, a na raní kávu je malá bomba s hořákem. Dále funguje malá lednička na 10kilovou bombu PB, ale mrazák je tak na jedno kuře...

TUV je řešena starým 50litrovým hrncem na kamnech :D
Koupelna je ve výstavbě, zatím se koupu v kalfasu 60L, nachystanž mám celoměděnný lázenšký kamna, koupený je mám už 5 let.

Prostě do budoucna chci z hlediska komfortu umístit klasickou kombi ledničku s vypínatelnou chladničkou (2 okruhy, jeden kompresor) umístěnou ve stodole. CHvilku jsem uvažoval i o vodárně SSA 400W, někdo s ní byl z fora spokojený.
Přílohy
Štítek aku.
Štítek aku.
Foto baterií připravených k montáži. Přes známého za ani ne cenu šrotu.
Foto baterií připravených k montáži. Přes známého za ani ne cenu šrotu.
Durgroda
Příspěvky: 93
Registrován: stř říj 30, 2019 7:13 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od Durgroda »

Tak ohledně panelů by to měli být tyto (SCHUTTEN Mono 140 Wp 54 cells (MPPT 28V)), ale jak říkám vesměs neřeším momentálně jedou 2s4p, to jest cca 56V 560Wp. Tímto se omlouvám za milné původní parametry, panely jsou na střeše už pár let. 2 panely na foto, jsou zapojeny na Regulátor CX10 12V 10A a napájí 12V baterii nevím jakou a z ní venkovní světlo na 12V s čidlem.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od FRSO »

Durgroda píše:Tak ohledně panelů by to měli být tyto (SCHUTTEN Mono 140 Wp 54 cells (MPPT 28V)), ale jak říkám vesměs neřeším momentálně jedou 2s4p, to jest cca 56V 560Wp. Tímto se omlouvám za milné původní parametry, panely jsou na střeše už pár let. 2 panely na foto, jsou zapojeny na Regulátor CX10 12V 10A a napájí venkovní světlo na 12V s čidlem.
8ks 140Wp je 1120Wp je jedno jestli 1S8P, nebo 2S4P.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Ostrov Šumava

Příspěvek od diablo007 »

Jen pozor na tu baterku z Tesly sice u ní uvádí 24v ale má to v nabytém stavu klasická baterka drží 24 spíše ve své spodní hranici. Klasický se Lion na 24v systém dávají 7S Tesla má jen 6S je tam tedy rozdil 4V

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek