Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř lis 13, 2019 9:02 pm

Malý panel k chlazení piva s natáčením na slunce

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Předchozí

Re: Malý panel k chlazení piva s natáčením na slunce

Příspěvekod brumlaj » čtv říj 24, 2019 9:30 pm

zmizela má ještě jednu variantu - v domě jsou zloději ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj

Příspěvekod Jan Novák » úte lis 05, 2019 8:43 pm

Smekám, parádní práce! Rešil jsem podobný problém, pro satelitní tracker využívající model Plan13 a vstupní data v podobně "two line elements", stačí pak zdroj času, znát svou polohu a výstup počítadla je azimut a elevace pro satelit nebo třeba slunce. Třeba to pro někoho bude podobně inspirující jako pro mě tahle parádní práce!

https://github.com/tomasbrincil/satelli ... Plan13.ino

Obrázek

Obrázek
Jan Novák

Příspěvekod Pivorád 12 » stř lis 06, 2019 4:21 pm

Ahoj!

Z fotek usuzuji, že by to mohlo být nějaké kupované hotové servo s krokovými motory. Krásné sofistikované digitální zařízení! Kolik ta anténa váží?

Já jsem analogovej páprda. Můj panel váží 12 kg a celá konstrukce odhadem 40 - 50 kg. Nafotil jsem motory, které jsem našel na smeťáku. Možná to byla nějaká serva pro vzduchotechniku. Podle štítku jsou motory na 40V - dlouho jsem se bál je připojit na tohle napětí. Nyní už mám potvrzeno, že to bude asi pravda, protože už mnohokrát vydržely 80 minut v zátěži s rotací panelu, aniž by se spálily.

V podstatě celý ten můj máslostroj je neuvěřitelný hybrid, který by dal postavit o dost jednodušeji. Např. relátka jsem měl pouze na 5V, proto jsem musel srážet napětí buď rezistory nebo stabilizátory. Naopak 20 či 40V pro motory vyrábějí levné kupované měniče. Prostě 12V motory s převodovkami na smeťáku nebyly...

Dále úmyslně má každý komparátor vlastní stabilizátor - jsou to haléřové položky, které můžou při případné poruše pomoci k rychlému vyhledání poruchy. Mohl jsem koupit stabilizátory pevné, ale netušil jsem, jak se to bude chovat - co kdyby bylo potřeba s napájením hýbat?

Příští rok ještě doladím některé drobné mouchy. Např. trochu odlehčím konstrukci, pohraju si s fotočidly, zesílím stožár atd. Však ono se něco najde.

HEZKÝ DEN!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Pivorád 12

Příspěvekod diablo007 » stř lis 06, 2019 10:19 pm

Motorek že stěračů na 12v? Šou sice trošku rozezrany ale mají slusnej výkon. Nebo motorek z elektrického okna to jen kdyby někdo chtěl motorek na 12v v autech se toho najde dost.
diablo007

Příspěvekod matobabetak » čtv lis 07, 2019 12:01 am

Veľmi zaujímavé, dali ste si tým dosť roboty a pre cvičili aj mozgové závity. Na mňa je to moc zložité na výrobu a údržbu.
Ja by som to riešil tak ze pivo by šlo do zeme, niečo ako
PVC trbbka zapustana v zemi a v nej držiak na fľašky kde je stabilná teplota. Panel napevno na strechu napojení na priamo na nicd. Potom pár LED diód na svetlo a 12v autochladnicka.
Dávam prednosť jednoduchosti
matobabetak

Příspěvekod Jan Novák » čtv lis 07, 2019 9:55 am

Z fotek usuzuji, že by to mohlo být nějaké kupované hotové servo s krokovými motory. Krásné sofistikované digitální zařízení! Kolik ta anténa váží?

Zdravím Vás pane inženýre. Kdepak, je to celé přípravek na míru, který mi usnadňuje ověření nějakých věcí pro mou disertaci. Je to vše "moje" výroba. Kreslení na papír, kreslení v CADu, úprava pro 3D tisk v tinkercadu, slicování v PrusaSliceru a samotný tisk.

Váha této antény pro pásmo 70 cm je 600 g, ale mám tam i parabolickou anténu o rozměru 400 mm která váží téměř kilogram a potřebuje protiváhu nebo leptanou anténu na GNSS.

Je to oproti Vašemu výtvoru taková hračka a není určena kvůli konstrukci pro venkovní použití. Zato dokáže s chybou +/- 2° zaměřit jakýkoliv satelit země - pro takovou přesnost je nutná manuální kalibrace azimutu a elevace na nulu, jinak se elevace určuje akcelerometrem a azimut magnetometrem, což je největší kámen úrazu pro přesnost ale v reálném provozu velice efektní a efektivní řešení.
Jan Novák

Příspěvekod Pivorád 12 » čtv lis 07, 2019 5:06 pm

diablo007 píše:Motorek že stěračů na 12v? Šou sice trošku rozezrany ale mají slusnej výkon. Nebo motorek z elektrického okna to jen kdyby někdo chtěl motorek na 12v v autech se toho najde dost.

