Malý panel k chlazení piva s natáčením na slunce

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Malý panel k chlazení piva s natáčením na slunce

Příspěvek od brumlaj »

zmizela má ještě jednu variantu - v domě jsou zloději ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am

Re: Malý panel k chlazení piva s natáčením na slunce

Příspěvek od Jan Novák »

Smekám, parádní práce! Rešil jsem podobný problém, pro satelitní tracker využívající model Plan13 a vstupní data v podobně "two line elements", stačí pak zdroj času, znát svou polohu a výstup počítadla je azimut a elevace pro satelit nebo třeba slunce. Třeba to pro někoho bude podobně inspirující jako pro mě tahle parádní práce!

https://github.com/tomasbrincil/satelli ... Plan13.ino

Obrázek

Obrázek
5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957
Pivorád 12
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 18, 2019 9:40 am

Re: Malý panel k chlazení piva s natáčením na slunce

Příspěvek od Pivorád 12 »

Ahoj!

Z fotek usuzuji, že by to mohlo být nějaké kupované hotové servo s krokovými motory. Krásné sofistikované digitální zařízení! Kolik ta anténa váží?

Já jsem analogovej páprda. Můj panel váží 12 kg a celá konstrukce odhadem 40 - 50 kg. Nafotil jsem motory, které jsem našel na smeťáku. Možná to byla nějaká serva pro vzduchotechniku. Podle štítku jsou motory na 40V - dlouho jsem se bál je připojit na tohle napětí. Nyní už mám potvrzeno, že to bude asi pravda, protože už mnohokrát vydržely 80 minut v zátěži s rotací panelu, aniž by se spálily.

V podstatě celý ten můj máslostroj je neuvěřitelný hybrid, který by dal postavit o dost jednodušeji. Např. relátka jsem měl pouze na 5V, proto jsem musel srážet napětí buď rezistory nebo stabilizátory. Naopak 20 či 40V pro motory vyrábějí levné kupované měniče. Prostě 12V motory s převodovkami na smeťáku nebyly...

Dále úmyslně má každý komparátor vlastní stabilizátor - jsou to haléřové položky, které můžou při případné poruše pomoci k rychlému vyhledání poruchy. Mohl jsem koupit stabilizátory pevné, ale netušil jsem, jak se to bude chovat - co kdyby bylo potřeba s napájením hýbat?

Příští rok ještě doladím některé drobné mouchy. Např. trochu odlehčím konstrukci, pohraju si s fotočidly, zesílím stožár atd. Však ono se něco najde.

HEZKÝ DEN!
Přílohy
Fotografie-0408.jpg
Fotografie-0401.jpg
Fotografie-0403.jpg
Fotografie-0412.jpg
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Malý panel k chlazení piva s natáčením na slunce

Příspěvek od diablo007 »

Motorek že stěračů na 12v? Šou sice trošku rozezrany ale mají slusnej výkon. Nebo motorek z elektrického okna to jen kdyby někdo chtěl motorek na 12v v autech se toho najde dost.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Malý panel k chlazení piva s natáčením na slunce

Příspěvek od matobabetak »

Veľmi zaujímavé, dali ste si tým dosť roboty a pre cvičili aj mozgové závity. Na mňa je to moc zložité na výrobu a údržbu.
Ja by som to riešil tak ze pivo by šlo do zeme, niečo ako
PVC trbbka zapustana v zemi a v nej držiak na fľašky kde je stabilná teplota. Panel napevno na strechu napojení na priamo na nicd. Potom pár LED diód na svetlo a 12v autochladnicka.
Dávam prednosť jednoduchosti
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am

Re: Malý panel k chlazení piva s natáčením na slunce

Příspěvek od Jan Novák »

Z fotek usuzuji, že by to mohlo být nějaké kupované hotové servo s krokovými motory. Krásné sofistikované digitální zařízení! Kolik ta anténa váží?
Zdravím Vás pane inženýre. Kdepak, je to celé přípravek na míru, který mi usnadňuje ověření nějakých věcí pro mou disertaci. Je to vše "moje" výroba. Kreslení na papír, kreslení v CADu, úprava pro 3D tisk v tinkercadu, slicování v PrusaSliceru a samotný tisk.