A proč vyhazovat skvělý nízkopříkonový elmotorek, který tvoří s převody kompaktní celek, je vyladěn na danou převodovku a má tudíž dostatečnou sílu? Drbat se s fyzickým přibastlováním nebo vyrábět jinou převodovku? Shánět pastorek a odpovídající ozubená kola?
Raději jsem koupil levné hotové měniče na DPS o rozměrech 43x21mm. Odběr vertikálního pohonu včetně měniče a řídící elektroniky je 470 mA, pokud běží horizontální pohon, tak jen 250 mA. Bez pohonů žere celá deska s komparátory 30 mA. Maximální naměřený odběr nastane po setmění, kdy panel dostane od komparátoru "světlo / tma" povel k návratu na východ. Žere to po dobu cca 3 minuty 780 mA. Po dosažení koncových poloh klesne odběr na cca 20 mA, kdy je v činnosti jediný již zmiňovaný komparátor a celá sestava čeká na ráno.

Zdar!
Pivorád 12

Příspěvekod Pivorád 12 » čtv lis 07, 2019 5:25 pm

matobabetak píše:Veľmi zaujímavé, dali ste si tým dosť roboty a pre cvičili aj mozgové závity. Na mňa je to moc zložité na výrobu a údržbu.
Ja by som to riešil tak ze pivo by šlo do zeme, niečo ako
PVC trbbka zapustana v zemi a v nej držiak na fľašky kde je stabilná teplota. Panel napevno na strechu napojení na priamo na nicd. Potom pár LED diód na svetlo a 12v autochladnicka.
Dávam prednosť jednoduchosti

Ale ono to jednoduché opravdu je. Nebylo to zdaleka tak pracné. K montáži konstrukce stačil prakticky jeden inbus. Už jsem to tu psal, jsou to 3 skoro stejné velmi jednoduché a navíc obšlehnuté komparátory doplněné o anemometr a spínání pohonů. Je to pouze blbuvzdorná jednoduchá analogová hračka.
Kdybyste viděl to obrovské kamení, které začíná na naší zahrádce již v hloubce cca 20 cm, přešla by Vás chuť na zapouštění čehokoliv do země.
Už při kopání díry pro stožár se můj seznam nadávek v pekle prodloužil o několik set metrů.

Zde na fóru jsou jinačí pašáci!! To jsou strojovny, že smekám, řízené arduiny a jinými kontroléry a navíc s vysokými instalovanými výkony.
Pivorád 12

Příspěvekod Pivorád 12 » čtv lis 07, 2019 5:46 pm

Jan Novák píše:Zdravím Vás pane inženýre. Kdepak, je to celé přípravek na míru, který mi usnadňuje ověření nějakých věcí pro mou disertaci. Je to vše "moje" výroba. Kreslení na papír, kreslení v CADu, úprava pro 3D tisk v tinkercadu, slicování v PrusaSliceru a samotný tisk.

Váha této antény pro pásmo 70 cm je 600 g, ale mám tam i parabolickou anténu o rozměru 400 mm která váží téměř kilogram a potřebuje protiváhu nebo leptanou anténu na GNSS.

Je to oproti Vašemu výtvoru taková hračka a není určena kvůli konstrukci pro venkovní použití. Zato dokáže s chybou +/- 2° zaměřit jakýkoliv satelit země - pro takovou přesnost je nutná manuální kalibrace azimutu a elevace na nulu, jinak se elevace určuje akcelerometrem a azimut magnetometrem, což je největší kámen úrazu pro přesnost ale v reálném provozu velice efektní a efektivní řešení.

Jsem asi takový inženýr jako kuchař. Jenže vy vlastně nevíte, jak (ne)umím vařit. Ve zkratce: (Jednou pro vždy) NEVAŘÍM!
Nechci se již opakovat, přečtěte si prosím mou odpověď výše pro pana "matobabetaka".

Smekám před Vašimi znalostmi a disertačkou! Tak kdo je tady inženýr? :)

HEZKÝ DEN A SLUNCE NAD PANELY!
Pivorád 12

Příspěvekod diablo007 » čtv lis 07, 2019 5:49 pm

Pivorád 12 píše:
diablo007 píše:Motorek že stěračů na 12v? Šou sice trošku rozezrany ale mají slusnej výkon. Nebo motorek z elektrického okna to jen kdyby někdo chtěl motorek na 12v v autech se toho najde dost.

A proč vyhazovat skvělý nízkopříkonový elmotorek, který tvoří s převody kompaktní celek, je vyladěn na danou převodovku a má tudíž dostatečnou sílu? Drbat se s fyzickým přibastlováním nebo vyrábět jinou převodovku? Shánět pastorek a odpovídající ozubená kola?
Raději jsem koupil levné hotové měniče na DPS o rozměrech 43x21mm. Odběr vertikálního pohonu včetně měniče a řídící elektroniky je 470 mA, pokud běží horizontální pohon, tak jen 250 mA. Bez pohonů žere celá deska s komparátory 30 mA. Maximální naměřený odběr nastane po setmění, kdy panel dostane od komparátoru "světlo / tma" povel k návratu na východ. Žere to po dobu cca 3 minuty 780 mA. Po dosažení koncových poloh klesne odběr na cca 20 mA, kdy je v činnosti jediný již zmiňovaný komparátor a celá sestava čeká na ráno.

Zdar!

Nikde nepíší o tom aby jsi něco vyhazoval jen sem reagoval na motory na 12v
diablo007

Předchozí

Zpět na Ostrovní elektrárny