Váha této antény pro pásmo 70 cm je 600 g, ale mám tam i parabolickou anténu o rozměru 400 mm která váží téměř kilogram a potřebuje protiváhu nebo leptanou anténu na GNSS.

Je to oproti Vašemu výtvoru taková hračka a není určena kvůli konstrukci pro venkovní použití. Zato dokáže s chybou +/- 2° zaměřit jakýkoliv satelit země - pro takovou přesnost je nutná manuální kalibrace azimutu a elevace na nulu, jinak se elevace určuje akcelerometrem a azimut magnetometrem, což je největší kámen úrazu pro přesnost ale v reálném provozu velice efektní a efektivní řešení.
5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957
Pivorád 12
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 18, 2019 9:40 am

Re: Malý panel k chlazení piva s natáčením na slunce

Příspěvek od Pivorád 12 »

diablo007 píše:Motorek že stěračů na 12v? Šou sice trošku rozezrany ale mají slusnej výkon. Nebo motorek z elektrického okna to jen kdyby někdo chtěl motorek na 12v v autech se toho najde dost.
A proč vyhazovat skvělý nízkopříkonový elmotorek, který tvoří s převody kompaktní celek, je vyladěn na danou převodovku a má tudíž dostatečnou sílu? Drbat se s fyzickým přibastlováním nebo vyrábět jinou převodovku? Shánět pastorek a odpovídající ozubená kola?
Raději jsem koupil levné hotové měniče na DPS o rozměrech 43x21mm. Odběr vertikálního pohonu včetně měniče a řídící elektroniky je 470 mA, pokud běží horizontální pohon, tak jen 250 mA. Bez pohonů žere celá deska s komparátory 30 mA. Maximální naměřený odběr nastane po setmění, kdy panel dostane od komparátoru "světlo / tma" povel k návratu na východ. Žere to po dobu cca 3 minuty 780 mA. Po dosažení koncových poloh klesne odběr na cca 20 mA, kdy je v činnosti jediný již zmiňovaný komparátor a celá sestava čeká na ráno.

Zdar!
Pivorád 12
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 18, 2019 9:40 am

Re: Malý panel k chlazení piva s natáčením na slunce

Příspěvek od Pivorád 12 »

matobabetak píše:Veľmi zaujímavé, dali ste si tým dosť roboty a pre cvičili aj mozgové závity. Na mňa je to moc zložité na výrobu a údržbu.
Ja by som to riešil tak ze pivo by šlo do zeme, niečo ako
PVC trbbka zapustana v zemi a v nej držiak na fľašky kde je stabilná teplota. Panel napevno na strechu napojení na priamo na nicd. Potom pár LED diód na svetlo a 12v autochladnicka.
Dávam prednosť jednoduchosti
Ale ono to jednoduché opravdu je. Nebylo to zdaleka tak pracné. K montáži konstrukce stačil prakticky jeden inbus. Už jsem to tu psal, jsou to 3 skoro stejné velmi jednoduché a navíc obšlehnuté komparátory doplněné o anemometr a spínání pohonů. Je to pouze blbuvzdorná jednoduchá analogová hračka.
Kdybyste viděl to obrovské kamení, které začíná na naší zahrádce již v hloubce cca 20 cm, přešla by Vás chuť na zapouštění čehokoliv do země.
Už při kopání díry pro stožár se můj seznam nadávek v pekle prodloužil o několik set metrů.

Zde na fóru jsou jinačí pašáci!! To jsou strojovny, že smekám, řízené arduiny a jinými kontroléry a navíc s vysokými instalovanými výkony.
Pivorád 12
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 18, 2019 9:40 am

Re: Malý panel k chlazení piva s natáčením na slunce

Příspěvek od Pivorád 12 »

Jan Novák píše: Zdravím Vás pane inženýre. Kdepak, je to celé přípravek na míru, který mi usnadňuje ověření nějakých věcí pro mou disertaci. Je to vše "moje" výroba. Kreslení na papír, kreslení v CADu, úprava pro 3D tisk v tinkercadu, slicování v PrusaSliceru a samotný tisk.

Váha této antény pro pásmo 70 cm je 600 g, ale mám tam i parabolickou anténu o rozměru 400 mm která váží téměř kilogram a potřebuje protiváhu nebo leptanou anténu na GNSS.

Je to oproti Vašemu výtvoru taková hračka a není určena kvůli konstrukci pro venkovní použití. Zato dokáže s chybou +/- 2° zaměřit jakýkoliv satelit země - pro takovou přesnost je nutná manuální kalibrace azimutu a elevace na nulu, jinak se elevace určuje akcelerometrem a azimut magnetometrem, což je největší kámen úrazu pro přesnost ale v reálném provozu velice efektní a efektivní řešení.
Jsem asi takový inženýr jako kuchař. Jenže vy vlastně nevíte, jak (ne)umím vařit. Ve zkratce: (Jednou pro vždy) NEVAŘÍM!
Nechci se již opakovat, přečtěte si prosím mou odpověď výše pro pana "matobabetaka".

Smekám před Vašimi znalostmi a disertačkou! Tak kdo je tady inženýr? :)

HEZKÝ DEN A SLUNCE NAD PANELY!
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Malý panel k chlazení piva s natáčením na slunce

Příspěvek od diablo007 »

Pivorád 12 píše:
diablo007 píše:Motorek že stěračů na 12v? Šou sice trošku rozezrany ale mají slusnej výkon. Nebo motorek z elektrického okna to jen kdyby někdo chtěl motorek na 12v v autech se toho najde dost.
A proč vyhazovat skvělý nízkopříkonový elmotorek, který tvoří s převody kompaktní celek, je vyladěn na danou převodovku a má tudíž dostatečnou sílu? Drbat se s fyzickým přibastlováním nebo vyrábět jinou převodovku? Shánět pastorek a odpovídající ozubená kola?
Raději jsem koupil levné hotové měniče na DPS o rozměrech 43x21mm. Odběr vertikálního pohonu včetně měniče a řídící elektroniky je 470 mA, pokud běží horizontální pohon, tak jen 250 mA. Bez pohonů žere celá deska s komparátory 30 mA. Maximální naměřený odběr nastane po setmění, kdy panel dostane od komparátoru "světlo / tma" povel k návratu na východ. Žere to po dobu cca 3 minuty 780 mA. Po dosažení koncových poloh klesne odběr na cca 20 mA, kdy je v činnosti jediný již zmiňovaný komparátor a celá sestava čeká na ráno.

Zdar!
Nikde nepíší o tom aby jsi něco vyhazoval jen sem reagoval na motory na 12v
Pivorád 12
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 18, 2019 9:40 am

Re: Malý panel k chlazení piva s natáčením na slunce

Příspěvek od Pivorád 12 »

Zdravím všechny!

Trochu jsem přemýšlel, přestože to bolelo. Výsledkem je

ŘEŠENÍ PROBLÉMU OCHRANY KONSTRUKCE PŘED VĚTREM

Po mnoha pokusech s převodníkem impulzů z anemometru na napětí, které sepne časovač a další obvod zajistí natočení panelu do praporové polohy jsem se rozhodl, že mi postačí tohle možná ne zcela přesné, ale zato spolehlivé zapojení. Jen jsem k obvodu přidal obyčejný cyklocomputer, podle kterého snadno zjistím, při jakém nárazu větru mi sepne měření času a relé pro praporovou polohu. Vycházel jsem z tvrzení, které jsem našel na webu amatérské meteorologické společnosti. Tam je uvedeno, že vítr urazí (prý zhruba) 3x větší vzdálenost, než je obvod kružnice, kterou opisují středy misek Robinsonova kříže anemometru. Tuto hodnotu jsem zadal jako obvod kola do cyklocomputeru (v mém případě 1329 mm). Protože však můj Robinsonův kříž dává 2 impulzy na jednu otáčku, musel jsem ještě vyrobit děličku 2, abych neměřil rychlostní rekordy nebo nějaké hámotiny. V šuplíku jsem našel starou dobrou 555 a na netu zapojení „Zapínání el. obvodu jedním tlačítkem“. Tlačítko jsem nahradil optočlenem ze šuplíku PC 817 (funguje to i s KP1010 a starou Teslou WK 164 12). Musel jsem použít dva kusy v antiparalelním zapojení na výstupu, protože kondík v obvodu se musí nabíjet a vybíjet a to optočlen s jednou polaritou nezvládal. Já jsem jiný neměl a ani nehledal, když to ihned fungovalo. Cyklocomputer má minimální spotřebu – celé léto měřil a na baterce to není poznat, přestože byla několik let v šuplíku v nečinnosti.

Cyklocomputer reaguje jen na náběžnou hranu impulzu, takže nevadí, pokud Robinsonův kříž zůstane náhodou stát v poloze, kdy bude jazýčkový kontakt trvale sepnut. Navíc se cyklocomputer po nějaké době nečinnosti sám vypne (a samozřejmě jakýmkoliv impulzem zase sám zapne. Ovšem v našich podmínkách je bezvětří naprosto vzácné.) Velkou výhodou tohoto zapojení je fakt, že se nemusí cejchovat (např. jak se v mnoha návodech uvádí) při jízdě autem za bezvětří. Zadá se jen obvod kola a podle četnosti impulzů ukáže odpovídající rychlost na displeji. To vše platí ovšem za předpokladu, že platí uvedená poučka od meteorologů.

Zatím konečná verze zapojení anemometru a vyhodnocení silného větru je na obrázku.
Přílohy
Anemometr s cyklocomputerem.png
Forrest
Příspěvky: 71
Registrován: pát zář 09, 2022 1:42 pm
Lokalita: Ústeckoorlicko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 450
Kapacita baterie [kWh]: 2,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Č.T. Lhotka

Re: Malý panel k chlazení piva s natáčením na slunce

Příspěvek od Forrest »

Ahoj,
Máš to pěkný, taky si takhle hraju a blbnu... V předchozí verzi mám "Dual Axis Solar Tracker Sensor + L298N Motor Drive board automatic tracking 12v" - to funguje velmi dobře. Když se povede pěkně udělat čidlo trackeru, tak to chodí na 100%

Nyní budu dávat nové řízení "10A dual DC motor drive module forward and reverse PWM speed regulation dimming 3-18v low voltage high current" + 2ks "2 Channel Photosensor Module Photosensitive Resistor Light Detection"
Vyjde to lépe než to stavět. Na to budou napasovány 4ks magnet. koncáku a 2CH wifi relé, kterým si budu automaticky nastavovat polohu "Východu". Od východu (osvitu panelu) po západ, to dává stále maximum. Otáčí s tím toto: 12V High Torque low rpm dc worm Gear Motor 8mm*33mm Output Screw Shaft with Screw Flange s 2 RPM převodovkou, na to navazuje převodovka 1:50 a pak klíňáky, aby když dojde k poryvu větru se mohlo volně otáčet...
Celej tenhle bazmek žere pod 5 mA když netočí motor. S motorem jsem to neměřil, ale je to taky v řádech mA...
Na tracker budu ještě doplňovat 1ks 450W, takže 900Wp bude celkem - epever stejně víc než 30A nedá, takže strop.
Měnič mi sám o sobě žere cca 10W.

Ať se daří..
Měnič China SAmoDoMo 1,5 kW a dočásných 450Wp na rotátoru jménem "slunečnice"

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek